Kedilerde Ani ve Çılgın Davranışların Nedenleri

19.11.2021 Aysegül Tunçay


Kediniz aniden koşmaya başlıyor ya da hiç bitmeyecekmiş gibi hissettiren bir miyavlama seansı ile sizi şaşırtıyor olabilir. Kedilerdeki bu ani ve çılgın davranışlar kedi sahiplerini çoğu zaman şaşırtır. Kedilerin vücut dillerini anlamak insanların ya da köpeklerin vücut dillerini anlamak kadar kolay değildir. Bu nedenle kedi sahiplerinin bu ani ve çılgın davranışların ortaya çıkışındaki temel unsurlar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Kediler için ani ve çılgın davranışlar tamamen normal olabileceği gibi bazı durumlarda davranış bozukluklarına da işaret ediyor olabilir. Bu yazımızda kedilerde ani davranışların nedenlerini ele alırken kedilerde davranış bozuklukları özelinde de bilgiler vereceğiz.

otların arasına atlayan kedi

Kediler Neden Ani ve Çılgın Hareketler Yapar?

Her cinsten kedinin aniden koşmaya başladığı, bütün evi bir anda dünyanın en önemli hazinesini ararmışçasına tavaf ettiği, canı çok yanıyormuş gibi miyavladığı zamanlar vardır. Sanki bir yarış pistinde kovalanıyor gibi koşan kediler bir anda yavaşlar ya da aniden dururlar. Sonrasında sanki hiçbir şey olmamış gibi yalanmaya ya da çevreye bakmaya başlarlar. Pek çok kedi sahibi bu davranış ile karşı karşıya gelir ve kediyi rahatsız eden bir olay olduğu çıkarımı yapar. Benzer bir şekilde aniden başlayan yüksek sesli miyavlamalar da kedi sahiplerini tedirgin eden davranışlar arasında yer alır. Hem aniden koşma hem de miyavlama gece geç saatlerde meydana gelebilir. Bu durum gece yarısı çılgınlığı olarak ifade edilmektedir. Kediler bu çılgınca davranışlarına sahiplerini ortak etmek için, başka bir deyişle kendi vahşi eğlencelerine sahiplerini çağırmak için yatağa atlamayı ve sahiplerini uyandırmayı tercih edebilirler. Kedilerde ani ve çılgın davranışların farklı nedenleri olabilir.

Vahşi İçgüdüler

Ev kedilerinin dünyanın en sevimli canlıları arasında yer aldığını söylemek mümkündür. Güzel tüyleri, geceleri büyüyen gözleri, öne doğru yatan sevimli kulakları ile gerçek bir sevimlilik timsali olabilirler. Tüm bu sevimli görünümleri ardında onların doğal yırtıcılar olduğunu unutmamak gerekir. Ev kedileri, evcilleştirilmiş olsalar bile vahşi içgüdülerini korurlar. Kedilerin ani ve çılgın davranışlarının temelinde avlanma davranışları sergiliyor olmaları yatabilir. Ani dönüş manevraları yapıp, kaçış teknikleri denerken sahiplerini şaşkına çevirecek hareketler yapabilirler. Beslenmek için avlanma ihtiyacı olmayan evcil kedilerin bastırılmış enerjilerini atmaya ihtiyaçları vardır. Kedilerin içgüdülerini destekleyecek kedi oyuncaklarıyla farklı oyun seansları planlamak bu davranışların azalmasına ve kedinin de sağlıklı bir şekilde enerjisini artmasına yardımcı olur. Kedilerin severek oynadığı, onların içgüdülerini harekete geçirecek şekilde tasarlanmış kedi oyuncaklarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Gece İçgüdüsü

Kediler nocturnal yani geceleri hareketli olup gündüzleri uyuyan canlılardır. Bu nedenle kedilerin gece daha aktif olması yaygın görülen bir durumdur. Özellikle kediler gün içerisinde yeterince egzersiz yapmadıkları ya da hareket etmedikleri durumlarda geceleri çok aktif olabilirler. Gün içerisinde evde yalnız kalan kedilerde geceleri sahiplerinin eve gelmesi ile birlikte çok daha hareketli olabilirler.

Yaşlanma

Yaşlanma ile birlikte bilişsel işlev bozuklukları ortaya çıkabilir. Evcil hayvanlar yaşlandıkça beyinleri farklı şekilde çalışmaya başlar Yaşlanan kedilerde ani ve çılgın davranışların ortaya çıkmasının temel nedeni de sahip oldukları içgüdülere ek olarak yaşları olabilir.

Parazitler

Bir kedinin çılgınca hareketler sergilemesinin nedeni vücudunda onu rahatsız eden bir şeyler olması olabilir. Kediler pire ısırıklarına karşı duyarlı olabilir, sahip oldukları dış parazitler ulaşamayacakları noktaların kaşınmasını sağlayabilir. Bu durumda kedinin aniden çılgın gibi hareket etmeye başladığını, kendini ısırmaya çalıştığını görebilirsiniz. Bu tür bir durumla karşılaştığınız zaman mutlaka dış parazit ihtimalini göz önünde bulundurmalı ve bir veteriner hekime danışmalısınız.

Kedi Hiperestezi Sendromu (FHS)

Kedi hiperestezi sendromu kedilerin çılgın davranışlarının bir nedeni olabilir. Yetişkin ve yaşlı kedileri etkileyen, nedeni bilinmeyen bu sendrom kedilerin ani ve çılgın davranışlarının nadiren olsa da sebebi olabilir. Kedi hiperestezi sendromu olan kedilerde kedilerin sırtındaki deri koşarken dalgalanıyor gibi gözükür. Herhangi bir dış parazit sorunu olmadan kedi sık sık kuyruğunu ısırır. Kedi sahipleri kedinin sırtını ya da kuyruğunu okşadığı zaman kedi o bölgeleri aşırı derecede tımar eder, kaşır veya ısırır sonrasında da ev içerisinde çılgınca koşar. Bu tür belirtilerin fark edilmesi halinde en kısa sürede bir veteriner hekime danışılması gerekir.

manevra yapan kedi

Kedilerde Ani Davranışlar ve Saldırganlık Arasındaki Farklar

Kedilerde ani davranışlar ile saldırganlık arasında çok temel farklar vardır. Bu nedenle kedi sahiplerinin iyi gözlemciler olması çok önemlidir. Hem ani davranışların hem de saldırganlığın tıbbi nedenleri olabileceği için kedilerin hareketlerini iyi analiz etmek gerekir. Kedilerde ani davranışlar genellikle aniden koşma, uzun süreli ve yüksek sesli miyavlama olarak ortaya çıkar. Saldırganlık ise tıslama, kabarmış tüyler, hırlama, geriye yatık kulaklar ve sertleşmiş kuyruk gibi değişimler ile kendisini gösterir. Kedilerde saldırganlığın da tıpkı ani davranışlarda olduğu gibi farklı nedenleri olabilir. Bu nedenle kedilerde davranış bozuklukları, saldırganlık nedenleri ve çılgın davranış tetikleyicileri ayrı ayrı ele alınmalıdır.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay Tüm Yazıları

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.