Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

21.05.2023 Deniz Öz


Kedilerin bıyıkları onların sadece görünümlerini etkileyen, sevimliliklerine sevimlilik katan yüz kılları değildir. Bıyıklar yön bulma, ruh hâlini yansıtma ve avlanmaya yardımcı olma gibi çok önemli işlevleri yerine getiren birer duyu organı gibidir. Peki kedilerin bıyıkları ne işe yarar, hiç merak etmiş miydiniz? Bu yazımızda kedilerin bıyıkları ile ilgili merak edilen soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Vibrissae olarak da bilinen bıyıklar, kedinin derisindeki sinir uçlarına bağlı olan uzun ve sert kıllardır. Kedilerin sadece dudaklarının üzerinde değil, aynı zamanda kaşlarında, çenelerinde ve ön ayaklarında da denge ve koordinasyonlarına katkıda bulunan bıyıkları vardır.

Kediler bıyıkları sayesinde hava basıncını, rüzgâr yönünü ve titreşimlerdeki değişiklikleri tespit edebilirler. Son derece hassas olan bıyıklar kedilerin karanlıkta bile etraflarındaki nesnelerin varlıklarını ve hareketlerini hissetmelerini sağlar. Bıyıklar ayrıca kedilerin açıklıkların ve boşlukların boyutunu ölçmelerine yardımcı olur, böylece içlerinden geçip geçemeyeceklerini belirleyebilirler.

Bıyıklar kedinin duygusal durumunu da yansıtır. Bir kedi rahatladığında, bıyıkları hafifçe öne doğru çıkar ve yayılır. Meraklı veya tetikte olduğunda, bıyıkları daha ileride ve gergindir. Kedinin kızgın veya korkmuş olduğu durumlarda ise bıyıkları geriye doğru yatarak yüzüne doğru düzleşir.

kafasını eğen kedi açık alanda

Kedilerin Bıyıklarının İşlevi: Hassas Sensörler

"Kedinin bıyıkları ne işe yarar?" sorusunun pek çok cevabı vardır. Bunlardan biri de bıyıkların kediler için oldukça hassas bir sensör görevi görmesidir. Kediler dört ayak üzerine düşmeleri ile meşhur olan canlılardır. Bu durum aslında onların bıyıklarından kaynaklanır. Kedilerin bıyıkları düşüş esnasında beyinlerine vücutlarının ve uzuvlarının konumları hakkında bilgi vererek anlık olarak doğru pozisyonu almalarını sağlar. Bu pozisyonu proprioseptör adı verilen duyusal reseptörler sağlar.

Bıyıklar aynı zamanda kedilerin dar alanlardan geçip geçemeyeceklerine karar vermelerine yardımcı olan yerleşik cetveller olarak da işlev görebilir. Kediler bıyıklarını kullanarak bir açıklığın genişliğini ölçebilir ve bunu vücutlarının genişliğiyle karşılaştırabilirler. Eğer bıyıkları bükülür ya da kenarlara değerse kedi açıklığın kendisi için çok küçük olduğunu anlar.

Bu hassas sensörler kedilerin göz çevresinde de yer almaktadır. Göz çevresindeki bıyıklar çimen yaprağı ya da bir oyuncağın kenarı gibi göze zarar verebilecek yabancı maddelerin algılanmasına yardımcı olur. Bu bıyıklar göz çevresinde uçan ufak bir toz zerresini dahi algılayabilecek hassaslıktadır. Bu sayede kediler gözlerini yabancı maddelere karşı etkili bir şekilde koruyabilirler.

Bıyıkların Rolü: Hareket ve Yön Bulma

Bıyıklar kedinin yönünü tayin etmesinde hayati bir role sahiptir. Bıyığın köklerinde yer alan proprioseptörler beynin trigeminal çekirdek ve somatosensoriyel korteks isimli bölgelerine bağlıdır. Bu sayede bıyıktan gelen bilgiler alınır ve bıyığın algıladığı nesnenin uzaklığı, yönü ve dokusu anlaşılır.

Kedilerin gece yönlerini bulmasını ve avlanmasını sağlaması, bıyıkların özelliklerden birisidir. Kedilerin retinasında çok sayıda fotoreseptör vardır. Bu hücreler sayesinde kediler düşük ışıklı ortamlarda görebilirler. Ayrıca gözlerin arkasında yer alan tapetum lucidum isimli ayna tabaka da kedilerin gece çok iyi görebilmelerini ve avlanmalarını mümkün kılar. Ancak kediler her ne kadar düşük ışıkta çok iyi görebilseler de çok yakındaki nesneleri gözleriyle algılamakta zorlanırlar. Bu noktada ise kedilerin bıyıkları devreye girerek karanlıkta da rahatça hareket edebilmelerini sağlar.

gözüne güneş gelen kedi

Kedinizin Bıyıkları: Bilmeniz Gerekenler

Olağanüstü duyu organları olan bıyıklar kedilerin çevrelerinde gezinmelerini, hassas bir şekilde avlanmalarını ve hatta iletişim kurmalarını sağlar. Bıyıklar küçük titreşimleri ve hava akımlarındaki değişiklikleri tespit etme yetenekleri sayesinde kedilere çevre hakkında değerli bilgiler sağlayarak mesafeleri değerlendirmelerine, engellerden kaçınmalarına ve avlarının yerini ve hareketlerini değerlendirmelerine yardımcı olur. Bıyıklar ayrıca bir kedinin dengesine katkıda bulunur ve koruyucu reflekslerinde rol oynar.

Sonuç olarak, bıyıkları kediler için hayati bir öneme sahiptir. Bu nedenle "Kedilerin bıyıkları kesilir mi?" sorusunun yanıtı "Kesinlikle hayır"dır, kedilerin bıyıklarının kesilmesi söz konusu bile olmamalıdır. Bıyıklarının olmaması, diğer sorunların yanı sıra, kedilerin dengesini kaybetmesine ve kafa karışıklığı yaşamasına yol açar. Bıyıklarının kesilmesi aynı zamanda kediler için büyük bir stres ve depresyon sebebidir.

Kedilerin bıyıkları da diğer tüyleri gibi bir yaşam süresine sahiptir. Bıyıklar da kendiliğinden düşebilir, zamanla yıpranabilir ya da kırılabilir. Düşen bıyığın yerine zamanla yenisi çıkar. Kedinin bıyıkları aniden, çok sık bir şekilde düşmeye başladıysa ya da bıyıklarda seyrekleşme varsa bu, bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda kedinizi veteriner hekime götürmeniz tavsiye edilir.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.