Yetişkin Köpek Maması

(346)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Ziyaretçilerin en çok incelediği 5 Yetişkin Köpek Maması markası:

Yetişkin Köpek Maması

Yavruluk, yetişkinlik ve yaşlılık köpeklerin temel yaşam evreleridir. Köpeklerin beslenme ihtiyaçları her bir yaşam evresinde farklılık gösterir. Yavruluğu takip eden yetişkinlik dönemi için de aynı söylem geçerlidir. Irklar doğrultusunda değişmekle birlikte köpekler 12 ya da 18 - 24 aylık olduklarında yetişkin kabul edilirler.

Yavruluk dönemine göre bu dönemde kalori ihtiyaçları belirgin ölçüde azalır: Artık gelişimleri yavruluk dönemine kıyasla muazzam ölçüde yavaşladığından beslenmenin sağlıklarını sürdürme ve kaslarını güçlü tutma odağında şekillendirilmesi gerekir. Dolayısıyla yetişkin köpeklerin tüketmeleri önerilen mama, yavru köpek mamalarına oranla daha az kalorili ancak vitamin, mineral, yağ ve protein bakımından tatmin edici içeriklere sahip olacaktır.

Petlebi.com'da küçük, orta ve büyük ırk köpeklerin yetişkinlik dönemindeki ihtiyaçlarına göre formüle edilen yetişkin köpek mamalarını bulabilirsiniz. Acana, Advance, Brit Care, Dog Chow, Royal Canin, Hill's, Pro Plan ve N&D gibi dünyaca ünlü markaların 2,5 kg, 3 kg, 10 kg, 11 kg, 15 kg gibi farklı ambalaj ağırlıklarında piyasaya sürdüğü ürünler arasından seçim yapabilirsiniz. etli, somon etli, biftekli gibi farklı hayvansal protein kaynakları barındıran yetişkin köpek mamaları arasından seçim yaparken dostunuzun genel sağlık durumuna, aktivite düzeyine ve damak zevkine öncelik vererek en doğru mamayı seçebilirsiniz.

Yetişkin Köpek Maması Çeşitleri

Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sunmak için formüle edilen yetişkin köpek maması çeşitleri tam ve dengeli öğünlerle buluşulmasına yardımcı olur. Yetişkin köpeklerin sağlıkla ilgili ihtiyaçlarındaki farklılaşma, yetişkin köpek maması formüllerinde de çeşitlenmeye yol açar. Yetişkin köpek maması çeşitleri standart formüllerle sunulabileceği gibi light köpek maması, veteriner diyet köpek maması ve özel ırk köpek maması gibi özelleşmiş seçeneklerle de karşımıza çıkabilir.

Kuru köpek mamaları yetişkin köpeklerin ihtiyaçları doğrultusunda kaliteli protein kaynakları, mineraller, vitaminler ve sağlıklı yağlar içeren formülleri ile optimal gelişimi destekler. Küçük, orta ve büyük ırklara özel sunulan yetişkin köpek mamaları ekonomik olmaları, köpeklerin diş sağlığını desteklemeleri ve öğünlük olarak ideal besinlerle buluşmalarını sağladıkları için oldukça popülerdir. Doğru şartlar altında saklandığında bu mamalar besin değerlerini, belirtilen son kullanım tarihine kadar korur.

Köpeklerin ihtiyaçlarının değişmesi farklı yetişkin köpek mamalarının üretilmesi ile sonuçlanmıştır. Köpeklerde obezitenin önlenmesi ve kilo kontrolünün sağlanması için light köpek mamaları, ırklara özel beslenme gereksinimi ortaya çıktığında özel ırk köpek mamaları arasından seçim yapılabilir.

Tüm bunlara ek olarak özel gereksinimi olan yetişkin köpekler de özel bir beslenme ile buluşabilir. Cilt hassasiyeti olan, sindirim sistemi hassasiyeti bulunan, tüy sağlığının desteklenmesi gereken köpekler için özelleşmiş formüllerle sunulan yetişkin köpek mamaları köpeklerin daha sağlıklı öğünlerle buluşmaları için ideal tercihler arasında yer alır.

Sağlık sorunu yaşayan yetişkin köpekler için veteriner diyet serisi mamalar gerekliliğe dönüşebilir. Diyabeti ya da karaciğer yetmezliği olan, idrar yolu sağlığı sorunları yaşayan, sindirim sistemi ve eklem hastalıkları bulunan köpeklere özel veteriner köpek mamaları dostlarımızın sağlığını desteklemeye yardımcı olur. Bu mamaların kullanılması için köpeklerin veteriner hekimlerce muayene edilmesi ve özel mamalarla beslenmelerinin önerilmesi gerekir. Veteriner diyet mamalarının ne süre ile kullanılacağı da yine veteriner hekimlerce belirlenir. Bu esnada köpeklerin genel sağlık durumları periyodik olarak değerlendirilebilir ve beslenme düzenleri değiştirilebilir. Köpeklerdeki hastalıkların türü, beslenme planlarında belirleyicidir.

Yetişkin Köpek Maması Nasıl Olmalı?

Köpeklerin sağlıklı, konforlu ve mutlu olabilmesi, olası sağlık sorunları risklerinin minimize edilebilmesi için yetişkin köpek mamalarının içeriklerinin tam ve dengeli olması gerekir. Köpeklerin ırkları, aktivite düzeyleri ve genel sağlık durumları ihtiyaçlarını farklılaştırabilse de yetişkin köpek mamalarının formüllerinin nasıl olması gerektiğine dair genel bilgiler verilebilir. Uzmanlar köpeklerin günlük kalorilerinin en az %10'unu proteinden ve minimum %5,5'ini yağlardan almaları gerektiğini vurgular. Ayrıca köpeklerin ihtiyaç duyduğu kalorinin %50'si kadarını karbonhidratlardan almasında bir sakınca bulunmadığını, bu orana liflerin de dâhil olduğunu belirtirler.

Yetişkin köpek mamaları ideal oranda besleyicilik sunmalıdır. Fakat köpeklerin damak zevklerine uygunlukları da eşit derecede önemlidir. Köpekler beğenmedikleri mamaları yemekten kaçınabilir ve bu durum kronikleşirse besin eksikliği ile karşılaşılabilir.

Yetişkin Köpek Maması Nasıl Seçilir?

Yetişkin köpek maması seçerken şu unsurlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Yetişkin köpek mamaları arasından seçim yaparken öncelikle köpeğin ırkı göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük, orta ve büyük ırkların ihtiyaçları değişeceğinden mama seçiminde ırka uygun üretilmiş olanlar önceliklendirilmelidir.
  • Köpek maması alırken ürünlerin içeriklerine göz gezdirmek önemlidir. Sağlıklı içeriklerle üretilmiş, minimum %22 oranında protein, maksimum %50 oranında karbonhidrat ve en az %5 oranında sağlıklı yağ içeren mamalar arasından tercihte bulunulmalıdır. Tüm bunlar dışında seçilen mamanın mineral ve vitaminler bakımından da zengin olmasına dikkat edilmelidir. Mamaların yüksek oranda sindirilebilir olmaları da göz önünde bulundurulması gereken bir diğer kriterdir.
  • Yetişkin köpek maması seçerken köpeklerin aktivite düzeyleri de değerlendirilmelidir. Gün içerisinde pek hareket etmeyen köpeklerin yüksek kalorili beslenmesi obeziteye neden olabilir. Benzer şekilde yoğun hareket eden köpeklerin düşük kalori ile beslenmesi, ihtiyaçları ile ideal şekilde buluşamamaları anlamına gelebilir.
  • Yetişkin köpek maması çeşitleri arasından seçim yapılırken köpeklerin en sevdiği protein kaynaklarına yönelmek doğrusu olacaktır. Köpekler sevmedikleri mamaları yemekten kaçınırlarsa ve bu durum süreklilik hâlini alırsa beslenme yetersizliği gündeme gelebilir.
  • Köpeklerin özel gereksinimlerine yanıt veren mamaları tercih etmek, daha sağlıklı olmalarına yardımcı olabilir. Bu noktada köpeklerin mide ve sindirim sistemi ya da cilt hassasiyetleri göz önünde bulundurulabilir.
  • Köpeklerin kilosu da mama seçiminde yol gösterici olabilir. Kilo almaya başlayan köpekler için yetişkin light köpek mamaları kilo kontrolünü sağlamada önemli bir destek sağlayabilir.
  • Seçilen köpek mamasının son tüketim tarihi incelenmelidir. Son tüketim tarihi geçmeyen ve ambalajı kapalı ürünler, dostlarımıza maksimum fayda sunabilir.

Yetişkin Bir Köpeğe Ne Kadar Mama Verilir?

Yetişkin köpeğe bir öğünde verilmesi gereken mama miktarı köpeğin aktivite düzeyi, kilosu, ırkı, mamanın kalorisi ve veteriner hekimlerin önerileri doğrultusunda değişebilir. Bu nedenle her köpek için kesin doğrulukta bir öneri sunmak mümkün olmayacaktır. Yetişkin köpek mamalarının ambalajlarında köpeklerin kilosu doğrultusunda tüketmeleri önerilen mama miktarı ile ilgili bilgi bulunabilir.

Adult Köpek Maması Nedir?

Adult köpek maması, yetişkinlik dönemindeki köpeklerin günlük beslenme ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen kuru mamalardır. eti, somon, biftek ve tavuk gibi leziz protein kaynakları kullanılarak formüle edilen adult köpek maması çeşitleri tahıllı ya da tahılsız olabilir. Son yıllarda yaban mersini, larva proteini, portakal, ringa balığı gibi içerikler de adult köpek maması formüllerinde kullanılmalıdır.

Yetişkin Köpek Maması Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Yetişkin köpek maması fiyatları markaların fiyat politikalarına göre şekillenmekle birlikte üretimleri sırasında kullanılan teknolojinin yanı sıra içerikleri ve ambalaj ağırlıkları da fiyatlar üzerinde önemli etkiye sahiptir. Yetişkin köpekler için mama seçimi sırasında fiyat önemli bir kriter olsa da mamanın besleyiciliği de eşit derecede önemlidir.

Siz de dünyaca ünlü markaların yetişkin köpek mamaları arasından seçim yapmak için Petlebi.com'u güvenle tercih edebilirsiniz. %100 orijinal ürün garantisi sunan Petlebi.com online petshoptan yaptığınız alışverişlerde Para Puan kazanabilir, kazandığınız Para Puan'lar varsa alışverişlerinizde indirim kazanabilirsiniz.

Köpekler 1 yaşından sonra yetişkin olarak değerlendirilir. Bu evrede mamaları da değişir. Yetişkin köpek mamaları köpeğinizin metabolizmasına uygun, enerji veren ve besleyici olmalıdır. Köpeğinize en uygun içeriği tercih etmeniz önemlidir.