Kedi Maması

(695)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Kedi Maması

Avcı olmaları ve etçil beslenmeleri sebebi ile her zaman özenle beslenmesi gereken patili dostlarımız için özel olarak üretilen kedi maması çeşitleri, sağlıklı gelişmeleri ve kaliteli bir yaşam sürmeleri için gereken tüm besinleri bir araya getiriyor. Kedi maması denildiği zaman akla en çok gelen şüphesiz ki kuru kedi mamalarıdır. Kuru mamalar hem kullanım rahatlığı hem de sundukları kalitenin yanı sıra, yaş kedi maması çeşitleriyle kıyaslandıklarında daha ucuz kedi maması alternatifleri olmaları sebebiyle çok fazla tercih edilmektedir. Patili dostu olan her insanın önceliği onların severek tüketeceği, içeriği kaliteli ve sağlıklı olan mamayı bulmaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur olsa da en önemlileri patili dostlarımızın sağlığı ve damak zevkidir. Bu iki kritere dikkat ederek en iyi kedi maması seçimini yapmak çok daha kolaydır.

Kedi Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bütçeye uygun tercihler yapmak önemlidir ancak seçim yaparken yalnızca ucuz kedi maması alternatiflerine yönelmek doğru bir yaklaşım olarak kabul edilemez. Kedi maması seçerken kedinin yaşam evresi, kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadığı, aktivite düzeyi, genel sağlık durumu ve ek olarak lezzet tercihleri dikkate alınmalıdır. Kedilerin beslenme gereksinimleri tüm bu unsurlar doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Kedi maması alırken, kedinin dikkat edilmesi gereken bir sağlık sorunu olduğu takdirde veteriner hekimler tarafından önerilen mamaların tercih edilmesi ve belirtilen süre dâhilinde spesifik bir sağlık sorunu için üretilen mamaların kullanılmaya devam edilmesi gerekir.

Pek çok kaliteli kedi maması alternatifinin birbirlerinden farklı hayvansal protein kaynakları içeren şekilde sunulması, evcil hayvanınızın damak zevkine uygun tercihler yapabilmenizi mümkün kılar. Üstelik bu çeşitlilik geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Kuru kedi mamasından yaş kedi maması seçeneklerine, kısırlaştırılmış ya da kısırlaştırılmamış yetişkin kedi mamasından yavru kedi maması alternatiflerine dek farklı ihtiyaçlar özelinde formüle edilen iyi kedi mamaları arasından tercihte bulunmak mümkündür. Royal Canin, Pro Plan, Advance, Hill's, N&D, Acana, Orijen ve Brit Care gibi markaların tavuklu, kuzu etli, somonlu, ton balıklı, ördekli, hindili ve daha pek çok farklı lezzeti barındıran yaş ve kuru kedi maması seçeneklerini inceleyebilir; kuru mamaları 1,5 ve 2 kg gibi küçük ya da 10 kg ve 15 kg gibi daha büyük paketlerde satın alabilirsiniz.

Kedi maması alma sürecinde evcil hayvanınızın sağlığı için göz ardı edilmemesi gereken diğer noktalar ise mamanın son kullanma tarihinin geçmemiş olması, mama ambalajının hasarsız olması ve %100 orijinal ürün satma garantisi veren satıcılardan temin edilmesidir.

İçeriğine Göre Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Kedi maması seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de kedi maması içerikleri ve bu içeriklerin mamanın genel dağılımındaki oranlarıdır. Kedi mamalarının içeriğinde kaliteli hayvansal protein kaynakları, optimal sağlığın sürdürülebilmesi için vitaminler ve mineraller, sağlıklı yağlar ve temel aminoasitler bulunmalıdır. Bu noktada C, A ve B grubu vitaminleri ile fosfor, demir, sodyum, çinko, kalsiyum mineralleri son derece önemlidir. Ek olarak, kedi maması içeriğinde taurin varlığına da dikkat edilmelidir. Kedi vücudunda doğal olarak üretilmediği için mama veya takviyeler aracılığı ile vücuda alınması gereken bu temel amino asit, kalp ve göz sağlığı için kritik bir öneme sahiptir. N&D, Royal Canin, Hill's, Acana, Orijen ve Brit Care gibi markaların kaliteli kedi maması çeşitleri kedilerin bu gereksinimlerini karşılamak için formüle edilmiş içeriklere sahiptir.

Yavru Kedi Maması

Yavru kedi mamaları anne sütünden kesilen yavrular için uygundur. Mamaya geçilmeden önce ideal olarak yeni doğanın 2 aya kadar anne sütü ile beslenmesi önerilse de bu durum her zaman mümkün olmayabilir. Yavru kediler için sunulan ürünler onların beslenme ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda kolayca çiğnemelerine de olanak sağlayacak şekilde hazırlanır. Yavru kedi maması, bunun yanı sıra hamile ya da emziren kedi maması alternatifi olarak da tercih edilebilir. Taşıdığı ya da beslediği yavruları olan anne kedilerin de gelişim dönemindeki kediler gibi yüksek kaloriye ihtiyaç duydukları göz önünde bulundurulduğu zaman, elbette doğru porsiyon ayarlaması ile, yavru kedi mamaları hamile kedi maması olarak kullanılabilir.

Yetişkin Kedi Maması

Yetişkin kedi mamaları, yetişkinlik dönemine adım atan ancak kısırlaştırılmamış kediler için özel olarak formüle edilen mamalardır. Bu mamaların tercih edilmesinde kedinin yaşı kadar genel hareket düzeyine de dikkat edilmesi gerekir. Yetişkinler için formüle edilen ürünlerin farklı ihtiyaçlara hitap edecek şekilde özelleştirilmesi de birden fazla beklentiye cevap verecek kuru mamaların sunulmasına olanak tanır. Tüy topağı sorunu, genel tüy sağlığı ya da kilo kontrolü için özelleştirilen yetişkin kedi maması çeşitleri vardır.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kısırlaştırma operasyonu sonrasında kedilerin yeme alışkanlıkları değişir. Bu değişim iştah artışı olarak gerçekleştiğinden ötürü de kilo artışı kısırlaştırmayı takiben meydana gelen bir durumdur. Kilo artışının kontrol edilebilmesi için hazırlanan bu mamalarda da yaş ve özel ihtiyaçlar gibi farklı gereksinimleri karşılayacak çeşitler bulunmaktadır.

Yaşlı Kedi Maması

Yaşa bağlı olarak hareket düzeyinin azalması ve gençlik dönemlerine kıyasla daha fazla sağlık sorunları yaşanması sebebiyle, kedilerin yaşlılık döneminde farklı mama içeriklerine geçiş yapılması gerekir. Yaşlı kedi maması formülleri sevimli dostlarımızın sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmeleri için ihtiyaçları olan besinleri almalarını sağlar.

Light Kedi Maması

Light ürünler pek çok insanın aşina olduğu üzere kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilir. Fazla kilo sorunu olan kedilerin de mutlaka ideal kilolarına kavuşmaları gerekir. Yaşlılık döneminde artan kilo, karaciğer yağlanması başta olmak üzere pek çok farklı soruna neden olur. Bu sorunların yol açacağı hastalıklar da patili dostlarımızın yaşam sürelerini kısaltacağından onların ideal kiloda olması için light kedi maması tüketmeleri sağlanabilir. Light ürünlerde de yine patili dostlarımızın yaşına ve özel sağlık gereksinimlerine uygun olarak hazırlanan ürünler bulunmaktadır.

Özel Irk Kedi Maması

Kedi maması seçiminde göz önünde bulundurulabilecek bir diğer unsur ırksal özelliklerdir. Kedi ırklarındaki farklılık kedilerin hem fiziksel hem de mental gereksinimlerini değiştirebilir. Özel ırk kedi maması çeşitleri bu ihtiyaçların eksiksiz bir şekilde giderilmesine yardımcı olur. British Shorthair, İran, Sphynx ya da Siamese ırklarının çene yapıları için özel olarak şekillendirilmiş parçacıkları ve mamaların içeriğini etkileyen protein oranı gibi değişkenler özel ırk kedi mamalarından daha fazla verim alınmasını sağlayabilir. Royal Canin, ırkların değişen ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak formüle ettiği özel ırk kedi mamaları ile dostlarımızın sağlığını desteklemektedir. Siz de ırkları nedeniyle özel gereksinimleri olan dostlarınızı Royal Canin kalitesiyle buluşturabilirsiniz.

Kedi Maması Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedinize mamasını verirken yanında her zaman temiz su olmasına dikkat etmelisiniz. Kediler içgüdüsel olarak durgun su içmekten hoşlanmadıkları için su tüketimleri gerekenden az olabilir. Bu nedenle kuru mamaya ek olarak haftada birkaç kez yaş mama tüketmelerini de sağlayabilirsiniz. Mama kabında sürekli olarak mama bulunması beslenme düzeninin oluşmasına engel olurken aynı zamanda kilo kontrolünün zorlaşmasına da yol açar. Bu nedenle kedinin kilo sorunu varsa ona verilecek günlük porsiyon miktarının veteriner hekim tarafından belirlenmesi, böyle bir sorunu yoksa mamanın paketinde bulunan beslenme planına uygun davranılması ve mümkünse mamanın birden fazla parçaya bölünerek aralıklı olarak verilmesi tavsiye edilir.

Mama Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kedi maması çeşitleri arasında değişikliğe gideceğiniz, diğer bir deyişle kedinize hâlihazırda yediği mamadan başka bir mama vereceğiniz zaman, sürecin doğru ve sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Aynı durum yavru kedi maması yiyen bir kedi yetişkin kedi mamasına geçerken de geçerlidir.

Öncelikle, mama değişikliği için sağlık sorunları, kilo artışı, tüy ve cilt sorunları gibi geçerli bir neden bulunduğundan emin olmak gerekir. Elbette iyi kedi mamaları arasında yer alsa bile kedinin eski mamasını artık lezzetli bulmaması bile mama değişikliğine gidilmesiyle sonuçlanabilecek, geçerli bir durumdur. Ancak mama değişikliği kimi durumlarda ishal gibi çeşitli problemlere yol açabilir. Bu nedenle mama değişiminden önce konunun veteriner hekim ile görüşülmesi ve mama değişiminin 7 - 10 günlük bir sürece yayılarak bir beslenme planı dâhilinde kademeli olarak gerçekleştirilmesi tavsiye edilmektedir.

İlk 1 - 2 gün öğünlerde eski mama %75, yeni mama %25 oranda verilebilir. 3 ve 4. günlerde bu oran %50 - %50 olabilir. 5 ve 6. günlerdeki öğünlerde eski mama %25, yeni mama %75 oranında olmalıdır. 7. günde tamamen yeni mamaya geçilebilir. Mama değişiminde kedi özelinde dikkat edilmesi gereken durumlar olup olmadığı ya da sürecin daha uzun tutulup tutulmaması gerektiği konusunda veteriner hekiminize danışmayı ihmal etmemelisiniz.

En Çok Tercih Edilen Kedi Mamaları Hangileridir?

Kedilerin optimal gelişimlerinin desteklenmesi, sağlıklarının ve konforlarının sürdürülmesi adına premium kedi mamaları sıklıkla tercih edilmektedir. Royal Canin, Pro Plan, Hill's, Acana, Advance ve Brit Care gibi premium kedi mamaları markaları farklı yaş evrelerindeki kedilerin gelişimsel ihtiyaçları doğrultusunda veteriner hekimler ve beslenme uzmanları tarafından özel olarak formüle edilmişlerdir.

Kedi Maması Fiyatları Ne Kadardır?

Kedi maması fiyatları kedi maması markası, ambalaj ağırlığı, mama içeriğindeki protein kaynağı, üretim koşulları, paketleme standartları, tahılların glisemik indeksi, mamaların depolanma koşulları ve orijinallik gibi bir dizi faktör doğrultusunda değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle kedi maması fiyatları söz konusu olduğunda standart bir aralıktan bahsetmek doğru bir yaklaşım değildir. Genel anlamda kaliteli içerikler barındıran premium mama markalarının ürünlerinin fiyat olarak daha yüksek olduğu ancak kedilerin sağlığının sürdürülebilmesi noktasında da daha faydalı oldukları ifade edilebilir.

Neden Petlebi.com?

Kedi maması çeşitleri incelendikten ve kedi özelindeki en iyi kedi maması bulunduktan sonra, bir o kadar önemli bir karar daha vermek gerekir: Kedi mamasının nereden sipariş edileceği. Kedilerin iyi bir beslenme ile gelişimlerini tamamlaması ve sağlıklı bir hayat yaşaması için mamaların orijinalliği, saklama ve gönderim koşulları mamaların içeriği kadar önemli bir unsurdur. Sahte kuru mamalar kedilerin sağlığına zarar verebilir, doğru saklanmayan mamalar besin değerlerini kaybedip bozulabilir ve gönderim sırasında yırtılan paketler mamaların kontamine olmasına neden olabilir.

Türkiye'nin ilk Tarım Bakanlığı Onaylı Yem Deposu Sertifikası'na sahip Petlebi.com olarak dünyanın en çok tercih edilen Acana, Advance, Cat Chow, Royal Canin ve Optimeal gibi kedilerin farklı yaşam evrelerine ve özelleşen ihtiyaçlarına uygun mama formülasyonlarına sahip markalarını sizlere sunuyor; bu sırada kaliteli, sağlıklı ve %100 orijinal ürün kriterlerini her zaman göz önünde bulunduruyoruz. Ürünleri depomuza aldıktan sonra gıda saklamaya uygun koşullarda muhafaza ediyor ve sizlere paketlerinde herhangi bir deformasyon meydana gelmeden, son kullanma tarihi geçmeden ulaştırıyoruz. Ödemeyi ise ister online olarak ister kapıda, kargo teslimi sırasında kredi kartı ile ya da nakit olarak yapabilirsiniz. Üstelik sürekli düzenlediğimiz kampanyalardan yararlanarak hem kaliteli hem de ucuz kedi maması tercihlerinde bulunabilirsiniz.

Kuru mama çeşitlerinin ürün sayfalarında son kullanma tarihlerini paylaşarak ihtiyaçlarınızı giderirken satın alacağınız mama miktarını da uygun şekilde belirlemenizi sağlıyoruz. Böylece birkaç kiloluk küçük paketler ile 10 kg ya da 15 kg gibi daha büyük paketler arasından daha rahat bir tercihte bulunmanıza yardımcı oluyoruz.

Sitemizde Acana, Orijen, N&D, Brit Care, Royal Canin, Hill's ve daha pek çok kendini kanıtlamış markanın kedi maması çeşitlerini bulabilir; yetişkin ya da yavru kediler için en doğru ürünü seçerken onların ihtiyaçlarını göz önünde tutarak ürün açıklamalarını inceleyebilir ve kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, ihtiyaç duymanız durumunda satın aldığınız ürünleri 15 gün içerisinde ücretsiz kargoyla iade edebilirsiniz.