Kedi Tuvaleti

(70)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Kedi Tuvaleti

Kedilerin tuvalet alışkanlıkları genellikle kendilerine özel bir kedi tuvaleti kullanmalarını gerektirmektedir. Aileleri ile aynı tuvaleti kullanmayı alışkanlık edinen ya da öğrenen kediler haricinde tüm ev kedilerinin kendilerini rahat hissedecekleri bir kedi tuvalet kabı kullanmaya ihtiyaçları vardır. Hem evcil hayvan sahiplerinin hem de kedilerin konforunu ön planda tutarken aynı zamanda kullanım ihtiyaçlarına cevap veren farklı kedi tuvaleti modelleri bulunmaktadır. Kedi tuvaleti çeşitleri arasından seçim yaparken beklentileri ve kedinin genel sağlık durumu ile kullanım alışkanlıklarını göz önünde bulundurmak gerekir. Kedi tuvaletini bu doğrultuda seçmek dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alır.

Kedi Tuvaleti Modelleri

Kedi tuvaleti seçerken tuvaletin modelinin doğru tercih edilmesi hem kedinin hem de kedi ile birlikte yaşayan insanların konforu açısından önemlidir. Farklı ihtiyaçlara yönelik tasarlanan kedi tuvaleti modelleri arasından seçim yaparken tasarımların sunduğu faydaları bilmek doğru tercihte bulunmak açısından yardımcı olur.

Kapalı Kedi Tuvaletleri

Kapalı kedi tuvalet çeşitleri hem kedilerin hem de birlikte yaşadıkları insanların ihtiyaçlarına göre tercih edilebilirler. Kedi tuvaletinin duracağı yer özellikle kedinin gizlenme ihtiyacını karşılamayacaksa kapalı kedi tuvaleti tercih etmek en doğrusu olacaktır. Kalabalık evlerde, yaşam alanının ufak olduğu yerlerde ya da kedi tuvaletinin fazla aydınlık ve/veya gürültülü olan bir yerde bulunması gerektiği zaman kedilerin rahat bir şekilde tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmesini sağlayacak ve mahremiyetlerini mümkün kılacak bir alana ihtiyaçları olacağı için kapalı kedi tuvaleti modelleri idealdir. Kapalı modellerin farklı tasarımları vardır. Giriş kapısı bu modellerde oldukça yaygındır. Kedilerin iterek girip çıkabilecekleri bu kapı özel alan ihtiyacının en üst düzeyde karşılanmasını sağlarken aynı zamanda kedi kumunun etrafa çok dağılmasını engeller.

Kapı her kedinin severek kullanabileceği bir özellik olmayabilir bu nedenle kapısı olmayan ancak kum dağılmasını engellemek için ufak basamaklara sahip olan kapalı kedi tuvaleti çeşitleri de üretilmiştir. Bazı kapalı kedi tuvaleti modelleri filtreye sahiptir. Filtreler kedi, tuvaleti kullandıktan sonra ortaya çıkacak kokunun önüne geçmek ve kedi kumunun koku absorbe etme özelliğine destek olmak için tercih edilmektedir. Kapalı modellerin genel tasarımında kum haznesinin üzerinde bulunan bir koruyucu vardır. Bu koruyucu özel mandallar ile hazneye bağlanır. Düzenli olarak kum temizliği yaparken mandalları söküp takmak istemeyen kişiler için çekmeceli kapalı kedi tuvaleti modelleri önerilebilir. Kedi tuvalet eğitimi almadıysa ya da yavru kedilere tuvalet eğitimi verilecekse çok yüksek olmayan kedi tuvalet kabı tercihi yapılması gerekir. Eğer bu tercihte kapılı bir model seçilecekse kedinin zorlanmaması için kapının bir süre takılmaması yavru kedinin kedi tuvaleti kabı kullanmaya alışması açısından pozitif etki yaratır.

Açık Kedi Tuvaletleri

Açık kedi tuvaletleri sadece kedi kumu haznesi olan modellerdir. Bunlar genellikle kedilerin tuvaletleri için izole bir alanın olduğu yerlerde ya da kedinin kapalı modelleri kesinlikle istemediği durumlarda tercih edilmektedir. Açık modellerin kapalı olanlara kıyasla bazı dezavantajları olabildiği söylense de aslında avantaj ve dezavantaj durumu tamamen deneyimle ilgilidir. Kokuyu iyi bir şekilde absorbe eden bir kum kullanıldığı zaman açık modeller de koku açısından en az kapalı modeller kadar işlevsel olacaktır. Eğer kedi tuvalet sonrası çok fazla eşelenmiyorsa ya da kumlar tuvaletten dışarı savrulmuyorsa da açık modeller rahatlıkla tercih edilebilir. Eşelenmeyi çok seven, bunu bir oyun haline getiren ancak kapalı tuvaleti kullanmayı reddeden kediler söz konusu olduğunda ise iç veya dış merdivenli, kum toplama basamaklı gibi farklı modeller çözüm sunmaktadır. Bunlara ek olarak tuvalet önü paspası kullanmak da kumların dağılmasını önlemek için doğru bir seçimdir.

Elekli Kedi Tuvaletleri

Elekli olma özelliğine sahip kedi tuvaletleri hem açık hem de kapalı tasarıma sahip olabilir. Elek fonksiyonu kedi sahibinin kum temizleme alışkanlığı ve bu işlemi yaparken sahip olmak istediği konfor ile alakalıdır. Normal şartlarda kedi kumu bir kürek aracılığı ile temizlenir. Elekli modeller ise kürek kullanmadan tek bir hamle ile tüm kumun temizlenmesini mümkün kılar. Elekli tasarımlar 2 ya da 3 katmana sahiptir. Elek kısmı ve kum haznesi her iki katman seçeceğinde de sabittir. Kumun döküleceği 2. bir katman olması elek bölümünün kedi eşelenirken tırnaklarına zarar vermemesi için kullanılabilir. Bu noktada doğru bir seçim yapmak için patili dostlarımızın eşelenme alışkanlıklarını ve tuvalette geçirdikleri zamanı göz önünde bulundurmak önemlidir. Kedi tuvalet sonrasında çok eşelenmiyor, hemen tuvaletten çıkıyorsa ya da tuvaletin günlük temizlenmesi yeterli oluyorsa elekli modelleri tercih edilebilir.

Otomatik Kedi Tuvaletleri

Kapalı ya da açık tasarıma sahip olabilen otomatik kedi tuvaleti modelleri, tuvalet temizliği ile ilgili soru işaretlerini azaltmak için doğru seçimdir. Otomatik sistemler tam ya da yarı otomatik olarak tasarlanabilir. Banyo ya da tuvalet gibi gider borusu bulunan bir alanda, atık su giderine bağlanan ve kumu düzenli şekilde temizleyen ve yıkayan otomatik kedi tuvaleti modelleri vardır. Bunların yanı sıra kedi kumunun temizlenmesi için mekanizması bulunan kol çevirerek ya da düğme basarak tuvalet temizliği yapmanın mümkün olduğu tasarımlar da bulunmaktadır.

Otomatik kedi tuvaleti tercihinde açık ya da kapalı tasarımlar arasından seçim yaparken kedinin tuvalet alışkanlıkları mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Daha önce kapalı kedi tuvaleti kullanmayı tercih etmeyen bir kedi için açık kedi tuvaleti tasarımına sahip otomatik modeller ya da geniş giriş bölümü bulunan yarı kapalı modeller tercih edilebilir.

Otomatik kedi tuvaleti gider bağlantısı olan, kum yıkama özelliği bulunan modelleri arasından seçilecekse bu tuvaletlerde kullanılacak özel filtrelerin ve kedi kumlarının da araştırılması gerekir. Daha mekanik kedi tuvaleti çeşitleri ise sadece tuvalet temizliğinin daha kısa sürede ve konforlu yapılmasını sağlarken pek çok kum çeşidi ile kullanıma uygundur.

Kedi Tuvaleti Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tuvalet seçerken patili dostlarımızın en temel ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak gerekse de yine de kullanım alışkanlıklarını da değerlendirmek gerekebilir. Yeterli bir kedi kumu haznesine sahip herhangi bir tuvalet ilk etapta kediler için uygun gözükse de aslında dikkat edilmesi gereken çok farklı unsurlar olduğu unutulmamalıdır.

Açık Kedi Tuvaleti mi, Kapalı Kedi Tuvaleti mi?

Doğru tercihi yapmak için ilk aşamada kapalı kedi tuvaleti ya da açık kedi tuvaleti modellerinin sunduğu özellikleri ve kedinin tercihlerini değerlendirmek gerekir. Ancak bu noktada tek bir doğru yanıt olmadığının da altını çizmek önemli. Kedi tuvalet kabı seçiminde kedinin ihtiyaçlarının ön planda tutulması tuvalet eğitiminin daha kolay verilmesini sağlamanın yanı sıra kedinin konforunu da artırır. Kedinin tercihleri belirlendikten sonra kedi tuvaletinin kolay temizlenmesi ve kumun dağılmaması için sunulan ek özellikler değerlendirilebilir.

Kullanılabilir Alan

Kedi tuvaleti seçerken kedinin rahat hareket edebileceği bir kedi tuvalet kabı tercih etmek çok önemlidir. Patili dostunuz içinde rahat hissedemediği bir kedi tuvaletine sahip olursa tepkisini olumsuz hareketlerle dile getirebilir. Kedilerin eşelenirken ya da tuvalet yaparken rahat hareket edebilecekleri kedi tuvaleti modellerine bakarken hem kedinin boyutlarını hem de tuvaletin kullanılabilir alanını değerlendirmek gerekir. Bazı tuvaletler dışarıdan bakıldığı zaman çok geniş gözükseler de tasarımları sebebiyle iç hacimleri ufak olabilir. Bu nedenle ölçü bilgisini detaylı öğrenerek karar vermek önemlidir. Ayrıca tuvaletlerin yüksekliğine de dikkat edilmelidir. Hareket alanı geniş olsa da yüksekliği kedi için yeterli olmayan bir tuvalet pek istenmeyecektir. Özellikle kapalı kedi tuvaleti alınacağı zaman kedinin rahatça ayakta durabileceği ve dönebileceği iç alanı bulunan modeller tercih edilmelidir. Açık kedi tuvaleti seçerken de kedinin boyuna ve eşelenme durumuna göre hem uzunluğu hem de genişliği yeterli bir model seçilmesi kumun ve topaklanan idrar ve dışkının kedi tuvalet kabı dışarısına atılmasını önlemeye yardımcı olur.

Yükseklik

Kedinin tuvalete rahat bir şekilde girip çıkması çok önemlidir. Yükseklik özellikle yavruluk döneminde bir sorun olabilir. Yetişkin kediler tuvaletlerine yüksek olsalar bile çok daha rahat bir şekilde girebilirken yavrular zorluk çekerler. Mesaneleri ufak olan ve aynı zamanda tuvalet alışkanlığını yeni kazanan bir yavru için kedi tuvalet kabı erişiminin zor olması tuvalet eğitimi için sürecin zorlaşması anlamına gelir. Bu nedenle yavruluk döneminde sonradan değiştirilebilecek, ufak boyutlu ve kolay erişilebilir bir kedi tuvaleti tercih edilmesi gerekir.

Kedilerde eklem sorunları yetişkinlik ya da yaşlılık döneminde meydana gelebilir. Özellikle yaşlanmaya bağlı eklem ve hareket sorunları ortaya çıkabilir. Eklem sorunları yaşayan kediler için de kedi tuvaleti yüksekliği oldukça önemlidir. Kedi tuvalet kabı yüksekliği fazla olduğu zaman sağlık sorunu olan kedi tuvalete girmekte zorlanabilir bunun yanı sıra sakatlanabilir. Kedi tuvaleti tercihi kedinin sağlık durumuna ve yaşına göre değiştirilebilir.

Malzeme

Evcil hayvan ürünlerinin üretiminde kullanılan malzemelerin belirli standartlara sahip olması gerekir. Hem sağlık hem de güvenlik açısından malzeme kalitesine önem verilmesi gerekir. Günde birden fazla kez kullanılacak, düzenli olarak temizlenmesi gereken kedi tuvaleti kabı olarak kullanılacak ürünlerin deterjan kokusunu hapsetmemesi, rahat temizlenebilir olması ve herhangi bir şekilde temasta insana ya da hayvana zarar vermemesi gerekir. Bu nedenle de işlevine özel olarak üretilmiş kedi tuvaleti olarak sunulan ürünlerin tercih edilmesi önerilir. Her ne kadar kaliteli ve doğru malzemelerden üretilmiş olsalar da kedi tuvalet kabı, kullanım sıklığına bağlı olarak belirli zaman aralıklarında değiştirilmesi gereken bir üründür. Petlebi.com olarak her zaman sevimli dostlarımız için en doğru ve kaliteli ürünleri sunmak için elimizden geleni yapıyoruz. Hem sizlerin hem de onların mutluluğu için her daim en kaliteli olan çeşitlere ürün yelpazemizde yer veriyoruz.

Kedi Tuvaleti Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Kedi tuvaleti olarak sunulan ürünler, kullanım şekline uygun malzemeden üretilseler de zaman içerisinde yıpranırlar. Kedi tuvaletinin her kullanımda kediler eşelenirken yıpranması ve yıpranmaya bağlı olarak yüzeyde minimal açılmalar olması mümkündür. Bu açıklıklar hem temizleme esnasında deterjan kalıntısı kalması hem de kedi tuvalet kabı temizliğinin tam olarak yapılamaması gibi risklerin gündeme gelmesine neden olur. Kedi sahipleri kullanma sıklığı ve yüzeysel çatlak oluşumu gibi unsurları göz önünde bulundurarak kedi tuvaleti modelinin yılda bir kere yenileyerek, yıpranmaya bağlı sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Kaç Adet Kedi Tuvaleti Olmalı?

Doğru kedi tuvaleti seçimi yapmanın yanı sıra kedilerin rahat hissetmesi için evdeki kedi tuvaleti sayısına da dikkat edilmesi gerekiyor. Çok kedili evlerde farklı kedi tuvaletlerinin bulunması, kokulara çok önem veren kedilerin özel alanlarını belirlemeleri noktasında büyük fayda sağlıyor. Bir evde iki kedi yaşıyorsa en az iki adet kedi tuvaleti olması gerektiği vurgulanırken kedi sayısından bir adet fazla kedi tuvalet kabı bulunması da ideal olan şeklinde ifade ediliyor. Çok kedili evlerde hem kedilerin aidiyet duygularının artması hem kediler arasında sürtüşme yaşanmaması için kedi tuvaleti sayısının artırılması doğru bir tercih.

Kedi Tuvaleti Fiyatları

Kedi tuvaleti fiyatları tuvaletin modeline, boyutuna ve işlevselliğine göre değişiklik göstermektedir. Kedi tuvaleti modellerinin fiyatlandırmasında her bir unsurun etkisi vardır. Petlebi.com'da kedilerin kullanımı için güvenilir olan malzemelerden üretilmiş, kedi tuvaleti olarak kullanım gereksinimlerine cevap veren kaliteli ve orijinal ürünleri bulabilirsiniz. Geniş ürün yelpazemizde Trixie, Ferplast, Catit ve Stefanplast gibi dünyaca ünlü markaların kedi tuvaleti çeşitleri sizi bekliyor. Açık, kapalı, elekli ya da otomatik kedi tuvaleti çeşitleri arasından sevimli dostlarımızın ihtiyaçlarına uygun olan kedi tuvaleti modelini bulabilir kolayca sipariş verebilirsiniz. Sitemizden yaptığınız alışverişlerde ürünün hasar görmemesi ve kullanılmamış olması şartı ile 15 gün içerisinde değişim yapabilir. Bu sayede almış olduğunuz bir tuvaletin boyutlarından memnun kalmadığınız zaman farklı bir tercihiniz ile değiştirebilir ya da para iadesi talep edebilirsiniz.

Kediniz için olmazsa olmaz ürünler arasında yer alan kedi tuvaleti, patili dostunuzun tuvalet alışkanlığı kazanmasını kolaylaştırmasının yanı sıra konforunu da arttırmaktadır. Farklı renklerde, boyutlarda, özelliklerde, açık ya da kapalı olarak piyasaya sunulan kedi tuvaleti ürünleri arasından onun için en uygun, sizin için ise en hijyenik çözümleri sunanlara yönelebilirsiniz. Ona kavuştuğunuz ilk andan itibaren tuvaletini rahatlıkla yapmasını sağlayacak üstelik mahremiyetini de koruyacak bu ürünle ona özel bir alan yaratabilirsiniz. Kedi tuvaleti fiyatları ürünlerin şekline, boyutuna, açık ya da kapalı olmasına veya barındırdığı teknolojilere göre değişiklik gösterebilir. Sitemiz üzerinden ailenizin sevimli ferdi için uygun fiyatlı ve kaliteli ürünlerimizi de özelliklerini de inceleyebilirsiniz. Seçimleriniz sırasında dostunuzun ebatlarını ve daha önce kullandığı ürün varsa alışkanlıklarını da göz önünde bulundurmalısınız.