Muhabbet Kuşu Neden Tüylerini Kabartır ve Uyur?

Muhabbet Kuşu Neden Tüylerini Kabartır ve Uyur?

15.12.2021 Aysegül Tunçay


Muhabbet kuşları canlı renklere sahip tüyleri ile oldukça sevimli bir görünüşe sahiptir. Üstelik bir de tüylerini kabarttıkların zaman görüntüleri daha da sevimli hale gelirler. Tüylerin kabarması sadece muhabbet kuşlarına ait olan bir özellik değildir. Kuşların büyük bir çoğunluğu tüylerini kabartabilirler. Bu yazımızda muhabbet kuşlarının tüylerini kabartma nedenleri hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

tüyleri kabarmış yeşil muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşlarının Tüylerini Kabartma Nedenleri?

Muhabbet kuşlarının tüylerini kabartmasının birden çok nedeni olabilir. Bu hareket genellikle oldukça normal ve doğaldır. Muhabbet kuşları tüylerini genellikle mutluluktan ya da vücutlarını sıcak tutmak için kabartırlar. Ancak bazı durumlarda bu hastalık belirtisi olabilir.

Vücut Sıcaklığını Düzenleme

Muhabbet kuşları vücut sıcaklıklarını korumak ve düzenlemek için tüylerini kabartırlar. Bu hareket özellikle soğukta kaldıklarında sık gözlemlenebilen bir durumdur. Tüylerini kabartarak tüylerin altına hava hapseder ve ısıtırlar. Bu sayede vücutları sıcak kalır. Bu davranış soğukta kalmış olan insanların kalın bir kıyafet giymesi ya da bir örtüyle örtünmesi gibi ele alınabilir. Bütün kuşların sıcaklık ihtiyaçları farklıdır. Muhabbet kuşları vücutlarını sıcak tutabilmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu nedenle vücut ısılarını korumak onlar için son derece önemlidir. Muhabbet kuşları tüylerini ısınmak için kabarttıkları zaman genellikle bir ayaklarını yukarı, göğüslerine doğru çekerler. Sakin bir şekilde dururlar ve gözlerini kapatırlar. Genellikle bu duruş uykudan hemen önce gözlemlenir. Onlar bu şekilde vücut sıcaklıklarını korumaya çalıştıklarında evin sıcaklığını kontrol etmek gerekebilir. Çok soğuk olan durumlarda ortamı biraz ısıtmak onların daha az enerji harcamasına yardımcı olur.

Heyecan ve Eğlence

"Muhabbet kuşu neden kabarır?" sorusunun cevaplarından birisi de heyecan, eğlence ve mutluluktur. Muhabbet kuşları hissettikleri duyguyu dışarı yansıtan sosyal kuşlardır. Mutlu ve heyecanlı hissettiklerinde de tüylerini kabartabilirler. Bununla beraber genellikle kafalarını sallarlar ya da kuyruk tüylerini açarlar. Oyun oynamayı çok seven ve maceracı kişiliğe sahip olan kuşlar genellikle kafeslerinde oyuncaklarıyla oynarken de tüylerini kabartırlar. En sevdikleri yemi yerken, yeni bir oyuncak bulduklarında hatta en sevdikleri insanı gördüklerinde bile bunu yapabilirler. Aşina oldukları, yüksek perdeli çocuk ya da kadın sesi bile onların heyecan duyması için yeterlidir. Muhabbet kuşlarının keyifli zaman geçirmesi onlar için çok önemlidir. Bu nedenle onların keyifli zaman geçirmelerine yardımcı olacak, tüylerini heyecanla kabartmalarını sağlayacak oyuncaklarla onları keyiflendirebilirsiniz. Muhabbet kuşları için özel olarak tasarlanan oyuncakları burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Temizlenme

Muhabbet kuşları sık sık temizlenme, tüylerini düzenleme ve tüylerin üzerindeki tozları uzaklaştırma ihtiyacı duyarlar. Temizlik esnasında onların tüylerini kabarttıklarını görmek mümkündür. Kabarıkken tüylerinin arasındaki tozları silkelerler. Ayrıca gagalarıyla da tüylerini düzenlerler. Banyo yaptırdığınızda yine tüylerini kabarttıklarını, tüylerinin ve başlarının üzerinde kalan suyu silkelediklerini görebilirsiniz. Eğer çok fazla tüylerini kabartıp temizlenmeye çalışıyorlarsa ve kaşınma yapıyorlarsa kafes birkaç gündür temizlenmiyor olabilir. O nedenle kafesi ve zeminini temizlemek gerekebilir.

Hastalık Belirtisi

Bir hastalık sonucu olarak muhabbet kuşlarında kabarma hareketi görülmesi yaygındır. Muhabbet kuşları hasta oldukları zaman tüylerinin kabarmasına ek olarak farklı belirtilerin de gözlemlenmesi mümkündür. Kuşlar doğada hasta olduklarını gizlemek için tüylerini kabartırlar. Bu hareket evcil kuşlarda da oldukça yaygındır. Kabarmanın yanı sıra uyuşukluk, hızlı ve derin nefes alma, hapşırma, uzun süreler uyuma, kilo kaybı ve davranışlarında değişiklik meydana gelmesi de hastalık belirtileri arasında yer alır. Her ne kadar tek başına tüylerini kabartmak sadece hastalık belirtisi olmasa da tüyleri kabarık bir şekilde kafesin zemininde oturduğu gördüğünüzde veteriner hekime gitme zamanı gelmiş demektir. Bu gibi durumlarda herhangi bir hareketinize ya da oyuncağına tepki vermiyor olabilir. Kuşlar genellikle son dakikaya kadar hastalık belirtisi göstermezler. Bu nedenle ondaki değişiklikleri fark ettiğinizde vakit kaybetmeden harekete geçmeniz tavsiye edilir.

Şarkı Söyleme

Muhabbet kuşlarında tüyleri kabartma beraberinde şarkı söyleme gibi diğer davranışları da getirebilir. Özellikle erkek muhabbet kuşları tüyleri kabarıkken şarkı söylemeyi daha çok severler. Genellikle kabarma ve yüksek sesli ötüş muhabbet kuşunun çiftleşme isteğini gösterir. Ayrıca güzel bir uykudan sonra gerinmek gibi onlar da kabararak şarkı söylemeye başlayabilirler.

kafesinin üstünde duran mavi muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşum Neden Sürekli Kabarık Duruyor?

Muhabbet kuşunun normalden daha uzun süre ya da daha çok kabarık durduğunu gördüğünüzde ilk yapmanız gereken kafesin bulunduğu ortamın sıcaklığını kontrol etmektir. Muhabbet kuşlarının yaşadıkları olanın günün her saati ideal sıcaklıkta olması gerekir. Soğuk hipotermiye sebep olabilirken aşırı sıcak hava muhabbet kuşlarında sıcak çarpmasına neden olur. Bu durum oldukça kritiktir. Sıcak çarpmasına yarım saat içerisinde müdahale edilmediğinde öldürücü olmaktadır. Sıcak çarpması geçiren muhabbet kuşları normalden daha hızlı nefes alır verir ve genellikle serinlemek için kanatlarını çırparlar. Bu nedenle kuşun sürekli kabarık olarak durduğunu gördüğüz zaman ya da kanatlarını çırptığında ortam sıcaklığının ona uygun olmadığını anlayabilirsiniz. Ortam sıcaklığını eledikten sonra kafesin ve yaşam alanının temizliğini kontrol etmek ve tüm kontrollerden sonra kabarmanın devam etmesi durumunda veteriner hekime danışmak gerekir.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.