Light Köpek Maması

(23)

Yanlış mama tercihi köpeklerinizin sağlıksız kilo almasına sebebiyet verebilir. Köpeklerinizin kilo kontrolünü takip etmeniz önemlidir. Light köpek mamaları fazla kilolu köpekler için üretilmiş, kilo dengesini sağlamaya yarayan protein açısından zengin mamalardır.

Devamını Göster »

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!
TÜKENDİ!
Yakında tekrar gelecek! Haber almak için tıklayın.
TÜKENDİ!
Yakında tekrar gelecek! Haber almak için tıklayın.
TÜKENDİ!
Yakında tekrar gelecek! Haber almak için tıklayın.
TÜKENDİ!
Yakında tekrar gelecek! Haber almak için tıklayın.
TÜKENDİ!
Yakında tekrar gelecek! Haber almak için tıklayın.
TÜKENDİ!
Yakında tekrar gelecek! Haber almak için tıklayın.

Light Köpek Maması

Köpeğimizle bir hayatı paylaşmaya başladığımız andan itibaren nasıl beslendiğinden iştah durumuna, gün içerisinde yeterince egzersiz yapıp yapmadığından su içip içmediğine kadar birçok şeyi gözlemlemeye başlarız. Kaç gram mama yedi, acaba doydu mu, canı bir şey mi çekti? gibi birçok soruyu kendimize sorar ve o masum bakışların albenisine kapılırız. Irksal yatkınlıkları, boyutu, hareket düzeyi ve yediği mama miktarı doğrultusunda zaman içerisinde dostlarımız kilo almaya başlayabilir. Fazla kilo sorunu ne yazık ki neden olduğu sonuçlar düşünüldüğünde onlar için en tehlikeli hastalıklardan biridir. Fazla kilonun köpek sağlığı üzerinde yol açtığı etkiler son derece geniş bir perspektiften ele alınabileceğinden kilo kontrolünün sağlanması gerekir.

Yeterince hareket etmeyen, yaşı ilerleyen, kısırlaştırıldığı için metabolizması yavaşlayan köpeklerin kilo kontrollerinin sağlanması zorlaşabilir. Kilo almaya meyilli olan ve/veya kilo almaya başlayan köpekler için hâlihazırdaki kuru köpek maması ideal faydayı sağlayamayabilir. Bu durumda diyet köpek maması olarak da adlandırılan light köpek maması çeşitlerinin beslenmeye dâhil edilmesi gerekebilir.

Siz de köpeğinizin son dönemde kilo aldığını fark ediyorsanız beslenme planlarını diyet köpek maması çeşitleri ile yeniden yapılandırabilirsiniz. %100 orijinallik garantisi sunan Petlebi.com'da dostunuzun formunu korumasını sağlarken beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak light köpek maması çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Hill's, Royal Canin, N&D, Pro Plan ve Acana gibi dünyaca ünlü markaların imzasını taşıyan; 3 kg, 12 kg ve 15 kg gibi farklı ambalajlarda sunulan diyet köpek maması çeşitleri ile onların konforlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Light Köpek Maması Ne Demek?

Diyet köpek maması olarak da bilinen light köpek mamaları; köpeklerin kilo kontrollerinin sağlanması amacıyla düşük yağ oranıyla formüle edilen, düşük kalorili olmalarına rağmen köpeklerin günlük beslenme ihtiyaçlarını eksiksiz karşılayan besinlerdir. Diğer köpek maması çeşitleri ile kıyaslandığında daha düşük kaloriye sahip olan diyet köpek mamaları, köpeklerin ideal kilolarına ulaşmalarını sağlayan önemli bir araç olarak düşünülebilir.

Light köpek maması ile beslenen köpeklerin beslenme rutinleri belirgin ölçüde değişir. Ancak bu değişim sağlıklı kilolarına erişmeleri için tek başına yeterli olmayabilir. Kilo verme sürecinde köpeğin yaşına, genel sağlık durumuna, fiziksel eforuna göre özel olarak şekillendirilen bir egzersiz programına ihtiyaç duyulur. İdeal seviyede egzersiz yapılması, kaliteli diyet köpek maması seçimi ve doğru öğün sayısının belirlenmesi ile köpeklerin ideal kilosuna ulaşması mümkün olabilir.

Kilo almaya başlayan ve/veya hâlihazırda kilo alan köpeklerin veteriner hekimlerce muayene edilmesi önemlidir. Kilo sorunu kimi zaman yanlış mama seçimi ve/veya aşırı beslenme gibi unsurların bir sonucu olarak gündeme gelse de kimi zaman sağlık sorunlarına da işaret edebilir. Dolayısıyla köpeğin neden kilo almaya başladığının belirlenmesi, ideal kilosuna ulaşmasının ilk ve en önemli aşaması olarak düşünülmelidir.

Köpeklerde Obezite Belirtileri

Her ne kadar bizim için gayet sağlıklı görünseler de, kilo almaya başlayan köpeklerde obezite belirtilerinin göz ardı edilmemesi gerekir. Köpeklerde obezite belirtileri arasında bel kıvrımının kaybolması, tasmasının daralması, yürümekte zorlanma, hareketlerde yavaşlama, az bir efor sonrası sık nefes alma, uyku süresinde artış ve zaman zaman hırçınlık gibi semptomlar yer alabilir. Çok yemek yiyen ya da tükettiği mama miktarına oranla az hareket eden bir köpeğiniz varsa bir an önce tedbir almalısınız. Beslenmesini veteriner hekimlere sorarak değiştirmeli, dostlarınıza ek besin vermekten kaçınmalı ve yaşı ile genel sağlık durumu doğrultusunda egzersizler yapmasını sağlamalısınız. Böylelikle hangi yaşam evresinde olursa olsun, dostunuzun daha konforlu bir yaşam sürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Light Köpek Maması Çeşitleri

Kaliteli protein kaynaklarının kullanıldığı, yağ ve kalori oranının aşağıya çekildiği light köpek maması çeşitleri dünyaca ünlü birçok marka tarafından üretiliyor. Sitemiz üzerinden Hill's, Advance, Acana ve Pro Plan gibi markaların light köpek mamaları alternatiflerine ulaşabilirsiniz. Tahılsız, kısırlaştırılmış, hypoallergenic gibi özelliklerle zenginleştirilen diyet köpek mamaları hem küçük hem de orta ve büyük ırkların gereksinimleri doğrultusunda formüle edilmiştir.

Light köpek maması çeşitlerinde farklı protein kaynakları kullanılır. Protein kaynaklarının değişmesinin ardında farklı nedenler vardır. Yağ oranı düşük hayvansal protein kaynakları daha az kalorilidir ve iyi sindirilir. Daha yağlı olanlar ise daha uzun süre tok tutabilmesi ile bilinir. Protein kaynaklarının farklılaşması köpeklerin lezzet beklentilerine uygun olanların belirlenmesini gerektirir. Kilo vermesi gereken köpekler için de tam ve dengeli bir beslenme her zaman olduğu gibi oldukça önemlidir. Köpeğin tükettiği mamayı beğenmemesi ve yemeği reddetmesi orta ve uzun vadede farklı sağlık sorunlarının oluşumuna neden olabilir.

Diyet köpek maması çeşitleri arasındaki tek farklılık mamaların formüllerindeki hayvansal protein kaynakları ile sınırlı değildir. Bu köpek mamaları ırklar doğrultusunda formüle edilmiş şekilde karşımıza çıkar: Küçük ırk light köpek maması, orta ırk light köpek maması ve büyük ırk light köpek maması çeşitleri arasından köpeğin ırkı doğrultusunda seçim yapılması gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur köpeğin yaşam evresidir. Irklar özelinde değişen formüller, yaşam evresi doğrultusunda da farklılaşabilmektedir.

Diyet Köpek Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kilo alan köpeklerin beslenme planlarında değişiklik yapılacağında, köpek maması seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken çeşitli unsurlar bulunur. Diyet köpek maması satın alırken şu unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Köpeklerin genel sağlık durumu, enerji düzeyleri ve kiloları diyet köpek maması tercihini etkileyebilir. Bu değişkenlerin veteriner hekimlerce değerlendirilmesi en doğru light köpek mamasının seçilmesini sağlayacaktır.
  • Satın alınacak ürünün köpeklerin lezzet beklentilerini karşılaması gerekir. Bu nedenle mamadaki hayvansal protein kaynağının değerlendirilmesi önerilir.
  • Tercih edilen diyet köpek mamasının tatlandırıcı, soya, GDO ve renklendirici gibi köpek sağlığına zararlı bileşenler barındırmadığından emin olunmalıdır.
  • Diyet köpek maması seçilirken köpeklerin ırkı ve yaşam evresi mutlak surette göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Light köpek mamaları içeriğindeki vitaminlerin ve minerallerin oranları da değişebilir. Seçim sırasında mamanın ihtiva ettiği minerallerin, vitaminlerin ve sağlıklı yağların incelenmesi tavsiye edilir.

Light Köpek Maması Faydaları

Fazla kilo sorunu bulunan ve obezite hastalığına yakalanma riski taşıyan dostlarımız için formüle edilen light köpek mamaları, köpeklerin ideal kilolarına dönmelerine ve kilo kontrolü sağlamalarına yardımcı oluyor. Kas kitlesini koruyan içerikleri mineral ve vitaminlerle zenginleştirildiği için eksiksiz bir beslenme planının uygulanabilmesini sağlıyor. Bağışıklık sistemini destekleyen antioksidanlar bakımından da zengin olacak şekilde formüle edilen diyet köpek mamaları kilo artışını önleyici şekilde düşük yağ ve kalori barındırmasının yanı sıra yüksek lif ihtiva ettiği için tokluk süresini de arttırıyor. Birçok üründe yağ yakım sürecini hızlandıran esansiyel amino asitler de bulunduğundan köpeklerin yaşlarına, kilolarına ve aktivite düzeyine uygun ölçüde verildiklerinde hayat konforlarının yanı sıra yaşam sürelerini de arttırıyor.

Light Köpek Maması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Light köpek maması fiyatları markadan markaya, ürün içeriğinde kullanılan takviyelere ve mamaların ambalaj ağırlıklarına göre değişiklik gösterebiliyor. 3 kg diyet köpek maması ile 15 kg ambalaj ağırlığına sahip olanların fiyat farklılığı bulunsa da birim fiyat özelinde bir değerlendirme yapıldığında yüksek ambalaj ağırlığına sahip olan mamaların daha ekonomik olduğu ifade edilebiliyor.

Evcil hayvan sahiplerinin en çok güvendiği online petshop olan Petlebi.com'da diyet köpek mamaları da en uygun fiyatlarla satışa sunuluyor. İlgili kategoride ambalaj ağırlığı, marka ve fiyat özelinde filtreleme gerçekleştirerek onun için en doğru seçimi avantajlı tekliflerden yararlanarak gerçekleştirebilirsiniz. Ürün içeriklerini inceleyebilir, gerçek deneyim sonucu yapılan topluluk yorumlarını okuyabilir ve aynı gün kargo fırsatlarımızdan yararlanabilirsiniz.