Vitaminler ve Ek Besinler

(80)

Yaş gruplarına ve ihtiyaçlarına özel kullanacağınız vitamin ve ek besinler kedinizin sağlığına yapacağınız önemli bir yatırım olarak değerlendirilmelidir. Kedi vitamin ve ek besinleri farklı amaçlara hizmet edecek özellikte geliştirilmiş çok farklı ürün gruplarını kapsar. En çok tercih edilen ürünlerin başında malt içeren macun ve tabletler gelir. Kedilerin kendini yalayarak temizlemesi sırasında yuttukları tüy topaklarının yarattığı hazımsızlık etkilerini azaltan ve sindirim sistemini düzenleyen bu özel ürünler tüylerdeki topaklanmayı önleyici takviyelerle zenginleştirilmiştir. Onlar için oldukça önemli bir aminoasit olan taurin ihtiva eden besin takviyeleri özellikle görme ve kalp fonksiyonlarını iyileştirici özelliğe sahiptir. Multivitamin, mineral ve aminoasit destekleri macun, pati jeli, tablet ve solüsyon formunda kullanılır. Sitemiz üzerinden onun sağlığını destekleyecek vitamin ve ek besinleri listeleyebilir, ürün içeriklerini inceleyebilirsiniz.

Devamını Göster »

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Ziyaretçilerin en çok incelediği 5 Vitaminler ve Ek Besinler markası:

Kedi Vitaminleri ve Ek Besinleri

Kedilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için zaman zaman çeşitli vitaminler ve ek besinler almaları gerekir. Kedilerin ihtiyaç duyduğu besinlerin önemli bir kısmı yedikleri kedi mamalarından gelmektedir. Besin destekleri ya da vitaminler ise aldığı gıdalarda yer almayan tamamlayıcılardır.
Günümüzde birçok markanın farklı ihtiyaçlara cevap veren takviyeleri bulunmaktadır. Kediler için vitaminler çeşitli sağlık problemlerinin önüne geçer ya da hastalıkların ilerlemesini yavaşlatır. Kedi vitaminleri cilt ve tüy sağlığı, sindirim sistemi sorunları, anksiyete bozukluğu, sinir sistemi, ağız ve diş, kalça ve eklem, göz sağlığı gibi pek çok alanda çözüm sunan ürünlerdir. Örneğin kedilerin hamilelik ve emzirme sürecinde besin eksikliği meydana gelmektedir ve bu süreçte kediler için multi vitamin desteği gerekli olmaktadır. Vitamin ihtiyaçları kedilerin genel sağlığına ve besin ihtiyaçlarına göre değişiklik göstermektedir. Omega-3 ve 6 yağ asitleri kedilerin tüylerinin yoğun ve parlak olmasını sağlamaktadır. Kedilere Omega-3 ve 6 yağ asidi vermek kedilerin tüylerinin dökülmesini azaltmaktadır. Omega-3 aynı zamanda bağışıklık sisteminin, karaciğerinin, gözlerin, beynin ve eklemlerin sağlığı için de gerekli bir destektir. Kalp ve yüksek kolesterol gibi problemlere sahip kediler için de Omega-3 gereklidir. Ayrıca taurin, malt ve diğer multi vitamin destekleri de sağlıklı bir beslenmenin yanında tercih edilmesi gereken ek besinler arasında yer almaktadır.

Kedilerde Kalp ve Karaciğer Sağlığı İçin Vitaminler

Kediler oldukça uzun süre uyumalarına rağmen günün uyanık oldukları saatlerinde aşırı hareketli hayvanlardır. Bu nedenle kalp ve karaciğer sağlığı onlar için de son derece önemlidir. Doğru vitaminler ve ek besinler ile bu hayati organların desteklenmesi gerekmektedir. Özellikle karaciğer hastalıkları, kediler üzerinde yıpratıcı etkilere neden olmaktadır. Kalp rahatsızlıkları erken teşhis edildiğinde yönetilebilmektedir. Bu sayede kedinin yaşamı uzamaktadır ve kaliteli bir hayat sürmesi mümkün olmaktadır. Ancak kedilerde kalp rahatsızlıklarının teşhisi son derece zordur. Hastalık tamamen ilerlemeden önce görünür bir belirti genellikle ortaya çıkmaz. Bu nedenle kalp rahatsızlığını önlemeye yönelik olarak vitamin ve ek besinler en iyi seçeneklerdir.
Kalp kurdu kedilerin kalbinde ve akciğerlerinde yer alan damarlarda yaşar ve kedilerin kardiyovasküler sistemi için son derece yıkıcı etkiye sahiptir. Ancak bu rahatsızlık vitamin ve ek besinler ile önlenebilmektedir. Kediler için diğer ciddi rahatsızlıklar ise karaciğerde meydana gelenlerdir. Kedilerde karaciğer hastalığı belirtileri arasında uyuşukluk, anoreksiya, depresyon, kusma, cildin sarımsı renklenmesi, aşırı susuzluk ve idrara çıkma bulunur. Sağlıklı bir karaciğer için gerekli olan destekler aynı zamanda alerjiler ve sindirim sorunları için de çözüm sunabilmektedir.

Kedilerde Cilt ve Tüy Sağlığı İçin Ek Besinler

Kedilerin tüyleri onların sağlıkları konusunda çok fazla bilgi verir. Beslenme, güzel ve parlak tüyler için kilit rol oynamaktadır. Kötü beslenme, kilo problemi ve yaş kedilerin tüyleri üzerinde genel bir etkiye sahiptir. Vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet, sağlıklı bir tüy yapısı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Tüyleri taramak ve ölmüş tüyleri uzaklaştırmak da tamamlayıcı bir etkiye sahiptir. Sağlıklı ve parlak tüyler için beslenme programını tamamlayan gıda destekleri de bulunmaktadır. İçeriğinde E vitamini ya da sarımsak yağı gibi doğal maddeler bulunan destekler dengeli beslenme ile kullanılabilecek seçenekler arasında yer almaktadır. Bu desteklerin içerisinde yer alan zerdeçal kökü ya da bal kabağı tozu gibi gıdalar A, C, E vitaminleri açısından son derece zengindir. Tüylerin dökülmesi, matlaşması ya da yoğunluklarının azalması ilk başta kötü ve yetersiz beslenmenin bir belirtisidir. Kedilerin diyeti daha dengeli ve zengin gıdalarla değiştirildiğinde tüylerde de gözle görülür değişiklikler meydana gelmektedir. Özellikle vitamin ve yağlar açısından zengin besin destekleri mat ve seyrek tüylerin son derece başarılı bir şekilde doğal haline dönmesini sağlamaktadır.

Kedilerde Ağız ve Diş Sağlığı Vitaminleri

Kedilerde en sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi de nefeslerinin kötü kokmasıdır. Ağız kokusu sadece tüketilen mamalardan kaynaklanmaz. Bazı durumlarda ciddi sağlık sorunları da ağız kokusunun kötüleşmesine neden olmaktadır. Düzenli diş bakımı ve fırçalama rutini oluşturmak kedilerin dişlerinin çürümesinin önüne geçmektedir. Diş bakımını sağlamak için öncelikli olarak kedilerin dişlerini anlamak gerekmektedir. Kedilerin dişleri et tüketmeye yönelik gelişmiştir ve tahıl ya da sebze gibi gıdaları tüketmeye yönelik düz yüzeyleri bulunmamaktadır. İnsanlar gibi kedilerde de iki set diş bulunmaktadır. 3-4 aylıkken bebek dişleri yerine yetişkin dişleri gelmektedir. Ön dişler genellikle tüylerin taranması ve temizlenmesi için kullanılırken, kesici dişler ise tüylerin arasında yer alan pire ya da diğer kalıntıları temizlemek için kullanılır. Dişlerin boşluklarında tıpkı insanlarda olduğu gibi tartar ya da plak gibi zararlı oluşumlar meydana gelebilir. Bu zararlı oluşumlara engel olmak, azalmalarını sağlamak için çeşitli takviyeler kullanabilir. Kötü kokan nefes için ise içerisinde zencefil kökü, nane, rezene tohumu ya da papatya içeren sıvılar bulunmaktadır. Kedilerin ağız sağlıklarını iyileştirmek için doğal maddeler içeren destekleri tercih etmek gerekmektedir. Ayrıca çeşitli toz gıdalar da ağız sağlığı için tercih edilebilmektedir.

Tüy Topağı Oluşumu İçin Ek Besinler

Kediler tüylerini temiz tutma konusunda son derece takıntılıdır ve uyanık olduklarında sıklıkla yalanmaktadır. Ancak yalanırken biriken tüyler bağırsakta tıkanmaya ve ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Dilin pütürlü yüzeyi tarafından yakalanan ölü ya da sağlıksız tüyler yutulmaktadır. Kediler yuttukları tüylerden kurtulmak için genellikle kusarlar. Tüy topaklarının kontrol edilmesi için çeşitli gıda ve besinleri kullanmak gerekmektedir. Özel olarak geliştirilen bu destekler tüylerin midede sindirilmesini ve vücuttan doğal bir şekilde atılmasını sağlamaktadır. Destek gıda ile beraber düzenli olarak tüylerin taranması da mide de tüy topaklarının oluşmasının önüne geçmektedir.

Hangi Vitamin ve Ek Besin Tercih Edilmeli?

Tercih noktasında özellikle bir ürün ya da içerik önermek doğru olmamakla birlikte kedilerin sürekli olarak gözlemlenmesi ve veteriner hekim kontrollerine gitmesi gereksinim duydukları ek besin ve vitaminlerin belirlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Petlebi.com olarak patili dostlarımızın daha sağlıklı olmaları için ihtiyaç duyabilecekleri en kaliteli ve güvenilir takviyelere ürün yelpazemizde yer veriyoruz.