Köpeklerde Göz Akıntısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeklerde Göz Akıntısı Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

28.05.2021 Deniz Öz


Köpeklerde göz akıntısı yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkabilir. Bazı durumlarda toza ya da kire maruziyetten kaynaklanabilen göz akıntısı bazı durumlarda alerjiler ya da glokom gibi ciddi hastalıkların habercisi olarak kendini belli edebilir. Bu yazımızda köpeklerde göz akıntısı nedenleri ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Köpeklerde Göz Akıntısı

Göz yaşlarının taşması olarak kısaca özetleyebileceğimiz göz akıntısı, köpeklerde spesifik bir hastalıktan ziyade farklı bir hastalığın semptomu olarak kabul edilen bir durumdur. Normal şartlarda gözleri nemlendirmek üzere gözyaşı üretimi önemli bir gerekliliktir. Gözyaşı üretimi fazla olduğu zamanlarda ise köpeklerin burunlarının yan kısmından veya köşesinden gözyaşları akarak köpeklerde gözyaşı lekeleri oluşturur. Köpeklerde gözyaşı lekeleri hakkında hazırladığımız içeriğimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Köpeklerde göz akıntısı göz yaşının fazla üretiminden de yetersiz drenajından da kaynaklanabilir. Gözyaşı drenajının yeterli oranda yapılamamasının en yaygın nedeni nazolakrimal kanalların tıkanması veya deformiteye bağlı olarak göz kapaklarının fonksiyonlarının zayıflamasıdır.

Köpeklerde Göz Akıntısı Çeşitleri

Köpeklerde göz akıntısı farklı renkte ve kıvamda görülebilir. Şeffaf akıntı, açık yeşil sarı akıntı, mukus kıvamlı akıntı gibi çeşitlendirebileceğimiz bu semptom özellikle açık tüylü köpeklerde belirgin hale gelir. Açık renkli tüylere sahip olan köpeklerin genellikle gözlerinin iç köşesine yakın kısımdaki tüylerde kırmızımsı kahverengi bir renk değişikliği meydana gelir. Köpeklerde kahverengi göz akıntısı nedeni gözyaşlarının uzun süre havaya maruz kaldığında kahverengiye dönüşen porfirin adlı bir pigment içermesidir. Gözyaşı miktarında artış, gözlerde kızarıklık gibi belirtilerin fark edilmesi halinde veteriner hekimlere danışılmalıdır.

gözyaşı akan kahverengi köpek

Köpeklerde Göz Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

Köpeklerde göz akıntısı nedenleri farklılaşabilir. Köpeklerde şeffaf ve temiz görünümlü bir göz akıntısı bulunuyorsa büyük ihtimal alerjilerden veya göze toz kaçmasından kaynaklanıyordur. Gözlerden birinde sulu veya mukus kıvamlı bir akıntı bulunuyorsa göze batan kirpik gibi bir yabancı materyalin etkisi olduğu düşünülebilir. Gözden gelen akıntı sarı ve yeşil gibi farklı renklerdeyse ciddi bir enfeksiyon olduğunun varsayılmasında fayda olacaktır. Köpeklerde göz akıntısı nedenlerinin belirlenmesi için veteriner hekimlere danışılması bu açıdan oldukça önemlidir. Köpeklerde göz akıntısı nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

Konjonktivit: Alerjiler, yaralanma, doğum kusurları veya gözyaşı kanal problemleri köpeklerde konjonktivit oluşumuna neden olabilir. Konjonktivit hastalığı bulunan köpeklerde sarı yeşil renkli, sulu bir göz akıntısı meydana gelebilir. Köpeklerde göz akıntısı nedeni konjonktivit olduğu takdirde köpeklerde göz akıntısı tedavisi kapsamında. Konjonktivite neden olan unsurun belirlenmesi ve bu doğrultuda tedavi planlamasının yapılması gerekir.

Kornea Ülserleri: Yüzeysel veya derin olabilen kornea yaraları oldukça ağrılıdır. Kornea travması, gözyaşı üretimi azlığı, gözde yabancı cisim varlığı veya yaralanmalar sonucu oluşabilen kornea ülserleri köpeklerde göz akıntısı, ışığa duyarlılık, pati ile gözleri ovuşturma, gözde kızarıklık gibi çeşitli şikayetlere neden olabilir. Kornea ülserlerinin tedavisi kapsamında antibiyotik veya antiinflamatuar ilaçlara veya cerrahiye başvurulması gerekebilir.

Epifora: Sulu ve akıntılı gözlerle karakterize olan epifora, köpeklerde göz akıntısı nedenleri arasında yaygın bir şekilde görülür. Genelde cilt enfeksiyonu ile sonuçlanan bu sağlık sorunu kirpik anomalileri, alerji, kornea ülseri, göz ağrısı veya tümör gibi farklı nedenlerle ortaya çıkabilir.

Alerjiler: Köpeklerde göz akıntısı nedenleri arasında alerjiler de bulunur. Alerjiler mevsimsel ya da yıl boyu etkisini sürdürebilir. Köpekler de insanlar gibi birçok alerjene reaksiyon gösterebilen canlılar oldukları için alerji kaynaklarının bulunması gerekir. Alerji nedeniyle göz akıntısı görüldüğü takdirde veteriner hekimler alerji semptomlarını kontrol altına alabilmek için önerilerde bulunup tedavi planlaması yapacaklardır.

Köpeklerde Göz Akıntısı Tedavisi

Köpeklerde göz akıntısı ile sonuçlanan birçok farklı sağlık sorunu ya da durum söz konusu olabilir. Köpeklerde göz akıntısı tedavisi kapsamında ilk olarak göz akıntısı nedenlerinin belirlenmesi gerekir. Az önce de belirtildiği gibi göz akıntısı tek başına bir hastalık olmaktan ziyade farklı sorunların bir işaretidir. Dolayısıyla nedene göre tedavi planlaması yapılması en etkili ve doğru yöntem olarak ön plana çıkacaktır.

Yine de köpeklerde göz akıntısı tedavisi hakkında bazı genellemelere başvurulması mümkündür. Nedenler doğrultusunda değişiklik gösterebilse de çoğunlukla köpekler için göz damlaları kullanılarak göz akıntısı sorunu ile mücadele edilebilir.

Köpeklerin göz sağlığını korumak ve gözyaşı lekelerini gidermek için kullanabileceğiniz göz bakım ürünlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.