Dünyanın En Büyük Kedi Cinsleri Nelerdir?

21.04.2021 Deniz Öz


Büyük kedi cinsleri dendiğinde aklımıza ilk olarak kaplanlar, aslanlar, çitalar ve pumalar geliyor. Ancak işin aslı pek öyle değil, evcilleşmiş kediler arasında da boyutları ile dikkat çekenler olabiliyor. Kedilerin de ırksal özellikleri tıpkı köpekler gibi farklılaşabiliyor. Kimileri minyon ve zarif görüntüleri ile, büyük ev kedisi cinsleri ise güçlü ve asil duruşları ile kalbimizi çalabiliyor. Bu yazımızın başrolünde büyük kedi cinsleri bulunuyor; büyük kedi cinsleri hangileri? sorusunun yanıtları sizleri bekliyor.

yerde yatan büyük ırk kedi

Maine Coon

Büyük yuvarlak patileri, uzun yumuşak tüyleri, uzun kuyrukları ve asil duruşu ile Maine Coon büyük kedi cinsleri listemizin ilk sırasında yer alıyor. Orantılı ve güçlü bir fiziğe sahip olan Maine Coon cinsi kediler, kediler dünyasının nazik devleri olarak tanımlanıyor. Aile ve apartman yaşantısına mükemmel derecede uyum sağlayabildikleri, uzun ve yoğun tüyleri sayesinde soğuk iklimlerde rahatlıkla yaşayabildikleri ve aynı zamanda suyu seven kedi cinsleri arasında yer aldıkları da biliniyor. Yetişkin bir Maine Coon'un burundan kuyruğa 100 santimetre ölçüye sahip olabildiği, erkeklerde ise 8 kilogramın üzerine çıkabildiği söylenebiliyor.

mor koltukta yatan uzun tüylü kedi

Ragdoll

1990'lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri'nde popülerlik kazanan ve en büyük kedi türleri arasında yer alan Ragdoll sevimli, uysal ve şefkatli bir doğaya sahiptir. Ağız yapısı yuvarlaktır, kafası büyüktür, kaslı ve orantılı vücudu uzun kuyruğu ile sonlanır. Gözleri büyük ve mavi renklidir. İpeksi ve uzun tüyleri onlara asil bir görüntü katar. Oyun oynamaya ve favori insanlarının kucaklarına çıkmaya oldukça düşkün oldukları bilinmekle birlikte uykuya karşı koyamadıkları da söylenebilir. Yetişkin erkek Ragdoll'ların ağırlıkları 9 kilograma ulaşabilir.

çimlerde yatan göğüs tasmalı kedi

Savannah

Büyük kedi cinsleri söz konusu olduğunda Savannah farklı bir yere sahiptir. Diğer evcil kedilerle kıyaslandığında avcı içgüdülerinin çok fazla geliştiği ve bu nedenle kuş, hamster ve balık gibi hayvanların beslendiği evlerde tercih edilmelerinin biraz riskli olduğu bilinmektedir. İnsanlarla arası ise oldukça iyidir. Oyuncu, maceracı ve sadık bir yapıları vardır. Tüyleri çoğunlukla siyah benekli olur, kulakları dik, yuvarlak ve büyüktür, belirgin derecede uzun bacakları vardır, kafa yapısı ise gövdesiyle kıyaslandığında küçük durur. Büyük kedi ırkları sınıflandırmasında yer alan Savannah cinsi kedilerin ağırlığı 11 kilogramın üzerine çıkabilir.

koltuğun kenarına yatmış büyük ırk kedi

Ragamuffin

Ragdoll cinsi kedilerle bağlantılı ırksal özelliklere sahip olan Ragamufin biraz kayıtsız, oldukça büyük ve sakin bir ırk olma özelliği taşır. Uysal doğaları ve kendilerine has uzun ve kalın tüyleri ile tipik özellikler taşıyan Ragamuffin, en büyük kedi ırkları arasında yer alır. Gövdesi geniş ve kaslıdır, boynu kısadır. Yuvarlak ve büyük gözleri bulunan bu ırk hem diğer kedilerle hem de köpeklerle oldukça iyi anlaşabilir. Tam olarak olgunlaşmaları yaklaşık 4 sene sürer; tüyleri beyaz, siyah, krem, çikolata kahve gibi farklı renklerde olabilir. Ağırlıklarının 9 kilograma çıktığı bilinmektedir.

kırmızı halının yanına yatmış kedi

Bengal

İlk bakışta evcil kedi olduğuna inanmak zor olsa da Bengal büyük ev kedisi cinsleri arasında yer alır. Atletik bir vücudu vardır ve tüylerindeki desenler spesifik nitelik taşır. Oldukça arkadaş canlısı ve sevgi dolu oldukları bilinir, oyun oynamaya ve özellikle de tırmanmaya bayıldıkları söylenebilir. Gözleri oval ve geniştir, kulakları orta büyüklüktedir, tüyleri yoğundur ve kısadır. Kuyrukları belirgin şekilde kalındır. Yetişkinlik döneminde ağırlıkları 8 kilograma çıkabilir.

kısa kuyruklu uzun tüylü kedi

Amerikan Bobtail

Sosyal tavırları ile çocuklarla ve evcil hayvanlarla gayet iyi anlaşan, kısa kuyruklu ve genel görünümü itibarıyla bir yaban kedisini andıran Amerikan Bobtail "ailesine karşı en sadık kedi ırkı" listelerinin vazgeçilmez üyesidir. Atletik bir yapıya sahiptir ve dünyanın en büyük kedi ırkları arasında yer alır. Tüyleri farklı renklerde olabilir. En ayırt edici özelliklerinden biri davranışlarının köpek davranışları ile birçok benzerliğe sahip olmasıdır. Yetişkin Amerikan Bobtail cinsi kedilerin ağırlığı 7 kilogramı geçebilir.

karların üstünde oturaan kedi

Sibirya Kedisi

Uzun, kabarık ve ipeksi tüylere sahip olan Sibirya kedisi, en büyük kedi cinsleri arasında yer almaktadır. Kaslı ve güçlü bir vücut yapıları bulunur, kuyrukları ise vücutlarına oranla daha kısadır. Oyun oynamayı severler, yine de çok fazla sevgi gösterildiğinde sıkılma ihtimalleri yüksektir. Maceraya bayılan Sibirya kedileri oldukça meraklı olurlar. Yüksek enerji seviyeleri ve konuşkanlıkları ile mükemmel bir arkadaşlık sunan Sibirya kedilerinin yetişkinlik döneminde ağırlıkları 9 kilogramı geçebilir.

ağaca çıkmış çok uzun tüylü kedi

Norveç Orman Kedisi

Dik ve üçgen şekilli kulakları, badem şekilli ve hafif açılı gözleri, kaslı vücut yapıları, geniş ve yuvarlak patileri, renkleri büyük ölçüde değişebilen uzun ve yumuşak tüyleri ile Norveç Orman Kedisi, en büyük kediler arasında yer almaktadır. Arkadaş canlısı tavırları ve keskin zekaları ile tanınan bu ırk favori insanlarının yanında zaman geçirmekten oldukça hoşlanır. Diğer birçok cinse kıyasla pek sosyal olmadıkları söylenebilir, tırmanma yetenekleri fazlasıyla gelişmiş olmakla birlikte macera dolu bir ruha sahip oldukları için evde güvenlik önlemlerinin eksiksiz olması önerilir. Yetişkinlik döneminde ağırlıkları 9 kilogramın üzerine çıkabilir.

Irklarından, boyutlarından, renklerinden bağımsız olarak her kedi sonsuz bir sevgi sunar. Siz de hayatınıza yeni bir dost almak için kedi sahiplenme ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.