Yavru Kediler Yoğurt Yer mi?

04.08.2021 Aysegül Tunçay


Kediler yoğurt yoğurt yiyebilir mi? sorusunun cevabı genellikle merak konusudur. Kedilerde laktoz intoleransı olduğu için kedilerin düzenli ve büyük porsiyonlarda yoğurt yemesi genellikle tavsiye edilmez. Ancak kedilerin çok ufak porsiyonlarda kontrollü bir şekilde yoğurt yemesi de eğer kedi süreçte gözlemleniyorsa ve yoğurt tüketiminin kediye bir zarar vermediği anlaşılıyorsa uygundur. Yoğurt, süt ve peynir gibi diğer süt ürünlerinden farklı olarak sindirim sistemini desteklediği için kedilere verilebilen bir besindir. Bu yazımızda henüz laktoz intoleransı geliştirmemiş yavru kedilerin beslenmesinde yoğurt olmalı mı? sorusuna cevap vereceğiz.

Yavru Kedilere Yoğurt Verilir mi?

Kedilerin her yaşam evresinde doğru ve sağlıklı beslenmesi farklı besin gereksinimlerinin ortadan kalkmasını sağlar. Kedinin yaşına ve genel sağlık durumuna uygun seçilen kedi maması ile beslenmesi her zaman doğrudur. Bu nedenle hangi yaşam evresinde olursa olsun dengeli ve kaliteli beslenen bir kedinin ek bir besin ile beslenmesine gerek yoktur. Yavru kediler için özel formüle edilen yavru kedi maması çeşitlerini burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz. Yavru kedilerin beslenmesinde süt ve yoğurt oldukça sık sorgulanan besinlerdir. Pek çok kedi annesinden erken dönemde ayrıldığı için yavru kedilerin nasıl besleneceği ciddi bir sorun haline gelebilir. Annesinden erken dönemde ayrılan bir kedinin, kediler için özel olarak formüle edilmiş süt veya süt tozları ile beslenmesi her zaman önerilmektedir. Bunun yanı sıra anne sütü alamayan bir kediye takviye olarak yoğurt verilmesi yanlış olacaktır. Yavru kediler için özel olarak hazırlanan süt tozu ve takviyelere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

yavru kediye yoğurt vermek

Evet yavruluk döneminde kediler anne sütü tükettikleri için laktoz intoleransına sahip değillerdir ve kedilerde laktoz intoleransı yetişkinliğe geçiş ile birlikte ortaya çıkar. Yani bir kedi yavrusu bebeklikten gerçek bir kedi olmaya geçtiği dönemde laktoz intoleransı geliştirecektir. Ancak yavru kedilerde laktoz intoleransı bulunmaması yavru kedilerin yoğurt yiyebileceği anlamına gelmiyor. Yavru kedilerin oldukça hassas ve mutlaka korunması gereken bir sindirim sistemine sahip olduğunun unutulmaması gerekiyor. Ufak bir porsiyon yoğurt bile yavru kedilerin sindirim sisteminin dengesinin bozulmasına yol açar ve ishal gibi sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. İshal yavru kediler için oldukça ciddi bir sağlık sorunu olduğundan bu riskin alınmaması gerekir. Yavru kedilerde laktoz intoleransının olmadığını ifade etmiştik ancak yavru kedilerin laktoz intoleransına sahip olmamaları anne sütü dışında süt tüketebilecekleri anlamına gelmemektedir. Anne sütü ya da yavru kediler için özel olarak üretilmiş süt veya süt tozları dışında herhangi bir süt tüketimi kedilerin sindirim sistemi sorunları yaşamasına neden olabilir. Yavru kedilerde süt tüketimi ishal gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yavru Kedilere Kalsiyum Takviyesi Nasıl Yapılır?

Süt ve süt ürünlerinin beslenmede tercih edilmesinin en temel nedeni vücudun kalsiyum gereksiniminin ideal şekilde karşılanmasını sağlamaktır. Yavru kediye yoğurt vermek uygun değilse onun kalsiyum gereksinimlerinin nasıl karşılanacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bu noktada yavru kedinin ne kadar süre boyunca anne sütü ile beslendiğini bilmek önemlidir. Doğumundan itibaren ilk 8 hafta anne sütü ile beslenen sonrasında da dengeli beslenmeye uygun mama geçişi doğru bir şekilde yapılan yavru kedilerin ek bir sağlık sorunları olmadığı takdirde takviye almalarına gerek yoktur. Ancak ideal beslenme olarak ifade ettiğimiz anne sütü ile beslenme gerçekleşmediyse, kedinin belirli bir süre boyunca nasıl beslendiğinden emin olunamıyorsa veteriner hekim önerisiyle takviye tüketimine başlanabilir. Öncelikli olan yavru kedilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için formüle edilen mamalar tüketmelerini sağlamak gerekir. Sonrasında hâlâ gereksinim duyuluyorsa kalsiyum takviyesi hakkında araştırma yapmak ve veteriner hekim onayı ile takviye kullanımına başlamak uygun olacaktır.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay Tüm Yazıları

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.