Kuşları Birbirlerine Alıştırma Yolları

Kuşları Birbirlerine Alıştırma Yolları

29.01.2022 Aysegül Tunçay


Eğer hali hazırda bir muhabbet kuşunuz varsa ve bir tanesini daha almayı düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Birçok kuş sahibi birbirleriyle arkadaşlık etmeleri için genellikle birden fazla kuşa sahip olmayı ister. Muhabbet kuşları titizlikleriyle ünlüdür ve yeni bir kuşun eve gelmesi çok kolay bir şekilde karmaşaya yol açabilir. Bu noktada kuş sahiplerinin aklındaki tek soru "Kuşlar birbirine nasıl alışır?" sorusu olmaktadır. Kuşları birbirine alıştırmak için yapılabilecek birkaç şey bulunmaktadır. Eğer iki kuşu birbirine doğru bir şekilde tanıştırdığınızda sonsuza dek sürecek bir arkadaşlığın temelini atmış olursunuz. Bu yazımızda kuşları birbirlerine alıştırmanın altı farklı yöntemini ele alacağız, hadi başlayalım.

kafesinde duran muhabbet kuşu

Yeni Kuşu Saklayarak Uzaktan Tanıştırın

Herhangi iki hayvanı birbiriyle tanıştırmanın ilk yolu, yeni olanı tanıştırma anına kadar bir süre saklamaktır. Bu durum muhabbet kuşları için de geçerlidir. Bu sayede iki şey gerçekleşmiş olur. Yeni gelen kuş güvende kalır ve mevcut kuşunuz yavaş yavaş yeni bir kuşun varlığına alışmaya başlar.

Bununla beraber bu karantina durumunun önemli bir artısı da bulunmaktadır. Eve yeni getirdiğiniz kuşta olabilecek bulaşıcı hastalık evdeki muhabbet kuşuna bulaşmaz ancak size rahatsız olup olmadığı hakkında bir fikir sunacak kadar zaman kazandırır.

Bu süre zarfında evdeki kuş yeni gelen kuşun sesini duyma fırsatı yakalar. Kuşun sesine ve varlığına zaman içerisinde alışır. Her iki kuşun da direkt olarak etkileşime sokulması evdeki kuşunuz için bir sınır ihlali anlamına gelmektedir.

kafesinde duran kuşa dışarıdan bakan kuş

Yavaşça Yaklaştırın

Yeni gelen kuşun karantina dönemi sona erdiğinde kuşlarınızı birbirlerine yavaşça yaklaştırmak son derece önemlidir. Her ne kadar iki kuş aynı türde olsa bile hemen en iyi arkadaş olmayabilirler. Genellikle kuşlardan bir tanesi diğerine üstünlük kurmaya çalışır. Eğer çok dikkatli olmazsanız bu kavgalar ciddi yaralanmalar ile sonuçlanabilir.

Yeni kuşun kafesini evinizdeki kuşun bulunduğu odaya getirerek birbirlerine yavaş yavaş alışmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede aralarında biraz mesafe varken birbirlerini tanımalarına yardımcı olurken aynı zamanda onları güvende tutarsınız. Birkaç gün boyunca birbirlerini gözlemlediklerinde onlardaki davranış farklılıklarını görebilirsiniz. Birbirlerine alıştıkça bir aradayken daha rahat hareket etmeye başlarlar. Bu süreçte sabırlı davranmalı, onların sınırlarını zorlamamalısınız.

yan yana keyifle duran iki kuş

Barış Anlaşması Yapın

"Muhabbet kuşları birbirine nasıl alıştırılır?" sorusunun cevaplarından birisi de rüşvetten geçer. Onların birbirine alışması için biraz rüşvet verebilirsiniz. Sevdikleri mamalardan vermek onların olumlu davranışlar sergilemesini sağlar. Bunun için en uygun zaman karantinadan sonrasıdır.

İki kuş birbirini görmeye hazır olduğu zaman basitçe yeni kuşunuzun kafesini mevcut kuşun kafesinin bulunduğu odaya getirin. Her ikisi de odadayken onlara en sevdikleri yiyeceklerden verin. Birkaç dakika sonra yeni kuşun kafesini tekrar götürün ve bu adımları birkaç kez tekrarlayın. Kuşların severek tüketeceği ödül besinlerini burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz. Bu tanışma sürecinde iki kuşun da kafesinin kapalı olduğundan emin olun. Aksi takdirde kafesi açık olan kuşun diğerine saldırma ihtimali oldukça yüksektir.

dalda duran bir çift kuş

Bağ Kurma Tekniklerini Deneyin

Tanıştırmanın sonraki aşamalarında her iki kuşta da bağ kurma tekniklerini kullanabilirsiniz. Mamaları paylaşma, tarama ve oyun oynama her iki kuşunuzla olan ilişkinizi güçlendirecektir.

"Kuşlar birbirine nasıl alışır?" sorusu ile stres yaşamak yerine bu süreyi onlarla eğlenerek ve oynayarak geçirin. Kuşların hazır olduğunu düşündüğünüzde kafeslerini birbirlerine yaklaştırabilirsiniz. Ancak bu sürede onları yalnız bırakmamalısınız. Çünkü evdeki kuşunuz kıskanç tavırlar sergileyebilir.

birlikte zaman geçiren muhabbet kuşları

Birlikte Eğitim Verin

Bir süre sonra artık iki kuşunuzda kafeslerinin dışındayken problem yaşamamaya başlayacaktır. Bu aynı zamanda "İki muhabbet kuşu birbirine nasıl alışır?" sorusunun cevabını başarılı bir şekilde bulduğunuzu ifade eder, tebrikler. Sırada bu ilişkileri güçlendirmek gelmektedir. Kuşlar bir arada bulunmaktan bir rahatsızlık duymayabilirler ancak birbirleriyle oynamayabilirler. Arkadaşlık gelişimlerini hızlandırmak için onlara çeşitli numaralar öğreterek eğitim verebilirsiniz. Kuşlarınıza eğitim esnasında vereceğiniz güzel yiyecekler olumlu davranışları pekiştirmeye yardımcı olur. Ayrıca birbirleriyle etkileşime girerek sürüdekine benzer bir arkadaşlık geliştirirler.

elma yerken anlaşmazlığa düşen iki papağan

Geri Adım Atabilirsiniz

"Eve yeni gelen muhabbet kuşu nasıl alıştırılır?" sorusunu cevaplarken beraberinde birçok problem yaşayabilirsiniz. Her tanışıklık süper kolay gidecek diye bir şart yoktur. Burada önemli olan kuşları anlayabilmektedir. Kuşlardan birisinin rahatsız hissettiğini anladığınızda bir adım geri gitmeniz gerekir. Sonraki adıma geçmek için biraz zaman var anlamına gelir.

Kuşların her biri benzersizdir. Bu nedenle herhangi iki kuş birkaç gün içerisinde birbirine alışırken farklı kuşlarda bu birkaç haftayı bulabilir. Genellikle gözden kaçırılan en önemli noktalardan birisi de hayvanların birbirlerine hiç alışmamasıdır. Böyle bir durumda yedek planınızın olması gerekmektedir. Her iki kuşu da evde tutup birbirlerini görmediklerinden emin olabilir ya da alternatif bir plan üzerinde düşünebilirsiniz.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.