Kediler Neden Kuşlarla Konuşur?

Kediler Neden Kuşlarla Konuşur?

11.12.2021 Aysegül Tunçay


Her kedinin kendisine has bir karakteri olduğunu söylemek mümkün. Bazı kediler sessiz ve kendi hallerinde olmaları ile dikkat çekerken bazıları bunun tam aksine konuşkan oluyor. Kediler iletişim kurmak ve kendilerini ifade etmek için seslerini başarılı bir şekilde kullanabiliyorlar. Bir kuş gördüğünde kediniz garip sesler çıkarmaya başlıyorsa doğu yazıyı okuyorsunuz demektir. Bu yazımızda kedilerin kuşlarla ya da av olarak gördükleri canlılarla neden sesli iletişim kurduğuna dair öne sürülen fikirleri ele alacağız.

Kedilerin Sesli İletişimi

Kediler birçok farklı ses çıkarırlar ve bu seslerin her birinin bir anlamı vardır. Bir kedinin memnuniyetini için göstermek için mırlaması, karşısındaki canlıyı selamlamak için miyavlama ya da korktuğunu anlatmak için tıslama sesi çıkarması sesli iletişimlerine verilecek örneklerden bazılarıdır. Kedilerin çıkardığı değişik seslerden birisi de genellikle kuşlara ya da sincaplara karşıdır. Pencereden dışarı bakan bir kedinin çıkardığı değişik seslerden onun bir kuş gördüğünü tahmin edebilirsiniz. Bu ses aslında onun avlanma isteğinin göstergesidir. Kedinin çenesinin titremesi, bir kuş ya da başka bir potansiyel avın varlığının görsel olarak kediyi uyarması sonucu meydana gelmektedir. Bu esnada tüm avlanma içgüdüleri devrededir ve süreçte bazı fiziksel değişiklikler de meydana gelir. Kedilerin avlanma içgüdülerinin devreye girdiği zamanlarda gözleri ve gözbebekleri açılır, kulakları ileri doğru döner ve kedi her an harekete geçebileceği bir pozisyon alır.

dostluk kuran kedi ve kuş

Kediler Avları ile Neden İletişim Kurar?

Kediler kuşlarla konuşmaya başladıklarında tamamen konsantre olurlar ve bu durumun kedilerin vücutlarında meydana getirdiği değişikliği bizler gözle görebiliriz. Kedilerin bu hareketinin altında başka nedenler olabileceği de düşünülmektedir. Bu hareketin nedeni hâlâ tam olarak bilinmese de hareket ile ilgili önemli birkaç teori bulunmaktadır.

Heyecan Duygusu

Kediler doğal avcılardır ve çok sessiz bir şekilde avlanabilirler. Özellikle avlarına arkadan yaklaşırken adımlarını çok rahat maskeleyebilirler. Bununla beraber heyecanlı kediler kuşları gördükleri zaman onlarla konuşmaya çalışabilirler. Bu durum genellikle kedilerde ağız titremesi şeklinde gözlemlenir. Çoğu zaman kediler kendilerini tutamazlar, heyecanlarına yenilerek sesler çıkarırlar. Kuş görmek kedilerin içgüdülerini harekete geçirir. Kediler için kuşlar ulaşamayacakları bir noktada ise beklenti içerisine girerler. Bu gibi durumlarda kulaklar ve yüz karşıya bakar, göz bebekleri büyür, bıyıkları karşıyı gösterir ve kuyrukları genellikle alçaktadır. Bunların hepsi avlanma heyecanının bir göstergesidir.

Dostluk Kurma İsteği

Bu alandaki teorilerden bir tanesi de dostluk ile ilgilidir. Kediler kuşları gördüğünde sadece heyecanlanmakla kalmıyor olabilirler. Bazı durumlarda uçan kuşları izlemek de onları eğlendirmektedir. Ancak uçan kuşları izlemenin avlanma zorunluluğunu gündeme getirmediği düşünülmektedir. Hayvan türleri arasında dostluk mümkün olsa da kediler ve kuşlar arasında dostluk oldukça nadir bir şekilde görülmektedir. Kedilerle kuşların birbirlerine iyi davrandıkları görülmemiş bir durum değildir ancak beslenme piramidinin çok farklı noktalarında yer almaları bu durumun nadir görülmesine neden olmaktadır. Çoğu durumda ilk başta dostluk görülse bile kedilerin içgüdüleri çok güçlüdür ve eninde sonunda bu dostluk avlanma ile sona erebilir.

Taklit ile Kendine Çekme

Çok bağımsız bir yapıya sahip olsa da kediler aslında doğuştan taklitçilerdir. Sahiplerinin ve varsa evdeki diğer hayvanların taklitlerini yapabilirler. Aynı zamanda çok başarılı avcı oldukları için avlarının seslerini de taklit etmeleri mümkün. Yakın geçmişte Brezilya'nın Amazon ormanlarında yapılan gözlemlerden birisi bu konuda önemli bilgiler edinilmesini sağlamıştır. Yapılan araştırmada Amerika kıtasına özgü olan küçük boylu vahşi bir kedi türü olan ocelot avlanmak için bebek ipek maymununu taklit etti. Bu taklit başarısız olsa da altında yatan niyet diğer maymunlara bebek maymunun yardıma ihtiyacı olduğunu düşündürtmek ve gelen maymunlara saldırmaktı. Her ne kadar vahşi ormanda yaşayan bir kedi türü ile ev kedileri birbirine çok uzak gibi gözükse de aslında kediler birbirlerine düşünüldüğünden çok daha yakındırlar. Bununla beraber ev kedilerinin avlarını taklit edebileceği düşünülmektedir. Bu hareket ava herhangi bir tehlike olmadığını göstermek niyeti ile yapılır. Ancak evlerde camlardan dolayı kuşlar bu sesleri duyamaz. Bahçeli ve kedilerin bahçeye çıkabildiği ortamlarda durum farklıdır. Burada kedilerin konuşması iki farklı amaca hizmet etmektedir. Birinci amaçları ortada bir tehlike olmadığını inandırarak avlarını rahatlatmaktır. İkinci amaçları ise avlanmak için ilerlerken çıkardığı sesleri bastırmak ve bir nevi maskelemektir. Bu şekilde konuşma aynı zamanda bir arka plan gürültüsü görevi görür.

kuşa bakan kedi

Kedilerin İçgüdüsel Davranışlarını Destekleyin

Nedeni henüz tam olarak bilinmese de kedilerin kuşlarla ya da avlarıyla konuşmaya çalışması son derece normal bir davranıştır ve bu hareketin cesaretini kırmamak gerekmektedir. Kedilerin kuşlarla ya da diğer avlarla konuşmaya çalışması vahşi kökleriyle kurdukları bir bağdır. Bu bağ aynı zamanda onlara avlanma heyecanını da yaşatır. Kedinizin bu doğal duygularını desteklemek için ona pencere önünde güzel bir yer sağlayabilirsiniz. Pencerenin yanında bir masa, sehpa, petek ya da yatak onların rahat ve kolay bir şekilde kuşları görebilmesini sağlayabilmektedir. Pencerelerin etrafında oluşturulan kedi merdivenleri bir diğer seçenektir. Üstelik bu onların avlarını izlerken saklanmalarına da olanak sağlar. Kedilerin pencerelerden kuşlara ve diğer avlara bakması onlar için eğlencelidir ancak hiçbir sonuç alamamak hayal kırıklığına neden olabilir. Bunun için onun vücudunu ve beynini uyaracak farklı alternatifleri değerlendirmek gerekmektedir. Fare ya da kuş şeklinde avlarını hatırlatıcı oyuncaklar hayal kırıklıklarının önüne geçmek için idealdir. Kedilerin içgüdülerini harekete geçirecek, keyifli zaman geçirmelerine yardımcı olacak kedi oyuncaklarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.