Kedi Kumu

(126)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Kedi Kumu

Kedi kumu, evde yaşayan kedilerin tuvalet ihtiyaçları için kedi sahipleri tarafından sıkça tercih edilen evcil hayvan ürünleri arasında yer almaktadır. Bazı ev kedilerinin klozete tuvaletini yapma gibi alışkanlıkları olsa da büyük bir çoğunluğu kedi tuvaleti ve kedi kumu kullanmaktadır. Günümüzde farklı türlerde birçok kedi kumu bulunur. Kedi kumu çeşitleri arasından doğru kedi kumunun seçilmesi kedilerin daha az stresli olmasını, aynı zamanda kedilerde tuvaleti kumun dışına yapma gibi davranışların da görülmemesini sağlar. Kolay temizlenen ve koku yapmayan kedi kumu çeşitleri ise kedi sahipleri için hayatı daha kolay hâle getirir.

Kediler özellikle kedi kumu konusunda oldukça seçici olabilirler. Bu nedenle doğru kuma ulaşıncaya kadar farklı tip ve dokudaki kumları denemek gerekebilir. Kediler temizlenmemiş kumlardan nefret ederler ve kirlendiğinde kumu patileriyle dışarı atma eğilimi gösterirler. Her ne kadar doğru kumu bulmuş olsanız da kedi tuvaleti yeterince temizlenmediği sürece sevimli dostlarınızın mutlu olmasına imkân yoktur. Kediler insanlardan 14 kat daha fazla koku alabilmektedir ve bu nedenle siz kedi kumunun temiz olduğunu düşünseniz, kedi kumunu kendi oluşturduğunuz rutine göre düzenli olarak temizleseniz bile kediniz sizinle aynı fikirde olmayabilir. Kedinizin tuvalet alışkanlıklarında bir değişim meydana geldiği zaman ilk etapta kedi kumu ve tuvalet ile ilgili bir sorun yaşayıp yaşamadığı kontrol edilmelidir.

Kedi Kumu Çeşitleri

Kedi kumu çeşitleri topaklanan, granül ve silika olmak üzere üçe ayrılır. Bu üçü dışında başka doğal olmayan veya doğal kedi kumu çeşitleri olsa da bunlar kullanıcılar tarafından pek tercih edilmemektedir.

Kedi kumu çeşitleri arasında bazı farklar bulunur. Örneğin granül olarak adlandırılan kedi kumu çeşitleri genellikle bentonit ve silika olanlardan farklı tane boyutuna sahiptir. Kumlar arasındaki farklar bazı kullanıcılar tarafından avantaj, bazı kullanıcılar tarafındansa dezavantaj olarak görülebilir. Bu da "Kedi kumu nasıl olmalı?" sorusunun gündeme gelmesine neden olabilir. Bu sorunun tek bir yanıtı yoktur. Kedi kumu seçimi hem kedilerin hem de kedi sahiplerinin beklentilerine göre yapılmalıdır.

Kedilerin kum konusundaki tercihleri değişiklik gösterebilir. Bazı kediler silika ya da granül kedi kumu çeşitlerini daha çok beğenirken bazı kediler ise bentonit kedi kumu çeşitlerini tercih ederler. Kedinin kuma alışmasında kumun temiz olması her zaman en önemli etkenlerden birisi olduğundan, onun için en sağlıklı olan kedi kumu çeşidine karar verdikten sonra biraz özenli ve dikkatli temizlik ile yeni kumuna alışmasını sağlamak mümkün olacaktır. Bunun yanı sıra kedinin genel sağlığı için kaliteli bir kedi kumu tercih edilmesi de oldukça önemlidir.

Topaklanan (Bentonit) Kedi Kumları

Bentonit doğada bulunan bir ham madde olması sebebiyle bentonit kedi kumu çeşitleri aynı zamanda organik kedi kumu olarak da bilinir. Topaklanan yani bentonit kumların en büyük özelliği ve farkı, tuvalet sonrası kedi kumu ve idrarın topaklanmasıdır. Kediler idrarını yaptıktan sonra bentonit kedi kumu içerisindeki sodyum bentonit nemi emer ve topaklanır. Bu sayede kedi kumlarını temizlemek çok daha kolay hâle gelir, tuvalet daha uzun süre temiz ve kokusuz kalır.

Bentonit kedi kumu düzenli olarak temizlenirken tuvalet içindeki kedi kumu miktarı azalır. Kedilerin tuvalet deneyiminin konforlu olabilmesi için kedi kumu azaldıkça üzerine yeni kum eklenmesi gerekir. Yaklaşık 2 haftalık bir sürecin sonrasında ise hijyenik bir kullanım deneyimi için kedi kumu tamamen temizlenmelidir.

Topaklanan kedi kumu çeşitleri her ne kadar kolay kolay değiştirilmeyen, daha uzun ömürlü ve kolay temizlenebilir kedi kumu çeşitleri arasında yer alsalar da doğal veya doğal olmayan diğer kum türlerine göre genellikle daha yüksek fiyatlıdır. Topaklanan kedi kumu çeşitleri 5 lt, 10 lt, 20 lt gibi paket hacimlerinin yanı sıra 10 kg'a kadar paketlerde de sunulabilir. Topaklanan kedi kumunun hangi miktarda alınacağı; evdeki kedi sayısı, kedi tuvaletinin ebatları ve kedilerin tuvalet alışkanlıkları gibi çeşitli faktörlerin yanı sıra paketi taşıyacak kişinin kaldırabileceği ağırlığın göz önünde bulundurmasıyla belirlenebilir.

Günümüzde bentonit kedi kumu çeşitlerinin büyük bir çoğunluğu tozsuzdur. Ancak tuvaleti doldururken ya da kedi, kumu eşelerken biraz toz kalkabilir. Bu kumlar ince ya da kalın taneli olarak sunabilir. Kedi çok eşeleniyor ya da açık kedi tuvaleti kullanıyorsa kalın taneli kumlar, tam tersi durumda ise ince taneli kedi kumu çeşitleri tercih edilebilir. Bununla birlikte, bentonit kedi kumu çeşitleri hem kokulu hem de kokusuz formüllerle sunulur. Birçok marka, koku konusunda başarı sağlamak için karbon ve bitki posaları kullanır.

Silika Kedi Kumları

1940'lı yıllardan beri kullanımda olan silika kedi kumları yine çok tercih edilen kumlar arasında yer alır. İçerisinde koku kontrolü konusunda çok başarılı olan silika kristalleri bulunsa da bu kumun sürekli olarak temizlenmesi ve tamamen değiştirilmesi gerekir. Silika kedi kumu çeşitleri, bentonit kumlar gibi idrar ile topaklanmaz. Kedinin idrarı tuvaletin zemininde birikirken bir kısmı da kedi kumu taneleri tarafından emilir. Ancak herhangi bir şekilde koku oluşmaz. Silika kedi kumu çeşitlerinin bir diğer avantajı ise çok az tozunun olmasıdır. Birçok silika kedi kumu içerisinde koku kontrolü için karbonat, kömür gibi bazı maddeler bulunur.

Silika kedi kumu fiyatları diğer kedi kumu fiyatlarına göre daha ucuzdur. Ancak silika kumlarda emicilik olmadığı için tuvalet daha çabuk kirlenir, bu da kedi kumunun topaklanan kuma göre daha sık temizlenmesi ve daha sık değiştirilmesi anlamına gelir. Ayrıca idrarın zeminde birikmesi nedeniyle temizlemesi de daha zordur. Tuvaletin hijyenik bir kullanım deneyimi sunması için her hafta tamamen boşaltılması ve temiz kedi kumu ile doldurulması tavsiye edilmektedir. Bu nedenle silika kedi kumu fiyatları avantajlı gibi gözükse de aslında topaklanan kedi kumu çeşitlerinden çok farklı değildir.

Silika kedi kumu çeşitleri satın alınırken paket seçenekleri arasında 5 lt, 10 lt, 20 lt ya da 10 kg gibi farklı miktarlar olduğu görülebilir. Evde yaşayan kedi sayısına, evdeki tuvalet sayısına ya da kişinin taşıyabileceği ağırlığa göre 5 lt, 10 lt, 20 lt ya da 10 kg kum paketleri arasından tercihte bulunulabilir. Bir kedi kumu çeşidini ilk kez kullanacaklar öncelikle 5 lt ambalaj alternatifini değerlendirebilirler. Tercih edilen 5 lt ambalajda sunulan kedi kumundan memnun kalındığı takdirde 10 lt, 20 lt ya da 10 kg ambalaj seçenekleri değerlendirilebilir.

Diğer Kedi Kumları

Bentonit ve silika kedi kumlarının dışındaki doğal maddeler de bazı kişiler tarafından kedi kumu olarak seçilmektedir. Çam ya da ceviz peleti, geri dönüştürülmüş kâğıt, kuru mısır yaprakları, Hindistan cevizinin dış katmanı gibi çeşitli doğal maddeler kedi kumu olarak kullanılmaktadır. Ancak bu maddeler genellikle pek çok ihtiyaca cevap vermemekle birlikte sadece organik kedi kumu tercih etmek isteyen kişiler için uygundur. Bu ürünler genellikle topaklanmazlar ve aynı zamanda herhangi bir koku kontrolleri yoktur. Titizlikleri ile bilinen kediler de koku kontrolü olmayan bu ürünleri pek tercih etmemektedirler. Ancak yine de bu doğal malzemeler tuvalette kullanılacaksa da kediye hijyenik bir tuvalet sağlanması için sık sık temizlenmesi gerektiği unutulmamalıdır Doğal maddelerin en avantajlı oldukları alan ise bu malzemelerin daha sonra gübre olarak kullanıma uygun bir yapıda olmalarıdır.

Doğru Kedi Kumu Nasıl Seçilir?

Doğru kedi kumu seçiminin tek bir formülü olmasa da tercih yapmadan önce göz önünde bulundurulması gereken bazı unsurlar vardır. Seçim yaparken en önemli etmenlerin başında kedinin tercihi gelir. Patilerinin hassasiyeti, yavruluk döneminde geliştirilen alışkanlıklar ya da ufak bir heves bile kedinin tercihlerinde değişikliğe neden olabilir.

Yavru kediler için topaklanmayan silika kedi kumu çeşitleri tavsiye edilir. Topaklanan kedi kumu çeşitleri ise yetişkinliğe erişmiş kediler için tercih edilmelidir. Bunun en büyük sebebi bentonit kumların taneli yapısı sebebiyle kedilerin patilerine ya da tüylerine yapışmasıdır. Yavru kediler bu taneleri yalayabilmekte ve yutabilmektedir. Bu durum yavru kedilerin bağırsak sağlığı için zararlı olabilir. Yavruluk döneminde doğal kedi kumu seçenekleri arasında yer alan bentonit kedi kumları tercih edilecekse kalın taneli ya da patiye yapışmaması için özel formüle edilmiş seçenekler değerlendirilmelidir. Yetişkin kediler söz konusu olduğunda kedinin patisine yapışan kedi kumunu yeme riski daha düşüktür. Ancak bu risk her zaman olduğu için doğal kedi kumu üreticileri kedi kumlarını genellikle zararsız maddelerden üretirler.

Yavru ya da yetişkin kedilerde nadiren görülen bir davranış bozukluğu olan Pica sendromu sonucunda kediler tuvalet kumunu yemeye çalışabilirler. Kedinin yüksek miktarda kedi kumu yediği durumlarda mutlaka veteriner hekimi ile iletişime geçilmesi gerekir. Bu durumda doğal kedi kumu kullanmak, emiciliği düşük seçenekleri değerlendirmek kumu yiyen kedinin sindirim sisteminde tıkanmayı önlemek için alınabilecek tedbirler arasında yer alır.

Yavru Kediler Kuma Nasıl Alışır?

Yavru kedilerin ilk başta tuvaletin yerine alıştırılması gerekir. Ancak 3 haftalık olmadan önce, annesi tarafından bakılan ve henüz yürümeye başlayan yavruların tuvalet ihtiyacı olmaz. 3 haftalık olan kediler tuvalet ile tanıştırılmaya hazırdır. Her kedinin tuvaletine alışma hızı farklıdır ve bu nedenle alışma sürecinde sabırlı olunmalıdır. Yavru 3 aylık olana kadar topaklanan kedi kumu kullanmaması önemlidir.

Kedilerin tuvaletlerinin çok göz önünde olmamasına özen gösterilmesi, kedi sahipleri tarafından dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kediler kendilerini tedirgin ya da güvensiz hissedebilecekleri, çok açıkta duran tuvaletleri kullanmayabilir ve tuvalet ihtiyacını tuvaleti dışında karşılayabilirler. Bu nedenle çok ayak altında olmayan kapalı bir yere konması kedilerin tuvalete daha kolay alışmalarını sağlar. Ayrıca tuvaletin yerini değiştirmek de kedilerin kafasını karıştırır ve bu nedenle alışma süreçlerini daha zor hâle getirir. Tuvaletin nihai yeri kararlaştırıldıktan sonra kediye tanıtılması gerekir.

Kediler olumsuz pekiştirme ile öğrenemezler. Bu nedenle alışma sürecinde yaşanan kazalarda onlara kızmamak ya da onları cezalandırmamak gerekir. Bu durum sadece onların daha stresli ve endişeli olmalarına neden olur. Kedi sahipleri tuvalet eğitimi sürecinde ne kadar anlayışlı ve sabırlı olursa süreç o kadar sorunsuz ilerler.

En İyi Kedi Kumu Markaları

Kedi kumu markaları arasından seçim yaparken beklentiler önceliklidir. Bir kedi kumu satın alınacağı zaman patilere yapışmama, kokuyu iyi absorbe etme, tozutmama ya da topaklanma gibi beklentiler kedi kumlarının kişisel deneyimde iyi olup olmadığı noktasında belirleyicidir. Hem kedinin sağlığını koruyacak hem de sahibinin beklentilerini karşılayacak kumlar en iyiler arasında yer alacaktır. Petlebi.com olarak Ever Clean, Reflex, Febreze gibi markaların kedi kumu çeşitlerini sizlere sunuyoruz. Farklı ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap veren bu markaları deneyerek hem sevimli dostunuz hem de kendiniz için en iyi kedi kumunu bulabilirsiniz. Özelliklerine ve içeriğine göre değişen kedi kumu fiyatları arasından bütçenize uygun olan ürünleri Petlebi.com'da filtreleyebilir; bu sayede fiyat, içerik ve özellik açısından size en uygun olan ürünleri kolayca satın alabilirsiniz.

Tuvaletlerini yaptıktan sonra içgüdüsel olarak eşelenme ihtiyacı hisseden kediler evde yaşadıklarında kedi kumu hayat kolaylaştıran bir ürün olarak ön plana çıkar. Farklı malzemelerden üretilen ve üretildikleri malzemeler doğrultusunda özelliklere sahip olan kedi kumu çeşitleri arasından seçim yaparken kalitelerinden ve dostlarımızın sağlığı için sorun teşkil etmediğinden emin olunması gerekir. Kedi kumları sevimli dostlarımızın hem doğal ortamlarının taklit edilmesini sağlar hem de ev hijyeninin sağlanmasına katkıda bulunur. En çok tercih edilen kum ürün çeşitlerimize sitemiz üzerinden filtreleme yaparak erişebilirsiniz. Hızlı topaklanan, koku önleyici, tozsuz, ince taneli, kalın taneli ve patilere yapışmayan kedi kumu ürünleri arasından hem onun hem de sizin için en fonksiyonel seçimleri gerçekleştirebilirsiniz.