Köpek Maması

Sadık dostunuzun sağlıklı ve konforlu bir hayat sürebilmesi için yediklerine dikkat etmeniz onun için yapabileceğiniz en önemli şeylerin başında gelir. Yavruluk döneminden itibaren köpeğinizin metabolizmasına uygun besinler barındıran yavru köpek mamaları ile gelişimini destekleyebilir ve yetişkinlik döneminde yetişkin köpek mamalarına yönelebilirsiniz. Can dostunuza sunabileceğiniz alternatifler bunlarla da sınırlı değildir; özel ırklara, yaşlılık dönemine ve kilo durumuna uygun birçok seçenek de bulunmaktadır. Bu nedenle “en iyi köpek maması” onun ihtiyaçlarına en doğru yanıt verecek olandır. Sitemiz üzerinden farklı kriterler doğrultusunda filtreleme yapabilir ve köpeğinizin sağlığı için gerekli olan tüm besinleri aldığından emin olabilirsiniz. Premium mamalarımızla daha sağlıklı günlerde muhteşem anılar biriktirebilirsiniz.

Devamını Göster »

169 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE Yurtiçi Kargo Logo BEDAVA!

Köpek Maması

Köpeklerin yavruluk döneminden itibaren sağlıklı bir gelişim sürdürebilmeleri ve ihtiyaç duydukları besinleri alabilmeleri için özenli ve doğru şekillerde beslenmeye ihtiyaçları vardır. Köpekler kediler gibi zorunlu etçil hayvan grupları arasında yer almadıkları için beslenme planlarının da buna göre yapılması gerekmektedir. Köpekler A ve D vitamini üretemedikleri için bu vitaminleri dışardan almaya mecburdurlar ve bunları da en iyi şekilde proteinlerden elde edebilirler. Bu nedenle sağlıklı, kaliteli ve yeteri köpek maması çeşitleri incelendiği zaman içlerinde yeterli miktarda protein ihtiva içeren besin olduğundan emin olunması gerekir.

Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Köpek maması seçimi yaparken pek çok farklı kriteri göz önünde bulundurmak, sağlıklı gelişim ve doğru beslenme açısından büyük öneme sahiptir. Mama seçimi sürecinde köpeğin yaşı, ırkı, genel sağlık durumu, özel beslenme gereksinimleri mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Mide, tüy ve böbrek sorunları olan hayvanlar için özel olarak geliştirilen formüller vardır. Bunlara ek olarak obezite gibi durumlarda da veteriner hekim önerisi ile seçim yapılması tavsiye edilir.

Mama seçimini etkileyen pek çok unsur olsa da en temel unsurun elbette köpeğin damak zevki olduğu unutulmamalıdır. Onların severek ve mutlulukla tüketeceği mamayı bulmak için kriterleri karşılayan köpek maması çeşitleri arasından ufak ambalajlı ürünlerin alınması ve tüketim hızlarına, mamayı gördüklerinde tepkilerine dikkat edilerek doğru mamanın bulunması önemlidir.

Genel olarak bahsettiğimiz gereksinimlerden ve onlara bağlı mama seçimlerinden kısaca bahsetmemiz gerekirse mamaları daha rahat kategorilendirebiliriz.

Yavru Köpek Maması Çeşitleri

Yavru köpeklerin kalori ve besin ihtiyaçları yetişkinler ile kıyaslandığı zaman çok daha yüksektir. Gelişim devam ederken mutlaka yavru köpek maması tercih edilmesi tavsiye edilir. 8 haftadan daha erken dönemde anneden ayrılan yavrular için belirli bir süre süt tozu kullanımı uygun olsa da 2. ay ve sonrasında köpeğin ırkına uygun bir mama seçimi yapılması gerekir.

Büyük, Orta ve Küçük Irk Köpek Maması Çeşitleri

Köpek maması seçiminde ırklara da dikkat edilmesi gerekir. İncelendiği zaman mamalar yaş ve ırk faktörlerine bağlı ihtiyaçları bir arada sunacak şekilde formüle edilmektedir. Örnek vermek gerekirse büyük ırk köpeklerde kalça displazisi gibi gelişimsel sorunlar yaygın görülebileceği için bu köpeklerin yavruluk döneminde hızlı büyümeleri tavsiye edilmemektedir. Küçük ırkların ağız ve diş yapıları, çiğneme şekilleri sebebi ile daha küçük taneli mamalar yemesi önerilmektedir. Bu tür detaylar mama seçiminde ırklara dikkat edilmesinin en temel nedenidir.

Yetişkin ve Senior / Yaşlı Köpek Maması Çeşitleri

Köpeklerin yaşlarına göre günlük uyku süreleri ve aktiviteleri değişim gösterir bu noktada beslenme planında da değişiklik yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer günlük kalori ihtiyacının fazlasını içeren miktarda mama tüketimi yapmasına izin verilirse de köpeğin kilo alma eğilimine bağlı olarak obeziteye kadar varabilen ciddi kilo sorunları ortaya çıkar. Bu nedenle mama seçiminde yaş önemli bir faktördür. Yaşa bağlı mama değişiminde sürecin veteriner tarafından takip edilmesi önerilir. Genel olarak 12 ay sonrasında yetişkin, 7 yaş sonrasında da yaşlı/senior köpek maması tüketimi tavsiye edilse de gelişim ve genel sağlık durumuna göre bu geçiş daha önce ya da sonra da yapılabilir.

Köpek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaliteli ve sağlıklı bir beslenmenin temel unsurları doğru miktarda ve doğru içerikte besin tüketmek olmalıdır. Köpek maması seçimi ve kullanımı da bu temellere dayandırılmalıdır. Yavru köpeklerin gün içerisinde sık sık ama az miktarlarda beslenmesi önerilir. Yavruluk dönemi sonrasında günde 1 ya da 2 öğün beslenme yeterli olacaktır. Ancak büyük ırklar günde tek öğün beslendikleri zaman mamalarını çok hızlı bir şekilde tükettikleri için çeşitli mide sorunları yaşayabilirler. Bu nedenle onların mama tüketim hızına bağlı olarak günde 2 ve hatta gerekirse 3 öğün olarak beslenmeleri tavsiye edilir.

Mama tüketimi ile birlikte su tüketiminin de doğru miktarda olması çok önemlidir. Bu nedenle mama verirken mutlaka su kabındaki suyun yenilenmesi ve taze su verilmesi önerilir. Yaş ve kuru mama seçiminin de su tüketimi noktasında etkisi olabilir. Çok fazla su tüketmeyen köpekler veya sağlık sorunları nedeni ile fazla su tüketmesi gerekenler için veteriner kontrolü ile beslenme planına konserve köpek maması eklenmesi de gerekebilir.

Tavsiye Edilen Köpek Maması İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Beslenmenin sağlıklı ve yeterli olması için vücudun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri alması gerekir. Normal şartlar altında sağlıklı bir beslenme için köpek maması içeriğinin %25 - %35 aralığında protein içermesi beklenir. Köpekler belirli oranlarda sebze ve meyve tüketebilirler bu nedenle mama içeriğinde bu tür gıdaların bulunmasında herhangi bir sorun yoktur, hatta oldukça sağlıklıdır. Tavsiye edilen ürünlerin içeriğinde yeteri miktarda vitamin olduğuna özellikle de A ve D vitamini açısından günlük ihtiyaçları karşıladığına bakılması önerilir.

Tahıllı, düşük tahıllı ve tahılsız mama ayrımı ise içerikteki karbonhidratın kaynağı ile ilgilidir. Bu noktada mama seçiminde köpeğin kilosuna, özel beslenme gereksinimlerine ve sağın durumuna bakılması önerilir. Tahılsız köpek maması çeşitleri protein açısından çok yüksek değerlere sahip değildir ve aşırı protein tüketimine neden olmazlar. Tahılsız mama içeriklerine bakıldığı zaman mamadaki karbonhidratın kaynağının glisemik indeksi düşük besinler olduğunu, genellikle de sebze ve meyve kaynaklı olduğunu görmek mümkündür. Düşük tahıllı formüllerde ise yine karbonhidrat kaynağı glisemik indeksi düşük besinlerdir ancak bu formülerde karbonhidrat kaynağı yulaf gibi daha sağlıklı karbonhidratlardır.

En İyi Köpek Maması Hangisi?

En iyi mamanın her zaman onların damak zevklerine ve beslenme ihtiyaçlarına göre seçilmiş olan mamalar olduğu unutulmamalıdır. Ancak farklı formülleri ile dikkat çeken pek çok mama markası olması da seçim yapmayı zorlaştırabiliyor. Orijen, Acana, Brit Care, Pro Plan, Reflex, Hill's, Royal Canin gibi pek çok marka hem kaliteli içerikleri hem de doğaya saygılı üretim tesisleri ile dikkat çekiyor. Mama seçimi yaparken pek çok hayvansever mamanın içeriği ve kalitesinin yanı sıra markaların doğaya ve hayvanlara karşı duruşunu da göz önünde bulundurduğu için özellikle bu konuda hassasiyeti olan markalar her zaman daha çok tercih ediliyor.

Köpek Maması Fiyatları

Mama fiyatları içeriğe, üretim standartlarına ve kaliteye göre oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Fiyatlar arasında çok ciddi farklılıklar olabilir. Ancak kaliteli içeriğe sahip sağlıklı bir mama nispeten pahalı gözükse de uzun vadede sevimli dostlarımızın sağlıklı olmasındaki en temek kriter olacağı için önemlidir. Veteriner kliniği masraflarının azalması ise bu noktada sadece buz dağının görünen yüzüdür. Onların sağlıklı ve mutlu olması bu tür karşılaştırmaların çok ötesindedir. Mama üreticileri de her bütçeyi düşünerek sağlıklı ve kaliteli mama üretimini destekliyorlar. Petlebi.com olarak bizler de farklı fiyat segmentlerinde ancak kaliteli içeriği ile sevimli dostlarınızın sağlığını olumlu yönde destekleyecek markalar ile yaptığımız iş birlikleri ile sizlere her zaman taze, orijinal ve kaliteli mamalar sunuyoruz. Sitemizde sevimli dostunuzun beslenme gereksinimlerine cevap verirken aynı zamanda keyifle tüketebileceği pek çok mama çeşidi arasından onun için en doğru olan ürünü filtreleme özelliğini kullanarak bulabilirsiniz.