Doğal Bentonit Kedi Kumu

(97)

Kediler tuvalet ihtiyaçlarını giderdikten sonra içgüdüsel olarak kazmaya ve üzerini kapatmaya başlarlar. Bu sebeple ev içerisinde yaşayan kedilere kedi kumu alımı çok yoğundur. Doğal bentonit kedi kumu topaklanır ve temizlenmesi kolaydır. En çok tercih edilen çeşittir.

Devamını Göster »

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Ziyaretçilerin en çok incelediği 5 Doğal Bentonit Kedi Kumu markası:

Doğal Bentonit Kedi Kumu

Kedi sahiplenenlerinin birçok kararı eş zamanlı vermeleri gerekir. Kedilerinin tüketeceği mamalardan tüylerinin taranacağı taraklara, konforlarını artıracak kedi yataklarından yolculuk sırasında güvenliklerini sağlayacak taşıma çantalarına dek birçok ürün dikkatle belirlenmelidir. Kedilerin temel ihtiyaçları arasında kedi tuvaletleri ve kedi kumları da bulunur. Kediler köpeklerden farklı olarak tuvalet ihtiyaçlarını evde, kendileri için özel olarak ayrılmış alanlarda karşılarlar. Kedi tuvaleti çeşitleri arasından seçim yapılması ve kedi tuvaletlerinde kullanılacak kumların belirlenmesi bu nedenle oldukça önemlidir.

Kedi kumları farklı materyallerden üretilirler, kumların özellikleri ve tane yapıları ihtiyaçlara göre değişiklik gösterecek şekilde farklılaşabilir. Günümüzde en sık tercih edilen kedi kumu çeşitleri arasında bentonit kedi kumları öne çıkar. Kısaca doğal kil minerallerinden biri olarak tanımlanabilen bentonit, kedi tuvaletlerinde kullanılmak üzere küçük granüller hâline getirilir. Su emiciliği ve topaklanma özelliği bulunan bu doğal kedi kumu koku oluşumunu da minimize etmeye yardımcı olabilir

Kolay temizlenebilmesi, topaklaşması, kokuyu değişen oranlarda hapsetmesi gibi özellikleri ile öne çıkan doğal kedi kumu çeşitleri Petlebi.com'da sizi bekliyor. 5 l, 6 l, 8 l, 10 l ve 20 l gibi farklı ambalaj büyüklüğünde sunulan bentonit kedi kumları arasından siz de dostunuzun ihtiyaçlarına göre seçim yapabilirsiniz. İnce taneli ve kalın taneli bentonit kedi kumları ile dostunuzun sağlığını ve evinizdeki hijyeni destekleyebilirsiniz. Ever Clean, Biokat's, Sandy, Ultra Care ve Clean Step gibi sık tercih edilen markaların ürünlerini bulabileceğiniz Petlebi.com'da hızlı gönderi avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Doğal Bentonit Kedi Kumu Çeşitleri

Doğal bentonit kedi kumu çeşitleri farklı şekillerde ele alınabilir. Kumların tane yapıları ve kokuları çeşitlerin oluşmasında etkili unsurlardır.

Tane Yapısına Göre Bentonit Kedi Kumu Çeşitleri

  • İnce taneli bentonit kumlar yüksek oranda topaklanabilmeleri ve sıvıyı çok iyi hapsetmeleri nedeniyle yaygın olarak tercih edilir. Hem açık hem de kapalı kedi tuvaletlerinde kullanılabilen ince taneli doğal kedi kumu düzenli olarak temizlendiğinde koku oluşumuna yol açmaz. Çok eşelenen kediler, özellikle açık tuvalet kullanılıyorsa, ince taneli bentonit kumların çevreye çok yayılmasına neden olabilir.
  • Kalın taneli bentonit kumların öne çıkan özellikleri kedilerin patilerine ince taneli kumlara kıyasla daha az yapışabilmesidir. Ancak bu durum kumların markasına, üretildiği materyale ve kedinin tüy yapısına göre de değişebilir. Kalın taneli bentonit kedi kumları da yüksek emiciliğe sahiptir. Kalın taneli kedi kumlarının diğer avantajlarından biri genellikle eve daha az yayılmasıdır. İnce taneli kumlardan farklı olarak kalın taneli ürünlerin alerjisi olan kediler için de daha doğru bir tercih olarak kabul edildiği bilinir.

Kokusuna Göre Bentonit Kedi Kumu Çeşitleri

Bentonit doğal kedi kumu çeşitleri hem kokulu hem de kokusuz olarak sunulabiliyor. Kokusuz kumlar hassas kediler için ideal bir tercih olurken parfümlü kumlar kokuyu maskeleyebilme özelliği ile öne çıkıyor. Parfümlü ya da kokusuz kedi kumları arasından seçim yaparken kedilerin sağlık durumunun, kuma verdikleri tepkilerin ve beklentilerin değerlendirilmesi önem taşıyor.

Son dönemde aktif karbonlu doğal kedi kumu çeşitleri de popüler ürünler arasında yer alıyor. Yüksek emiş gücüne sahip olmasının yanı sıra koku oluşumunu da önlemeye yönelik geliştirilen aktif karbonlu doğal kedi kumları, kullanıcılarının beğenisini kazanıyor.

Bentonit Kedi Kumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kum seçimi kedilerin sağlığını ve konforunu yakından ilgilendiriyor. Aynı zamanda kedili evlerde oluşabilen koku sorununda da seçilen kumların etkisi bulunabiliyor. Bu nedenle kedi kumu seçerken birden çok unsurun göz önünde bulundurulması önemli.

  • Seçilen bentonit kedi kumu mümkün olduğunca tozsuz olmalıdır. Toz, kedilerin solunum sistemi sağlıklarını tehdit edebilir. Özellikle eşelenen kediler, tozlu kumlar nedeniyle hapşırma, burun akıntısı ve gözlerde sulanma gibi belirtiler yaşayabilir.
  • Seçilen kum yüksek emiciliğe sahip olmalıdır. Kumun iyi topaklanması daha kolay temizlenebilmesi anlamına da gelecektir.
  • Kum seçimi sırasında tane yapısının da göz önünde bulundurulması önemlidir. İnce taneli kumlar özellikle yavrular ve küçük kediler için idealken kalın taneli olanlar yetişkin kedilere daha fazla konfor sunabilir. Kum tanesinin büyüklüğü değerlendirilirken kedilerin tüy uzunluğu ve kum eşeleme alışkanlıkları da dikkate alınmalıdır.
  • Bentonit kumlar parfümlü ya da parfümsüz olabilir. Seçim sırasında beklentilerin değerlendirilmesi gerekir.
  • Kedi kumları farklı ambalaj ağırlıkları ile sunulabilir. Tek kedili evler için 10 l kedi kumu 1,5 - 2 ay giderken birden fazla kedinin yaşadığı evlerde bu süre kısalır. Dolayısıyla seçim sırasında ambalaj ağırlıklarının da göz önünde bulundurulması faydalı olacaktır.

Tercih edilen kedi kumundan maksimum verimlilik alınabilmesi için kum temizliğinin düzenli olarak yapılması şarttır. Kum temizliği sırasında kumun tane yapısına uygun tasarıma sahip kedi kumu kürekleri kullanılabilir.

Bentonit Kedi Kumu Ne Demek?

Yüksek emiciliğe, değişen oranlarda koku hapsediciliğe, kolay temizlenebilirliğe sahip bentonit madeninin işlenmesi ile üretilen kedi kumları, bentonit kedi kumu olarak adlandırılıyor. Doğal içeriğe sahip olmaları nedeniyle kediler için sağlıklı bir deneyim sunan bentonit kedi kumu çeşitleri kokusuz ya da parfümlü olarak üretilebiliyor. Pudra kokulu, lavanta kokulu, Marsilya sabunlu, doğal bitki özlü ve bahar kokulu bentonit kedi kumları ince ya da kalın tane yapısına sahip olabiliyor.

Bentonit Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Bentonit kedi kumu kullanımı hakkında spesifik detaylar tercih edilen ürün ambalajında yazar. Yine de bu kum türünün genel olarak nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bilgilerin aktarılması mümkündür. Bentonit kedi kumu temiz tuvalete, genellikle tuvalet zemininden 5-10 cm yüksekliğe ulaşana kadar kum koyulması tavsiye edilir. Kumların tuvalete ne miktarda eklenmesi gerektiği kumun özelliğine göre değişebilir.

Doğal kedi kumu kullananların dikkat etmeleri gereken en önemli unsurların başında kum temizliği gelir. Kedilerin hijyeninin sağlanması, koku oluşumunun azaltılabilmesi ve temiz kumların efektif kullanılabilmesi için kedi kumu her gün, günde en az bir kere temizlenmelidir. Her 10 - 15 günde bir ise tuvaletteki kum yenilenmelidir.

Bentonit Kum Ne İşe Yarar?

Doğal bir maden olan bentonitten üretilen kedi kumları yüksek emiciliğe sahiptir, kedi idrar yaptığında kumlar birbirine yapışır ve topaklaşır. Dışkı ile temas ettiğinde ise kurumasına yardımcı olur. Topaklanma özelliği kumun kolay temizlenebilmesini sağlar. Kediler için zararlı olmayan doğal kedi kumu, kedilerin temel ihtiyaçlarının en sağlıklı şekilde giderilmesine katkı sunar.

Bentonit Kedi Kumu Suda Erir mi?

Suda erimeyen bentonit kedi kumu, suyu emer ve kum taneleri birbirine yapışarak topaklaşır. Suda eriyebilen farklı kum çeşitleri bulunsa da bentonit kumların suda erimesi mümkün değildir. Bu nedenle tuvalet temizliği sırasında uygun şekilde saklanıp atılmaları gerekir.

Bentonit Kedi Kumu Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Doğal kedi kumu fiyatları; markaların ücretlendirme politikalarına, kum içeriğinin doğallığına, toz seviyesine ve ambalaj boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Kedi kumu seçerken salt fiyat odaklı düşünmek yanlış tercihleri beraberinde getirebilir. İyi topaklanmayan, tozutan ve kokuyu etkili bir şekilde hapsetmeyen kedi kumları konforlu bir deneyim sunamaz.

Petlebi.com'da yıl boyu devam eden kampanyalardan yararlanarak siz de kedinizin ve/veya kedilerinizin hijyen beklentisine yanıt verecek bentonit kum çeşitlerini satın alabilirsiniz. Sepetinize eklediğiniz ürünlerin tutarı, belirlenen tutara ulaştığında ücretsiz kargo fırsatlarını yakalayabilirsiniz.