Kedilerde Pati ve Tırnak Bakımı

02.04.2022 Deniz Öz


Kediler her ne kadar kendilerine çok iyi bakan canlılar olarak bilinseler de patilerinin bakımı söz konusu olduğunda pek yeterli oldukları söylenemez. Patilerinin temizlenmesi, uzayan tırnaklarının kesilmesi ve pati pedlerinin yumuşatılması kedilerin daha sağlıklı ve konforlu kalmasına yardımcı olan bakım süreçlerindendir. Evde yaşayan kedilerin en temel bakım ihtiyaçları arasında yer alan pati ve tırnak bakımı hakkında hazırladığımız bu içeriğimizde dostunuzun konforunu ve sağlığını iyileştirecek öneriler bulabilirsiniz.

patisini yalayan sarı beyaz kedi

Kedilerde Pati Bakımı Neden İhmal Edilmemeli?

Kedilerin patilerinde bulunan yastıkçıklar yüksekten atladıklarında bir şok emici görevi görür. Bu sayede maruz kalınan güç patilerden emilir ve bacakta yer alan bağ dokulara, tendonlara veya kemiklere ulaşmaz. Böylelikle kedi zarar görmemiş olur. Patilerin bir diğer görevi de her adımda çekiş sağlamaktadır. Kediler hızlı koşturduğunda patiler kaymayı önleyerek onların daha rahat hareket edebilmesini sağlar. Bunlarla beraber patilerdeki yumuşak yastıkçıkların bir diğer önemli görevi de sıcak ya da soğuk hava koşullarında ayağı korumaktır. Patileri ve yastıkçıkları kötü durumda olan kedilerin hayat kalitesi önemli ölçüde düşmektedir. Kedilerde pati bakımı pati yastıkçıklarının sağlıklı tutulması ile de sınırlı değildir. Tırnak bakımı da bu sürecin en önemli aşamaları arasında yer alır. Kedilerin tırnaklarının çok uzaması yürüme ve hareket esnasında ağrı yaşamalarına neden olabilir. Üstelik içgüdüsel olarak tırmalama davranışı sergilemeleri tırnak kesiminin ev eşyaları üzerindeki yıkıcı etkinin azaltılmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Bir de pati arasında uzayan tüyler var, uzun tüylü kedilerde sıklıkla karşılaşılan bu durum hem rahatsız edici olabilir hem de çeşitli hijyen sorunlarını gündeme getirebilir. Tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda kedilerde pati ve tırnak bakımı süreçleri hakkında farkındalığın artması önemlidir.

Pati Temizliği

Kedilerde pati bakımı pati temizliği ile başlar. Kedi evden dışarı çıkmıyor olsa dahi günde birçok kez tuvaletine gider bu esnada da patilerinin arasına kum yapışabilir. Ayrıca evde bulunan küçük objeler de kedilerin patilerine takılabilmektedir. Bu durumun iki tehlikesi bulunmaktadır. Patinin arasında kalan kimyasallar kedi tarafından yalandığında yaralayıcı olabilmektedir. Bununla beraber her ne kadar patilerin arasında kimyasallar olmasa bile herhangi bir yabancı madde zamanla yaraya yol açabilmektedir. Kedilerde pati yarası enfeksiyon kaptığında kedi için bu durum oldukça zorludur. Bu nedenle kedinizin patilerinin arasını günlük olarak kontrol etmeniz ve temizlemeniz tavsiye edilir.

tırnağı kesilen gri kedi

Tırnak Kesme

Kedilerde pati bakımı kadar tırnak bakımı da önemlidir. Birkaç haftada bir onun tırnaklarını kesmeniz önerilmektedir. Tırnaklar aşırı uzadığında içeri doğru kıvrılarak patiye ve yastıkçıklara zarar verebilmektedir. Ayrıca uzun tırnaklar ile evdeki sert zeminde yürümek kediler için daha zor olmaktadır. Kedinizin tırnaklarını keserken dikkatli olmanız gerekir. Çok derinden kestiğinde tırnak içerisinde yer alan damarlara ve hassas sinir uçlarına zarar verebilirsiniz. Bu nedenle kedilerin tırnağının patiye yakın kısmındaki içerisi pembe dokulu olan kısma müdahale edilmemesi gerekir.

Patilerin Arasındaki Tüyleri Kesme

Bazı kedilerin patilerinin arasında tüyler uzayabilir. Pati arasında uzayan tüyler bölgeye başta kum olmak üzere çeşitli küçük cisimlerin kaçmasını kolaylaştırır. Bazı kediler patilerinde uzayan tüylerden rahatsız da olabilirler ve bu rahatsızlıklarını bölgeyi aşırı yalayarak dışa vurabilirler. Kedilerde pati ve tırnak bakımı dahilinde patilerde çıkan tüyleri kesmek doğru bir tercih olacaktır. Böylece hem kedilerin konforu artırılabilir hem de tüyler arasına pislik ya da cisim kaçması ihtimali minimize edilebilir.

Nemlendirici Kullanma

Kedilerin patilerinde bulunan yastıkçıkları sağlıklı, yumuşak ve işlevsel tutmak için nemlendirici kullanmak en akılcı yöntemlerden biridir. Yastıkçıklar aşırı kuru olduğunda çatlamaya ya da soyulmaya başlar. Bu gibi durumlarda nemlendirici kullanımı tavsiye edilmektedir. İnsanlar için geliştirilmiş ürünleri kullanmak kediler için oldukça zararlıdır. Zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi doğal yağların kullanılmasında ise herhangi bir sakınca yoktur. Ancak evin her tarafının yağ olmaması için bir süre boyunca kedinizi banyoda tutmanız gerekmektedir. Diğer taraftan kedi patileri için geliştirilmiş olan nemlendiricileri de tercih edebilirsiniz. Bu nemlendiricilerin içerisinde ağır kimyasalların olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Kedi ve köpek pati bakımı için tercih edilebilecek güvenli krem ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

tekir kedi patisi

Yastık Ayak Kontrolü

Yastık ayak hastalığı olarak bilinen plazma hücre pododermatiti kedilerde yastıkçıkları etkileyen ve çok yaygın olmayan bir hastalıktır. Çok acıya neden olmadığı için kediler topallamamaktadır. Yastık ayak genelde her iki patiyi birden, eş zamanlı olarak etkiler. Kedilerde pati şişmesi olarak görülen bu hastalık zamanla renk değişimine ve ülserleşmeye kadar gidebilir. Bu gibi bir belirti fark edildiği anda veteriner hekim muayenelerinin ihmal edilmemesinde fayda olacaktır.

Kedilerde pati ve tırnak bakımı ihmal edilmediği takdirde hem olası sağlık sorunlarının önlenmesi mümkün olabilir hem de dostlarımızın daha konforlu bir yaşam sürmeleri sağlanabilir. Bakım süreçlerine ek olarak onları eğlendirirken içgüdüsel ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayan bazı kedi ürünleri de bulunmaktadır. Kedilere özel bir tırmalama alanı sağlama çoklu faydalar sunar.

Kedilere Özel Tırmalama Alanları ile Hem Bakım Hem Eğlence Bir Arada

Köpeklerde bulunan doğal çiğneme dürtüsü gibi kedilerde de tırmalama dürtüsü bulunmaktadır. Bu nedenle evinizde onun tırmalayabileceği çeşitli alanlar hazırlamalısınız. Tırmalama oyuncakları ile kedinizin mobilyalarınıza zarar vermesini de önleyebilirsiniz. Tırmalama ile beraber kediler pençelerini temizlerler. Bununla beraber patilerini ve sırtlarını da rahatlatırlar. Kedilerin tırmanma alışkanlıkları farklıdır ve bu konuda tek bir tercihe sahip değillerdir. Bu nedenle farklı şekillerde, dokularda ve boyutlarda birkaç tane tırmalama oyuncağı alarak onun kendi seçimini yapmasını sağlayabilirsiniz. Kediler için tırmalama tahtası ve evleri modellerini buradan inceleyebilirsiniz.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.