En Uzun Yaşayan 7 Kedi Irkı

25.05.2021 Deniz Öz


En Uzun Yaşayan 7 Kedi Irkı

Konu tatsız, hem fikiriz. Her kedi nasıl bakıldığına göre daha sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşayabilir, bu konuda da sizlerle aynı fikirdeyiz. Ancak bir de istatistikler var, en uzun yaşayan kedi cinsleri hakkında genel farkındalığın bir parçası olmak istedik. Onlarla paylaştığımız her anı zihnimizde güzel anılara çevirdiğimiz kuyruklu dostlarımızın ortalama ömürleri birçok değişken doğrultusunda farklılaşabilmektedir. Siz de kedi sahiplenme fikrine genel anlamda sıcak bakıyorsanız, istatistiklere göre en uzun yaşayan kedi türleri ile ilgili farkındalık sağlayan bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Ama öncesinde...

Tüm Kedilerin Ömrünü Uzatabiliriz! Nasıl mı?

Kaliteli beslenme, yeterli egzersiz ve düzenli sağlık kontrolleri ile ırkı ne olursa olsun tüm kedilerin daha uzun yaşayabileceği bilinmektedir. Uzun ömürlü olmak tam olarak ırka indirgenebilecek bir özellik değildir. Bazı ırklar genetik hastalıklara daha yatkınken bazıları doğuştan daha sağlıklı olabilir. Ancak yaşam koşulları doğuştan daha sağlıklı oldukları belirtilen kedilerin yaşam sürelerini de kısaltabilir. Ne yazık ki bu sonuçlarla sıklıkla karşılaşabiliyoruz, sokakta yaşayan ve hiçbir sağlık sorunu olmayan kedilerin gerek bakımsızlıktan gerek yetersiz beslenmeden ve gerekse uğradıkları şiddet veya maruz kaldıkları kazalardan ötürü hayatlarını kaybettiklerine şahit olabiliyoruz. Bir de "normal şartlar altında" beklenen durumlardan bahsedebiliriz. Bu bahis de bizleri en uzun yaşayan kedi cinsleri hangileri? sorusuna götürür. İşte o sorunun yanıtları...

koltukta oturan siyam kedisi

1. Siamese

Tayland menşeli göz alıcı güzellikteki bu ırk, birçok blog yazımızın konularında kesişim noktası olmayı sürdürüyor. Yüzyıllardır güzelliği, zekası ve kendine has özellikleri ile insanların hayatında yer alan Siyam cinsi kediler en uzun yaşayan kedi cinsleri arasında da gösteriliyor. Ortalama yaşam ömürlerinin 12 ila 20 yıl olduğu belirtiliyor. Siamese'lerin genetik olarak yatkın oldukları hastalıklar ise genellikle diş ve diş eti hastalıkları ile solunum sistemi hastalıkları şeklinde ifade ediliyor.

koltukta oturan iki burmese cinsi kedi

2. Burmese

Burmese cinsi kediler sosyal, maceracı ve oyun oynamaya bayılan bir profil çiziyorlar. Genel olarak sağlıklı bir ırk kabul edilmekle birlikte göz hastalıklarına, özellikle de glokoma yatkın oldukları belirtiliyor. Burmese en uzun yaşayan kedi türleri arasında yer alıyor ve ortalama yaşam süresinin 16 ila 18 yıl olduğu söyleniyor.

sıçramaya hazırlanan savannah kedisi

3. Savannah

İlk kez kedi sahibi olacakların Savannah cinsi kedileri tercih etmemesi gerektiğine dair birçok görüşle karşılaşmak mümkün. Görünümü yaban kedilerini andıran Savannah'ların tam olarak evcilleştirilemediği yine de insanlarla iyi bir ilişki kurabildiği biliniyor. Aktif ve cesur mizaca sahip Savannah'lar en uzun yaşayan kedi cinsleri arasında gösteriliyor ve ortalama yaşam sürelerinin 12 ila 20 yıl olduğu belirtiliyor.

mavi fonun önünde oturan mau

4. Mau

Mısır Mau olarak da bilinen Mau cinsi kediler en hızlı kedilerdir. Doğal benekleri ile çarpıcı bir görünüme sahip olurlar ve oldukça zeki oldukları bilinir. Diğer kedilerle ve çocuklarla araları çok iyi olduğu için aile yaşantısına başarılı bir şekilde adapte olabilirler. Üstelik ortalama yaşam sürelerinin 12 - 15 yıl olarak belirtilmesi de bu ırkı en uzun yaşayan kedi cinsleri arasına sokar.

yerde yatan mavi gözlü ragdoll cinsi kedi

5. Ragdoll

Kibar, sakin ve genel olarak insanlarla arasının oldukça iyi olduğu bilinen Ragdoll'lar, en uzun yaşayan kedi cinsleri arasında yer alıyor. Ortalama yaşam sürelerinin 15 yıl civarında olduğu bilinen bu cinsin diğer evcillerle sosyalleştirildiğinde iyi ilişkiler kurabileceği belirtiliyor.

halıda oturan mavi rus cinsi kedi

6. Russian Blue

Genel olarak sessiz ve çekingen bir mizaca sahip olsa da aile bireylerine sevgisini cömertçe gösteren Russian Blue cinsi kediler, gün içerisinde güneşli bir noktaya yatıp saatlerce dinlenebilirler. Yüksek yerlerde zaman geçirmeyi çok seven bu ırkın genel sağlık durumu oldukça iyidir. Yine de göz hastalıklarına ve mesane taşlarına yatkın oldukları; ortalama yaşam sürelerinin ise 15 ila 20 yıl olduğu belirtilir.

turuncu gözlü siyah renkli bombay kedileri

7. Bombay

Siyah ve ışıldayan tüyleri, yuvarlak kafaları ve kaslı bedenleri ile minyatür bir pantere benzetilen Bombay cinsi kediler rahat, sakin ve sevgi doludur. Oyun oynamayı severler fakat favori insanlarının kucağına kıvrılmayı, oyun oynamaya tercih etmeleri şaşırtıcı olmaz. Solunum sistemi ve kalp hastalıklarına yatkın olmakla birlikte ortalama yaşam sürelerinin 12 ila 16 yıl arasında olduğu kabul edilmektedir.

En uzun yaşayan kedi türü veya türlerinden bağımsız olarak tüm dostlarımız sağlıklı, konforlu ve mutlu bir yaşam sürmeyi hak ediyor. Bu amaç için ise düzenli veteriner hekim kontrolleri, sağlıklı beslenme ve yeterli egzersiz büyük bir avantaj haline geliyor. Tüm dostlarımıza mutlu ve sağlıklı yıllar dileriz...


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.