Köpek Maması

(608)

Sadık dostunuzun sağlıklı ve konforlu bir hayat sürebilmesi için yediklerine dikkat etmeniz onun için yapabileceğiniz en önemli şeylerin başında gelir. Yavruluk döneminden itibaren köpeğinizin metabolizmasına uygun besinler barındıran yavru köpek mamaları ile gelişimini destekleyebilir ve yetişkinlik döneminde yetişkin köpek mamalarına yönelebilirsiniz. Can dostunuza sunabileceğiniz alternatifler bunlarla da sınırlı değildir; özel ırklara, yaşlılık dönemine ve kilo durumuna uygun birçok seçenek de bulunmaktadır. Bu nedenle “en iyi köpek maması” onun ihtiyaçlarına en doğru yanıt verecek olandır. Sitemiz üzerinden farklı kriterler doğrultusunda filtreleme yapabilir ve köpeğinizin sağlığı için gerekli olan tüm besinleri aldığından emin olabilirsiniz. Premium mamalarımızla daha sağlıklı günlerde muhteşem anılar biriktirebilirsiniz.

Devamını Göster »

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Ziyaretçilerin en çok incelediği 5 Köpek Maması markası:

Köpek Maması

Köpeklerin yavruluk döneminden itibaren sağlıklı bir gelişim sürdürebilmeleri ve ihtiyaç duydukları besinleri alabilmeleri için özenli ve doğru şekillerde beslenmeye ihtiyaçları vardır. Köpekler kediler gibi zorunlu etçil hayvan grupları arasında yer almadıkları için beslenme planlarının da buna göre yapılması gerekmektedir. Köpekler A ve D vitamini üretemedikleri için bu vitaminleri dışardan almaya mecburdurlar ve bunları da en iyi şekilde proteinlerden elde edebilirler. Bu nedenle sağlıklı, kaliteli ve yeteri köpek maması çeşitleri incelendiği zaman içlerinde yeterli miktarda protein ihtiva içeren besin olduğundan emin olunması gerekir.

Köpek Maması Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpek maması alırken mamanın köpeğin gelişim evresine, ırksal özelliklerine ve genel sağlık durumuna özel olarak formüle edildiğinden emin olunmalıdır. Küçük, orta ve büyük ırkların metabolizmaları farklı olduğu için ihtiyaç duydukları besinler ve bu besinlerin mamalardaki oranları da farklılaşmalıdır. Aynı şekilde yavru köpeklerin gelişimleri çok hızlı olduğu için yavru köpek mamaları yüksek oranda kalori içerirken yetişkin köpek mamaları içerikleri yetişkinlik dönemi gereksinimleri doğrultusunda belirlenir.

Köpekler için sağlıklı köpek maması alınmak istediğinde tüm bu unsurlara ek olarak ürünün ambalajının standartlara uygun olmasına, son kullanım tarihinin geçmemiş olmasına ve satıcının depolama için gerekli standartları karşılayıp karşılamadığına da dikkat edilmelidir. Köpek maması alırken %100 orijinal ürün garantisi sunan satıcıların tercih edilmesi son derece önemlidir.

İçeriğine Göre Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Köpek maması seçimi sırasında mamaların içeriğine dikkat edilmesi gerekir. Köpeklerde beslenme salt karın doymasına indirgenmeyecek denli önemli bir süreç olarak düşünülmelidir. Kaliteli köpek maması içeriğinde ideal oranda protein bulunmalı, glisemik indeksi düşük karbonhidrat kaynakları yer almalıdır. Sağlıklı yağlara, minerallere ve vitaminlere de içerikte dengeli olarak yer verilmelidir. İçerikteki bileşenlerin oranı kadar bu bileşenlerin kaliteli olup olmadığından da emin olunmalıdır. Kaliteli köpek maması çeşitleri dostlarımızın sindirim sistemini zorlamadan maksimum fayda elde edilmesini sağlayabilirler.

Yavru Köpek Maması Çeşitleri

Yavru köpeklerin kalori ve besin ihtiyaçları yetişkinler ile kıyaslandığı zaman çok daha yüksektir. Gelişim devam ederken mutlaka yavru köpek maması tercih edilmesi tavsiye edilir. 8 haftadan daha erken dönemde anneden ayrılan yavrular için belirli bir süre süt tozu kullanımı uygun olsa da 2. ay ve sonrasında köpeğin ırkına uygun bir mama seçimi yapılması gerekir.

Büyük, Orta ve Küçük Irk Köpek Maması Çeşitleri

Köpek maması seçiminde ırklara da dikkat edilmesi gerekir. İncelendiği zaman mamalar yaş ve ırk faktörlerine bağlı ihtiyaçları bir arada sunacak şekilde formüle edilmektedir. Örnek vermek gerekirse büyük ırk köpeklerde kalça displazisi gibi gelişimsel sorunlar yaygın görülebileceği için bu köpeklerin yavruluk döneminde hızlı büyümeleri tavsiye edilmemektedir. Küçük ırkların ağız ve diş yapıları, çiğneme şekilleri sebebi ile daha küçük taneli mamalar yemesi önerilmektedir. Bu tür detaylar mama seçiminde ırklara dikkat edilmesinin en temel nedenidir.

Yetişkin ve Senior / Yaşlı Köpek Maması Çeşitleri

Köpeklerin yaşlarına göre günlük uyku süreleri ve aktiviteleri değişim gösterir bu noktada beslenme planında da değişiklik yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer günlük kalori ihtiyacının fazlasını içeren miktarda mama tüketimi yapmasına izin verilirse de köpeğin kilo alma eğilimine bağlı olarak obeziteye kadar varabilen ciddi kilo sorunları ortaya çıkar. Bu nedenle mama seçiminde yaş önemli bir faktördür. Yaşa bağlı mama değişiminde sürecin veteriner tarafından takip edilmesi önerilir. Genel olarak 12 ay sonrasında yetişkin, 7 yaş sonrasında da yaşlı/senior köpek maması tüketimi tavsiye edilse de gelişim ve genel sağlık durumuna göre bu geçiş daha önce ya da sonra da yapılabilir.

Köpek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli ve sağlıklı bir beslenmenin temel unsurları doğru miktarda ve doğru içerikte besin tüketmek olmalıdır. Köpek maması seçimi ve kullanımı da bu temellere dayandırılmalıdır. Yavru köpeklerin gün içerisinde sık sık ama az miktarlarda beslenmesi önerilir. Yavruluk dönemi sonrasında günde 1 ya da 2 öğün beslenme yeterli olacaktır. Ancak büyük ırklar günde tek öğün beslendikleri zaman mamalarını çok hızlı bir şekilde tükettikleri için çeşitli mide sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle onların mama tüketim hızına bağlı olarak günde 2 ve hatta gerekirse 3 öğün olarak beslenmeleri tavsiye edilir.

Mama tüketimi ile birlikte su tüketiminin de doğru miktarda olması çok önemlidir. Bu nedenle mama verirken mutlaka su kabındaki suyun yenilenmesi ve taze su verilmesi önerilir. Yaş ve kuru mama seçiminin de su tüketimi noktasında etkisi olabilir. Çok fazla su tüketmeyen köpekler veya sağlık sorunları nedeni ile fazla su tüketmesi gerekenler için veteriner kontrolü ile beslenme planına konserve köpek maması eklenmesi de gerekebilir.

Tavsiye Edilen Köpek Maması İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Beslenmenin sağlıklı ve yeterli olması için vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alması gerekir. Normal şartlar altında sağlıklı bir beslenme için köpek maması içeriğinin %25 - %35 aralığında protein içermesi beklenir. Köpekler belirli oranlarda sebze ve meyve tüketebilirler bu nedenle mama içeriğinde bu tür gıdaların bulunmasında herhangi bir sorun yoktur, hatta oldukça sağlıklıdır. Tavsiye edilen ürünlerin içeriğinde yeteri miktarda vitamin olduğuna özellikle de A ve D vitamini açısından günlük ihtiyaçları karşıladığına bakılması önerilir.

Tahıllı, düşük tahıllı ve tahılsız mama ayrımı ise içerikteki karbonhidratın kaynağı ile ilgilidir. Bu noktada mama seçiminde köpeğin kilosuna, özel beslenme gereksinimlerine ve sağın durumuna bakılması önerilir. Tahılsız köpek maması çeşitleri protein açısından çok yüksek değerlere sahip değildir ve aşırı protein tüketimine neden olmazlar. Tahılsız mama içeriklerine bakıldığı zaman mamadaki karbonhidratın kaynağının glisemik indeksi düşük besinler olduğunu, genellikle de sebze ve meyve kaynaklı olduğunu görmek mümkündür. Düşük tahıllı formüllerde ise yine karbonhidrat kaynağı glisemik indeksi düşük besinlerdir ancak bu formülerde karbonhidrat kaynağı yulaf gibi daha sağlıklı karbonhidratlardır.

En Çok Tercih Edilen Köpek Mamaları Hangileridir?

En çok tercih edilen köpek mamaları genellikle Premium köpek maması markalarının etiketlerini taşıyanlardır. Kaliteli içeriklerini, köpeklerin değişebilen ihtiyaçları doğrultusunda sunan Hill's, Pro Plan, Royal Canin, Brit Care, N&D, Acana gibi Premium mama markaları dostlarımızın optimal gelişimleri göz önünde bulundurularak veteriner hekimler ve beslenme uzmanları tarafından formüle edilmişlerdir. Üretim süreçlerindeki standartları kalite kontrollerinden geçen markalar dostlarımıza sağlıklı ve güvenli bir beslenme deneyimi sunmaktadır.

Köpek Maması Fiyatları Ne Kadardır?

Köpek maması fiyatları markalara, mamalar içerisindeki protein kaynaklarına, mamaların üretildiği malzemelerin kalitesine ve ambalaj ağırlıklarına göre değişebilmektedir. Köpek maması fiyatları ile ilgili tek bir fiyat aralığı vermek doğru olmayacaktır. Köpek maması alırken fiyat önemli bir değişken olsa da en ucuz köpek maması seçimine odaklanmak köpeklerin optimal gelişim göstermeleri ve sağlıklarını sürdürebilmeleri noktasında bekleneni vermeyebilir. Bu nedenle güvenli satıcılardan, dostlarımızın lezzet beklentilerini karşılayan ve veteriner hekimlerin de onayını alarak kaliteli mama tercihi yapılması önemlidir.