Yaşlı Kedi Maması

(14)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!
TÜKENDİ!
Yakında tekrar gelecek! Haber almak için tıklayın.

Yaşlı Kedi Maması

Patili dostlarımızın da yaşlanabileceğini kabul etmemiz zordur ancak onlar da her canlı gibi zamanın etkilerine bağlı olarak değişim geçirirler. 7 yaş ve üzerindeki kediler artık yaşlı kedi maması ile beslenmeye başlamalıdır. Kedilerde yaşlanma belirtileri uyku süresinde artış, tüylerde renk değişimi ve hareketlilikte azalma gibi etkilerle kendini gösterir. Onların yaşlanma belirtilerini fark etmek ise değişimlere rağmen zordur. Bunun en temel sebebi de özellikle oyuncu kedilerin oyun oynama isteklerinin ciddi oranda azalmaması ve evcil hayvan sahiplerinin de patili dostları ile birlikte yaş alarak yaşamlarının sakinleşmesini normalleştirmesidir. Yaşlanma ile birlikte beslenme ihtiyaçlarının değişmesi ise kaçınılmaz olarak yorumlanır.

Yaşlanan kedilerin beslenmesinin temelleri, yavru ve yetişkin kedi ile kıyaslandığında epey farklıdır. Kedi maması seçerken göz önünde bulundurulması gereken temel hedefler; yaşlı kedilerin sağlığının desteklenmesi, kilolarının dengede tutulması ve olası hastalıklarının oluşma ihtimalinin azaltılması olmalıdır. Kas kitlesinin azalmasını engelleyecek ölçüde protein içeren, hücre yaşlanmasını yavaşlatabilen antioksidanlar bakımından zengin ve yaşlı kedilerin mineral vitamin ihtiyacını karşılayan yaşlı kedi mamaları ile sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulabilir.

Siz de yetişkin kediniz yaşlılık dönemine geçiş yapacaksa ya da hâlihazırda yaşlılık dönemindeyse onun sağlıklı ve konforlu olması için kaliteli yaşlı kedi maması çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Petlebi.com'u ziyaret ederek Brit Care, Hill's, N&D, Pro Plan ve Royal Canin gibi dünyaca ünlü markaların özel formüllerini inceleyebilir, onun için en uygun kedi maması çeşidini güvenle satın alabilirsiniz.

Yaşlı Kedi Maması Kaç Yaşında Verilir?

Veteriner hekimlerin uyguladığı tedaviler, aşı uygulamalarının yaygınlaşması, kedi maması çeşitlerinin içeriklerinin kedilerin metabolizmasına olan pozitif etkileri gibi çeşitli nedenlerle kedilerde yaşlılık kavramı değişmeye başladı. Uzmanlar artık kedilerde 7-10 yaş arasını olgunluk, 11 yaş sonrasını ise yaşlılık dönemi olarak tanımlıyor. Genel kanı kedilerde yaşlı kedi maması tüketimine başlamak için en uygun dönemin 7 yaştan sonrası olduğu yönünde. Fakat bu noktada kedi maması formülünün incelenmesi ve yaşlı kedi mamasının sunduğu faydaların değerlendirilmesi gerekiyor.

Yaşlılık dönemi kedilerin yaşam süresinin yaklaşık %40'ına denk geliyor. Döneme özgü ihtiyaçlara yönelik beslenme bu nedenle oldukça önemli. Kedilerin hangi yaşam evresinde hangi kedi maması çeşidini tüketmeleri gerektiği hakkında genel bilgiler verilebilse de bu noktada asıl olanın veteriner hekimlerin önerileri olduğu unutulmamalıdır. Yaşlı kedilerin genel sağlık durumu, kilosu, aktivite seviyesi ve yatkın oldukları hastalıklar beslenme planlamalarını doğrudan etkileyebiliyor.

Yaşlı Kedi Maması Gerekli mi?

Bu soruya mutlak kesinlikte bir yanıt vermek mümkün değil. Yaşlı kedi maması çeşitleri kasları korumak için yüksek protein oranına, kilo alımını engellemek için daha az kaloriye, değişen mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamak için optimize edilmiş değerlere, böbrek ve idrar sağlığını destekleyen formüllere sahip olur. Bu açıdan yaklaşıldığında yaşlılık dönemine geçiş yapan yetişkin kedilerin de mevcutta yaşlılık sınıflandırmasında yer alanların da yaşlı kedi maması ile beslenmesinin avantajlı olduğu söylenebilir.

Bu noktada kedilerde kısırlaştırmanın da kedi maması seçimi sırasında dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır. Kediler henüz yetişkin kedi sınıflandırmasında yer almadan, cinsel olgunluğa eriştiklerinde kısırlaştırılabilirler. Bu durumda hem yetişkinlik döneminde hem de yaşlılık döneminde kısırlaştırılma kaynaklı farklılaşan ihtiyaçları olabilir. Bazı yaşlı kedi mamaları kısırlaştırılmış yaşlı kedilere özel formüle edildiğinden seçim sırasında bu konuya dikkat edilmesi önerilir.

Yaşlı Kedi Maması Çeşitleri

Kediler için sunulan yaşlı kedi maması çeşitleri 7 yaş üzeri ve 12 yaş üzeri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu mamaların protein oranı %30 - %40 aralığında mama içeriğine göre farklılık gösterir. Özelleştirilmiş formüllerin tercih edilmesi onların daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması açısından büyük bir öneme sahiptir. Mineral dengesinin özenle hazırlandığı ve kedilerde idrarın pH dengesinin taş ve kristal oluşumuna engel olacak aralıkta olmasını sağlayan mamalar tercih edilmelidir. E, C vitaminleri ve taurin açısından zengin olan mamalar patili dostlarımız için uygun olacaktır.

Yaşlanmaya bağlı olarak bağışıklık sisteminde zayıflama meydana gelebilir ancak doğru mama seçimi ile bu zayıflama da engellenebilir. Kolay sindirilebilen, proteince zengin bir mama sindirim sistemi için oldukça faydalı olacaktır. Bağırsak hareketlerindeki yavaşlama sebebiyle ortaya çıkabilecek problemlerin önüne geçebilmek için lif açısından zengin mamalar tüketilmesi önerilir. Yaşlı kedi maması çeşitleri arasında kısırlaştırılmış kediler, kilo ya da tüy topağı sorunu olanlar ya da sindirim hassasiyeti bulunan kediler için tercih edilebilecek mamalar bulunmaktadır.

Yaşlı Kedi Maması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dostlarımızın yetişkinlik dönemine göre enerjilerinin azalmaya, bilişsel yeteneklerinin gerilemeye ve sağlık sorunları ile karşılaşma risklerinin artmaya başladığı bu dönemde onları sağlıklı bir beslenme ile buluşturmak şart. Yaşlı kedi mamaları, yetişkinlik evresinden sonra kedilerin değişen ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla formüle edilmiş kedi maması çeşitlerindendir. Yine de, her zaman olduğu gibi her kedi maması aynı özelliklere sahip olmayabilir ve/veya kediler tarafından eşit oranda sevilmeyebilir. Bu nedenle yaşlı kedi maması seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur.

  • Yetişkin kediniz yaşlılık dönemine geçiş yapmışsa beslenmesinin temel amacı değişir. Kas kaybının başlayabildiği bu süreçte kedilerin ideal ölçüde protein ile buluşturulması son derece önemlidir. Yağ ihtiyacı da bu dönemde belirgin ölçüde azalır: Kilo alımının engellenmesi adına seçilen yaşlı kedi mamasının yağ oranının azaltılmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Yaşlılık döneminde eklem sağlığında gerileme meydana gelmesi normaldir. Dolayısıyla seçilen mamanın eklem sağlığına katkı sunan içerikler ihtiva etmesi gerekir.
  • Yaşlılık döneminde genel anlamda metabolizma yavaşlar. Metabolizmadaki bu yavaşlama sindirim sistemini de etkiler. Sindirim hareketliliğinin desteklenmesi adına yaşlı kedi maması içeriklerinde yüksek oranda sindirilebilen besin maddelerinin olmasına dikkat edilmelidir.
  • Hücre yenileme hızı yaşlılıkla birlikte azalır ve hücreler yaşlanmaya başlar. Hücre yaşlanmasını yavaşlatabilen antioksidanlar bakımından zengin yaşlı kedi mamalarının tercih edilmesi ile bağışıklık sistemi de güçlendirilebilir.
  • Mamaların lezzetinin kedilere hitap ettiğinden emin olunmalıdır. Kediler lezzet beklentilerine yanıt vermeyen mamaları tüketmeyi reddedebilir, bu durumda beslenme yetersizliği gündeme gelebilir.

Tüm bunlara ek olarak tercih edilen mamanın doğru koşullarda depolandığından, son kullanma tarihinin geçmediğinden ve %100 orijinal olduğundan da emin olunmalıdır. Böylece yaşlılık dönemindeki kedilerin beslenme ihtiyaçları başarıyla karşılanabilir.

En İyi Yaşlı Kedi Maması

Hayatımızı paylaştığımız dostlarımızın uzun ve sağlıklı bir yaşama sahip olmaları için onları en iyi yaşlı kedi maması ile beslemek isteriz. Temel olarak en iyi mamayı bulmak için içerik açısından yaşlarına uygun olan mamalar arasında seçim yapılması önerilir. Bunun yanı sıra kedilerin iştahla beslenmeleri için damak zevklerine uygun bir mama tercih edilmesi de önemlidir. Hem veteriner hekim önerisini göz önünde bulundurmak hem de kedilerin damak zevkini değerlendirmek en iyi mamayı bulma açısında kolaylık sağlar.

Yaşlı Kedi Maması Fiyatları Nasıl Belirlenmektedir?

Yaşlı kedi maması fiyatları içerik, marka, ambalaj gibi farklı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Mama seçiminde öncelik kedinin ihtiyaçlarını karşılayacak doğru mamayı bulmak olsa da mama değişimlerinde birim fiyat açısından daha pahalı olan küçük ambalajlı mamalar tercih edilmeli, kedi mamayı severek tükettiğinde büyük ambalajlara geçilmelidir. Petlebi.com'dan sipariş vereceğiniz tüm mamalar %100 orijinallik garantisi ile birlikte gıda saklamaya uygun olan depomuzdan sizlere ulaştırılmaktadır.

Tüylerde beyazlama, uyku ihtiyacında artış, hareketlerde yavaşlama ve sıcak ortamlarda daha çok vakit geçirme gibi yaşlılık belirtileri kedilerinizin beslenme ve bakım ihtiyaçlarının değişmesi anlamına gelir. 7 yaşını dolduran dostlarınız için artık hayat da gereksinimler de eskisinden oldukça farklıdır. Yavruluk ve yetişkinlik dönemlerinde gelişim dönemlerine özel beslenen dostlarınız için yaşlılık döneminde de onların ihtiyaçlarına yönelik yaşlı kedi maması ürünleri tercih etmeniz gerekir. Kemik sağlıklarını sürdürmek, yaşam sürelerini uzatmak ve aynı zamanda A’dan Z’ye sindirim süreçlerini kolaylaştırmak için formüle edilen yaşlı kedi mamaları seçimi sırasında veterinerlerin önerilerini de dikkate almalısınız. Sitemiz üzerinden en kaliteli yaşlı kedi mamaları arasından seçim yapabilir, kampanya dönemlerimizi takip ederek dostunuzun sağlığına en avantajlı fiyatlardan yararlanarak katkı sağlayabilirsiniz.