Köpek Maması

(565)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Ziyaretçilerin en çok incelediği 5 Köpek Maması markası:

Köpek Maması

Köpeklerin yavruluk döneminden itibaren sağlıklı bir gelişim sürdürebilmeleri ve ihtiyaç duydukları besinleri alabilmeleri için özenli ve doğru şekilde beslenmeye ihtiyaçları vardır. Köpekler kediler gibi zorunlu etçil hayvan grupları arasında yer almadıkları için beslenme planlarının da buna göre yapılması gerekmektedir. Köpekler A ve D vitamini üretemedikleri için bu vitaminleri dışarıdan almaya mecburdurlar ve bunları da en iyi şekilde proteinlerden elde edebilirler. Bu nedenle köpek maması çeşitleri incelenirken içeriklerinde yeterli miktarda protein ihtiva eden besinlerin bulunup bulunmadığını kontrol etmeyi ihmal etmemek; sağlıklı, kaliteli ve dengeli köpek mamaları arasından seçim yapmak gerekir.

Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek maması alırken mamanın köpeğin gelişim evresine, ırksal özelliklerine ve genel sağlık durumuna özel olarak formüle edildiğinden emin olunmalıdır. Küçük, orta ve büyük ırkların metabolizmaları farklı olduğu için ihtiyaç duydukları besinler ve bu besinlerin mamalardaki oranları da farklıdır. Aynı şekilde yavru köpeklerin gelişimleri çok hızlı olduğu için yavru köpek mamaları yüksek oranda kalori içerirken yetişkin köpek mamaları içerikleri yetişkinlik dönemi gereksinimleri doğrultusunda belirlenir.

Köpeklerin yeme alışkanlıkları analiz edilerek mamaların ne kadarlık paketlerde alınması gerektiğine karar verilmelidir. Birden fazla köpeğe sahip olunması ve köpeğin ırkı da bu noktada belirleyici nitelikte olabilir. Daha sonra 1,5 - 2 kg mı, yoksa 10 - 15 kg bir paketin mi iyi bir tercih olacağı daha net olarak görülecektir.

Elbette saklama koşullarınızın 15 kg gibi büyük paketler için uygun olduğundan emin olmayı da ihmal etmemelisiniz. Köpekler için özel olarak formüle edilen kuru mamaların besin değerlerinin korunması ve olası bozulmaların engellenmesi için serin, kuru ve doğrudan güneş ışığı almayan yerlerde saklanması tavsiye edilmektedir.

Köpekler için sağlıklı köpek maması alınmak istediğinde tüm bu unsurlara ek olarak ürünün ambalajının standartlara uygun olmasına, son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına ve satıcının depolama için gerekli standartları karşılayıp karşılamadığına da dikkat edilmelidir. Köpek maması alırken %100 orijinal ürün garantisi sunan satıcıların tercih edilmesi son derece önemlidir.

İçeriğine Göre Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Köpek maması seçimi sırasında mamaların içeriğine dikkat edilmesi gerekir. Köpeklerde beslenme salt karın doymasına indirgenmeyecek denli önemli bir süreç olarak düşünülmelidir. Kaliteli köpek maması içeriğinde ideal oranda protein bulunmalı, glisemik indeksi düşük karbonhidrat kaynakları yer almalıdır. Sağlıklı yağlara, minerallere ve vitaminlere de içerikte dengeli olarak yer verilmelidir. İçerikteki bileşenlerin oranı kadar bu bileşenlerin kaliteli olup olmadığı da önemlidir. Kaliteli köpek maması çeşitleri dostlarımızın sindirim sistemini zorlamadan maksimum fayda elde edilmesini sağlayabilir.

Yavru Köpek Maması Çeşitleri

Yavru köpeklerin kalori ve besin ihtiyaçları yetişkinler ile kıyaslandığı zaman çok daha yüksektir. Gelişim devam ederken mutlaka yavru köpek maması tercih edilmesi tavsiye edilir. 8 haftadan daha erken dönemde anneden ayrılan yavrular için belirli bir süre süt tozu kullanımı uygun olsa da 2. ay ve sonrasında köpeğin ırkına uygun bir mama seçimi yapılması gerekir.

Büyük, Orta ve Küçük Irk Köpek Maması Çeşitleri

Köpek maması seçiminde ırkların da göz önünde bulundurulması gerekir. Mamalar yaş ve ırk faktörlerine bağlı ihtiyaçları bir arada sunacak şekilde formüle edilmektedir. Örnek vermek gerekirse büyük ırk köpeklerde kalça displazisi gibi gelişimsel sorunlar yaygın görülebileceği için bu köpeklerin yavruluk döneminde hızlı büyümeleri tavsiye edilmemektedir. Küçük ırkların ağız ve diş yapıları, çiğneme şekilleri sebebi ile daha küçük taneli mamalar yemesi önerilmektedir. Bu tür detaylar mama seçiminde ırklara dikkat edilmesinin en temel nedenidir.

Yetişkin ve Senior / Yaşlı Köpek Maması Çeşitleri

Köpeklerin yaşlarına göre günlük uyku süreleri ve aktiviteleri değişim gösterir, bu noktada beslenme planında da değişiklik yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer günlük kalori ihtiyacının fazlasını içeren miktarda mama tüketimi yapmasına izin verilirse, köpeğin kilo alma eğilimine bağlı olarak obeziteye kadar varabilen ciddi kilo sorunları ortaya çıkar. Bu nedenle, mama seçiminde yaş faktörünün değerlendirilmesi ihmal edilmemelidir. Yaşa bağlı mama değişiminde sürecin veteriner tarafından takip edilmesi önerilir. Genel olarak 12 ay sonrasında yetişkin, 7 yaş sonrasında da yaşlı/senior köpek maması tüketimi tavsiye edilse de gelişim ve genel sağlık durumuna göre bu geçiş daha önce ya da sonra yapılabilir.

Köpek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli ve sağlıklı bir beslenmenin temel unsurları doğru miktarda ve doğru içerikte besin tüketmek olmalıdır. Köpek maması seçimi ve kullanımı da bu temellere dayandırılmalıdır. Yavru köpeklerin gün içerisinde sık sık ama az miktarlarda beslenmesi önerilir. Yavruluk dönemi sonrasında günde 1 ya da 2 öğün beslenme yeterli olacaktır. Ancak büyük ırklar günde tek öğün beslendikleri zaman mamalarını çok hızlı bir şekilde tükettikleri için çeşitli mide sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle onların mama tüketim hızına bağlı olarak günde 2 ve hatta gerekirse 3 öğün olarak beslenmeleri tavsiye edilir.

Mama tüketimi ile birlikte su tüketiminin de doğru miktarda olması çok önemlidir. Bu nedenle mama verirken mutlaka su kabındaki suyun yenilenmesi ve taze su verilmesi önerilir. Yaş ve kuru mama seçiminin de su tüketimi noktasında etkisi olabilir. Çok fazla su tüketmeyen köpekler veya sağlık sorunları nedeni ile fazla su tüketmesi gerekenler için veteriner kontrolü ile beslenme planına konserve köpek maması eklenmesi gerekebilir.

Mama Değişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerin beslenmesinde mama değişikliği yapılacağı zaman, öncesinde gereken araştırmayı ve planlamayı yapmak dostlarımızın sağlıklarının ve mutluluklarının devamlılığı için önemlidir. Diğer bir deyişle ideal olan aceleci davranılmamasıdır. Örneğin 15 kg boyutlarında yeni bir mama almanız ve/veya köpeğinizi hemen yeni mamaya geçirmeniz hem onun hem de sizin çeşitli sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

Köpeklerde mama değişikliğinin gerekli olabileceği; yavruluktan yetişkinliğe ya da yetişkinlikten yaşlılığa geçilmesi, gebelik, tüy sağlığında bozulma, obezite ve çeşitli sağlık sorunları yaşanması gibi bazı durumlar vardır. Elbette köpeğin damak zevkinin değişmesi de mama değişikliğine gidilmesiyle sonuçlanabilir. Böyle nedenlerle mama değiştirilmesi köpekler için zararlı olmasa da mamalarda sık sık yapılan değişiklikler ve/veya mamanın doğru şekilde değiştirilmemesi dostlarımızın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Mamayı değiştirmeden önce yapacağınız değişiklik hakkında veteriner hekiminizle görüşmeniz ve onunla köpeğiniz özelinde bir planlama yapmanız tavsiye edilir. Veteriner hekiminiz mama değişikliğinin gerekli olup olmadığını anlamanız konusunda ve mama değişimi sırasında size yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, mama değişiminde genel olarak izleyebileceğiniz bazı adımlar mevcuttur.

Köpeğiniz için yeni mamasından hemen 15 kg boyutunda bir mama paketi sipariş etmemenizin daha iyi olabileceğine değinmiştik. Mama değişimlerinin en az 7 günlük bir süreye yayılması ve köpeğin bu sırada gözlemlenmesi, başlangıçta daha ufak paketlerle mamaları denemeyi gerektirebilir. Geçiş aşamasında köpeğin iştahının azalması, ishal ve kusma gibi sorunlar yaşaması durumunda 7 günlük sürenin 2 ya da 3 haftaya uzatılması gerekebilir. Alerjik reaksiyonların tetiklenmesi ya da gıda intoleransı yaşanması durumunda ise verilen yeni mamanın kesilmesi söz konusu olabilir. Geçişin normal şekilde ilerlemesi durumundaysa ilk 1 - 2 gün öğünlerin %75'i eski, %25'i yeni mama olarak ayarlanabilir. 3 ve 4. günlerde öğünün %50'si eski, %50'si yeni mamadan oluşabilir. 5 ve 6. günlere gelindiğindeyse yeni mamanın oranı %75'e yükseltilebilir. 7. gün ve sonrasındaki süreçte tamamen yeni mamaya geçiş yapılabilir. Bu süreç içerisinde köpekte herhangi bir sorun görülmesi durumunda veteriner hekim ile iletişime geçmeyi ihmal etmemelisiniz.

Tavsiye Edilen Köpek Maması İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Beslenmenin sağlıklı ve yeterli olması için vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alması gerekir. Normal şartlar altında sağlıklı bir beslenme için köpek maması içeriğinin %25 - %35 aralığında protein içermesi beklenir. Köpekler belirli oranlarda sebze ve meyve tüketebilirler; bu nedenle mama içeriğinde bu tür gıdaların bulunmasında herhangi bir sorun yoktur, hatta oldukça sağlıklıdır. Tavsiye edilen ürünlerin içeriğinde yeteri miktarda vitamin olup olmadığına, özellikle de A ve D vitamini açısından günlük ihtiyaçları karşılayıp karşılamadığına bakılması önerilir.

Tahıllı, düşük tahıllı ve tahılsız mama ayrımı ise içerikteki karbonhidratın kaynağı ile ilgilidir. Bu noktada mama seçiminde köpeğin kilosuna, özel beslenme gereksinimlerine ve sağlık durumuna bakılması önerilir. Tahılsız köpek maması çeşitleri protein açısından çok yüksek değerlere sahip değildir ve aşırı protein tüketimine neden olmazlar. Tahılsız mama içeriklerine bakıldığı zaman mamadaki karbonhidratın kaynağının glisemik indeksi düşük besinler olduğunu, genellikle de sebze ve meyve kaynaklı olduğunu görmek mümkündür. Düşük tahıllı formüllerde ise yine karbonhidrat kaynağı glisemik indeksi düşük besinlerdir ancak bu formülerde karbonhidrat kaynağı yulaf gibi daha sağlıklı karbonhidratlardır.

En Çok Tercih Edilen Köpek Mamaları Hangileridir?

En çok tercih edilen köpek mamaları genellikle premium köpek maması markalarının etiketlerini taşıyanlardır. Hill's, Pro Plan, Royal Canin, Brit Care, N&D, Acana gibi premium mama markaları dostlarımızın optimal gelişimlerini desteklemek için, köpek özelinde değişebilen ihtiyaçları doğrultusunda veteriner hekimler ve beslenme uzmanları tarafından özel olarak formüle edilen köpek mamaları ile karşımıza çıkmaktadır. Üretim süreçlerindeki standartları kalite kontrollerinden geçen markalar dostlarımıza sağlıklı ve güvenli bir beslenme deneyimi sunmaktadır.

Köpek Maması Fiyatları Ne Kadardır?

Köpek mamalarının fiyatları markalara, mamaların içerisindeki protein kaynaklarına, mamaların üretildiği malzemelerin kalitesine ve ambalajların ağırlıklarına göre değişebilmektedir. Bu nedenle köpek mamaları ile ilgili tek bir fiyat aralığı vermek doğru olmayacaktır. Köpek maması alırken fiyat önemli bir değişken olsa da en ucuz köpek maması seçimine odaklanmak köpeklerin optimal gelişim göstermeleri ve sağlıklarını sürdürebilmeleri noktasında bekleneni vermeyebilir. Bu nedenle güvenli satıcılardan, dostlarımızın lezzet beklentilerini karşılayan ve veteriner hekimlerin de onayını alarak kaliteli mama tercihi yapılması önemlidir.

Neden Petlebi.com?

Köpeğinizi hangi mamayla besleyeceğinize karar vermeniz sürecin yalnızca bir kısmı. Mamayı satın alacağınız yere de en az mamanın kendisi kadar özen göstermelisiniz. Çünkü köpeğinizin sağlığını sürdürmesi ve iyi bir gelişim süreci yaşaması için mamaların saklandığı ortam, gönderim sırasında gösterilen özen ve elbette orijinallik kritik bir noktada. Saklama koşulları gereklilikleri karşılamayan ortamlar mamaların bozulmasına yol açabilir, gönderim sırasında yırtılan ambalajlar yüzünden mamalar kontamine olabilir ve sahte mamalar köpeklerin sağlığında ciddi sorunlar yaratabilir.

Petlebi.com olarak sitemizden ulaşabileceğiniz tüm mamalarımızı Türkiye'nin ilk Tarım Bakanlığı Onaylı Yem Deposu Sertifikası'na sahip depomuzda, gıda depolamaya uygun koşullarda muhafaza ediyoruz. İster 1,5 kg olsun ister 15 kg paketlerde, %100 orijinal ürün garantisiyle sizlerin beğenisine sunduğumuz tüm mamaların son kullanma tarihlerini sitemizden kontrol edebilir, sipariş verdiğiniz ürünün tazeliğinden her zaman emin olabilirsiniz. Aynı zamanda incelediğiniz mamaya diğer kullanıcıların nasıl yorumlar yaptığını, kaç puan verdiğini ve mamanın detaylı açıklamalarını ürün sayfasından görebilirsiniz. Hangi mamayı satın alacağınıza karar verdiğinizde ise online ya da kapıda kredi kartı/nakit ödeme seçeneklerinden dilediğinizi tercih ederek siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Size sorunsuzca ulaşması için özel olarak paketlenmiş mamanızı, ihtiyaçlarınızın en kısa sürede karşılanması için hızlıca kargolayacağız. Tüm bunlara rağmen siparişinizi iade etmeniz gerekirse de satın aldığınız ürünleri 15 gün içerisinde ücretsiz kargoyla bize gönderebilirsiniz.

Sadık dostunuzun sağlıklı ve konforlu bir hayat sürebilmesi için yediklerine dikkat etmeniz onun için yapabileceğiniz en önemli şeylerin başında gelir. Yavruluk döneminden itibaren köpeğinizin metabolizmasına uygun besinler barındıran yavru köpek mamaları ile gelişimini destekleyebilir ve yetişkinlik döneminde yetişkin köpek mamalarına yönelebilirsiniz. Can dostunuza sunabileceğiniz alternatifler bunlarla da sınırlı değildir; özel ırklara, yaşlılık dönemine ve kilo durumuna uygun birçok seçenek de bulunmaktadır. Bu nedenle “en iyi köpek maması” onun ihtiyaçlarına en doğru yanıt verecek olandır. Sitemiz üzerinden farklı kriterler doğrultusunda filtreleme yapabilir ve köpeğinizin sağlığı için gerekli olan tüm besinleri aldığından emin olabilirsiniz. Premium mamalarımızla daha sağlıklı günlerde muhteşem anılar biriktirebilirsiniz.