Tahıllı Mama ile Tahılsız Mama Arasındaki Fark Nedir?

Tahıllı Mama ile Tahılsız Mama Arasındaki Fark Nedir?

24.01.2020 Petlebi Güvenli E-Ticaret Ltd. Şti.


Kedi dostlarımıza mama seçerken en iyisi olsun istiyoruz. Son yıllarda mama marka ve çeşitlerinin de artmasıyla kafalarda hep ‘tahıllı mama mı tahılsız mama mı?' sorusu oluştu.

Kedilerin doğal beslenme sürecinde olması gereken en temel besin maddeleri yağ ve proteindir. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için bu maddeleri tüketmeleri gerekir. Aslına bakacak olursak doğada kediler tam etçil canlılardır. Tüm kediler aynı sindirim sistemine sahip olsalar da doğadaki kediler ile evcil kedilerin yaşam tarzları arasında ciddi farklar vardır. Doğadaki kediler günlük hayatta daha aktif rol alırken evdeki kedilerimizin hareketleri kısıtlıdır. Bu nedenle üretilen mamalarda kedilerin günlük aktivitesi göz önünde bulundurularak tahıl eklenir protein miktarı dengelenir.

Tam ve dengeli beslenme için vitamin ve taurin gibi aminoasitler mamaya kimyasal işlem ve basınçtan sonra eklenir. Bu işlem vitamin ve minerallarin kimyasal işlemden etkilenmesini engeller.

Tahıllı Mama ile Tahılsız Mama Arasındaki Fark Nedir?

Tahıllı mamaların protein oranı buğday, mısır ve pirinç gibi yüksek tahıllar ile dengelenir. Bu tahılların kediler tarafından fazla tüketilmesi fazla kiloya ve hipoglisemiye (diyabet) neden olabilmektedir.

Tahılsız mamaların protein oranı ise tahıl yerine sebzelerle dengelenir, et oranı daha yüksektir. Bu nedenle tahılsız mamalarda protein oranı daha fazladır. Karbonhidrat oranı daha düşük olduğu için kedilerin enerjik hissetmesini sağlar. Tahılsız mamalar kedilerin kilo kontrolüne de yardımcı olur. Özellikle kısırlaştırma sonrası ve yaşlılık döneminde fiziksel aktivite azaldığı için kilo alma eğilimi olan kediler için kullanılabilir.

Tüylü dostunuzun sizinle daha uzun ve sağlıklı yıllar geçirmesi için, her konuda olduğu gibi mama konusunda da seçici olmalı ve tüm besin ihtiyacını karşılayacak mamalar tercih etmelisiniz. Sürekli kullandığınız mamayı arada bir değiştirmek dostunuz için değişiklik olacak ve farklı mamaların içeriğinde bulunan vitamin ve minerallerden faydalanmış olacaktır. Kedinize takviye olarak vitamin vererek yaşam kalitesini yükseltebilirsiniz.