Kediler Neden İnsanların Bacaklarına Sürtünür?

Kediler Neden İnsanların Bacaklarına Sürtünür?

08.01.2022 Aysegül Tunçay


Kedilerin davranışlarını anlamak ve hareketlerine anlam yüklemek zor gelebilir. Bu noktada hareketlerinin temeline bakmak anlamlandırmak açısından yardımcı olabilir. Kedilerin hareketleri genellikle içgüdüseldir. Hemen hemen her kedinin yaptığı hareketlerden birisi de insanlara ya da diğer objelere sürtünmesidir. Kediler özellikle evde beraber yaşadıkları insanların ayaklarına sürtünmeyi severler. Bazı kediler bedenlerini ile sürtünmeden öncesi kafalarını insanların bacaklarına sürtmeyi tercih ederler. Bu davranış aslında ev halkı için oldukça hoş bir harekettir. Çünkü vücutlarıyla yaptıkları sürtünme hareketinin kediler için pozitif anlamı olduğu bilinmektedir. Kedilerin kafalarını sürtmeleri ise yavruyken annelerinden öğrendikleri bir harekettir. Kediler kafa sürtme hareketini sadece sevdiği insanlara yapmazlar aynı zamanda ilk defa karşılaştıkları kişilere de yaparlar. Bu hareket onlar için bir selamlama hareketidir. Objelere ise genellikle kokularını bırakmak için sürtünürler. Bu sayede ortamı daha da benimserler. Kısacası "Kediler neden sürtünür?" sorusunun tek bir cevabı bulunmamaktadır. Bu davranışının altında birçok farklı neden yatabilmektedir. Bu yazımızda kedilerin hoş karşılanan ama merak uyandıran sürtünme davranışlarının nedenini ele alacağız.

ahşaba kokusunu bırakan sarı tüylü kedi

Sahiplik Duygusu

Kediler için koku alma son derece güçlü bir duyudur ve etraflarındaki dünyayı kokular ile algılarlar. Kedilerin çenelerinde, yanaklarında, alınlarında ve hatta patilerinde bile feromon salgılayan bezler bulunmaktadır. İnsanlar feromon kokusunu alamazlar ancak kediler ve diğer hayvanlar bu kokuyu çok kolay bir şekilde algılayabilirler. Feromonlar diğer hayvanlara kokuyu bırakan kedi hakkında birçok bilgi sağlamaktadır. Kedinin cinsiyeti, kızgınlık döneminde olup olmadığı hatta kokuyu bıraktığı anki ruh hali bile feromonlar aracılığı ile diğer hayvanlara aktarılabilmektedir. Evde yaşayan kişiler dışarıdan geldiğinde sokaktaki diğer hayvanların kokusu üzerlerinde olabilir. Kediler diğer hayvanların kokusunu bastırmak ve kişiyi sahiplenmek için ayaklarına sürtünerek kendi kokusunu bırakır. Kediler bu davranışı özellikle güçlü bir bağ duygusu hissettikleri kişilere daha çok yaparlar. Kediler bölgeci canlılar oldukları için sahiplik onlar açısından son derece önemlidir. Kedilerin diğer bölgeci davranışları arasında eşyaları tırmalamak ve idrarla işaretlemek bulunur. Kısırlaştırılmış erkek kedilerde eşyaları tırmalama ve idrarla bölgesini işaretleme hareketleri önemli ölçüde azalsa da sürtünmekten vazgeçmezler. "Kediler niye sürtünür?" sorusunun cevaplarından bir tanesi yoğun sahiplik duygusudur ve en çok bunun için sürtünürler.

insanın bacaklarına sürtünen sokak kedisi

İlgi İstediğini Gösterme

Özellikle evde yaşayanlar işe gidiyorsa ve tüm gün evde kimse olmuyorsa bu durum daha sık kendini gösterir. Evde yaşayanlardan birisi eve geldiğinde kediler genellikle hemen ayaklarına sürtünmeye başlarlar. "Kediler insanlara neden sürtünür?" sorusunun cevaplarından birisi de ilgi istediklerini göstermek için olarak verilebilir. Kediler tüm gün yalnız kaldıklarında sıkılabilirler ve birisi eve geldiğinde kendileriyle ilgilenilmesini isterler. Akşam yemeği isteyen kediler de benzer bir hareket göstermektedir. Bu durumda özellikle yüzlerini ve kafalarını sürterler. Sürtünme hareketini yaptığında ona elinizi uzatırsanız benzer bir hareketi elinize de yaparlar. Bu hareket onların ilgi ve oyun istediğinin bir göstergesidir. Kediniz bu hareketi yaptığında onunla bir süre ilgilenerek kaliteli vakit geçirebilirsiniz. Kedinizle birlikte kaliteli zaman geçirmek için farklı oyuncakları deneyebilirsiniz. Kedilerin ilgisini çekebilecek oyuncakları burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz. Bazen kediler eve birisi geldiği zaman, gelen kişiye sürtünürken miyavlamaya başlarlar. Bu onların acıktığının göstergesidir. Kedinize mama verdiğinizde kendisinin yemekten başka bir şeyle ilgilenmediğini görebilirsiniz. Ancak ilgi görmek isteyen sadece evdeki kediler değildir. İlgi istediğini göstermek için sürtünme aynı zamanda "sokak kedisi neden sürtünür?" sorusunun da cevabıdır. Üstelik sokak kediler genellikle daha az ilgi gördüğünden onlarla ilgilenen insanlara çokça sürtünmeyi severler.

sahibinden ilgi bekleyen calico kedi

Sevgi Gösterme Biçimi

"Kediler bize neden sürtünür?" sorusunun bir diğer cevabı da sevgidir. Kediler yeni tanıştıkları kişilere kokularını bırakmak için sürtünürler ancak genellikle bunu vücutlarıyla yaparlar. Sevdikleri insanlara ise genelde kafalarıyla sürtünürler. Bu onlar için aynı zamanda güvende hissettiklerinin bir göstergesidir. Çünkü bu hareketi yaptıklarında kediler yüzlerini ve gözlerini savunmasız bırakırlar. Bunu da çok sık yapmayı seven hayvanlar olmadıkları için aslında sevdikleri insanlara kafalarını sürtmeleri oldukça değerli bir harekettir. Bunu genellikle halinden memnun ve mutlu kediler yapar. Bu esnada gözlerinde, kulaklarında ya da bıyıklarında herhangi bir gerilim olmadığını görmek mümkündür. Sırtüstü yatma ya da göz kırpma gibi yaygın bilinen kedi sevgi gösterilerinin arasına kafa sürtme davranışı da eklenebilir.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.