Kedi Beslenmesinde Light Mama Neden Önemlidir?

Kedi Beslenmesinde Light Mama Neden Önemlidir?

05.08.2022 Deniz Öz


Hareketsizlik, yaşanan sağlık sorunları, yaşın ilerlemesi ile metabolizmanın yavaşlaması ya da dengesiz beslenme gibi farklı nedenlerle kedilerde kilo alımı ile karşılaşılabilir. Nitekim günümüzde, özellikle evlerde yaşayan kedilerde obezite son derece yaygın ve bir o kadar da tehlikeli bir sağlık sorunu olarak sıklıkla karşımıza çıkıyor. Obezite her ne kadar kedinin kilolu olması ile karakterize bir durum olsa da sağlık için yansımalarının kesinlikle göz ardı edilmemesi gerekiyor. Bu nedenle kilo almaya başlayan ya da hafif düzeyde fazla kilosu olan kediler için tedbir alınması son derece önemli. Onların kilo durumları ve genel sağlıkları doğrultusunda egzersize teşvik edilmeleri kadar günlük beslenme düzenlerinin de yeniden kurgulanması gerekebiliyor. Beslenme düzenlerinde yapılması gereken değişimler light kedi maması çeşitlerini gündeme getiriyor.

çimlerde oturan fazla kilolu kedi

Kedilerde Light Mamaya Geçiş Dikkatle Planlanmalı

Rutin veteriner hekim muayeneleri sırasında kedilerin sağlık durumları genel anlamda kontrol edilirken kilo durumları da değerlendiriliyor. Veteriner hekimler kedilerin kilolarını değerlendirdiklerinde sağlıkları için risk oluşmaya başladığı sonucuna vardıklarında light mamalara geçiş yapılmasını önerebiliyor. Her zaman olduğu gibi mama değişiminin veteriner hekimlerin önerileri doğrultusunda yapılması ve mama değişimi kurallarına uyulması son derece önemli. Kedilerde mama değişimi hakkında hazırladığımız Kedilerde Mama Değişikliği Ne Sıklıkla ve Nasıl Yapılmalı? adlı içeriğimizde detaylı bilgi bulabilirsiniz.

parkede oturan tekir şişman kedi

Kısırlaştırma Sonrası Light Mamaya Geçiş Gerekli Olabiliyor

Kısırlaştırılan kedilerin cinsiyet hormonlarının salınımındaki farklılaşma hareket düzeylerine etki edebiliyor. Aynı zamanda metabolizmalarının yavaşlaması onları kilo almaya açık hale getirilebiliyor. Kedilerde fazla kilo sorunu tıpkı insanlarda olduğu gibi son derece tehlikeli bir hal alabilir. Kilo aldıkça kan değerleri değişiyor, hareket yetileri azalabiliyor, hareketliliklerinin azalması daha çok kilo almalarını tetiklerken ortaya çıkabilen eklem sorunları kısır bir döngü oluşmasına neden olabiliyor.

Kedilerde obezitenin salt fiziksel sağlığa olan zararlar ile ilişkilendirilmesi son derece eksik bir yaklaşım. Fazla kilo nedeniyle hareket yetisi azalan, eski enerjisinden uzaklaşan kediler psikolojik anlamda da zarar görüp mutsuzlaşıyor. Bu nedenle kedilerin ideal kilolarını koruduklarından emin olunması son derece elzem, kilo almaya başlayan kediler için özel olarak formüle edilen light kedi mamaları onları tedavisi zor hastalıklardan korumanın ön şartına dönüşebiliyor.

pencere kenarında bitkilerin yanında oturan sarman kedi

Light Kedi Mamaları Nasıl Formüle Ediliyor?

Light mamaların içerisinde sağlıklı lifler bulunuyor. Lif yoğunluğunun fazla olması tokluk hissini artırıyor. Düşük yağ oranına sahip olan protein kaynakları bakımından zengin olması ile kedi beslenmesinin temel gereksinimlerini karşılayan kedi diyet mamaları kalori alımının da kısıtlanmasını sağlıyor. L'Carnitin takviyesi barındıran mamalar vücut kaslarının korunmasına ve kas kaybının önlenmesine yardımcı oluyor. Kas kitlesinin korunması yağ depolarının kullanımını teşvik ederek ideal kiloya ulaşılmasını sağlayabiliyor.

Light kedi mamaları markalar doğrultusunda farklı öğün miktarları ile sunuluyor. Kedilerin gün içerisinde almaları gereken kalori miktarı genel bir reçete ile kilolarına göre mama ambalajlarında belirtiliyor. Her ne kadar bu öneriler genel geçer nitelik taşısa da her kedinin özel bir plana ihtiyaç duyabileceği göz önünde bulundurulmalı. Rutin veteriner hekim ziyaretleri sırasında kedilerin günlük tüketmeleri gereken mama miktarlarının revize edilmesi gerekli olabilir.

renkli topa pati uzatan kilolu tekir kedi

Sağlıklı Beslenme Kadar Hareket de Önemli

Kilo sorununu ortadan kaldırmak için beslenme çok önemli olsa da kedilerin hareket etmeye teşvik edilmesi de gerekiyor. Günlük rutinlerinde uykuya çok fazla zaman ayıran, uyandıktan sonra beslenen ve kendilerini temizleyen kediler için oyun seanslarının düzenlenmesi, onların aktivite düzeylerinin artırılması önemli. Kilo alan kedilerin oyunlara ilgilerini kaybetmeleri ile de karşılaşılabildiğinden kedi sahiplerinin interaktif oyunlara yönelmesinde ve kedilerin ilgilerini çekecek kedi oyuncaklarını belirlemesinde fayda var.

açık havada arka patilerinin üzerine kalkmış fit siyah kedi

Kedilerde Özel Beslenme ile Kilo Sorununa "Dur" Demek Mümkün

Yağ miktarı azaltılmış kaliteli protein kaynakları içeren, L'Carnitin desteği bulunan, doğal lifler barındıran Royal Canin Light Weight Diyet Kedi Maması ile siz de kedinizin obezite riskini azaltabilirsiniz. Kilo almaya eğilimli ve hafif derecede fazla kilo sorunu olan yetişkin kediler için özel olarak formüle edilen mama günlük almaları gereken besinleri eksiksiz olarak karşılar. Siz de Royal Canin Light Weight Diyet Kedi Maması ürünlerini buradan inceleyebilir, dostunuzun kilo sorununu henüz ilerlemeden durdurabilirsiniz. Eş zamanlı olarak aktivite düzeyini artırmayı teşvik ederek ideal kilosunu korumasını, daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.