Catnipler

(15)

Kedi otları sakinleştirici ve yakınlaştırıcı bir etkiye sahiptir. Sprey ya da bitki şeklinde kullanılabilir. Kedinizin ilgisini çekmeyen herhangi bir ürüne uygulayarak ürünün kullanımını kolaylaştırabilirsiniz. Sakinleştirici etkiye sahip kedi otları da bulunur.

Devamını Göster »

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!
TÜKENDİ!
Yakında tekrar gelecek! Haber almak için tıklayın.

Kedi Otu

Kedi otu 250'den fazla üyesi olan nane ailesinden bir ottur ve yeşil yapraklarının görüşünü naneyi oldukça andırır. Pek çok yeni kedi sahibi için kedi çimi ve kedi otu nedir? sorusu kafa karıştırıcıdır. Öncelikle bu iki bitkinin tamamen farklı olduğunu bilmek gerekir. Kedi otu içerisinde yer alan nepetalactone isimli yağ kedilerin farklı davranmalarına neden olmaktadır. Kedi otu, kediler 3 - 6 aylık olana kadar onlara etki etmemektedir ve kedilerin ilgisini çekmemektedir. Kedi otuna olan hassasiyet genetiktir ve yaklaşık olarak kedilerin %50'si hayatları boyunca kedi otuna hiç tepki vermemektedir. Kedi otunun etkisi sadece kedilere değildir. Aslanlar, kaplanlar, panterler ve çitalar da kedi otuna karşı hassasiyete sahiptir. Avrupa ve Asya'da yetişen kedi otu uzun yıllardır kedilerle ilişkilendirilmektedir. Hatta otun Latince adı olan Nepeta Cataria, kediden türemektedir.

Kedi Otu Ne İşe Yarar?

Kedi otu içerisinde yer alan nepetalactone yağı kedilerin farklı davranmasına neden olur. Kediler, kedi otu ile oynadıklarında bu yağın ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Yağ burun ya da ağızdan girerek kedilerin beynindeki koku soğancığını uyarmaktadır. Koku soğancığı ise beynin çeşitli bölgelerine farklı sinyaller göndermektedir. Bu bölgeler arasında beynin orta kısmında yer alan amigdala da bulunmaktadır. Amigdalanın uyarılması ile kediler duygusal olarak tepki verir ve farklı hareket etmeye başlar. Amigdalaya ek olarak hormonlardan sorumlu olan hipofiz bezi de uyarılmaktadır. Tüm bu nörolojik tepkiler bir araya geldiğinde kedilerin kedi otuna verdiği tepki ortaya çıkar. Kedi otuna karşı hassasiyeti olmayan kedilerde ise bunların hiçbirisi meydana gelmemektedir.

Kedi Otu Etkisinin Ortaya Çıkması

Kediler kedi otunu sadece çiğnemekle kalmak aynı zamanda ona sürtünür, üstünde yuvarlanır. Bu şekilde otun içerisinde yağ meydana çıkmaktadır. Kedi otunun etkisi 10 ile 15 dakika arasında sürmektedir. Kedilerin bu yağa ne kadar ve nasıl maruz kaldıklarına bağlı olarak yaptığı hareketler değişmektedir. Maruz kalınan yağın miktarı arttıkça etkisi de benzer şekilde artış göstermektedir. Kediler genellikle kedi otunu koklar, yer, üzerinde yuvarlanır ve yanaklarını ota sürter. Tepki olarak ise hiperaktif davranır, zıplar, yuvarlanır ve hatta salya akıtırlar. Kediler, kedi otuyla yeteri kadar oynadıktan sonra uzaklaşırlar. Bu etki yaklaşık 1-2 saat kadar tekrar etmez ancak 1-2 saat sonra kediler tekrar kedi otuna benzer tepkileri vermeye başlar.

Kedi Otu Nasıl Kullanılır?

Kedi otu faydaları bu ota hassasiyeti olan kediler için saymakla bitmez. Ot eğitim ya da ödül olarak kullanılabilmektedir. Kedi otu kullanımında kediyi alıştırmak için otu kedinin üzerine sürmek yararlı olmaktadır. Ayrıca oyuncu veya hareketsiz kedilerin aktif bir şekilde oynamasını ve egzersiz yapmasını sağlamak için içerisinde kedi otu bulunan oyuncaklar tercih edilebilir. Kedinin kullanmasını istediğiniz bir eşyayı tanıması ve eşyaya alışması için eşyalara kedi otu sürebilirsiniz. Ayrıca kediler için araba yolculukları ya da uzun yolculuklar oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Bu nedenle kedi otunu uzun yolculuklarda sakinleştirici olarak kullanmak onların yolculuğu daha rahat bir şekilde geçirmesini sağlamaktadır.

Kedi Otu Güvenli mi?

Kedi otunun kedileri için bilinen hiçbir zararı yoktur ve tüm kediler için güvenli bir şekilde kullanılabilmektedir. Ayrıca kedi otunun aşırı kullanımı gibi bir durumu da bulunmamaktadır. Kediler kendileri için yeterli olduğunu düşündüklerinde kedi otuyla ilgilenmeyi bırakmaktadır. Kedi otu bir süre sonra etkisini kaybetmektedir. Tazeliğini koruması için buzlukta ya da hava geçirmez bir kavanozda saklanması gerekmektedir. Son yapılan araştırmalara göre kedi otunun yanı sıra gümüş asma, tatar hanımeli ve kedi otu kökünün de kediler üzerinde benzer etkilere sahiptir. Ancak ilginç bir şekilde bu bitkilerde nepetalactone yağı bulunmamaktadır. Diğer taraftan bu bitkilerin hepsi kimyasal olarak kedi otuna oldukça benzemektedir. 100 kedi üzerinde yapılan bir araştırmada gümüş asmaya 79 kedi, tatar hanımeli ve kedi otu köküne de 50 kedi benzer tepkileri göstermiştir.

Sitemizde pek çok farklı kedi otu ürünü bulabilirsiniz. Kedi otu spreyi, kedi otlu oyuncak ve kedi otu tozu en sık tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Trixie, Beaphar, Cat Love gibi pek çok farklı markanın kedi otu ürünlerini Petlebi.com'dan %100 orijinal ürün garantisi ile alabilirsiniz. Ürünlerin kullanımları ve içerikleri hakkında detaylı bilgilere ürün sayfalarından ulaşabilir, kedi sahiplerinin deneyimlerini aktardıkları yorumları inceleyebilirsiniz.