Kedi Ödül Maması

(191)

Ödül mamaları sayesinde kendinizin olumlu davranışlarını anında pekiştirebilirsiniz! Sevimli dostlarımızı motive etmenin en lezzetli şekli olan kedi ödül maması çeşitleri pozitif davranışların tekrar edilmesi adına büyük bir öneme sahiptir. Kedi ödül mamaları stick, tablet, sıvı ve fileto gibi farklı formlarda üretilmekte ve sahip oldukları besin değerleri de değişebilmektedir. Kedinizin eğitim sürecinde ilerlemek ve aynı zamanda damak zevkini zenginleştirmek için tercih edebileceğiniz ödül mamaları alternatiflerine sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tabii tercihleriniz sırasında kedinizin yaşını, genel sağlık durumunu ve kilosunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Kedi ödül maması kategorimiz altında listelenen tüm ürünlerimizin besin değerlerine ve son kullanma tarihi bilgilerine erişebileceğiniz için en doğru seçimleri gerçekleştirebilirsiniz.

Devamını Göster »

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Ziyaretçilerin en çok incelediği 5 Kedi Ödül Maması markası:

Kedi Ödül Maması

Kediler her ne kadar mama konusunda seçici olsa da söz konusu ödül maması olduğunda bütün kediler hem fikirdir. Ödül mamaları kedilerin damak zevkine hitap ettiği için kediler tarafından çok sevilmektedir. Ödül mamaları onları doğru davranışlara alıştırmak için kullanabildiği gibi aynı zamanda beslenmelerine ek olarak da kullanılabilmektedir. Ancak ödül maması miktarını ayarlamak son derece önemlidir. Ödül mamaları kedilerin günlük olarak aldığı kalori miktarının %10'unu geçmemelidir. Ayrıca aşırı miktarda tuz ve sodyum içeren kedi mamaları da kedilerin rahatsızlanmasına neden olmaktadır. Özellikle ödül maması yedikten sonra çok su içen kediler için ödül mamasının çok tuzlu olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Özelliklerine Göre Ödül Maması Çeşitleri

Ödül mamaları içeriklerine göre ya da formlarına göre ayrılmaktadır. Ödül mamaları genellikle stick, tablet, sıvı ve fileto olarak değerlendirilmektedir. Bunun en büyük nedeni ise yine kedilerdir. Ödül mamalarının tadı kedilerin ilgisini çeken tek etmen değildir. Kokusu, yapısı da bu kararda rol oynamaktadır. Ayrıca farklı türdeki ödül mamalarının kediler için farklı faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle tek türde bir ödül maması türüne bağlı kalmak yerine her türden ödül mamasını dengeli bir şekilde vermek kedilerin sağlığı açısından daha faydalı olmaktadır. Kedilerin beğendiği içerikleri bulmak ve onların tercihlerine göre seçimler yapmak beslenmelerini kolay bir şekilde desteklemeyi sağlamaktadır.

Stick

Çubuk formundaki stick ürünler de çok tercih edilmektedir. Genellikle yumuşak dokuya sahip olan sticklrine içeriği de kedilerin ilgisini çekmeye yöneliktir. Kırmızı et, beyaz et ve deniz ürünlerinin bulunduğu çubuk formundaki stickler kediler tarafından çok sevilmektedir. Bu ödül mamaları 3'lü ve 4'lü ambalajlarda satılmaktadır. Her ürünün üzerinde ne kadar verilmesi gerektiği yer alır. Genellikle günde 1 çubuk ve haftada en fazla 5 çubuk verilmesi tavsiye edilmektedir. Ancak ödül mamasının sağladığı kalorinin günlük kalori alımının %10'unu geçmeyecek şekilde almasına da ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu ürünlerin aşırı miktarda tüketilmesi kedilerin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.

Tablet

Kedilerin salyalarında bulunan bakteriler dişlerin üzerinde birikerek plakların oluşmasına neden olmaktadır. Bu plaklar ise kısa sürede dişte tartar oluşumuna yol açmaktadır. Ayrıca kedilerin diyetleri ve bazı mamaları da dişlerinin olumsuz yönde etkilenmelerine neden olmaktadır. Tablet formundaki ürünler özellikle diş sağlıkları açısından önemlidir. Sert ve pütürlü bir dış katmana sahip olan bu ürünler, kedilerin dişlerini mekanik olarak temizlemektedir. Buna ek olarak tablet formundaki mamaların içeriklerine göre kedi sağlığı üzerinde pek çok farklı olumlu etkisi de bulunmaktadır. Mamaların iç kısmında yer alan dolgular ise kedilerin damak tadına hitap etmektedir ve bu nedenle kediler tarafından çok sevilmektedir. Tablet ödül mamalarının günlük tüketim miktarı içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Ancak sticklerde olduğu gibi günlük kalori ihtiyacının %10'unu geçmemesi tavsiye edilmektedir.

Sıvı

Son yıllarda popüler hale gelen sıvı formdaki ödüller de kediler tarafından çok sevilen çeşitler arasında yer almaktadır . Puding, krema ya da yumuşak taneli gibi çeşitli formlarda olabilen sıvı formüller, kedilerin sağlığı açısından önemli bir yer tutmaktadır. Kediler doğaları gereği çok fazla su tüketen hayvanlar değildir ve bu nedenle ilerleyen yaşlarda çeşitli böbrek problemleri yaşayabilmektedirler. Ancak sıvı formüller ile kedilerin ihtiyaç duydukları sıvının tüketilmesi sağlanabilmektedir. Sıvı ödül mamaları direkt olarak tüpten verilebildiği gibi günlük mamalarının üzerine de sıkılabilmektedir. Sindirimi son derece kolay olan bu yumuşak ödül mamaları kedilerin beslenmesine tamamlayıcı rol oynamaktadır. Sıvı ödül mamaları kedilerle sosyal bir bağ kurmanın farklı bir boyutu olarak kabul edilmektedir.

Fileto

Fileto ödül mamaları kediler için beslenme zamanını eğlenceli bir hale getirmektedir. Lezzetli içerikleri nedeniyle fileto ödül mamaları kedilerin etli ve tuzlu bir gıda tüketme isteklerine cevap vermektedir. Kırmızı, beyaz et ve deniz ürünleri içeren fileto ödül mamaları yüksek et oranları nedeniyle kediler tarafından kolay bir şekilde sindirilebilmektedir. Fileto parçaları içerisinde yer alan yağ asitleri de aynı zamanda tüy sağlığını desteklemektedir. Fileto ödül mamaları tek tek ödül maması olarak kullanılabildiği gibi aynı zamanda kuru mama içerisine karıştırılarak tamamlayıcı besin olarak da kullanılabilmektedir.

Faydalarına Göre Ödül Maması Çeşitleri

Ödül mamaları sadece kediler için lezzetli birer atıştırmalık ya da olumlu pekiştirme yöntemi değildir. Aynı zamanda kedilerin sağlığı için de önemli bir besin kaynaklarıdır. Kedilerin beslenmelerinin desteklenmesinin yanı sıra sağlıklı bir hayat yaşamaları açısından da ödül mamaları önemlidir. Bu nedenle kedilerin deri ve tüy sağlığı için, ağız ve diş sağlığı için ya da böbrek sağlığı için çeşitli ödül mamaları bulunmaktadır. Bu ürünler kedilerin sağlıklı bir şekilde beslenmesine ve büyümesine yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır. Hiçbir zaman bir hastalığı tedavi etmek amacıyla, ilaç olarak tercih edilmemelidirler. Ancak onları ödüllendirmenin sağlıklı bir yolu olan bu ürünler beslenme takviyesinde her zaman tercih edilebilirler.

Kedi Ödül Maması Nasıl Seçilir?

Kedi ödül maması seçiminin önemli bir kısmını kediler yapmaktadır. Birkaç farklı türde ödül maması alarak patili dostlarınızın mamalarını seçmesini sağlamak ve o yönde ilerlemek atılacak doğru adımlardan bir tanesidir. Ancak seçimden önce ürünlerin içeriğinin mutlaka dikkatlice okumak gerekmektedir. Çünkü ödül mamalarının muhteviyatında yer alan bazı gıdalara karşı hassasiyet geliştirmiş olan kediler olabilmektedir. Bazı ödül mamaları kediler için çok lezzetli ve eğlendirici olsa da çok tuzlu, yağlı ya da yüksek kalorili ödül mamaları dönemsel olarak patili dostlarımızın besenme ihtiyaçlarına cevap vermeyebilir. Bu ürünlerin en önemli özelliği şüphesiz kediler için lezzetli olmasıdır. Ancak onların sağlıklı olması için formüe edildikleri için patili dostlarımız keyifle mamalarını tüketirken, sağlıklarını koruyacak takviyeleri yapan dostları da bu durumun tadını çıkarabilir.