Ağız/Diş Sağlığı

(21)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!
TÜKENDİ!
Yakında tekrar gelecek! Haber almak için tıklayın.

Ağız/Diş Sağlığı

Kedilerin ağız ve diş sağlığının ihmal edilmesi uzun badede sağlık sorunları yaşanmasına, ilerleyen dönemlerde diş kayıplarının ve buna bağlı olarak da beslenme sorunlarının artmasına neden olabilir. Bu tür sorunlar için erken dönemde önlem almak gerekir. Gençlik döneminde yapılan diş bakımları sayesinde uzun yıllar boyunca sağlıklı dişlere sahip olan kediler herhangi bir enfeksiyon, tartar, çürüme gibi sorunla karşılaşmadan yaşamlarına devam edebilirler.

Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı Ürünleri

İran kedileri genetik olarak ağız ve diş sağlığı sorunlarına yatkın olmaları ile bilinirler. Ancak bu sorunlar sadece genetik yatkınlıkla ortaya çıkmaz. Pek çok insan kedilerin dişlerinde sorun olabileceğini düşünmez ve kedilerin diş sağlığı için yapılması gerekenler olduğunu bilmez. Kedi dış fırçası ve kedi diş macunu ile düzenli fırçalama ve masaj yapmak kedilerin diş sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda düzenli masaj diş eti problemlerinin de önüne geçmeye yardım olur.

Bazı kedilerde ağız kokusu oldukça yoğun ve rahatsız edicidir. Kedi ağız bakım suyu ya da kedi gargarası olarak da bilinen ürünler kedilerin suyunu karıştırılarak verilebilir. Ancak ürünler tek başına yeterli değildir. Kedi diş bakım seri içerisinde ağız bakım suyu, kedi diş fırçası ve kedi diş macunu birlikte yer almalı ve hepsi düzenli olarak kullanılmalıdır.

Ağız ve Diş Sağlığı Ürünleri Nasıl Kullanılır?

Veteriner hekimler genellikle kedilerin ağız ve diş bakımından hoşlanmaması sebebi ile kuru mama tüketimini desteklerler. Ayrıca ek olarak tartar ve plak oluşumlarını doğal olarak destekleyecek, mekanik bir fırçalama etkisi yaratacak takviye mamalar ile ağız ve diş bakımı yapılabilir. Ancak sadece mama tüketimi ile bakım gereksinimleri sağlanmayabilir. Bu noktada düzenli olarak ağız bakım solüsyonu, diş fırçası ve diş macunu ile temizlik yapılması gerekir. Bu ürünler kesinlikle kediler için özel olarak üretilmiş olmalıdır. Et tadında ve kedilerin yutması halinde herhangi bir zararı olmayacak macunların dışında bir ürün tercih edilmesi gerekir. Kediler için özel olarak üretilen diş fırçaları parmağa takılabilir ve kedinin dişlerine hafifçe masaj yapacak şekilde kullanılabilir. Bu fırçalarla birlikte et tadına sahip macunlar kullanmak kedinin fırçalamaya izin vermesine yardımcı olur.