Kediniz Size Güveniyor mu? Kedilerin Güveni Nasıl Kazanılır?

Kediniz Size Güveniyor mu? Kedilerin Güveni Nasıl Kazanılır?

22.07.2021 Aysegül Tunçay


Güven her ilişkide mutlaka olması gereken kavramlardan birisi. İnsanlar arasında güven olmadan ilişkilerin bir noktadan sonra ilerlemesi nasıl mümkün değilse söz konusu hayvanlar olduğunda da durumun benzer şekilde olduğunu kabul etmek gerekir. Herhangi bir yakın ilişkide güvenin olmaması ilişkinin ilerlemesinin önünde ciddi bir engeldir. Kediler ile insanlar arasındaki güvenin oluşması da ilişkinin ilerlemesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Kedilerin güvenini kazanmak mümkündür ancak bunu hemen elde etmeyi beklememek gerekir. Kedi sahipleri, can dostlarının kendilerine ne zaman güveneceğini bilmek istese de bunun çok hızlı ilerleyen bir süreç olmayacağının farkında olmak ve güven ilişkisinin kedinin karakterine bağlı olarak kurulacağını unutmamak önemlidir. Kedim bana güveniyor mu? sorusunun cevabını merak ediyorsanız ya da kedilerin güvenini nasıl kazanırım? diye düşünüyorsanız bu yazımızda istediğiniz cevaplara ulaşabilirsiniz.

kedinizin güvenini nasıl kazanırsınız

Kedinizin Size Güvendiğini Nasıl Anlarsınız?

Kediler ve köpekler arasında sadakat, güven ve bağlılık kavramları arasında ciddi farklar olduğunu söylemek mümkün. Köpekler sosyallikleri ve aile fertleri ile kurdukları yakın ilişkiler tanınıyor olsalar da kediler de kendi dünyalarında oldukça sosyal canlılardır. Bir kedi birlikte yaşadığı insanlarla arasındaki mesafeyi uzun süreler boyunca koruyabilir ancak yakın dostluk kuran, birlikte yaşadığı insanlara derin sevgi besleyen kedilerin olduğunu söylemek, hatta bu kedilerin oldukça çok sayıda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kedilerin iletişim kurma şekillerini anladığınız zaman sizlere güvenip güvenmediğini de görebilirsiniz. Onların iletişim kurma şekillerini ve verdikleri işaretleri anlamak ilişkinin ilerlemesi açısından değerlidir.

Kediniz Sizinle Zaman Geçirmek İstiyorsa

Kedinizin size güvendiğini anlamanın en bariz işaretlerinden birisi de sizinle zaman geçirmek istemesidir. Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de sevmedikleri ya da güvenmedikleri canlılarla vakit geçirmek istemezler. Kediniz size güveniyorsa mutlaka yanınıza gelecektir. Bu da kedi yanımıza nasıl gelir sorusunun en net cevabıdır. Size güveniyorsa kediniz mutlaka yanınıza gelir. Kediler sahipleri ile yakın olmak, onlarla birlikte uyumak isterlerse bu güven duygusunun varlığını gösterir. Kediniz ile zaman geçirirken tercih edebileceğiniz kedi oyuncaklarını incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Kediniz Size Yemek Getiriyorsa

Kediler sahiplerine hediye olarak genellikle avladıkları canlıları getirirler. Onlardan aldığınız hediye karşısında dehşete düşebilirsiniz ancak tepkinizi kontrol etmeniz güven duygusunu zedelememek açısından önemlidir. Kedilerin avladıkları canlıları sahiplerine sunmalarının bir nedeninin, sahiplerinin avlanmayı bilmediklerinin farkında olmaları ve avlanmayı öğretmeye çalışmaları olduğu düşünülmektedir. Bunun yanı sıra kediler sahiplerine avladıkları bir canlıyı getirdiklerinde sizin iyiliğinizi düşündüklerini unutmamanız gerekir.

Kediniz Size Göbeğini Açıyorsa

Kediler okşanmaktan, taranmaktan ve sevilmekten keyif alırlar ancak göbekleri çoğu zaman kırmızı çizgileridir. Kedilerin sırtüstü yatmaları ve göbeklerini açmalarını yanındaki kişilere güvendikleri mesajını verir. Bu hareket köpekler tarafından çok yaygın olarak yapılırken kediler tarafından çok daha nadir olarak tercih edilir. Sahibine güven duyan bir kedi göbeğine dokunulmasına izin verecektir ancak her kedinin göbeği ile ilgili duruşu farklı olabilir.

Kediniz Size Masaj Yapıyorsa

Kedilerin masaj alışkanlığı bebeklik dönemlerinden gelir. Süt emmek isteyen bir kedi annesinin memelerine masaj yapar. Masaj hareketi ebeveyn ile kurulan bağın temelini oluşturur. Eğer kediniz size masaj yapıyorsa annesi ile kurduğu bağın bir benzerini sizinle kurmuş demektir.

Kediniz Mırıldanıyorsa

Kediler kendilerini rahatlatmak istediklerini, keyif aldıklarında mırıldanırlar. Kediler için mırıldanma genel olarak olumlu duyguları yansıtmanın bir yoludur. Kediniz sizin yanınızda ya da sizinle iletişim halindeyken mırıldanıyor ve size sürtünüyorsa bu yanınızda mutlu ve rahat hissettiğinin bir göstergesidir.

Kediniz Kuyruğunu Kıvırıyorsa

Kedilerin beden dili duyguları hakkında en net bilgileri almaya yardımcı olur. Bir kedinin ruh halini anlayabilmek için çoğu zaman kuyruğuna bakmak yeterlidir. Soru işareti şeklindeki kuyruk, kedinin mutlu, memnun ve keyfi yerinde olduğunun bir göstergesidir. Kediniz sizin yanınızdayken kuyruğu ile size bu mesajı veriyorsa size güvendiğinden emin olabilirsiniz.

kedinizin size güvendiğini nasıl anlarsınız

Kedilerini Güvenini Kazanmak Mümkün müdür?

Kediler evlerine bağlı oldukları için yeni bir eve adapte olmaları onlar için uzun ve zorlu bir süreç olabilir. Kedilerin güvenini kazanmak mümkün olsa da, güvenin ne şekilde ve ne kadar sürede kazanılacağı kedinin geçmişi ve kişiliği ile doğrudan alakalıdır. Kedi ile nasıl iletişim kurulur? ya da
kedilerin güvenini nasıl kazanırım? sorularının ilk cevabı her zaman nazik ve sabırlı olmak olacaktır. Kediler duygusal açıdan karmaşık ve göreceli olarak ikna edilmesi zor canlılar olsalar da kendilerini güvende hissetmeleri için temel gereksinimleri yerine getirildiği sürece onlarla güçlü bağlar kurmak mümkündür.

Kedilerinin güvenini kazanmak için yapılması gerekenler temelde ona saygı duymak, ihtiyaçlarına önem vermek ve ona her zaman sakin yaklaşmaktan geçer.

Alanlarına Saygı Duyun: Kediler yeni bir eve geldiklerinde gergin ve agresif olurlar. Bu nedenle kedi eve girer girmez onunla oynamaya ya da onu okşamaya başlamamak gerekir. Kediye bir süre zaman vermek, ortamı tanımasını sağlamak ve kendisi için güvenli alanları belirlemesini beklemek gerekir.

Beden Dilini Anlayın: Kediler kuyrukları, gözleri ve tüyleri ile duygularını ifade ederler. Gözleri büyümüş, kulakları arkaya doğru eğilmiş, kuyruğu kabarmış bir kedi kesinlikle oyun istemiyordur. Bu hareketler gergin ve stresli bir kediye aittir. Kuyruğunu sertçe vurmak kediler için beni yalnız bırak demenin bir yoludur. Soru işaretine benzer kuyruk kedinin keyifli ve mutlu olduğunu anlatır, kulakları öne doğru eğilmiş bir kedi oyun oynamak için sabırsızlanıyordur. Bu tür işaretleri anladığınız zaman kediyi tanımaya ve onunla bağ kurmaya başlayabilirsiniz.

İlk Adımı O Atsın: Bir kedi ile yaşamaya başladığınız zaman hareketlerinizin sonuçlarından emin olamıyorsanız ilk adımı onun atmasını bekleyebilirsiniz. Temel ihtiyaçlarını giderin ve ona geniş bir alan tanıyın. Nihayetinde sizinle etkileşim kurmak, sizi tanımak ve sizinle zaman geçirmek isteyecektir.

Kontrolü Ona Verin: Kediler yaşam alanlarında kontrolleri olmasını isterler. Ne zaman, ne yapmak istediklerine kendi karar verdiklerinde mutlu olurlar. Kedinin yaşam alanında kendi başına oynayabileceği, yalnız kalabileceği ortamların olması kontrol sahibi hissetmesine yardımcı olur. Bu sayede oyun oynamak için sahibinin yanına gitmeyi özgürce tercih edebilir.

Ani Hareketlerden Kaçının: Kediler sürprizlerden hoşlanmazlar. Bir kedinin güvenini kazanmak için sakin hareketlerde bulunmak ve olabildiğince tahmin edilebilir olmak önemlidir. Özellikle eve misafir geldiği zamanlarda kedinize nasıl yaklaşacakları konusunda ufak açıklamalar yapabilir ya da kedinizin özgür alanında rahatsız edilmeden zaman geçirmesine olanak sağlayabilirsiniz. Kedinize özel bir alan yaratmak için tercih edebileceğiniz kedi evlerini burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.