Muhabbet Kuşları Hakkında Bilmediğiniz 10 Bilgi

08.12.2021 Aysegül Tunçay


Muhabbet kuşları sahip oldukları birçok özellik nedeniyle en popüler evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşları canlı renkleri, konuşabilmeleri ve eğlenceli olmaları gibi pek çok özellikleri sebebiyle evine daha önce evcil hayvan almamış olan kişiler için doğru evcil hayvan olabilirler. Muhabbet kuşları aslında bir papağan türüdür ve macaw gibi papağanlar ile uzaktan akrabalardır. Bu yazımızda muhabbet kuşları hakkında az bilinen bilgileri paylaşacağız. Yazının sonunda muhabbet kuşları ile ilgili öğrendiğiniz bilgiler sayesinde onların aslında göründüklerinden daha eğlenceli ve mükemmel olduğunu anlayacaksınız.

birbirini öpen iki muhabbet kuşu

Muhabbet Kuşlarının Üçüncü Göz Kapağı Vardır

Memelilerin büyük bir çoğunluğu sadece iki göz kapağına sahiptir ve bunları gözü açma ve kapama için kullanırlar. Muhabbet kuşlarında ise görünmeyen üçüncü göz kapağı bulunmaktadır. Bu göz kapağı gözü tozdan ve partiküllerden temizlemek için kullanılmaktadır. Bu iç kapak gözün ön tarafında yer almaktadır. Yukarıdan aşağına doğru kapanarak gözün içindeki tozların temizlenmesini sağlar.

Renkleri Kamufle Olmalarını Sağlar

Günümüzde çok renkli muhabbet kuşları bulunsa da aslında doğada sadece yeşil ve sarı renkli olanları yer alıyor. Ağaçların dallarında yaşam alanlarındaki yırtıcılardan saklanabilmek renkleri sebebiyle onlar için oldukça kolay. Muhabbet kuşlarında sarı renk genetik mutasyondan kaynaklıdır. İlk mavi renkli muhabbet kuşu ise 1878 yılında yine bir genetik mutasyonun sonucunda bu renge sahip olarak dünyaya gelmiştir. Bu mutasyon için DNA diziliminde tek bir değişiklik yapmak yeterli olmuştur.
dalda duran yeşil renkli muhabbet kuşu

Kalp Ritimleri Çok Yüksektir

Muhabbet kuşları hakkında ilginç bilgilerden bir tanesi de kalp ritimleri ile ilgili. Tüm kuşlar hızlı metabolizmaya ve hızlı reaksiyonlara sahiptir. Bu nedenle onların kalp ritminin yüksek olması son derece normaldir. Ancak bir insanın kalp ritmi dakikada 75 iken muhabbet kuşlarında bu sayı 500'e kadar çıkmaktadır. Muhabbet kuşlarının kalp ritmi o kadar yüksektir ki normal bir şekilde dinleyerek hesaplanamamaktadır. Bununla beraber nefes alış verişleri de oldukça hızlıdır. Bir muhabbet kuşu dakikada 65 ile 68 defa arasında nefes alıp verir.

minyatür bilgisayara bakan muhabbet kuşu

Monoklüler Görüşe Sahiptirler

Muhabbet kuşlarının özellikleri arasında monoklüler görüş de yer almaktadır. Bu sayede muhabbet kuşları gözlerini birbirinden bağımsız bir şekilde oynatabilmektedir. Hayvanların dünyasında kuşlar en iyi görüşe sahiptir. Kafalarının yanlarında yer alan gözleri sayesinde tüm açılardan görüş sağlayabilirler. Büyük bir çoğunluğunun görüş açısı 360 dereceye yakındır. Papağanlarda her göz için birbirinden bağımsız çalışan iki göz çukuru bulunmaktadır. Bu sayede muhabbet kuşları aynı anda birden fazla noktaya odaklanabilirler. Ancak muhabbet kuşlarının derinlik algısı açısından oldukça zayıftır. Muhabbet kuşlarının bir diğer özelliği de saniyede 150 görselden fazlasını görebilmeleridir. Karşılaştırma yapmak gerekirse insanlar saniyede en fazla 16 görsel görebilirler, muhabbet kuşları insanlardan yaklaşık 9 kat daha fazla görsel görebilmektedir. Muhabbet kuşlarının karanlıkta görüşleri oldukça kötüdür. Bu nedenle karanlıkta kaldıklarında stres olabilirler. Bunun önüne geçmek için geceleri kafesin bulunduğu yerdeki ışığı tamamen kapatmak yerine biraz kısmak ya da bir gece lambası kullanmak yeterli olmaktadır.

pinpon topu ile oynayan muhabbet kuşu

Zekaları ile Şaşırtırlar

Muhabbet kuşlarının konuşacağının ya da şarkı söyleyeceğinin bir garantisi yoktur. Ancak tüm kuş türleri arasında en çok şarkı söyleyen türlerden bir tanesidir. Bununla beraber kelime ve cümle öğrenebilirler. Muhabbet kuşlarının diğer birçok papağan türüne göre daha geniş kelime haznesi ve daha seçilebilir sesleri vardır. Muhabbet kuşu hakkında bilgi olarak en ilginçlerinden bir tanesi de aslında matematiğe yatkın olmalarıdır. Bu kuşlar basit toplama yapabilecek ve üçe kadar sayabilecek kapasiteye sahiptir. Bir muhabbet kuşu avcunuza üç tane ödül koyduğunuzda ve ondan bir tane almasını istediğinizde bunu yapabilir. Ancak kalan iki taneyi de mutlaka sizden isteyecektir. Bununla beraber her iki cinsiyetteki muhabbet kuşları da konuşabilmektedir. Ancak erkek muhabbet kuşu özellikleri arasında konuşmaya yatkınlık öne çıkar. Genç muhabbet kuşlarını eğitmek ve konuşturmak yetişkin kuşlardan daha kolaydır.

Dört Parmakları Vardır

Genellikle kuşların üç parmağı bulunmaktadır ancak muhabbet kuşları söz konusu olduğunda bu durum farklıdır. Muhabbet kuşlarında ikisi önde ve ikisi arkada olmak üzere dört parmak bulunmaktadır. Bu hayatını ayaklarının üzerinde geçiren hatta ayaklarının üzerinde uyuyan kuşlar için son derece büyük bir avantajdır. Kuşların ayaklarının üzerinde olmadığı tek zaman uçtukları zamandır.

beslenen iki muhabbet kuşu

Sağlıklı Üreme İçin Kilo Alırlar

Dişi muhabbet kuşu özellikleri arasında çiftleşme döneminde kilo kazanımı bulunmaktadır. Bu ekstra kilo kalsiyumun vücutta tutulması nedeniyle kemik yoğunluğundan gelmektedir. Üremeyi desteklediği için kalsiyum son derece önemlidir. Çiftleşme zamanında dişi muhabbet kuşları kendi kilolarının %20'si kadar daha kilo alabilirler. Renk Algıları Tetrakromatiktir Muhabbet kuşlarının görmeyle ilgili özellikleri saymakla bitmiyor. Bu kuşların gözlerinde dört renk görmeyi sağlayan hücreler yer alıyor. İnsanlarda ise bu sayı üç. Bu nedenle onlar ultraviyole renk spektrumunu görebilirken insanlar göremez. Kuşlar bu özelliklerini çiftleşme ve yem aramak için kullanır.

Duyma Frekans Aralıkları Geniştir

İnsanların duyma aralığı 20 ile 20.000 Hz'dir. Üstelik yaşlandıkça duyma yetimizde kayıpların olması kaçınılmaktadır. Bu nedenle daha üst perdelerdeki sesleri duymamaya başlarız. Muhabbet kuşlarının duyma yetileri bizimkilerden çok daha iyidir. Özellikle vahşi doğada yırtıcıların seslerini çok çabuk ve kolay bir şekilde algılayabilirler.

uçan sarı yeşil renkli muhabbet kuşu

Kemiklerinin İçinde Hava Kesesi Bulunur

Muhabbet kuşlarının kemikleri diğer çoğu kuşta olduğu gibi hava keselerinin olduğu boşluklara sahiptir. İnsanlarda ise bu keselerin yerinde ilik adını verilen yumuşak dokular bulunur. Kuşların kemiklerindeki bu hava keseleri onların uçmasına yardımcı olur. Yine kuşlarda hava akışı tüplerden ve odalardan doğru olacak şekilde tek yönlüdür. İnsanlarda akciğerlere doğru ve dışarı olmak üzere çift yönlü solunum bulunmaktadır. Muhabbet kuşları bu benzersiz yapıları nedeniyle nefes aldıklarında aslında hava akciğerlerinden çıkar. Nefes verdiklerinde ise taze hava akciğerlerine girer.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay Tüm Yazıları

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.