Çocuklarla En İyi Anlaşan Köpek Irkları

15.11.2022 Aysegül Tunçay


Hangi köpek ırklarının çocuklarla ve aileyle iyi bir bağ kurduğu, hangilerinin ise daha özgürlüğüne düşkün olduğu köpek sahiplenmeden önce merak edilenler arasında yer alır. Çocukların birlikte eğlenceli zamanlar geçireceği bir aile köpeği arayanların bakması gereken üç önemli faktör bulunmaktadır. Bunlar köpeğin kişiliği, boyutu ve enerjisidir. Daha sakin kişiliğe sahip olan köpekler çocuklarla bir arada olabilecek en iyi köpeklerdendir. Bunun yanı sıra hangi boyutta bir köpeğin sahiplenilmesinin daha iyi olacağı ilk başta kafa karıştırıcı olabilmektedir. Her ne kadar boyutun köpeğin kişiliği ile alakası olmasa da evde çocuklarla yapacağı aktiviteler için önemlidir. Büyük ırk bir köpek evdeki bebeği ya da küçük bir çocuğu istemeden de olsa kolayca yere serebilir. Son olarak çocuklarla bir arada yaşayacak olan köpeğin enerji seviyesi de önemlidir. Biraz enerjik olan köpekler gün boyunca çocuklarla eğlenebilir.

çimenlerde bir çocukla birlikte oturam köpek

Golden Retriever

Çocuklarla iyi anlaşan bir aile köpeği denildiğinde akla ilk gelen köpek türü genelde Golden Retriever'dir. Son derece zeki, nazik ve sadık olan bu tür köpekler çocuklar için mükemmel bir seçimdir. Golden Retriever cinsi köpekler çok enerjik canlılardır ve bu nedenle gün içerisinde bol bol egzersiz yapmalıdır. Altın rengi tüylerinin matlaşmaması ve her daim parlak kalması için haftada iki defa fırçalanmaları gerekir. Golden cinsi köpeklerin tüyleri uzun süre taranmadığında yumak hâline gelir ve köpeğe rahatsızlık verir.

köpeğin başını okşayan çocuk

Labrador Retriever

Çocuklu ailelerin en popüler köpek tercihlerinden bir diğeri de Labrador Retriever. Oyuncu, sabırlı, koruyucu, güvenilir ve sadık yapıları nedeniyle aileler için ideal köpeklerden biridir. Labrador cinsi köpekler aynı zamanda son derece zeki canlılar olduğu için çok kolay bir şekilde eğitim alabilirler. Onlara türlü türlü oyunlar öğreterek çocuklarınızla eğlenceli saatler geçirmesini sağlayabilirsiniz. Labrador Retriever ırkı üyeleri oldukça enerjiktir ve bu nedenle gün içerisinde bol bol egzersiz yapmaları sağlıkları açısından son derece önemlidir.

kızıl kahverengi tüylü köpek

Irish Setter

Göz alıcı kızıllıkta tüyleriyle tanınan Irish Setter türü köpekler oyuncu, enerjik, insanlar arasında olmayı seven ve çocuklarla oyunlar oynayan canlılardır. Hatta Irish Setter ırkı köpekler insanlar arasında olmayı o kadar çok severler ki yalnız kaldığında depresyona girebilirler. Eğer çocuğunuzun yanından ayrılmayacak enerjik bir köpek arıyorsanız tercihinizi Irish Setter'den yana yapmalısınız. Irish Setter ırkı uzun tüyleriyle bilinmektedir. Bu nedenle düzenli olarak fırçalanmaları ve taranmaları gerekir.

top oynayan köpek

Beagle

Küçük ve oldukça sabırlı bir kişiliğe sahip olan Beagle'ler aileler için en iyi köpek seçeneklerinden birisidir. Temelinde bir av köpeği olmaları nedeniyle son derece hareketli ve kolay kolay yorulmayan canlılardır. Eğer çocuklarınız açık havada zaman geçirmeyi seviyorsa Beagle en doğru seçenek olabilir. Akıllı, arkadaş canlısı ve diğer canlılarla kolay anlaşan yapıları nedeniyle birçok aile tarafından tercih edilmektedir. Her ne kadar kısa tüyleri olsa da Beagle türü köpeklerin tüyleri dökülür. Bu nedenle düzenli olarak taranması gerekir.

kahverengi beyaz uzun tüylere sahip iki köpek

Cavalier King Charles Spaniel

Görünüşü, boyutu, kişiliği ve enerji seviyesiyle çocuklu aileler için en ideal köpek türlerinden birisi de Cavalier King Charles Spaniel. Bu türün en önemli özelliği küçük bir ırk olmasına rağmen son derece enerjik ve atletik bir yapıya sahip olmasıdır. Son derece yumuşak ve uzun tüylü olan Cavalier King Charles Spaniel ırkı köpekler kısa sürede çocukların en yakın dostları hâline gelebilen canlılardır. Spaniel'lerin de düzenli olarak taranması ve fırçalanması gerekir. Oldukça enerjik olan bu canlılara düzenli olarak egzersiz yaptırmayı unutmamalısınız. Spaniel'ler düzenli olarak egzersiz yaptırılmadığında durağan yaşama çok çabuk alışırlar ve bu durum onların sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Size her zaman sevgi ile yaklaşacak, bağlılığı ile kalbinizi kazanacak bir yol arkadaşı sahiplenmek isterseniz sitemiz üzerinden verilen binlerce ücretsiz sahiplendirme ilanını incelemeyi unutmayın.