Kedi Tarağı ve Fırçası

(41)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Ziyaretçilerin en çok incelediği 5 Kedi Tarağı ve Fırçası markası:

Kedi Tarağı ve Fırçası

Kediler temizlenme ve bakım konusunda kendileri ile her zaman çok ilgili olsalar da yine de tüy bakımı söz konusu olduğunda desteğe ihtiyaç duyarlar. Kedilerin tüy uzunluğuna, cinsine ve tüy yoğunluğuna göre belirli aralıklarla taranmaları gerekir. Düzenli olarak taranan kediler daha az strese sahip olurlar. Ayrıca kürklerinde ulaşamadıkları bir noktada dolaşmış ya da kirlenmiş bir alan varsa düzenli bakım sayesinde temizlenir.

Kediler dönemsel olarak normalden çok fazla tüy dökebilirler. Bu nedenle özellikle yoğun tüy dökümünün meydana geldiği dönemlerde taranma miktarının arttırılması önemlidir. Düzenli taranma kan dolaşımını destekler, kopmuş ve gevşemiş tüylerin toplanmasını sağlar. Özellikle gevşeyen ve kopan tüylerin toplanması kedilerin bu tüyleri yutmasına ve tüy topağı oluşumuna engel olur. Bu sayede kediler için çok temel ve yaygın bir sorun olan tüy topaklanması için önlem alınmış olur.

Siz de dostunuzun sağlığına destek olmak, bakım süreçlerini kolaylaştırmak ve aynı zamanda kedinizle aranızdaki bağı güçlendirmek için Petlebi.com'un geniş ürün yelpazesinde bulunan kedi tarakları ve fırçaları arasından seçim yapabilirsiniz. Kısa tüylü ve uzun tüylü kediler için önerilen ürünleri markaya ve fiyata göre filtreleyebilir, dostunuz için en iyi alternatifi keşfedebilirsiniz. Çift taraflı taraklardan tüy toplama eldivenlerine, sık dişli fırçalardan yumuşak taraklara dek aradığınız tüm ürünleri Petlebi.com'da hızlıca keşfedebilirsiniz.

Kedileri Taramak Neden Önemlidir?

Kediniz kısa tüylü ya da uzun tüylü olabilir. Tüy yapısı taranma sıklığı üzerinde etkili bir değişken olsa da tüm kedilerin düzenli olarak taranıp fırçalanmaları gerekir. Kedileri taramanın birçok avantajı vardır. "Kedileri taramak neden önemlidir?" sorusuna şu yanıtlar verilebilir:

  • Kedileri taramak, kedilerin stresini ve hatta anksiyetesini azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar kedilerle fiziksel temasa geçildiğinde oksitosin seviyelerinin artabildiğini göstermektedir.
  • Kedilerin düzenli olarak taranması insanlarla aralarındaki bağın güçlendirilmesine yardımcı olur. Genel olarak iyi hissetmelerini sağlayan bu eylem mental sağlıklarına da katkı sunar.
  • Uzun veya kısa tüylü kediler için özel olarak tasarlanan tarakların düzenli olarak kullanılması kedilerin cilt ve tüy sağlıklarını destekler. Canlılığını yitirmiş tüylerin alınmasını, cilde mesaj yapılarak kan dolaşımının artırılmasını sağlayan tarama ve fırçalama süreci kedilerin daha sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmasına yardımcı olur.
  • Tüylerin düzenli olarak taranması ile kedilerde tüy dökülme sorununun azaltılması mümkündür. Dökülme aşamasına giren tüylerin temizlenmesi cildin daha rahat nefes almasına da katkı sağlar.
  • Kediler düzenli olarak taranıp fırçalandıklarında kendilerini daha konforlu hissederler. Tüylerindeki tozların ve kirlerin uzaklaştırılmasını sağlayan tarama ve fırçalama rutinleri, kedilerin vücudunda herhangi bir anomali olup olmadığının anlaşılması bakımından da önemlidir. Kediyi tararken kedinin vücuduna temas edilir ve bu esnada bedeninde sağlık sorununa işaret edebilen bezelerin olup olmadığı, var olan bezelerin büyüyüp büyümediği gibi konularda gözlem yapılabilir.

Kedileri düzenli olarak taramanın belki de en önemli artısı kedilerde tüy yumağı oluşumu riskinin azaltılabilmesidir. Kedilerin kendilerini temizlerken daha az tüy yutmalarına imkân sağlayan bu bakım süreci ile yutulan tüylerin miktarı minimize edilebilir.

Kedi Tarağı

Kedi tarağı olarak kullanılan modeller kendi içlerinde farklı işlevlere göre ayrılmaktadır. Fırça ve tarak arasındaki ayrımı diş sayısı ve sıklığı ile açıklamak mümkündür. Tarak olarak sunulan modeller genellikle bakım yapma, kıtık açma, pire temizleme gibi özelliklere sahip olan ürünlerdir. Tek bir üründe hem tarak hem de fırça olabilir. Kedi tüyü tarağı modelleri fırçalardan farklı olarak genellikle tek sıra dişlerden oluşur. Masaj, kan dolaşımı hızlandırma gibi işlevlere sahip tarakların tasarımı patili dostlarımızın vücut şekillerine adapte olabilen, yumuşak uçlu çok sıralı tasarımlardır.

Kedi Fırçası

Fırçalar yoğun tüy toplama görevini başarı ile yerine getiren ürünlerdir. Kedi fırçası tasarımlarında tüy uzunluğu, tüy yoğunluğu gibi faktörlere dikkat edilir. Doğru seçilen bir fırça sayesinde tüy dökülmesi sorunu önemli ölçüde kontrol altına alınabilir. Fırçaları kullanırken kontrollü olmak önemlidir. Taraklara kıyasla fırçalar çok sert kullanımda gevşemeyen tüyleri de çekebilir. Bu nedenle kedinin fırçalamaya karşı agresif tavırlar sergilememesi için de dikkatli davranmak önemlidir.

Kedi Tarağı ve Fırçası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kedilerin bakım rutinlerinde kullanılacak kedi tarağı ve kedi fırçası gibi kedi ürünlerinin seçimini doğru yapmak adına bazı unsurlara dikkat edilmelidir. Bu unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

Öncelik tarağın diş ve/veya fırçanın kıl yapısı olmalıdır. Kedilerin tüyleri farklı uzunlukta ve farklı yoğunlukta olabilir. Kedinin tüylerine uygun olmayan diş ve kıl yapısındaki taraklar ve fırçalar kedilerin tüylerine ve/veya cildine zarar verebilir. Örneğin uzun tüylü kediler için genellikle diş ve kıl açıklıkları fazla olan taraklar ve fırçalar tercih edilirken daha kısa ve sık tüylü kediler için daha sık diş ve kıl yapısına sahip ürünler önerilir.

Kediler için satın alınan kedi tarağı ve kedi fırçası gibi ürünlerin kullanımı konforlu olmalıdır. Bu noktada ergonomik tasarıma sahip ürünlere öncelik verilmesi tavsiye edilir.
Kedilerin tarakları ve fırçaları düzenli olarak temizlenmelidir. Böylece olası hijyen sorunlarının önüne geçilebilir. Dolayısıyla seçim yapılırken kolay temizlenebilen ürünlerin tercih edilmesi kullanım konforunu artırıp kedilerin genel sağlığının korunmasına destek sunabilir.

Bazı kedileri yalnızca taramak yeterliyken bazılarını hem taramak hem de fırçalamak gerekebilir. Taranması ve fırçalanması gereken kediler için çift taraflı ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünlerin bir tarafında tarak diğer tarafında fırça bulunur.

Bazı taraklar kedilerin tüylerindeki kıtıkların açılması için özel olarak tasarlanmıştır. Genellikle sıralı diş yapısına sahip ve diş uzunlukları fazla olan bu taraklar kalın ve uzun tüylü kediler için temel bakım ürünleri arasında yer alır.

Orta ve kısa tüylü kediler için en çok tercih edilen ürünlerden biri boncuk uçlu dişlere sahip olan taraklardır. Dişlerinin ucundaki plastik boncuklar sayesinde kedilerin cildini çizmeyen ve cilt tarafından salgılanan sebumun dengeli bir şekilde dağıtılmasını sağlayan bu kedi tarağı modeli, çift taraflı da olabilmektedir.

Kedi Tarağı ve Fırçası Nasıl Kullanılır?

Bazı kediler taranmaktan ve fırçalanmaktan çok keyif alırlar. Bu nedenle onlar ve sahipleri için herhangi bir zorluk yoktur. Kedi tarağı modelleri amacına uygun olarak her zaman kullanılabilir. Kıtık tarağını günlük bakım için kullanmak doğru değildir. Masaj tarakları da tüy toplama amacıyla tercinşallah doih edilmemelidir. Amacı doğru seçilen tarak ya da fırçalar ile taranmaktan hoşlanmayan kediler daha rahat bir şekilde taranmaya ikna edilebilir. Kediyi taranma ve fırçalanma ritüeline alıştırmak için çok baskı yapmamak, ısrarcı olmamak ve süreci oyun haline getirmek alışma açısından önemlidir.

Kediler Normal Tarakla Taranır mı?

İnsanların kullanımına yönelik tasarlanan farklı tarak çeşitlerine rastlamak mümkün. Kedilerle birlikte yaşayanlar kimi zaman kedileri kendi tarakları ile tarayabiliyor. Bu noktada "Kediler normal tarakla taranır mı?" sorusu gündeme taşınıyor. Teknik olarak kedilerin hijyen standartlarını sağlayan normal bir tarakla taranması mümkün, ancak normal taraklar kedi tarağı ve kedi fırçası ile aynı verimliliği sağlayamıyor. İnsanlar için tasarlanan tarakların diş yapıları, tarakların dişleri arasındaki mesafe gibi önemli değişkenler kedilerin, kedi tarakları ile tarandıkları zaman yaşayacakları avantajları azaltıyor. Dolayısıyla kedi sahipleneceklerin ya da hâlihazırda kedi ile yaşayanların, onların taranması için özel olarak tasarlanan ekipmanları edinmesi önem taşıyor.

Kedi Tarağı ve Kedi Fırçası Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Kedi tarağı fiyat yelpazesi ufak bir araştırmayla görülebileceği üzere oldukça geniştir. Tarakların işlevlerine, boyutlarına ve malzemelerine göre fiyatları değişebilmektedir. Bu nedenle ihtiyaç doğrultusunda seçim yapmak önemlidir. Tarak ve fırçaların fiyatlarına bakarken aynı zamanda kedinin boyutlarını da göz önünde bulundurmak gerekir. Kedinin vücut genişliğinden daha geniş olan tarakları kullanmak çok zordur.

Kedilerimiz yılın belli zamanları daha sık olmak üzere neredeyse her zaman tüy döker. Bu tüy dökümünü kaliteli bir kedi tarağı yardımıyla yüksek seviyede azaltabiliriz. Kedimizi taradıktan sonra bir fırça yardımıyla da tüylerini toplayabiliriz.