Kedi Kumu

(126)

Tuvaletlerini yaptıktan sonra içgüdüsel olarak eşelenme ihtiyacı hisseden kediler evde yaşadıklarında kedi kumu hayat kolaylaştıran bir ürün olarak ön plana çıkar. Farklı malzemelerden üretilen ve üretildikleri malzemeler doğrultusunda özelliklere sahip olan kedi kumu çeşitleri arasından seçim yaparken kalitelerinden ve dostlarımızın sağlığı için sorun teşkil etmediğinden emin olunması gerekir. Kedi kumları sevimli dostlarımızın hem doğal ortamlarının taklit edilmesini sağlar hem de ev hijyeninin sağlanmasına katkıda bulunur. En çok tercih edilen kum ürün çeşitlerimize sitemiz üzerinden filtreleme yaparak erişebilirsiniz. Hızlı topaklanan, koku önleyici, tozsuz, ince taneli, kalın taneli ve patilere yapışmayan kedi kumu ürünleri arasından hem onun hem de sizin için en fonksiyonel seçimleri gerçekleştirebilirsiniz.

Devamını Göster »

279 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Kedi Kumu

Kedi kumu evde yaşayan kedilerin tuvalet ihtiyaçları için sıkça kullandığı ürünler arasında yer almaktadır. Bazı ev kedilerinin klozete tuvaletini yapma gibi alışkanlıkları olsa da büyük bir çoğunluğu kedi tuvaleti ve kum kullanmaktadır. Günümüzde farklı türlerde birçok kum bulunmaktadır. Doğru kumu seçmek kedilerin daha az stresli olmasını sağlarken aynı zamanda tuvaletini kumun dışına yapma gibi davranışların da görülmemesini sağlamaktadır. Kolay temizlenen ve koku yapmayan kumlar ise evde yaşayan kişilerin hayatını daha kolay hale getirmektedir. Kediler özellikle kum konusunda oldukça seçici olabilmektedir. Bu nedenle doğru kuma ulaşıncaya kadar farklı tip ve dokudaki kumları denemek gerekebilmektedir. Kediler temizlenmemiş kumlardan nefret ederler ve kum kirlendiğinde patileriyle dışarı doğru atma eğilimi gösterirler. Her ne kadar doğru kumu bulmuş olsanız da kedi tuvaleti yeterince temizlenmediği sürece sevimli dostlarınızın mutlu olmasına imkân yoktur. Kediler insanlardan 14 kat daha fazla koku alabilmektedir ve bu nedenle siz kedi kumunun temiz olduğunu düşünseniz bile kediniz sizinle aynı fikirde olmayabilir.

Kedi Kumu Çeşitleri

Kedi kumu çeşitleri topaklanan, granül ve silika olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Bu üç çeşit dışında doğal birkaç çeşit daha olsa da kullanıcılar tarafından pek tercih edilmemektedir. Kedi kumlarının birbirlerine farkları bulunmaktadır. Granül olarak adlandırılan kedi kumları ise genellikle bentonit ve silika çeşitlerinin farklı tane boyutuna sahip olanlardır. Kumlar arasındaki farklar bazı kullanıcılar tarafından avantaj olarak görülürken bazı kullanıcılar tarafından da dezavantaj olarak görülmektedir. Kedilerin kum konusunda tercihleri de değişiklik gösterebilmektedir. Bazı kediler silika kumları ya da granül kumları daha çok beğenirken bazı kediler ise bentonit kumları tercih etmektedir. Kedinin kuma alışmasında temiz olması her zaman en önemli etkenlerden birisi olduğundan onun için en sağlıklı olan türe karar verdikten sonra biraz özenli ve dikkatli temizlik ile yeni kumuna alışmasını sağlamak mümkün olacaktır.

Topaklanan (Bentonit) Kedi Kumları

Topaklanan yani bentonit kumların en büyük özelliği ve farkı tuvalet sonrası toplanmasıdır. Kedilerin idrarını yaptıktan sonra sodyum bentonit nemi emer ve topaklanır. Bu sayede temizlenmesi de çok daha kolay hale gelmektedir. Bu avantaj sayesinde tuvalet temiz ve kokusuz kalmaktadır. Tuvalet her gün temizlendiğinde topaklanan kedi kumu temiz ve taze kalmaktadır. Temizleme sonrasında kum azaldıkça üzerine eklenmesi gerekmektedir. Yaklaşık 2 haftalık bir sürecin sonrasında ise tamamen temizlenmesi yeterli olmaktadır. Bentonit kumlar hem kokulu hem de kokusuz olmaktadır. Topaklanan kum en çok tercih edilen kum türlerinin başında gelmektedir. Birçok marka koku konusunda başarı sağlamak için karbon ve bitki posaları kullanmaktadır.

Topaklanan kedi kumları her ne kadar kolay kolay değiştirilmeyen daha uzun ömürlü ve kolay temizlenebilir olsa da diğer kum türlerine göre genellikle daha yüksek fiyatlıdır. Günümüzde her ne kadar bentonit kedi kumlarının büyük bir çoğunluğu tozsuzdur. Ancak tuvaleti doldururken ya da kedi eşelenirken biraz toz kalkabilmektedir. Topaklanan kedi kumunun bir diğer yönü ise diğer kedi kumlarına göre daha ağırdır. Bu nedenle fiziksel olarak çeşitli zorluklara sahip olan kişilerin topaklanan kedi kumunu tercih ederken göz önünde bulundurması gerekmektedir.

Silika Kedi Kumları

1940'lı yıllardan beri kullanımda olan silik kedi kumları yine çok tercih edilen kumlar arasında yer almaktadır. Bu kumun içerisinde silika kristalleri yer almaktadır. Silika kristalleri koku kontrolü konusunda çok başarılıdır. Ancak sürekli olarak temizlenmesi ve tamamen değiştirilmesi gerekmektedir. Silika kumlar, bentonit kumlar gibi idrar ile topaklanmamaktadır. Kedinin idrarı tuvaletin zemininde birikmektedir. Ancak herhangi bir şekilde koku olmamaktadır. Silika kedi kumlarının bir diğer avantajı ise çok az tozunun olmasıdır. Birçok silika kum içerisinde koku kontrolü için karbonat, kömür gibi bazı maddeler bulunmaktadır. Silika kumlar diğer kumlara göre daha ucuzdur ve daha kolay bulunabilmektedir. Silika kumlarda emicilik olmadığı için tuvalet daha çabuk kirlenmektedir ve sık sık temizlenmelidir. Ayrıca idrarın zeminde birikmesi nedeniyle temizlemesi de topaklanan kuma göre daha zor olmaktadır. Tuvaletin her hafta tamamen boşaltılması ve temiz kumla doldurulması tavsiye edilmektedir. Bu nedenle fiyat olarak avantajlı gibi gözükse de aslında topaklanan kumdan çok farklı değildir.

Diğer Kedi Kumları

Bentonit ve silika kedi kumlarının dışında doğal maddelerde bazı kişiler tarafından kedi kumu olarak seçilmektedir. Çam ya da ceviz peleti, geri dönüştürülmüş kâğıt, kuru mısır yaprakları, Hindistan cevizinin dış katmanı gibi çeşitli doğal maddeler kedi kumu olarak kullanılmaktadır. Ancak bu maddeler genellikle pek çok ihtiyaca cevap vermemekle birlikte sadece doğal ürünler tercih etmek isteyen kişiler tarafında kullanılabilir. Bu ürünler genellikle topaklanmazlar ve aynı zamanda herhangi bir koku kontrolleri de yoktur. Titizlikleri ile bilinen kediler de koku kontrolü olmayan bu ürünleri pek tercih etmemektedirler. Ancak yine de bu doğal malzemeler tuvalette kullanılacaksa da tuvaletin sık sık temizlenmesi gerektiği unutulmamalıdır Doğal maddelerin en avantajlı oldukları alan ise bu malzemelerin daha sonra gübre olarak kullanılabilmeleridir.

Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Doğru kedi kumu seçiminin tek bir formülü bulunmamaktadır. Seçim yaparken en önemli etmenlerin başında ise kedinin tercihi gelmektedir. Ancak tercih yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Kedilerin tercihleri değişiklik gösterebilmektedir. Patilerinin hassasiyeti, yavruluk döneminde geliştirilen alışkanlıklar ya da ufak bir heves bile bu tercihlerde değişiklik olmasına neden olabilmektedir.

Yavru kediler için topaklanmayan silika kedi kumları tavsiye edilmektedir. Topaklanan kedi kumları yetişkinliğe erişmiş kediler için tercih edilmelidir. Bunun en büyük sebebi bentonit kumların ince taneli olması sebebiyle kedilerin patilerine ya da tüylerine yapışmasıdır. Yavru kediler bu taneleri yalayabilmekte ve yutabilmektedir. Bu durum yavru kedilerin bağırsak sağlığı için zararlı olabilmektedir. Ancak yetişkin kedilerde bu tarz durumların meydana gelme riski çok daha düşüktür. Kum üreticileri de bu durumun farkında olduğu için kumlarını genellikle zararsız maddelerden üretmektedir.

Yavru ya da yetişkin kedilerde nadiren görülen bir davranış bozukluğu olan Pica sonucunda kediler tuvalet kumunu yemeye çalışmaktadır. Kedinin yüksek miktarda kedi kumu yediği durumlarda mutlaka veterineri ile iletişime geçilmesi gerekmektedir.

Yavru Kediler Kuma Nasıl Alışır?

Yavru kedilerin ilk başta tuvaletin yerine alıştırılması gerekmektedir. Ancak 3 haftalık olmadan önce tuvalete gerek duyulmamaktadır. 3 haftalık olan kediler tuvalet ile tanıştırılmaya hazır olmaktadır. Her kedinin alışma hızı farklıdır ve bu nedenle alışma sürecinde sabırlı olmak gerekmektedir. Yavru 3 aylık olana kadar topaklanan kedi kumu kullanmaması gerekmektedir.

Kedilerin tuvaletlerinin çok göz önünde olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Kediler çok açıkta duran tuvaletleri kullanmamaktadır. Bu nedenle tuvaletin çok ayak altında olmayan kapalı bir yere konması daha kolay alışmalarını sağlamaktadır. Ayrıca tuvaletin yerini değiştirmek de kedilerin kafasını karıştırmakta ve bu nedenle alışma süreçlerini daha zor hale getirmektedir. Tuvaletin nihai yerinin kararlaştırıldıktan sonra kediye tanıtılması gerekmektedir.

Kediler olumsuz pekiştirme ile öğrenememektedir. Bu nedenle alışma sürecinde yaşanan kazalarda onlara kızmamak ya da onları cezalandırmamak gerekir. Bu durum sadece onların daha stresli ve endişeli olmalarına neden olmaktadır.

En İyi Kedi Kumu Markaları

Kedi kumu markaları arasından seçim yaparken beklentiler önceliklidir. Patilere yapışmama, kokuyu iyi absorbe etme, tozutmama ya da topaklanma gibi beklentiler kedi kumlarının kişisel deneyimde iyi olup olmadığı noktasında belirleyicidir. Hem kedinin sağlığını koruyacak hem de sahibinin beklentilerini karşılayacak kumlar en iyiler arasında yer alacaktır. Petlebi.com olarak Ever Clean, Reflex, Febreze gibi markaların kedi kumu çeşitlerini sizlere sunuyoruz. Farklı ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap veren bu markaları deneyerek hem sevimli dostunuz hem de kendiniz için en iyi kedi kumunu bulabilirsiniz.