Kediler Neden Soğuk Yerde Yatar?

24.03.2021 Deniz Öz


Kedilerin zaman zaman yatmayı tercih ettikleri yerin değiştiğini gözlemleyebilirsiniz. Özellikle de yaz aylarında kediler banyo gibi güneş almayan daha izole yerlerde yatmayı tercih ederler. Ancak kedim soğuk yere yatıyor diyenler arasında yer alıyorsanız bu durumun tek nedeninin sıcaklık olmadığını bilmenizde fayda var. Kediler kendilerini daha iyi hissetmek için soğuk yerlerde yatabilir. Bunun çok yaygın olmasa da bazı sağlık sorunlarına işaret ettiği unutulmamalıdır. Kediler neden soğuk yerde yatar? sorusunun cevabını ve bu tür durumla karşılaştığınız zaman neler yapabileceğinize dair yanıtları yazımızda bulabilirsiniz.

Kediler Neden Soğuk Zeminleri Tercih Eder?

Kediler sıcak ortamları sevmeleri ile bilinen canlılardır. Pek çok kedi hikâyesinde onların sobanın, şöminenin ya da kaloriferin yakınlarına kıvrılmış yatarken dinleme sebebimiz de sıcağı sevmeleri ile alakalıdır. Ancak bazı durumlarda kedi sahiplerinin "kedim soğuk yere yatıyor" ifadelerini de duyarız ve bu genellikle şaşırtıcı bir durumdur. Kediler neden soğuk yere yatar sorusunun cevabı genellikle herhangi bir soruna işaret etmez, sadece kedileri serinleme gereksinimi ile alakalıdır.

saksıda uyuyan kedi

Serinlemek İçin

Kedi neden soğukta yatar sorusunun en yaygın cevabı kedilerin serinleme ihtiyacıdır. Özellikle yaz aylarında kedilerin banyolarda, mermer zeminlerde ya da lavabo içlerinde yatmasına çok sık şahit olmak mümkündür. Kedilerin kürkleri ve yazın artan hava sıcaklığı bir araya geldiğinde kedilerin serinleme ihtiyacının ortaya çıkması doğaldır. Ancak havaların sıcak olmadığı zamanlarda da soğuk zemine yatma ihtiyacı ortaya çıkarsa başka durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Artrit

Artrit eklemlerde iltihaplanma meydana gelmesi olarak tanımlanır. Özellikle yaşı ilerleyen kedilerde artrit görülme ihtimali daha yüksektir. Kedilerde ilerleyen yaş ile birlikte artrit görülmesi durumunda zaman zaman soğuk zeminlere uzanmayı tercih ettikleri görülmektedir. Soğuk zemine yatmak doğrudan artrit belirtisi olarak alınmamalıdır ancak bu ihtimali göz önünde bulundurmak önemlidir. Artrit sorunu olan kediler eklemlerinin rahatlaması için soğuk ve sert yüzeylere uzanmayı tercih edebilirler.

Hamilelik

Hamile kedilerin özelikle hamileliğin ilerleyen zamanlarında vücut sıcaklıklarında artış meydana geldiği görülmektedir. Doğumun başlangıcının bir habercisi olarak bilinen vücut sıcaklığı artışı ile birlikte kedi hem doğum hazırlığı için hem de kendisini daha rahat hissedebilmek için bir yer aramaya başlar. Kediler doğum yapmadan önce sessiz, karanlık ve nispeten soğuk yüzeylerde uzanmayı tercih edebilirler. Hamile bir kediniz varsa soğuk yüzeylere uzanması ile birlikte doğumun yaklaştığını düşünebilirsiniz.

Hipertirodizm

Kedilerin metabolizmasının kontrol edemeyecekleri seviyede hızlı çalışması ile birlikte vücut ısılarının artması, kalp atışlarının da hızlanması olağandır. Bu tür bir durumda kedinin vücudunu sakinleştirmek için soğuk zeminlere uzanmayı tercih etmesi mümkündür.

Kedi Tercihi

Kedilerin tercihleri zaman zaman değişir. Onlarla birlikte yaşamak her gün yeni bir deneyime ve bilgiye yelken açmak anlamına gelir. Bir kedi o an sadece merak ettiği, canı istediği ya da sıkıldığı için soğuk zemine uzanmayı tercih edebilir veya bu davranışı bir oyun haline getirebilir. Özellikle de soğuk zemine uzandığı zaman sahibinin ilgisini çeken kediler bu davranışı bir oyun olarak devam ettirebilir.

Yaşlılık

Kediler yaşlandıklarında herhangi bir sağlık sorunları olmasalar bile eklemlerinin güçsüzleşmesi oldukça normal bir durumdur. Eklemleri zayıflayan kedilerin yüksek yerlere atlamamayı tercih etmesi, yumuşak zeminlerde eklemlerinin rahat etmemesi gibi nedenlere bağlı olarak soğuk ve sert zeminlerde yatmaları normaldir. Bu tür bir durumda kedinin konforunu sağlayacak önlemler almak mümkündür.

patisi yüzünde uyuyan kedi

Soğukta Yatan Kediler İçin Çözüm Önerileri

Kedilerin soğukta yatmalarının pek çok nedeni olabildiği için her sorunun çözümünü ayrı ayrı ele almak gerekir. Yaz aylarında serinlemek için soğuk zeminde yatan kedileri doğal hallerine bırakmak yeterlidir. Çünkü kediler fiziksel ihtiyaçlarını gözeterek hareket eden canlılardır. Artrit gibi bir sorun sebebi ile soğuk zeminlerde yatan kediler için soğutucu özellikli kedi yatakları ile konfor sağlamak mümkündür.

Hamilelik sebebi ile soğuk ve karanlık yerleri tercih eden kedilere saygı duymak ve tercih ettikleri yeri değiştirmemek gerekir. Ancak hem doğum başlamadan hem de doğum esnasında kedinin konforlu olabilmesi için kedinin seçtiği alana havlu ve battaniye koymak, ortamın daha sessiz ve güvenli olmasını sağlamak gerekir. Bu sayede doğum ile birlikte vücut sıcaklığı düşen annenin ve anne karnından çıkıp dünya ile ilk kez karşılaşan yavruların ısınma ihtiyacını karşılayacak bir alternatif sağlanmış olur. Kedilerin ihtiyaçlarına yönelik kedi yatağı modellerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Yaşlılık sebebi ile yatağında rahat edemeyen ya da alıştığı yüksek noktalara çıkmakta zorlanan kediler için sert ve yerleşmesi kolay yataklar alınabilir. Bu sayede hem kedinin farklı yerlerde yatmasının önüne geçilir hem de konforlu bir uyku alanına sahip olması sağlanır.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.