İran Kedileri Hakkında Az Bilinenler

İran Kedileri Hakkında Az Bilinenler

24.08.2021 Deniz Öz


İpeksi tüyleri ve kocaman gözleri ile dünyanın en popüler kedi ırkları arasında yer alan İran kedisi cinsleri nam-ı diğer Persian'lar görkemli bir görünüşe sahiptir. Sevgi dolu ve sakin doğaları onları harika bir arkadaş haline getirir. Favori insanları ile aralarında derin bağlar oluşturan tüylü İran kedisi hakkında hazırladığımız bu yazımızda, İran kedisi cins özellikleri ile özdeşleşen ve az bilinen gerçeklere değineceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Kökenleri Hakkında Kesin Bir Bilgi Bulunmuyor

Diğer birçok kedi ırkı gibi İran kedilerinin de kökeni hakkında kesin bir bilgi bulunmuyor. İran kedisi kökeni söz konusu olduğunda çeşitli söylentilere ise rastlamak mümkün. Popüler bir inanışa göre 1620 yılında şu anda İran toprakları olarak anılan bölgeye ziyarette bulunan Pietro Della Valle adlı bir asilzade pazarda uzun tüylü kedilere rastlıyor. Bu kedilerin görünümünden etkileniyor ve 4 adet kediyi satın alarak Batı Avrupa'ya gelmelerini sağlıyor. O zamandan beri de Persian cinsi kedilerin Avrupa'da varlığını sürdürdüğü düşünülüyor.

Dünyanın İlk Kedi Şovunda İran Kedileri Vardı

İran kedisi özellikleri hakkında sahip olduğumuz bilgiler, onlarla uzun süredir birlikte yaşamamızla ve onların özellikle Avrupalı asilzadelerin gözdesi olmaları ile yakından ilgili. 1871 yılında Crystal Palace'da düzenlenen ve dünyanın ilk kedi şovu olarak tarihe geçen organizasyonda yine sahneye İran kedileri çıkıyor. Aynı yarışmada Siyam cinsi kedilerin de bulunduğu, 20 binden fazla kişinin bu yarışmayı canlı izlediği ve İran kedisinin "en iyi gösteri" ödülünü kazandığı biliniyor.

İran Kedileri Küçük Çocuklarla Çok İyi Anlaşamayabilir

İran kedilerinin özellikleri ile çocuklu ailelerin yaşadığı evlerin dinamiklerinin örtüşmesi her zaman mümkün olmayabilir. İran kedileri diğer birçok kedi gibi gürültüden ve yaşam alanlarının sürekli hareketli olmasından çok hoşlanmazlar. Çok küçük çocuklar tarafından sevilmek de pek tercihleri değildir. Yine de hem İran kedilerine hem de çocuklara bir şans verilmesi gerekir. Nazik sevgi seansları onların kalbini fethetmek için yeterli olabilir. Aynı zamanda kendilerine ait bir alana sahip olmalarının sağlanması da onun mutluluğunu doğrudan etkileyecektir. Sakin bir alana konumlandırılan kedi evleri kuyruklu dostların en kıymetli hazinelerine dönüşebilir. Kedi evleri ve kedi yuvaları çeşitlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

İran kedisi suratı

İran Kedileri Mükemmel Ev Arkadaşlarıdır

Elbette bu söylem tüm kediler için geçerlidir, üstelik tüm kediler kendi karakterlerine sahiptir. İran kedisi özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, az önce de ifade ettiğimiz gibi oldukça sakin bir yapıya sahip oldukları bilinmektedir. Onlarla yaşanan deneyimler genellikle çok yıkıcı olmaz. Ev içerisinde çılgınlar gibi koştuklarına pek rastlanmaz. Fazla meraklı bir yapıya sahip değillerdir, dolayısıyla sakin bir ev yaşantısı arayanlar İran kedileri ile huzurlu bir yaşam süreceklerdir.

İran Kedilerini Harekete Geçirmek İçin Çaba Harcanması Gerekebilir

İran kedilerinin sakin doğaları onların harekete geçirilebilmesi için ilgi alanlarının keşfedilmesini ve hareketlerinin gözlemlenmesini gerektirir. Gün içerisinde sakin bir şekilde dinlenmeyi tercih eden İran kedileri kilo almaya meyilli olurlar. İran kedilerinin kilo alması onların sağlığını ve yaşam konforunu belirgin ölçüde etkiler. Düz yapıda bir surata sahip olduklarından solunum zorluğu yaşayan bu cinsin kilo fazlası olması halinde normalden de zor nefes alabildiği bilinmektedir. Sahip oldukları anatomik özellikler, onların daha aktif olmalarını sağlamak için yaratıcılığa başvurulmasını gerektirecektir. Bu kapsamda kedi oyuncakları büyük bir kolaylık sağlar. Onun en sevdiği oyuncak türünün keşfedilmesi harekete geçmesini kolaylaştıracak bir etki yaratacaktır. Kedi oyuncakları çeşitlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

karanlık zeminde beyaz İran kedisi

İran Kedilerinin Tüy Bakımı Önemli

Kedilerin tüylerinin taranması onlarla zaman geçirmek, bağları güçlendirmek ve sağlıklarına katkı sunmak anlamına gelir. Bu söylem tüm kedi cinsleri için geçerlidir. Ancak söz konusu İran kedileri olduğunda bu kedilerin tüy yapısının özellikleri, tüy bakımının önemini bir kat daha artıracaktır. Uzun tüylü İran kedisi düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar, aksi durumda tüylerinde karışma ve sağlıksızlaşma meydana gelebilir. Uzun ve ipeksi tüylerinin sağlıklı kalması, fazla tüylerinin alınması için mümkünse her gün taranmaları gerekir. "Uzun Tüylü Kedi Bakımının Püf Noktaları" adlı içeriğimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Tüy bakımlarının yalnızca tarama ile sınırlı olmadığı da bilinmektedir. Göz kenarlarındaki tüylerin hassas bir şekilde temizlenmesi de önerilir. Özellikle beyaz İran kedisi ile yaşayanlar göz çevresi temizliğini ihmal etmemelidir.

İran Kedilerinin Yüzleri Her Zaman Düz Değildi!

İran kedisi özellikleri dendiğinde ön plana çıkan unsur, düz yapıya sahip yüzleridir. Bununla birlikte basık yüz olarak tabir edilen anatomik özelliğin sonradan geliştiği de bilinir. Eski zamanlarda İran kedilerinin yüzleri günümüzdeki kadar düz değildi, 1950'li yıllarda genetik bir mutasyon nedeniyle İran kedisi yavrularından bazıları basık suratla doğdu. Yetiştiriciler ise yavru kedilerin yeni yüz şeklini daha estetik buldular ve seçici üreme yöntemi ile ırkın bu özelliğini yaydılar. Fakat bu tercihin bir sonucu oldu; İran kedilerinin basık suratları onların hem daha zor nefes almasına neden oluyor hem de gözleri akıyor.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.