Muhabbet Kuşu Ne Yer? Muhabbet Kuşlarının Yiyebileceği Besinler

Muhabbet Kuşu Ne Yer? Muhabbet Kuşlarının Yiyebileceği Besinler

03.11.2021 Aysegül Tunçay


Muhabbet kuşları omnivor canlılardır yani hem etle hem de otla beslenebilirler. Muhabbet kuşları pek çok sebze ve meyveyi rahatlıkla tüketebileceği gibi böcekleri de yiyebilirler. Yabani muhabbet kuşları dengeli ve sağlıklı beslenme için doğaları gereği farklı besinler tüketmeyi tercih ederler, gerekirse bunun için çok uzun mesafeler katedebilirler. Evcil muhabbet kuşları için elbette bu yöntem geçerli olmayacağı için onların dengeli ve sağlıklı beslenmesi için farklı besinlere erişimlerinin sağlanmasına dikkat edilmesi gerekir. Bu yazımızda en çok sorulan "muhabbet kuşu yumurta yer mi?", "muhabbet kuşu çekirdek yer mi?", "muhabbet kuşu peynir yer mi?" gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

muhabbet kuşları çekirdek yer mi

Çekirdek

Muhabbet kuşları pek çok farklı çekirdeği yiyebilir. Muhabbet kuşu çekirdek yer mi sorusunda bahsi geçen çekirdek ise biz insanların da severek tükettiği kabak ya da ay çekirdeğidir. Kuşlar bu iki çekirdeği de yiyebilirler. Hatta bazıları için çekirdeklerin kabuklarını açmak bir eğlence ve oyun olabilir.

Yumurta

Yumurta kuşların rahatlıkla tüketebileceği besinler arasında yer alır. Yumurta sarısı iyi bir protein kaynağı olarak kuşların sağlığı için önerilen bir besindir. Bununla birlikte yumurtanın beyaz kısmı da kuşlar için iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Kuşlara yumurta her zaman pişmiş ve taze olarak servis edilmeli ve servisten iki saat sonra ise kafesten alınmalıdır. Çabuk bozulan bir besin olduğu için yumurtanın uzun süre kafeste kalması risk oluşturabilir. Yavruluk ve üreme döneminde kuşlara özel olarak yumurta maması tarifinin temel malzemesi de yumurtadır. Özel süreçlerde tercih edilen yumurta içerikli kuş yemlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Çilek

Muhabbet kuşlarının beslenmesinde az miktarda çileğe yer verilebilir. Hoş kokusu, güzel tadı ve cazip rengi sebebiyle çilek her zaman çekici bir meyvedir. Ancak muhabbet kuşlarının çok fazla çilek yemesi çileğin içeriğinde bulunan salisilik asit nedeniyle zararlı olabilir. Haftada bir kez ufak bir parça çilek muhabbet kuşuna sunulabilir. Çilek içeriğinde bulunan C vitamini kuşların bağışıklık sistemine oldukça faydalıdır. Çilek içeriğinde buluna potasyum kemiklerin güçlenmesine, metabolizmanın hızlanmasına ve kan basıncının düşmesine yardımcı olur.

muhabbet kuşu ceviz yer mi

Ceviz

"Muhabbet kuşu ceviz yer mi?" sorusunun cevabı genellikle evet olarak verilebilir. Ancak muhabbet kuşunun fazla kilo problemi varsa yüksek yağ içeriğine sahip bir yemiş olan ceviz muhabbet kuşları için önerilmez. Kuşların kalp sağlığı için de doymamış yağ içeriği ile faydalı olan cevizi onlara kabuğunu kırarak vermeniz gerekir.

Peynir

Muhabbet kuşları peynir yiyebilir ancak peynir onların beslenmesine çeşitlilik katmak için iyi bir tercih değildir. Kuş peynir tüketmeyi çok seviyorsa yağsız ve tuzsuz peynirler ayda bir ufak miktarlarda iyi bir ödül olarak sunulabilir. Ancak çok sık ve fazla miktarda peynir tüketimi kuşlarda böbrek ve kalp sorunlarına yol açabilir.

Havuç

Muhabbet kuşları havuç yiyebilir, havuç onlar için güvenli bir besindir. İnce bir dilim ya da rendelenmiş havuç kuşların severek tüketebileceği bir atıştırmalık olacaktır. Göz sağlığı ve kalsiyum eksikliği için iyi bir destek olan havuç, ufak miktarlarda muhabbet kuşlarına sunulabilir. Bazı muhabbet kuşları için havucun renginin itici olduğu ve bu nedenle havuç tüketmediklerine dair bir iddia vardır. Ancak önemli olan havucun nasıl sunulduğudur. Kuşun seveceği bir servis şekli bulmak, taze servis yapmak ve havuç tüketimini teşvik edecek şekilde kendi tabağınızdaki havuçları muhabbet kuşunuz ile paylaşmak kuşun havuç tüketmesine yardımcı olur.

muhabbet kuşları portakal yer mi

Portakal

Portakal oldukça besleyici bir meyve olsa da muhabbet kuşları portakal yiyebilir mi? Sorusunun cevabı verilirken dikkat edilmesi gerekenlere tam olarak uyulması gerekir. Az miktarda portakal muhabbet kuşları için sağlıklı bir takviyedir. Ancak portakal içeriğinde bulunan fruktoz kuşlar için zararlı olabilir. Yüksek miktarda fruktoz tüketimi kuşlarda sindirim sorunlarına neden olabileceği için bir hafta içerisinde çok çeşitli meyve tüketmelerine ya da miktar olarak fazla meyve yemelerine izin vermemek gerekir. Portakalın kabuğunun soyularak verilmesi, kabuk üzerinde bulunan tarımsal kimyasalların tüketiminin önüne geçer. Bir dilim portakal bir kuş için oldukça fazladır bu nedenle bir dilimden küçük bir parça keserek muhabbet kuşuna vermek gerekir.

Üzüm

Muhabbet kuşları için üzüm oldukça cazip bir meyvedir ve pek çok muhabbet kuşu sahibi, "muhabbet kuşu üzüm yer mi?" sorusunun cevabını merak eder. Üzüm lezzetli ve faydalı bir besin olsa da fazla miktarda tüketildiği zaman kuşlar için zararlı olabilir. Yüksek fruktoz içeren meyveler arasında yer alan üzüm bu özelliği ile kuşların kilo almasında etkilidir. Üzüm içeriği muhabbet kuşları için zararlı ya da toksik olmasa da fazla miktarda tüketimi zararlıdır. Haftada bir ya da iki küçük üzüm tanesi muhabbet kuşları için fazlası ile yeterli olacaktır. Tıpkı portakalda olduğu gibi üzümün tüketildiği zamanlarda içeriğinde şeker olan farklı besinlerin kuşlara sunulmaması gerekir.

Domates

Muhabbet kuşları domates yiyebilir mi? sorusunun cevabı evet şeklinde verilebilir. Kanatlı dostlarımızın beslenmesi söz konusu olduğunda her besinde olduğu gibi domateste de miktar çok önemlidir. Daha az asidik olması sebebiyle yeşil domatesler muhabbet kuşları için daha faydalıdır. Ancak muhabbet kuşları olgunlaşmış domatesleri tüketmeyi tercih ederler. Domates içeriğinde bulunan A, C ve K vitamini kuşlar için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra domateste bulunan antioksidanlar hücre yenilenmesini destekler.

Muhabbet kuşlarının tüketebileceği farklı besinler hakkında bilgi almak için "Muhabbet Kuşlarının Tüketebileceği Besinler -2" başlıklı blog yazımızı inceleyebilirsiniz. Muhabbet kuşlarının farklı yaşam evrelerinde nasıl beslenmesi gerektiğine dair bilgileri de "Muhabbet Kuşu Beslenmesi Nasıl Olmalı?" başlıklı blog yazımızda bulabilirsiniz.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.