Tırnak/Pati Bakımı

(9)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Tırnak/Pati Bakımı

Kediler için tırnak bakımı oldukça önemlidir. Tırnaklar yeterince törpülenmez ya da kesilmezse çok fazla takılma yapacak ve kedinin rahat hareket etmesine engel olacaktır. Bunun yanı sıra yaşanan takılmalar kazalara da neden olabileceği için tırnakların düzenli kesilmesi ve patilerin de sağlıklı olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Kedilerin tırnağını daha kolay kesebilmek ve tırnakların yumuşamasını sağlayarak kaza riskini en aza düşürmek için pati kremi kullanımı da önerilmektedir.

Kedi Tırnak Makası

Kedilerin tırnaklarının kesilmesi bazen zorlu olabilir. Onlara dokunmak ve onları belirli süre sabit kalmaya ikna etmek zor olabilir. Bu nedenle ilk kez tırnak kesecek kişilerin yardım olması ya da bir veteriner hekimin tırnak kesişini izlemesi tavsiye edilir. Tırnak kesme sürecini bir oyun haline getirmek, tırnak keserken sevdiği bir ödül maması ile olumlu davranış pekiştirmeyi denemek yardımcı olabilir. Ancak ne olursa olsun bu işlem için kedilere özel olarak üretilen ürünler kullanılmalıdır. İnsanların tırnakları için üretilen makaslar ya da kâğıt makası gibi ürünler kesinlikle kedilerin tırnağını kesmek için tercih edilmemelidir. Mutlaka kedi tırnak makası ile işlem yapılması gerekir. Bu makasların özel bir tasarımı vardır ve kedilerin aslında pençelerine ve sinirlerine kadar uzanan tırnaklarının içerisindeki canlı dokunun zarar görmemesini sağlar. Kedi tırnağı keserken patiye hafifçe bastırmak, tırnakların dışarı çıkmasını sağlar. Aydınlık bir yerde tırnağın sivri kısmını ya da beyaz kısmını kesmek yeterlidir. Tırnağın altında kalan pembe dokuya kesinlikle dokunulmaması gerekir.

Pati ve Tırnak Bakım Ürünleri

Kedilerin tırnaklarını keserken meydana kanama gelmesi durumunda kullanılacak kanama durdurucu tozlar, patilerde meydana gelen deformasyonları ya da yaraları tedavi etmek için tercih edilen kedi pati bakım kremi çeşitleri gerekli durumlarda oldukça rahatlatıcı ve kurtarıcı ürünlerdir. Ayrıca dışarı çıkma alışkanlığı olan, balık veya teras gibi alanlarda gezen kedilerin tozlanan, kirlenen patilerini temizlemek için kullanılan solüsyonlar da pati bakımı için tercih edilmektedir.

Petlebi.com'da Trixie, Ferplast, Bioline gibi kedi bakım ürünleri ile tanınan pek çok popüler markanın ürünlerine ulaşabilirsiniz. Kediler için özel olarak geliştirilen ve onların gereksinimlerine cevap veren ürünler ile hem kendi hayatınızı hem de onların hayatını kolaylaştırabilirsiniz.

Tırnak bakımı bir kedi için oldukça önemlidir. Olması gerekenden uzun olan tırnaklar eşyalara takılıp kırılabilir. Kedinizin canının acımaması için düzenli olarak tırnaklarını kesmeniz gerekir. Bakım aynı zaman da pati sağlığını da korur.