Kedilerde Kötü Koku Nedenleri

Kedilerde Kötü Koku Nedenleri

12.11.2022 Aysegül Tunçay


Kediler temizlikleri ve titizlikleri ile ünlü canlılardır. Hemen hemen her kediyi gün içerisinde saatlerce yalanırken ve tüylerini temizlerken ya da tararken görebilirsiniz. Bu alışkanlıkları sadece tüylerinin temiz ve düzenli olmasını sağlamaz aynı zamanda kokmamasını da sağlar. Ancak bazı durumlarda kediniz kötü kokabilir. Her ne kadar bu koku zararsız ya da kolay giderilebilir olsa da bazı koku problemleri aslında bir sağlık probleminin belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Kedinin neden koktuğunu anlamak için öncelikli olarak kokunun kaynağını bulmak gerekmektedir. Kedinizin sadece baş, yüz ya da kalça bölgesi veya vücudunun tamamı kokuyor olabilir. Kokunun nedenini anlamak için kaynağını bulmak oldukça önemlidir.

kulağı kontrol edilen kedi

Kedilerin Kötü Kokmasına Neden Olan Durumlar

Bazı kişiler kedilerin vücudunun ya da ağzının kötü kokmasının normal olduğunu düşünmektedir. Halbuki bu oldukça yanlış bir düşünce. Kediler son derece temiz canlılardır. Kediden bir anda kötü koku gelmeye başlaması normal değildir.

Ağız Bölgesi

Kedilerde kötü ağız kokusu genellikle bir sağlık probleminin işaretidir. Kedinin yediklerine bağlı olarak geçici bir kötü ağız kokusu da olabilmektedir. Ancak kedilerde kötü ağız kokusunun en yaygın nedeni ağız problemleridir. Ağızda biriken plak ve tartar bakteriyel yapısı nedeniyle kötü kokulara neden olur. Diş eti iltihabı da kötü ağız kokusuna yol açan başka bir problemdir. Diş eti iltihabı ilerleyerek daha ciddi diş eti hastalıklarına ya da diş kaybına neden olabilir.

Kedilerin ağzında meydana gelen açık yaralar ya da kitleler de tedavi edilmediğinde kötü kokuya neden olur. Bu lezyonlar stomatitis gibi farklı problemlere yol açar. Ağızda meydana gelen yaralar sadece kedinin ağzının kötü kokmasına neden olmaz aynı zamanda kedi için oldukça rahatsızlık vericidir. Bununla birlikte ağız yaraları nedeniyle çeşitli böbrek rahatsızlıkları veya kontrolsüz diyabet gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Kalça Bölgesi

Kötü kokunun kedinin kuyruk kökü ya da civarından gelmesi durumunda problem muhtemelen anüs çevresindedir. Kedilerde de insanlardaki gibi gaz problemi olabilmektedir. Eğer kediniz sıklıkla kötü kokulu gaz çıkarıyorsa sindirim sisteminde bir problem olabilir. Bu gibi durumlarda muayene için kediyi veterinere götürmeniz gerekmektedir.

İshal de kalça bölgesinde kokuya yol açabilen rahatsızlıklardan birisidir. Özellikle dışkının kedinin tüylerine bulaşması kalça bölgesinde kötü kokuya neden olabilir. Kedinizin ishal probleminin iki günden uzun sürmesi durumunda veteriner hekime muayeneye götürmeniz tavsiye edilir.

Kedilerin arka kısmında kötü kokuya neden olabilecek bir diğer rahatsızlık da kabızlıktır. Bağırsakta dışkı birikmesi ve sertleşen dışkının uzun süre bağırsakta kalması kötü kokuya yol açabilmektedir. Bu durum aynı zamanda kedinin kendisi için de rahatsız edicidir. Kabızlık birçok hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Kedilerin anüsünün hemen dışında anal bezler bulunur. Bu bezlerin içerisinde yağlı, ağır ve balık kokulu bir sıvı bulunur. Dışkılama sırasında bu sıvı da dışkıyla beraber atılır. Ancak kedinin aniden korktuğu, stres altında hissettiği ya da bir anda çok heyecanlandığı durumlarda da anal bezlerinden sıvı salgılanabilir. Bazı durumlarda ise anal bezer iltihap kapabilir ya da yırtılabilir. Bu kediden çevreye çok ağır bir kokunun salgılanmasına neden olur. Anal bezlerinde yırtık ya da iltihaplanma olan kediler sürekli olarak bu bölgeyi yalarlar.

Son olarak kedilerin arka tarafında kötü kokuya neden olabilecek bir diğer rahatsızlık da perianal fistüllerdir. Nadir olarak görülen bu fistüller anüs çevresinde meydana gelen yaralardır. Bazıları oldukça ciddi olabilmektedir. Perianal fistüller oldukça kötü bir kokuya neden olur ve kediye çok fazla rahatsızlık verir. Perianal fistüller diğer sindirim sistemi problemlerine de yol açabilir. Tedavisi için ise kedinin ameliyat edilmesi gerekmektedir.

Cilt ve Tüy

Kötü koku kedinizin tüm vücudundan geliyorsa bunun kaynağı cildi ya da tüyleri olabilir. Kediler genellikle hasta olduklarında kendilerine bakamazlar ve eskisi kadar temizleyemezler. Bu nedenle tüylerinde karışıklık ve koku meydana gelebilir. Ancak kokunun farklı bir nedeni de bulunabilmektedir.

Cilt enfeksiyonları kedilerde kötü kokunun nedenleri arasında yer alır. Enfeksiyonun şiddetli olduğu durumlarda kedinin kürkünde incelme meydana gelebilir. Ciltteki enfeksiyon gözle görülebilir durumdadır. Cilt enfeksiyonu olan bir kediyi sevdikten sonra elinizin yağlı ve kirli olduğunu görebilirsiniz. Kokunun kaynağı ise enfeksiyona neden olan çok sayıdaki bakteri ya da mantardır.

Kedinin tüyleri altında görünmeyen ve iltihap kapan yaralar da kötü kokuya yol açabilir. Özellikle yaradan iltihap akıntısı olduğunda oldukça güçlü bir koku etrafa yayılır. Eğer kedinizde kötü bir koku varsa ve kokunun gözle görülür bir nedeni yoksa elinizi kedinin tüylerinin arasında gezdirerek yara olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bir yaraya denk gelirseniz temizlenmesi ve tedavi edilmesi için veteriner hekime gitmeniz gerekir.

Kulak Bölgesi

Kulak bölgesinden ağır koku gelmesinin tek nedeni kulak enfeksiyonudur. Kulakta mantar, bakteri ya da kulak akarlarının aşırı çoğalması durumunda kulak enfeksiyonu meydana gelir. Kulak enfeksiyonunun en yaygın belirtisi bu bölgeyi kaşımak ya da kafayı sallamak olsa da bunlara ek olarak kulaktan çok ağır koku gelmesi de bir belirtidir. Kedinin kulağının içerisine baktığınızda enfeksiyonun neden olduğu kirliliği görmek mümkündür.

Üriner Problemler

Kedilerin idrarında güçlü bir amonyak kokusu bulunmaktadır. İdrar yollarında meydana gelen bir sağlık problemi idrarın normalden daha ağır kokmasına yol açar. Özellikle idrar yolları enfeksiyonları idrarın ağır kokulu olmasının nedenlerinden birisidir. Kedinizin ıkınmasına rağmen idrara çıkamaması ise çok ciddi bir sağlık problemidir ve kedinin acilen tıbbi yardım alması gerekmektedir. İdrar yollarında meydana gelen tıkanıklık kediler için hayati tehlikeye yol açar.

ağzı hafif açık bakan kedi

Kedilerde Kötü Koku Tedavisi

Kedilerde kötü koku tek başına görülen bir durum olmadığı için yalnızca kokuyu gidermeye yönelik bir tedavi bulunmamaktadır. Kötü kokunun giderilmesi için kokunun altında yatan sağlık probleminin tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalığın tamamen tedavi edilmesi sonrasında koku problemi de kendiliğinden ortadan kalkmaktadır.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.