Kediler Sevildiğini Anlar mı?

12.09.2021 Aysegül Tunçay


Kedilerle birlikte yaşayan insanlar şüphesiz ki bu yaşamı onları çok sevdikleri için paylaşıyorlar. Kedilerin davranışları, olaylara ve insanlara yaklaşımları o kadar ilginç olabiliyor ki insanlar kediler sevildiğini anlar mı? sorusunu sorabiliyor. Sevgi gösterilerinde bulunan bir insanın hiç beklemediği bir anda patilenmesi, tırmalanması ya da ısırılması akıllara acaba kedim onu sevdiğimi anlamıyor mu? sorusunun gelmesine neden oluyor. Kediler oldukça bağımsız canlılar oldukları için sevgilerini gösterme konusunda farklı davranışlar sergilerler. Kediler sevildiğini anladıklarında da yine insanlardan çok daha farklı davranırlar. Bu da soru işaretlerinin gündeme gelmesine neden olur. Bu yazımızda kediler sevildiklerini hisseder mi? sorusunun yanıtını arayacağız.

Kediler Sevildiklerini Hisseder mi?

Kediler sevildiğini anlar mı sorusunun cevabı şüphesiz ki evet olsa da kötü bir haberimiz var, kediler bunu umursamayabilirler. Elbette kedilerin umursamaması ile insanlarınki çok farklıdır. Bir kedi sevildiğinin farkında olsa da günün büyük bir zamanında oldukça bağımsız zaman geçirmeye odaklanabilir. Söz konusu insanlar olduğunda ise bu davranış temelinde sevgisizlik olduğu düşünülür ancak unutulmaması gereken kedilerden bahsederken onların çok farklı olduğunun göz önünde bulundurmak gerektiğidir. Kediler diğer canlılar gibi sevildiklerini, önemsendiklerini anlarlar. Hatta yavru kediler insan sahiplerini ebeveynleri olarak görebilirler, annelerine sergiledikleri davranışları insan ebeveynlerine de gösterebilirler. Evcil kedilerin konuşkanlığı aileleri söz konusu olduğu zaman ortaya çıkar. Kediler ailelerine miyavlama ile seslenmeyi tercih ederler.

kediler sahiplerini sever mi

Kediler Sahiplerini Seçer mi?

Kediler köpeklerden farklı olarak insanlara bağlı değillerdir. Ancak yine de yapılan araştırmalar kedilerin sahiplerini seçebildiğini gösterir. Sokakta yaşayan bir kedi bir anda sürekli kapınızda beliriyorsa ve onunla ilgilenmeniz için bekliyorsa sizi seçmiş olduğunu anlayabilirsiniz. Bir grup insan otururken oradan geçen kedinin sadece bir kişi ile ilgilenmesi, kucağına gelmesi de kedilerin seçim yaptığının bir göstergesi olarak alınabilir. Aynı evde yaşayan birden fazla insan arasından kedinin seçim yapması ve favori insanını belirlemesi de çok olasıdır. Kediler insanlarla arkadaşlık etme konusunda çok seçicidirler. Bu nedenle bir kedinin favori insanı olmak oldukça özel hissettiren bir durumdur. Kediyi beslemek ya da temel ihtiyaçlarını gidermek favori insanı olmak için tek başına yeterli değildir. Onunla oyun oynamak, miyavlamalarının ve davranışlarının nedenini anlamak, kedinin çizdiği sınırları koruyarak onunla iletişime geçmek kedinin favori insanı olmanın yöntemleri arasında yer almaktadır.

kediler sevildiğini nasıl anlar

Kedilere Sevgi Gösterme Yolları

Kedilerin sevgilerini gösterme yolları farklıdır. Masaj yapmak, mırlamak gibi davranışlar kedilerin sahiplerini sevdiklerinin göstergesidir. Kedinin yüzünü insanın yüzüne sürtmesi de bir şekilde iltifat ve sevgi gösterisi olarak ele alınmalıdır. Elbette insanlar kedilere sevgilerini benzer şekillerde gösteremezler ancak kedilerin net bir şekilde anlayacağı sevgi davranışlarını göstermek, kedilere sevginizi aktarmanıza yardımcı olur.

Özel İlgi Gösterin

Kediler manipülatif canlılardır. Sevilmek istedikleri zaman istedikleri sevgiyi almanın bir yolunu mutlaka bulurlar. Onlara özel ilgi göstermek manipülasyonlarına teslim olmak gibi gözükse de sevgi göstermenin en net yolu isteklerine cevap vermektir. Kediniz ilginizi istediği zaman sadece istediği miktarda ve sürede onunla ilgilenebilirsiniz, yanınıza gelmesine ve sizinle uyumasına izin verebilirsiniz. Bu davranışlar kedilerin sevildiklerini hissetmelerine yardımcı olur. Kedi ile iletişim kurdukça aradaki bağ güçlenir, bu sayede konuşkan kedileri anlamak mümkün olur ve kedilerin ne istediğini anlamak kolaylaşır. Kedilerin konuşmalarını anlayıp taleplerini yerine getirdiğiniz zaman, sevildiklerini ve önemli olduklarını net bir şekilde anlarlar.

İkramlar Verin

Kedilerin günlük rutinlerine ne kadar bağlı olduğunu bilmeyen yoktur. Onların günleri çok net bir şekilde planlıdır. Beslenme düzenleri de bu planın olmazsa olmazları arasında yer alır. Ancak onlara ara sıra lezzetli ikramlar sunmak kendilerini özel ve mutlu hissetmelerine yardımcı olur. Kediler her zaman özel ilgiden hoşlanacaktır. Elbette sağlıklarını tehlikeye atacak şekilde kilo almalarını sağlayacak miktarda ikramlar tüketmemeleri gerekse de keyifli bir aktivite sonrası birkaç atıştırmalık aradaki bağı güçlendirmeye yardımcı olur. Kediler için özel formüle edilen lezzetli kedi ödül mamalarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Dikkatlerini Çekin

Kedilerin günlerini uyuyarak ya da kendilerini temizleyerek geçirdikleri kolayca gözlemleyebilirsiniz . Üstelik bunları yaparken oldukça memnun gözükürler. Ancak kedilerin de sıkılabileceğini unutmamak gerekir. Kediler ile oyun oynamak, çeşitli aktiviteler yapmak keyiflerinin yerine gelmesine, zihinlerinin uyarılmasına yardımcı olur. Kediler çok farklı oyuncaklara tepki verebilirler. Bu nedenle onlarla oynayabileceğiniz çok sayıda oyun olduğunu unutmamanız gerekir. Bir kedinin birkaç oyuncağa ilgi göstermemesi oyun oynamayı sevmediği anlamına gelmez sadece doğru oyunu ya da oyuncağı bulamadığınız anlamına gelebilir. Bazen kâğıt parçasından yapılan topun kedinizin favorisi olma ihtimali vardır bazen de zekâsını ve dikkatini çekecek karmaşık oyuncakları sevecektir. Bu nedenle dikkatlerini çekmek ve zihinlerini zinde tutmak için onlarla oyun oynamalı ve aradaki bağı güçlendirmelisiniz. Kedilerin severek oynadığı kedi oyuncaklarını incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay Tüm Yazıları

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.