Muhabbet Kuşu Cinsleri Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet Kuşu Cinsleri Nasıl Anlaşılır?

03.11.2021 Aysegül Tunçay


Günümüzde en sevilen ev hayvanlarından birisi olan muhabbet kuşlarının temel olarak iki farklı türü bulunmaktadır. Küçük ve uzun tüylere sahip olan muhabbet kuşlarının 5 milyon yıl önce ortaya çıktığı düşünülmektedir. Muhabbet kuşlarının doğal yaşam ortamları ise Avustralya'dır. Bu yazımızda "muhabbet kuşu cinsleri nasıl belli olur?" sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Cinsleri Nelerdir?

Göçmen kuş türü olan muhabbet kuşlarının temel olarak iki cinsi bulunmaktadır. Bunlar vahşi olan Avustralya cinsi ve evcil olan İngiliz cinsidir. İki cinsin birbirlerine göre önemli farklılıkları bulunmaktadır ve birbirlerinden kolayca ayırt edilebilirler. İngiliz cinsi muhabbet kuşları vahşi akrabalarına göre boyutları boyut ve tüy açısından farklılık gösterirler. Muhabbet kuşu cinsleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek için "Muhabbet Kuşu Cinsleri" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

muhabbet kuşu ırkı nasıl anlaşılır

Muhabbet Kuşu Cinslerini Ayırt Etme Yöntemleri

Muhabbet kuşlarının cinslerini ayırt etmenin yaygın yöntemleri vardır. Bu yöntemler cinsler arasındaki belirgin farklılıkları göz önünde bulundururak geliştirilmiştir. İki cins arasında boyut, renk ve davranış açısından çok ciddi farklar olması kuşların cinsinin belirlenmesini kolaylaştırır.

Boyut Farkı

"Muhabbet kuşu cinsleri nasıl belli olur?" sorusunun en belirgin cevabı boyuttur. Çünkü İngiliz muhabbet kuşları Avustralyalı akrabalarından 1.5 - 2 kat daha büyüktür. Bu büyüklüğü daha net ifade etmek gerekirse 7 - 8 haftalık bir İngiliz muhabbet kuşu yetişkin bir Avustralya muhabbet kuşu büyüklüğüne sahip olabilmektedir. Bununla beraber İngiliz muhabbet kuşlarının tüyleri gözle görülür bir şekilde daha kabarıktır. Hatta bazı durumlarda İngiliz muhabbet kuşlarının gagaları ve gözleri tüylerin arasından zor bir şekilde seçilebilmektedir.

Renk Çeşitliliği

Muhabbet kuşları doğal ortamlarında sadece yeşil ve sarı renklerindedir. Mavi, beyaz ya da leylak rengi gibi farklı renklerdeki muhabbet kuşları evcilleştirilmiş muhabbet kuşlarında yer almaktadır, bu renklere sahip muhabbet kuşlarının İngiliz muhabbet kuşu olduğunu söylemek mümkündür. Evde beslemek için her ne kadar İngiliz muhabbet kuşları tercih edilse de Avustralya kuşları da oldukça popülerdir. Boyut ve renklerine bakılarak muhabbet kuşlarının cinsi kolay bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Davranış Analizi

"Muhabbet kuşu ırkı nasıl anlaşılır?" sorusunun cevaplarından bir tanesi de davranış farklılıklarıdır. İngiliz muhabbet kuşları Avustralyalı akrabalarına göre daha sevecen ve daha dost canlısıdır. Evcilleştirilmiş olmaları nedeniyle ısırma huyları pek bulunmamaktadır. Ayrıca sahiplerine çok daha kolay bir şekilde alışabilmektedir. Diğer taraftan Avustralyalı muhabbet kuşları vahşi oldukları için daha az dost canlısıdırlar. Bununla beraber daha fazla ısırma eğilimleri de olmaktadır. Muhabbet kuşu türleri arasındaki en önemli davranış farklılığı ise İngiliz muhabbet kuşlarının daha kolay bir konuşmasıdır. Vahşi olanlar yani Avusturalya muhabbet kuşları evde bakılmadıkları sürece konuşmaz. Diğer taraftan evcil hayvan olarak beslenen Avustralyalı muhabbet kuşlarının konuşmayı daha geç ve daha zor öğrendiği de bilinmektedir. Davranış farklılığı cinsiyetlerde de görülmektedir. Erkek muhabbet kuşları daha dışa açık, oyun oynamayı seven ve daha sesli bir kişiliğe sahiptirler. Dişi muhabbet kuşları ise daha saldırgandır ve doğaları gereği daha korumacı davranışlar sergilerler. Bununla beraber dişi muhabbet kuşları erkeklere göre daha sessiz yapıdadırlar.

muhabbet kuşu cinsleri nasıl anlaşılır

Muhabbet Kuşlarının Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarının cinsiyetleri erken dönemde anlaşılabilir. "İki aylık muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır?" sorusunun cevabı çok basittir. Muhabbet kuşları yaklaşık birkaç haftalık olduğunda gagalarının üzerinde yer alan et dokusuna bakarak cinsiyetleri belirlenebilmektedir. Burun deliklerini çevreleyen bu doku ilk başta hem dişilerde hem de erkeklerde pembe renge sahiptir. Ancak zaman ilerledikçe renk değişimi meydana gelmektedir. Normal durumlarda dişilerin bej, pembe ya da açık mavi renklerde erkeklerin ise daha belirgin bir mavi renkte olur. Üreme döneminde ise renk değişiklikleri meydana gelebilmektedir. Üreme döneminde dişi muhabbet kuşlarındaki doku doku daha büyümektedir. Erkek muhabbet kuşlarında ise dokunun rengi daha koyu maviye dönmektedir. Ancak üreme hormonlarının düşük olduğu dişilerde ise durum biraz daha farklıdır. Bu muhabbet kuşlarının gagasının üzerinde yer alan doku da açık mavi renktedir. Bu yönüyle erkeklerden ayırmak zor olabilmektedir. Genç dişilerde gaga üzerindeki doku açık mavidir ve burun delikleri etrafı genellikle beyaz renklidir. Erkeklerde bu doku koyu mavidir. Ancak üreme hormonlarının düşük olduğu ya da hastalığı olan erkeklerde kahverengi ya da kahverengi - pembe arası bir renk görülebilmektedir. Bununla beraber bazı hastalıklar sonucunda burun delikleri etrafında sarı - yeşilimsi bir renk meydana gelebilmektedir. Genç erkeklerde ise mavimsi bir pembe ya da açık mor rengi görülmektedir. Muhabbet kuşunun yaşı ilerledikçe bu renk daha da koyulaşmaktadır.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.