Yetişkin Kedi Maması

(342)

Nasıl ki yavruluk dönemindeki sevimli dostlarımızın gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde devam etmesi adına ihtiyaç duydukları beslenme gereksinimleri farklı oluyor, aynı şekilde yetişkinlik döneminde de beslenmelerinin dönemin şartlarına uygun olması gerekiyor. Bu dönemde enerji içeriği azaltılmış ancak bağışıklık sistemlerini koruyan mamaların tercih edilmesi önemli bir gereklilik olarak beliriyor. Kedilerin 1 yaşını doldurduktan sonra hareketlilikleri azalıyor, ihtiyaçları farklılaşıyor ve yetişkin kedi maması ürünlerinin kullanılması gerekiyor. Sitemizde özel ırklara özel ürünlere ek olarak farklı gereksinimler doğrultusunda da üretilen alternatif mama ürünlerine ulaşabilirsiniz. Tahıllı, tahılsız, düşük tahıllı ve tüy sağlığını destekleyen yetişkin kedi mamaları içeriklerini inceleyebilir; dostunuzun sağlıklı bir hayat sürmesi adına en doğru seçimi yapabilirsiniz. Üstelik kampanya dönemlerimizi takip ederek en avantajlı tekliflerden de yararlanabilirsiniz.

Devamını Göster »

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Ziyaretçilerin en çok incelediği 5 Yetişkin Kedi Maması markası:

Yetişkin Kedi Maması

Yavruluk döneminin geride bırakılması ile kedilerin metabolizma ihtiyaçları belirgin ölçüde değişir: Artık gelişim süreci çok büyük ölçüde tamamlanmış ve yavruluk dönemindeki yüksek kalori ihtiyacı sona ermiştir. Kedilerin bedenlerindeki değişim, yeni bir beslenme programı ile buluşturulmalarını gerektirir. İşte bu noktada yetişkin kedi mamaları gündeme gelir. Yetişkin kedi mamaları, yetişkin kedilerin tüm besin ihtiyaçlarını karşılamak üzere, özel olarak formüle edilmiştir.

Kuru kedi maması çeşitleri arasından seçim yaparken mamanın sahip olduğu içeriklere dikkat edilmelidir. Kaliteli protein ve sağlıklı karbonhidrat kaynaklarının kullanıldığı, sağlıklı yağ asitleri bakımından zengin, mineral ve vitamin dengesi optimize edilmiş yetişkin kuru kedi maması çeşitleri ile dostlarımızın bu özel yaşam evresinde sağlıkları desteklenebilir.

Siz de yetişkin kediniz için kuru kedi maması çeşitleri arasından seçim yapmak ve aynı zamanda seçtiğiniz ürünlerin %100 orijinallik garantisi olmasını istiyorsanız Petlebi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 2 kg, 3 kg, 5 kg, 7,5 kg, 10 kg ve 15 kg gibi farklı ambalaj ağırlıkları ile sunulan yetişkin kedi mamalarının içeriklerini, kullanıcıların yorumlarını ve son kullanma tarihlerini incelerek yetişkin kediniz için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Sepetiniz belirlenen tutara ulaştığında ücretsiz kargo fırsatlarından yararlanabilir, yaptığınız alışverişlerde Para Puan kazanarak sonraki siparişlerinizde puanlarınızı kullanabilirsiniz.

Yetişkin Kedi Maması Çeşitleri

Yetişkin kedi maması çeşitleri temel olarak kuru kedi maması ve kedi konservesi olarak iki ana grupta ele alınabilir.

Yetişkin Kedi Konservesi: Bol su içeriği ve yüksek besleyici değerleri ile kedilerin iştahla tükettiği yaş kedi mamalarıdır. Püre, ezme ya da parça etli olarak sunulabilir. Yetişkin kedilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özel olarak hazırlanan formüllerinde farklı protein kaynakları kullanılabilir. Yetişkin kedi konserveleri, genellikle kuru mama ile beslenmeye ek olarak sunulur. Kedinin spesifik bir sağlık sorunu bulunuyorsa, sadece yaş mama odağında da bir beslenme planlanması mümkündür. Veteriner hekimlerin tavsiyeleri, beslenmeyi şekillendirmelidir.

Kuru Kedi Maması: Yetişkin kediler için sürdürülebilir bir beslenme planı söz konusu olduğunda kuru kedi maması çeşitleri gerek ekonomik olmaları gerekse tam ve dengeli içerikleri ile öne çıkar. Kuru mamalar farklı protein kaynakları ile geliştirilir, kedilerin günlük protein, karbonhidrat, mineral, vitamin ve sağlıklı yağ ihtiyacını karşılar. İçeriklerinde nem de barındıran kuru mamalar diş ve ağız sağlığına da katkı sunar. Kedi beslenmesi gündeme geldiğinde akıllara ilk olarak kuru mamaların gelmesinin bir diğer nedeni, farklı ihtiyaçlar doğrultusunda çeşitlendirilmiş olmalarıdır.

Yetişkin kuru kedi maması çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tahılsız Yetişkin Kedi Maması: İçeriğinde karbonhidrat kaynağı olarak tahılların bulunmadığı kuru mamalardır. Tahılsız yetişkin kedi maması çeşitleri; balıklı, tavuklu, kuzu etli, ördekli ve tavuklu, tavuklu ve balıklı, larva proteinli, ringa balıklı ve portakallı gibi kedilerin lezzet beklentisini karşılayan formüllerle sunulabilir.
  • Düşük Tahıllı ve Tahıllı Yetişkin Kedi Maması: Formülünde tahıl kullanılan kuru mamalardır. Somonlu ve pirinçli, kuzulu ve pirinçli, Morina balıklı, tavuklu ve hamsili, kuzu etli, tavuklu ve narlı, kümes hayvanlı, somonlu ve hamsili gibi farklı içeriklerle sunulabilir.

Yetişkin kuru kedi maması çeşitleri tahıl ihtiva edip etmedikleri dışında da sınıflandırılabilir. Nitekim yetişkin kedilerin özel ihtiyaçlarını karşılayacak farklı formüller de bulunur: Kilo sorunu olan yetişkinler için light kedi mamaları, ırkından ötürü özel beslenme gereksinimi bulunanlar için özel ırk yetişkin kedi mamaları, sindirim sistemi sorunu yaşayan kediler için sindirim sistemi destekleyici kedi mamaları, hassas cilde sahip olanlar için deri ve tüy sağlığına katkı sunan yetişkin kedi mamaları arasından seçim yapılabilir. Özel ihtiyaçlara yönelik geliştirilen tüm yetişkin kedi maması çeşitlerini sitemizden inceleyebilirsiniz.

Yetişkin kedi maması çeşitleri arasından seçim yaparken kedilerin genel sağlık durumlarının, kilolarının, lezzet beklentilerinin, yatkın olduğu hastalıkların ve aynı zamanda aktivite seviyelerinin değerlendirilmesi gerekir. Bu kapsamda yavruluktan yetişkinliğe geçiş sürecinde veteriner hekimlerin önerilerinin alınması tavsiye edilir. Yetişkin kuru kedi maması tüketimine başlandıktan sonra, mamanın kediler üzerindeki etkileri takip edilmeli ve gerektiğinde farklı formüllere geçiş yapılmalıdır. Kedilerde mama değişimi kademeli olarak gerçekleştirilmelidir.

Kediler Ne Zaman Yetişkin Maması Yer?

Kedilerin yetişkin maması yemeye başlaması için yavruluk sürecinin sonlanması gerekir. Normal boyuttaki kediler 12 ayını, büyük kediler ise 15 aynı tamamladıklarında yetişkin kabul edilir. Kısırlaştırma operasyonu geçirmeyen yetişkin kediler, yaşlılık dönemine girene, yani 7 - 10 yaşına gelene dek yetişkin kedi mamaları ile beslenebilirler. Kısırlaştırma operasyonu farklı metabolik değişimlere neden olacağından kısırlaştırılan kedilerin kısırlaştırılmış kedi maması ile beslenmeleri tavsiye edilir. Böylece kilo kontrolleri sağlanabilir, üriner sistem sağlıkları desteklenebilir, mineral ve vitamin alımları dengelenebilir.

Yavru Kedi Yetişkin Maması Yerse Ne Olur?

Yavru kedilere, düzenli olarak yetişkin maması verilmesi tavsiye edilmez. Yavruluk dönemi gelişimin muazzam hızlı gerçekleştiği bir süreç olduğundan yavruların yetişkinlere oranla daha yüksek kalorili, proteinli ve yağlı mama tüketmesi gerekir. Hem ihtiyaç duydukları enerjinin eksiksiz karşılanabilmesi hem de sağlıklı büyümenin teşvik edilmesi adına yavruların anne sütünden sonra bu yaşam evresine özel formüle edilen yavru kedi mamaları ile beslenmesi en doğrusu ve sağlıklısı olacaktır. Fakat mamanın bitmesi ya da mamaya bir nedenle erişim sağlanamaması durumunda, günü kurtarmak adına yavrulara yetişkin kedi maması sunulabilir.

Yetişkin Kediye Yavru Kedi Maması Verilir mi?

Yetişkin kedilere düzenli olarak yavru kedi maması verilmesi önerilmez. Yavru kedi mamaları yüksek kalorili, proteinli ve yağ asitli içerikleri ile yetişkin kediler için tam ve dengeli beslenme sunamaz. Özellikle yeterince hareket etmeyen yetişkin kediler yavru kedi mamaları ile beslenirse belirgin ölçüde kilo alabilir ve kilo artışına bağlı olarak birçok sağlık sorunu yaşayabilir. Az önce de belirtildiği gibi, yetişkin kedi mamaları bulunmadığında günü kurtarmak için yavru kedi maması tercih edilebilir. Bu durumun istisnası gebelik sürecidir. Gebelik ve/veya emzirme döneminde olan yetişkin kedilerin kalori ihtiyaçlarının karşılanması ve yavruların gelişiminin desteklenmesi adına yavru kedi maması ile beslenmeleri önemlidir.

Yetişkin Kedi Maması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yetişkin kuru kedi maması fiyatları birçok değişken doğrultusunda belirlenir: Mamanın markası, kalitesi, içeriğinde kullanılan ana hayvansal protein kaynağının türü ve ambalaj ağırlığı yetişkin kedi maması fiyatları üzerinde etkilidir. Mama seçimi sırasında fiyat önemli bir değişken olsa da asıl olan, kaliteye ve kedinin özel ihtiyaçlarına odaklanılmasıdır.

Petlebi.com'da dünyaca ünlü markaların kaliteli yetişkin kedi mamaları arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Dilerseniz minimum ambalaj ağırlıklı olanları tercih edebilir dilerseniz 15 kg'lık mamalarla fiyat avantajı elde edebilirsiniz. Verdiğiniz siparişlerde farklı hediyelerle buluşabilir, güvenli olduğu kadar avantajlı bir alışveriş deneyiminin keyfini yaşayabilirsiniz.