Muhabbet Kuşlarının Tüketebileceği Besinler -2

Muhabbet Kuşlarının Tüketebileceği Besinler -2

03.11.2021 Aysegül Tunçay


Muhabbet kuşlarının beslenmesinde yaygın tercih onlar için özel olarak formüle edilen tohum ve besin karışımlarıdır. Ancak omnivor canlılar oldukları için muhabbet kuşları hem ot hem de et tüketebilirler. Aynı zamanda muhabbet kuşları pek çok sebze, meyve ve protein kaynağını da güvenle yiyebilirler, elbette ölçülü olmak şartıyla. Muhabbet kuşlarının beslenmesinde onlar için formüle edilen kuş yemlerinin tercih edilmesi çok önemlidir ancak bir yandan beslenmelerinde %20-30 gibi oranlarla taze meyve ve sebzelere yer verilmesi, farklı yemişler tüketmelerine olanak sağlanması da tavsiye edilir. Bu yazımızda genel olarak "muhabbet kuşu hangi meyveleri yer?" sorusunun cevabını verirken çok öne çıkan bazı besinleri de inceleyeceğiz. Muhabbet kuşlarının beslenme gereksinimleri hakkında daha detaylı bilgi almak için "Muhabbet Kuşu Beslenmesi Nasıl Olmalı?" başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

muhabbet kuşu elma yer mi

Elma

Muhabbet kuşu kafeslerine sıkıştırılmış bir dilim elma görüntüsüne muhabbet kuşu besleyenler ya da muhabbet kuşu besleyen tanıdığı olanlar aşinadır. Yine de "muhabbet kuşu elma yer mi?" sorusunu sorduysanız cevap evet olacaktır. Elma zengin bir besin kaynağı olarak kuşlar için oldukça lezzetli bir atıştırmalıktır. Ancak elma çekirdekleri kuşlara zarar verebileceği için elmanın düzgün bir şekilde temizlenerek muhabbet kuşlarına verilmesi gerekir. Elma kabuklarında tarımsal ilaçlar bulunabileceği için elmanın mutlaka güzelce temizlenmesi ve kabuklarının soyularak verilmesi önerilir. Elmanın içeriğinde kuşların solum sistemlerini destekleyen A vitamini bol miktarda bulunur. Bunun yanı sıra kalsiyum, magnezyum ve fosfor açısından zengin olan elma muhabbet kuşlarının kemiklerinin güçlenmesine yardımcı olur.

Muz

"Muhabbet kuşu muz yer mi?" sorusunun cevabı evet olarak verilebilir. Muz muhabbet kuşlarının beslenmesi için güvenilir bir meyvedir, elbette doğru miktarda sunulduğu sürece. Muz içerisinde pek çok vitamin ve mineral vardır ve oldukça az yağ oranına sahip bu meyve muhabbet kuşları için iyi bir takviyedir. Ancak her meyvede olduğu gibi muzun da muhabbet kuşlarına ufak miktarlarda verilmesi gerekir. Muz içerisinde bulunan potasyum, B6 vitamini, bakır, magnezyum, manganez ve C vitamini, kuşlar için faydalıdır. Kuşlar muzun kabuklarını da severek yerler ancak sindirimi zor olduğu için kabukları tüketmemeleri önerilir.

muhabbet kuşları biber yer mi

Biber

"Muhabbet kuşları biber yer mi?" sorusu çok sık sorulmaz. Muhabbet kuşlarına biber vermek pek çok insan için tedirgin edicidir. Biberin acı olma ihtimalî bu tedirginliğin temel nedenidir. Ancak muhabbet kuşları bibere acı tadı veren kapsaisinin verdiği tadı alamazlar. Çünkü insanlarda ya da diğer canlılarda olduğu gibi çok hassas bir kapsaisin reseptörüne sahip değillerdir. Bu da hangi biber olursa olsun onlar için çıtır, sulu ve lezzetli bir şölen anlamına gelir. Biber içeriğinde bulunan pek çok faydalı vitamin ve mineral muhabbet kuşlarının sağlığı için önemlidir. C vitamini muhabbet kuşlarının bağışıklık sistemini güçlendirirken aynı zamanda daha hızlı iyileşmelerine yardımcı olur. B6 vitamini ise kırmızı kan hücrelerinin gelişmesine katkı sağlar ve muhabbet kuşunun besinleri daha kolay sindirmesinde etkili olur.

Fındık

Pek çok yemiş gibi fındık da muhabbet kuşları için iyi bir besin olarak kabul edilir. İçeriğinde bulunan yüksek yağ sebebi ile muhabbet kuşlarının fındık tüketiminin sınırlı tutulması sağlıkları için önemlidir. Fındığın içerisinde bulunan omega 3 muhabbet kuşlarının kalp sağlığına iyi gelir. E vitamini ise kanatlı dostlarımızın stres ile mücadelesine yardımcı olurken enfeksiyonlara karşı daha iyi birer savaşçı olmalarını sağlar.

muhabbet kuşu brokoli yer mi

Brokoli

Muhabbet kuşları brokoli yer mi diye soruyorsanız sorunuzun cevabı kesinlikle evet. Brokoli muhabbet kuşları için harika bir besin kaynağıdır. Yağ ve şeker oranı çok düşük olduğu için de kuşlar tarafından güvenle tüketilebilir. Ayrıca brokolinin ciddi bir lif kaynağı olduğu ve sindirim sistemini desteklediği de unutulmamalıdır. İçerisinde A, D ve K vitaminlerin yanı sıra demir, kalsiyum, potasyum içeren brokoli kuşların beslenmesinde tercih edilebilecek sağlıklı bir tercihtir.

Ekmek

Kuşlara ekmek vermek yaygın bir alışkanlıktır. Özellikle kış aylarında besinsiz kalmamaları için evde kalan ekmeklerin kuşlara verilmesi ile çok sık karşılaşırız. Bu durum da muhabbet kuşları ek yer mi? Sorusunu gündeme getirir. Evet, muhabbet kuşları da pek çok kuş türü gibi ekmek yiyebilir. Ancak ekmek yemenin muhabbet kuşları için hiçbir faydası yoktur. Ekmek sadece buğday ya da türevlerinden elde edilen un ile hazırlanmaz. İçerisinde maya ve tuz vardır. Bu iki maddenin de kuşların sağlığı için zararlı olabileceğini unutmamak gerekir. Eğer muhabbet kuşunuz ekmek yemeyi çok seviyorsa ona gluten, maya ve tuz içermeyen ekmekler sunabilirsiniz.

Dondurma

Dondurma her yaştan insanın severek tükettiği tatlılardan birisi. Pek çok evcil hayvanın dondurmaya olan düşkünlüğünü bilmeyen yoktur. Söz konusu muhabbet kuşları olduğunda da aynı düşkünlükten bahsedilebilir elbette daha önce dondurma ile tanıştırıldılarsa. Muhabbet kuşları dondurma yer mi? sorusunun cevabı teknik olarak evet olsa da dondurma tüketiminin muhabbet kuşları için zararlı olabileceğinin unutulmaması gerekir. Dondurma yüksek şeker içeren bir tatlı olduğu için sık ve çok miktarda tüketimi kuşlar için zararlıdır. Ayrıca muhabbet kuşlarının laktoz intoleransı olduğu da unutulmamalıdır. Muhabbet kuşlarının beslenmesine eklenebilecek farklı besinler hakkında bilgi almak için "Muhabbet Kuşlarının Tüketebileceği Besinler -1" başlıklı blog yazımıza göz atabilirsiniz.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.