Süs Köpeği Cinsleri ve Özellikleri

30.10.2023 Aysegül Tunçay


Sevimli ve şirin görünümleriyle süs köpekleri olarak da bilinen küçük köpek ırkları, ufak boyutlarının aksine kocaman yüreklere sahip olmalarıyla pek çok evcil hayvan sahibinin kalbini fethetmeyi başarıyor. Eğer siz de böyle bir dostla yeni bir hayata başladıysanız ya da başlamak için planlar yapıyorsanız, süs köpeği cinsleri ve özellikleri hakkında merak ettiğiniz çok sayıda konu olması son derece normal bir durum. Süs köpeği cinsleri ve süs köpeklerinin genel özelliklerine dair bilgilere, elbette bakım ipuçlarına da yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

ağzında oyuncağını tutan köpek

Süs Köpekleri ve Genel Özellikleri

Süs köpeklerinin diğer köpek türleriyle aralarındaki ilk fark, görünümlerinde yatar. Her biri farklı özelliğe sahip olsalar da süs köpekleri genel olarak onları diğer köpeklerden ayıran, karşı konulması çok zor olan, tatlı bir görünüme sahiplerdir. Küçük ırk köpekler arasında yer almaları, diğer bir deyişle diğer köpek türlerine kıyasla boyutlarının daha ufak, kilolarınınsa daha az olması anlamına gelir. İnsanlarla dostluk kurmaya yatkın, arkadaş canlısı evcil hayvanlardır. Zeki, ailesine düşkün ve eğlencelidirler. Genellikle onlara gösterdiğiniz sevgi karşısında mutlu olur, aileleriyle iyi anlaşırlar. Bununla birlikte apartman hayatına da kolay uyum sağlayabilirler. Ancak çoğunlukla diğer köpeklerin sahip olduğu koruma, avcılık ve bekçilik gibi yetenekleri bulunmaz.

ağzında top tutan süs köpeği

Popüler Süs Köpek Cinsleri ve Tanıtımları

Köpekler büyüklüklerine göre süs köpeği olarak genellenebilse de her köpek ırkının kendine has özellikleri olduğu gerçeğini atlamamak gerekiyor. Onları daha yakından tanımanızı sağlamak için, süs köpeği olarak adlandırılabilecek çok sayıda küçük ırk köpek arasından en popülerleri sizin için bir araya getirdik.

chihuahua

Chihuahua

Süs köpekleri arasında en ünlü ve popülerlerinden biri şüphesiz Chihuahua ırkına mensup olanlar. Birçok ünlünün yanında görebileceğiniz Chihuahua ırkı köpeklerin tüyleri kısa ya da uzun olmak üzere ikiye ayrılıyor. Tüyleri farklı renk ve desenlerde olabiliyor. İdeal kiloları 1,8 - 2,7 kg arasındayken uzunlukları 15 - 23 cm arasında değişebiliyor. 14 - 16 yıllık ömürleriyse onları en uzun yaşayan köpek ırklarından biri yapıyor. Kolayca eğitilebilen dostlarımız aynı zamanda son derece enerjik olmalarına rağmen egzersiz gereksinimleri düşük. Ayrıca siz hangi odadaysanız yanınızda olacak ve oraya enerji katacak kadar da arkadaş canlısı olmalarıyla biliniyor.

pomeranian

Pomeranian

Sevimli birer tilkiyi andıran Pomeranian ırkı köpekler sıkı, uzun ve dik tüyleriyle öne çıkıyor. Beyaz, krem, kahverengi ve siyah gibi farklı tüy renklerine sahip olabilen Pomeranian ırkı köpeklerin küçük parlak gözleri meraklı karakterlerini dışa vuran bir nitelikte. İdeal kiloları 1,8 ile 3 kg arasında değişebilirken yükseklikleri ise 13 - 30 cm arasında olabiliyor. 12 - 16 yıl arasında ömre sahip olan bu köpekler çocuklarla pek anlaşamıyor. Pomerianlar hava eğilimleri ve sadakatleri sayesinde bekçilik görevini üstlenebiliyorlar. Bununla birlikte, küçük ırklarda sık karşılaşılan solunum problemlerini onlar da yaşayabiliyor.

yorkshire terrier

Yorkshire Terrier

Yorkie olarak da adlandırılan Yorkshire Terrier ırkı köpekler sarımsı kahverengi ve çelik mavisi renklerindeki tüyleriyle karakteristik bir kürk yapısına sahipler. İdeal ağırlıkları 3 - 4 kg olan Yorkshire Terrier ırkı köpeklerin yükseklikleri 18 - 20 cm arasında değişiyor. Bu ırk son derece enerjik olmasıyla bilinse de apartman yaşamına çok iyi uyum sağlayabiliyor. Gün içerisinde oyun oynamaya bayılıyorlar. Ancak evde yalnız kalmayı sevdikleri pek söylenemez. Aynı zamanda oldukça zeki ve cesurlar. Boylarına bakmadan gösterdikleri cesaret bazen başlarını belaya sokabiliyor. Kendilerinden büyük köpeklere çekinmeden kafa tutmaları yüzünden dostunuzu gezdirirken dikkatli olmanızda fayda var.

shih tzu

Shih Tzu

Shih Tzu ırkı köpekler Çin imparatorlarının gözdesi olarak bilinirler. Uzun tüylü köpek ırkları arasında yer alan Shih Tzu ırkına mensup köpeklerin tüyleri çeşitli renklere sahip olabilirken kürklerinin birden çok renk barındırması da mümkündür. Ağırlıkları 4 - 7,5 kg arasında değişen dostlarımızın yükseklikleri ise 20 - 28 cm arasında olabiliyor. Eğitimlerine bağlı olarak karakterleri değişmekle birlikte genel olarak arkadaş canlısıdırlar ve kucakta durmayı severler. Hareketli bir yapıları yoktur ve küçük çocuklarla anlaşamayabilirler. Karşıdaki evcil hayvanın ılımlı yaklaşması durumunda onunla iyi ilişkiler kurabilirler.

tüyleri taranan köpek

Süs Köpekleri: Bakım İpuçları

Köpeklerin beslenmeleri onların gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlamaları ve ilerleyen dönemlerinde de sağlıklarını koruyabilmeleri için son derece önemli bir konudur. Irk gerekliliklerine uygun beslenmekse bu süreçte olmazsa olmazlar arasında yer alır. Köpeklerin enerji ihtiyaçları günlük aktivite düzeyleri ve yaş gibi çeşitli faktörlerden etkilense de küçük ırk köpeklerin büyük ırklara göre daha fazla enerjiye ihtiyacı olduğu söylenebilir. Bunun bir sebebi, küçük ırk köpeklerin büyük ırklardan daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmasıdır. Diğer bir sebepse, boyutlarından ötürü küçük ırkların bir yerden bir yere yürümek için bile büyük köpeklerden daha fazla adım atmak zorunda olmalarıdır.

Ancak obezite, boyutundan bağımsız olarak her köpeği etkileyebilecek bir sorundur. Bu yüzden minik dostlarınıza herhangi bir mamadan fazla miktarda vermemelisiniz. Onlar için özel olarak formüle edilmiş, enerji yoğunluğu yüksek olan ve küçük hacimde daha fazla kalori içeren mamaları tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra onların yaşları doğrultusunda, ihtiyaçlarına uygun vitaminlerle mineralleri barındıran mamalar arasından seçim yapabilirsiniz. Küçük ırk yavru köpekler, ırklarına bağlı olarak 9 ile 12 aylık arasında yetişkin olarak kabul edilirken büyük ırk köpeklerin yetişkin kabul edilmesi daha uzun sürer. 7 yaşında olan köpeklerse artık yaşlılıklarına girdikleri için değişen fizyolojilerine uygun bir diyetle beslenmeye başları yine önemlidir. Elbette her köpek özelinde, sağlık durumları doğrultusunda veteriner hekimler tarafından önerilen özel diyetlerin uygulanması da gerekebilir. Yavru ve yetişkin küçük ırk köpekler için köpek mamalarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Süs köpeklerinin hem sağlıklı hem de sevimli görünümlerini destekleyen kürklere sahip olmaları için beslenmenin yanı sıra bakımlarına da özen gösterilmelidir. Onları düzenli olarak taramayı ve fırçalamayı ihmal etmemelisiniz. Özellikle uzun tüylü köpek ırklarının taranma gereksinimleri diğerlerinden daha fazla olabilir. Tüy dökümü yaşadıkları mevsimlerde taranma sıklığını arttırmanız gerekebilir. Köpekleri taramak için kullanabileceğiniz, onların kürk yapıları doğrultusunda tasarlanmış köpek taraklarına buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak onları tıraş ettirmeyi ve banyo gereksinimlerini karşılamayı da ihmal etmemelisiniz.

Bunların yanı sıra her köpek için geçerli olan düzenli veteriner hekim kontrollerini atlamamayı, veteriner hekimler tarafından planlanan aşı takvimlerine uymayı, egzersiz ve oyun ihtiyaçlarını karşılamayı, onlara bol bol sevginizi ve ilginizi göstererek eşsiz anılar biriktirmeyi de unutmamalısınız.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay Tüm Yazıları

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.