Köpeklerde Bordetella Virüsü

03.11.2022 Veteriner Hekim Tuğba Dağdelen


Birden fazla köpeğin bir arada yaşadığı durumlarda bordetellosis ya da bordetella veya daha yaygın adıyla barınak öksürüğü görülme ihtimali vardır. Bordetella oldukça kolay bulaşabilen bir virüstür ve bu nedenle bir evcil köpek başka köpeklerle bir araya getirilmeden önce bordetella aşısı olmalıdır. Neyse ki bordetella görece kolay tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Ayrıca hastalığa karşı önlem alınması tedaviden çok daha kolaydır.

Bordetellosis, köpeklerde en sık rastlanan solunum yolu enfeksiyonudur. Bordetella bronchispetica isimli bakteriden kaynaklanır. Bakteri enfekte köpeğin hapşırma ya da öksürmesiyle havaya yayılır ve buradan diğer köpeklere bulaşır. Bordetellosis bir enfeksiyöz trakeobronşit türüdür ve insanlarda Bordetella pertussis olarak bilinen daha farklı bir Bordetella türünün neden olduğu boğmaca ile yakındır.

Virüs solunum sistemine zarar verdiği için diğer bakterilerin istilası da kolaylaşır ve bu da zatürre gibi farklı sorunlara yol açabilmektedir. Enfeksiyon bir köpekten diğerine kolay bir şekilde bulaşabilmesi nedeniyle evcil köpeklerin aşılanması tavsiye edilir. Eğer köpeğinizde bordetella enfeksiyonu olduğunu düşünüyorsanız yayılmayı engellemek için köpeğinizi karantinaya almanız gerekir. Bordetalla, köpeklerden insanlara bulaşmaz ancak bakterinin çeşitli yüzeylerde hayatta kalması nedeniyle bir insandan başka birine ve ondan da başka bir köpeğe bulaşarak dolaylı yoldan yayılabilir. Bu nedenle köpeğinizin enfekte olması durumunda ellerinizi, köpeğinizin oyuncaklarını, mama ve su kabını düzenli olarak dezenfekte ettiğinizden emin olmanız tavsiye edilir.

öksüren köpek

Köpeklerde Bordetella Belirtileri

Köpeklerde bordetella enfeksiyonunun en yaygın belirtisi öksürüktür. Kuru ve sürekli öksürme, burun akıntısı, öğürme gibi belirtiler görülür. Bordetella kaynaklı öksürme genellikle oldukça keskin ve yüksek seslidir. Enfeksiyon solunum yollarına yayılırken köpeğin ciğerleri biriken balgamdan kurtulmaya çalışır. Köpeğiniz ayrıca boğazını temizlemek için öğürmeye çalışabilir. Ancak bazı enfekte köpekler asemptomatik olabilmektedir. Bu nedenle köpeklerin başka köpeklerle bir araya getirilmeden önce aşılanması gerekmektedir.

stetoskop ile ciğerleri dinlenen köpek

Köpeklerde Bordetella Tedavisi

Eğer köpeğiniz uzun süredir öksürüyorsa fazla vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz gerekir. Enfeksiyonun köpeğin akciğerlerinde iyice yayılması durumunda tedavi için antibiyotik tedavisi uygulayabilmektedir. Çünkü ciğerde yer alan tahriş edici bakteriler hastalığın giderek daha da kötüleşmesine neden olmaktadır. Genellikle köpeğin fiziksel olarak yorulmasıyla öksürük nöbetleri daha da şiddetlenir. Bu nedenle enfekte köpekler iyileşinceye kadar bolca dinlenmeli ve fiziksel aktiviteden kaçınmalıdır.

Öksüren köpeğe insanlar için olan öksürük şuruplarından kesinlikle verilmemelidir. Bordetella, bakteriyel bir enfeksiyon olduğu için öksürük aslında köpeğin boğazındakiler temizlemesine yardımcı olur. Öksürük önleyici bir ilaç buna engel olarak enfeksiyonun şiddetlenmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle öksürük önleyici ilaç yarardan çok zarara neden olur.

enjeksiyon yapılan köpek

Bordetella Aşısı Ne Zaman Yapılmalı?

Bordetella enfeksiyonunun önlenmesi tedavi edilmesinden çok daha kolaydır. Önlemenin en etkili yolu da aşılamadır. Bordetella aşısı üç farklı şekilde yapılabilir. Aşılama için en doğru zaman, tercih edilen aşılama yönteme göre değişiklik gösterir.

Enjeksiyon uygulaması 2 - 4 hafta aralıklarla iki doz şekilde yapılmaktadır. Köpeklerin 8 haftalık olmasıyla birlikte yapılır. Bordetella aşısının bir diğer uygulama yöntemi ise burundandır. Burundan yapılan aşılar tek dozdur ve köpeğin 3 - 4 haftalık olmasıyla birlikte yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Aşının üçüncü uygulama yöntemi ise ağızdan diş etlerine ve yanak içlerine ilaç uygulamasıdır. Bu uygulama 8 haftadan itibaren yapılabilmektedir.

Her üç yöntemde enfeksiyona karşı tam koruma sağlar. Buna rağmen en çok tercih edilen yöntem ağızdan diş eti ve yanak içerisine yapılan uygulamadır. Çünkü bu işlem görece en kolayıdır. Aşılamanın koruyuculuğunu kaybetmemesi ve köpeğin enfekte olmaması için her yıl hatırlatıcı doz yapılması gerekmektedir.