Köpeklerde Saldırganlık Nedenleri

07.06.2021 Aysegül Tunçay


Köpeklerde saldırganlık davranışı hem köpek sahipleri hem de diğer kişiler veya evciller için tehlike potansiyeli barındırabilir. Genellikle uysal davranışları ile arkadaş canlısı profil çizen köpeklerin aniden saldırganlaşması, hırlaması ve hamle yapıp dişlerini göstermesi daha da tedirgin edici olabilir. Nadiren olmakla birlikte köpeklerde saldırganlık, bazı şartlar altında, aile bireylerine de yönlenebilir. Bu nedenle köpeklerde saldırganlık davranışının erken dönemde tanınması, köpeklerde saldırganlık nedenleri hakkında bilgi sahibi olunması ve "köpeklerde saldırganlık nasıl önlenir?" sorularının yanıtlanması oldukça önemlidir. Köpeklerde saldırganlık hem köpeğin kendisine hem de çevredekilere zarar verecek seviyeye ulaşmadan kontrol altına alınmalıdır. Bu yazımızda köpeklerde saldırganlık hakkında merak edilen konulara değineceğiz.

siyah fonda ağzını açmış köpek

Köpekler Neden Saldırganlaşır?

Köpeklerde saldırganlık ile sonuçlanan birçok gerekçenin varlığından bahsedilmesi mümkündür. Bu nedenin veya nedenlerin doğru tespit edilebilmesi de köpeklerde saldırganlık davranışlarının önlenmesi adına yapılan planın şekillendirilmesi açısından oldukça önemlidir.

Hastalık veya Yaralanma Nedeniyle Saldırganlık

Bazı medikal problemler köpeklerde saldırganlık davranışını tetikleyebilir. Daha önce agresif davranışlar sergilemeyen köpeklerin bir anda diş gösterme veya ısırma teşebbüsü gibi belirtiler göstermesinin ardında genellikle canlarının yanması vardır. Nitekim ağrının köpeklerde agresyonun başlıca nedenleri arasında yer aldığı bilinmektedir. Aniden saldırganlaşan köpeklerin yaralanmış olma, ağrı nedeniyle strese girme gibi sorunlarının olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Artrit, kemiklerde kırılma, iç yaralanma, tümörler ve kas yırtılmaları ihtimallerinin elimine edilmesi gerekir. Tüm bunların dışında köpeklerin bilişsel fonksiyonlarını etkileyen beyin hastalıklarının da olabileceği ve özellikle yaşlı köpeklerde saldırganlık belirtilerinin bu nedenle ortaya çıkabileceğinin unutulmaması önemlidir. Köpeklerinde benzer durumlar yaşayanların agresifliğe neden olan hastalıkların teşhis edilebilmesi ve tedavi süreçlerinin yürütülebilmesi için veteriner hekimlere başvurmaları gerekir.

denizden çıkmış köpek korkuyla bakıyor

Korku Kaynaklı Saldırganlık

Korkmuş bir köpek aniden saldırganlaşabilir. Agresif davranışlar sergileyen köpeklerin birçoğunun kendilerini tehlikede hissettiklerinde ve kaçamayacaklarını düşündüklerinde saldırganlaştığı bilinmektedir. Geçmiş dönemde şiddet gören veya erken dönemde sosyalleştirilmeyen köpeklerde korku kaynaklı saldırganlık davranışı yaygındır ve bir ölçüye kadar normal kabul edilebilmektedir. Köpeklerde korku kaynaklı saldırganlık sorununun kontrol altına alınabilmesi için profesyonel eğitimlere başvurulması gerekli hale gelebilir.

Sahiplenmeye Bağlı Saldırganlık

Köpeklerde saldırganlık türleri içerisinde en yaygın görülen nedenlerden biri de korumacı / sahiplenici bir tutum içerisine girmeleridir. Köpek bir şeye sahip olduğunda ve onu korumak istediğinde saldırganlaşabilir. Korumak istediği şey; bir oyuncak, yiyecek ve evin geneli olabilir. Sahiplenme ve korumacı tavır kaynaklı saldırganlık gösteren köpekler oyuncaklarına veya yemek tabaklarına yaklaşıldığında hırlayabilir, eve yabancı biri girdiğinde onu ısırabilir. Koruma kaynaklı saldırganlık derecesi köpekten köpeğe, korunan obje veya alanın köpek için değerine göre değişiklik gösterebilir.

Dominant Tavırlar Nedeniyle Saldırganlık

Köpeklerin dominantlık göstergesi olarak da saldırganlık içerisine girebildiği bilinmektedir. Dominant tavırların yansıması olarak ortaya çıkan saldırganlık genellikle diğer köpeklere karşı olsa da zaman zaman kişilere de yönlenebilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken temel değişken dominantlığın bir tavır olarak mı ortaya çıktığının yoksa karakter ögesi mi olduğunun belirlenmesidir. Dominant tavırlar sergileyen köpekler kendilerini ispatlamak için bu davranışı, durumdan duruma değişecek şekilde sergilemeyi tercih ederler. Otoritelerinin sallandığı hissiyatına kapıldıklarında hırlayabilir veya otoritelerini sarsan evcil veya kişiyi ısırabilirler.

Zorlanmaya Bağlı Saldırganlık

Bir köpek istediklerini yapamadığında maruz kaldığı zorlanmaya bağlı olarak hayal kırıklığına uğrayabilir. Engellenme süresi arttıkça davranışlarındaki agresifliğin fazlalaşması onu saldırganlaştırabilir. İstediği bir şeyin engellenmesi veya istemediği bir davranışa zorlanması köpeklerde saldırganlık nedenleri arasında yer alır. Bu gibi bir durumda köpek agresif bir psikoloji içerisine girebilir ve hedefini saptırabilir. En yakınındaki kişi ya da hayvan hedefi haline dönüşebilir.

karda koşan ağzı açık köpek

Köpeklerde Saldırganlık Nasıl Önlenir?

Köpeklerde saldırganlık, az önce de detaylandırdığımız gibi birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Köpeklerde saldırganlık nedenlerinin belirlenmesi ve saldırganlık belirtilerinin yakından gözlemlenmesi olası sorunların önlenebilmesi adına büyük bir öneme sahiptir.

Köpekler dudaklarını yalıyorsa, esniyorsa, tüylerini kabartıyorsa, hırlamaya başladıysa, kuyruklarını bacak aralarına sıkıştırıyorsa tetikte olmakta fayda vardır. Saldırganlığın önlenebilmesinin ilk adımı, köpeklerin hangi durumlarda saldırganlaştığının tespit edilmesidir. Ağrı veya acı kaynaklı bir saldırganlık gösterilmediğinden emin olunması adına veteriner hekimlerin muayenesine başvurulması öncelikli olmalıdır. Daha sonra yapılan gözlemlerden yola çıkarak köpeklerde saldırganlık tetikleyen unsurların ortadan kaldırılması gerekir.

Saldırganlığın önlenebilmesi için köpeklere ceza verilmesi doğru bir yöntem değildir; hedeflenenin aksine sert cezalar verilen köpeklerde saldırganlığın tırmanabileceği bilinmektedir. Üstelik ceza ile saldırganlığın azaltılmaya çalışılması köpeklerin belirti göstermeden ani hareketler sergilemesine de yol açabilir.

Köpeklerde kalıcı davranış değişiklikleri yaratılabilmesi adına profesyonel eğitim süreçlerinin de düşünülmesi önemlidir. Yavru köpek saldırganlık gösteriyorsa küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmesi ve sakin tavırların devamlılığı için profesyonellerden destek alınması en doğru tercih olacaktır.

Köpeklerin agresif tavırlarının nedenlerinin değişken olabileceği ve bazı durumlarda aniden ortaya çıkabileceği bilinmektedir. Bu nedenle tanınmayan köpeklere karşı ani tavırlar sergilenmemesi de köpeklerin tasmasız dışarıya çıkarılmaması da eşit derecede önemlidir. Köpek ağızlığı ürünleri bu noktada büyük bir fayda sunabilir. Köpeklerin maruz kalabileceği tehlikelerin veya yaratabilecekleri risklerin minimize edilmesi adına köpek ağızlığı kullanımı uzmanlar tarafından önerilmektedir. Köpek ağızlığı ürünlerini buraya tıklayarak inceleyebilir, olası tehlikelere karşı hem dostunuzu hem de diğer kişileri koruyabilirsiniz.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay Tüm Yazıları

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.