Silika Kedi Kumu

(5)

349 TL ve ÜZERİ SİPARİŞLERDE KARGO BEDAVA!

Silika Kedi Kumu

Silika jeli, Johns Hopkins üniversitesinde kimya profesörü olan Walter A: Patrick tarafından 1919 yılında keşfedildi. Silika jeller ilk olarak 1. Dünya Savaşı'nda gaz maskelerinde buhar ve gaz emici olarak kullanıldı. 2. Dünya Savaşı'nda ise birçok alanda kullanılan vazgeçilmez maddelerden biri haline geldi. Silika, SiO2 yani silikon dioksitin bir formudur. Silika'nın kumdan en büyük farkı ise kum emici ya da gözenekli olmasıdır. Kokusuz, tatsız ve zehirsiz yapısı ile fiziksel ve kimyasal nem giderme amaçlı kullanılmaktadır. Silika'nın uzun zamandır kullanıldığı alanlardan bir tanesi de kedi kumudur. Diğer kedi kumlarına göre farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özelliklerden bazıları aynı zamanda önemli avantajlar sağlamaktadır.

Silika Kedi Kumu Nasıl Kullanılır?

Silika kum oldukça kolay bir kullanıma sahiptir. Günde bir ya da iki kez temizlemek yeterli olmaktadır. Birçok üretici bir paket silika kedi kumunun tamamının bir kedinin bir aylık kum ihtiyacını karşıladığını söylemektedir. Ancak daha sık değiştirilmesi de tavsiye edilmektedir. Bu konuda kedinizin tepkileri de son derece önemlidir. Silika özellikle otomatik kedi tuvaletleri için idealdir. Hafif yapısı nedeniyle otomatik temizlenen kedi tuvaletlerinde kolay bir kullanım sağlamaktadır. Katı yapıdaki dışkılar kumdan kolay bir şekilde ayrılmaktadır. Ayrıca hafif yapısı sayesinde tuvalet kutusunu taşımak ya da kum değişikliğini yapmak daha kolay olmaktadır.

Silika Kumun Özellikleri

Silika kumun en önemli özelliği kokuyu mükemmel derecede hapsetmesidir. Silikanın nemi hapsetme özelliği ve kum içerisinde yer alan kristal kokular kedi tuvaletinin her zaman temiz kokmasını sağlamaktadır. Ancak silik kedi kumu topaklanmamaktadır. Bu nedenle tuvaletin zemininde sıvı birikimi meydana gelmektedir. Tuvaletin sürekli olarak temiz kalması için her gün temizlenmesi gerekmektedir. Silika kumlarının en önemli özelliklerinden birisi de hafif yapıda olmasıdır. Bu nedenle kediler tuvalette eşelenirken dışarıya kolay bir şekilde atabilmektedir. Bu nedenle silika kumların genellikle üstü kapalı hatta kapısı olan kedi tuvaletlerinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Kediler sadece dışkılarının üzerini kapatmak için değil aynı zamanda zevk aldıklarından ya da oynamak istediklerinden de kumlarını eşeleyebilmektedir. Bu nedenle üzeri açık tuvaletlerde silika kum kullanılması pek tavsiye edilmemektedir.

Silika Kum Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Silika kum seçenekleri de kendi içerisinde farklılaşabilmektedir. Silika kumları birbirinden ayıran en büyük özelliği granüllerin boyutlarıdır.

Granül Boyutları
Küçük ve ince kumlar tercih edilmektedir. Büyük taneli kumlar kedilerin patileri için rahatsız edici olabilmektedir. Küçük taneli granüller aynı zamanda mekanik tuvaletler içinde ideal bir kullanım sunmaktadır. Ancak uzun tüylü kediler için büyük taneli silikalar da tavsiye edilmektedir. Çünkü küçük taneli silikalar, uzun tüylü kedilerin tüyleri arasına kolayca karışabilmektedir.

Doğa Dostu Olması
Tüm silika kumlar toprakta çözünebilir değildir. Ancak gelişen teknoloji ile beraber son yıllarda çözünebilir kumlar da üretilmektedir. Kum markalarının paketlerinde bu bilgi yer almaktadır.

Kumun Ağırlığı
Silika kumları genel olarak hafif kumlardır ancak aralarında büyük taneli ve ağır olanları da bulunmaktadır. Hafif kumların avantajı taşıması ve temizlemesi kolaydır. Ancak kediler eşelendiklerinde hafif kumları etrafa dağıtabilmektedir. Hafif kumlar mekanik kedi tuvaletlerinde daha kolay bir kullanım sunmaktadır. Diğer taraftan ağır kumlar ise etrafa dağılmaz ancak taşıması ya da değiştirmesi daha zordur.

Silika Kumun Avantajları

Silika kumun farklılıkları diğer kumlara göre bazı alanlarda avantaj sağlamaktadır. Bu türün sunduğu en büyük avantaj tozsuz olmasıdır. Bentonit kumlar tozludur ve yenileme yaparken büyük bir toz bulutuna neden olur. Silikanın tozsuz olması hem kediler hem de evdeki kişiler için sağlıklıdır. Silikanın bir diğer özelliği ise yumuşak dokulu olmasıdır Bu nedenle kedilerin patilerini rahatsız etmez. Özellikle yavru kediler, yaşlı kediler ve ameliyat olan kedilerde ameliyat sonrasında silika kum kullanımı tavsiye edilmektedir. Kumun içerisinde yer alan kristaller ve kumun emici yapısı nedeniyle koku kontrolü de bu türün en önemli avantajları arasında yer almaktadır. Bu sayede diğer kedi kumlarına göre daha uzun süre kullanılabilmektedir. Biyolojik olarak çözünebilir olanları ise toksik madde içermemektedir ve bu nedenle hem çevre için hem de kedilerin sağlığı için son derece güvenilir bir seçenektir. Silika kedi kumu zararlı mı sorusuna da kumun türüne, üretim şartlarına, standartlarına ve kullanılan malzemeye göre cevap verilmesi en doğrusudur.

Silika kedi kumu fiyatları paket içeriğine, ambalaja ve dönemsel kampanyalara göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak tercih yaparken en ucuz silika kum çeşitleri yerine kedilerin ve sahiplerinin konforlu bir şekilde kullanabileceği markalar arasından seçim yapılması önerilmektedir. Her bireyin ve kedinin ihtiyaçları farklı olduğu için Petlebi.com'da çok sayıda farklı kedi kumu bulabilir, kullanıcı deneyimlerini de inceleyerek son kararı verebilirsiniz.

Kedi kumları kendi içerisinde birkaç çeşide ayrılır. Silika kedi kumları da bunlardan bitanesidir. Küçük kristal görünümlü bu kumlar idrarı emerek kokuyu hapseder. Yıkanabilir özelliğe sahiptir. Kedinizin en rahat kullanabildiği kum çeşidini kullanmanız faydalıdır.