Ev Kedileri Dışarıya Çıkarılmalı mı?

02.06.2021 Deniz Öz


Kedilerle yaşayanlar günün her saati farklı sürprizlerle karşılaşabilirler. Gece uyurken uyandırılmak, acıktıklarında miyavlamalarına şahit olmak, oyun isteklerini birçok farklı şekilde dile getirdiklerini görmek kedilerle yaşamın standartları arasında yer alır. Ancak, bazen sevgili dostlarımızın talepleri bir miktar artabilir ve o an nasıl hareket edileceğini kestirmek zorlaşabilir. "Kedim dışarı çıkmak istiyor" farkındalığının yaşandığı anlar da, bu söyleme örnek olarak gösterilebilir. Detaylara geçmeden önce uzmanların bu konuda ikiye ayrıldığını ifade edebiliriz. Bir kesim evde yaşayan kediyi dışarı çıkarmak fikrine karşı çıkarken bir kesim gerekli tedbirleri alarak kedi gezdirmek fikrini destekliyor. Bu yazımızda "kedim dışarı çıkmak istiyor" diyenlere özel kedilerin dışarı çıkarılmalarının artılarını ve eksilerini ele alacağız.

"Tüm Tedbirler Alınarak Kedi Gezdirmek Mümkün Olabilir"

Temiz havaya çıkmak, merak duygularının peşinden koşmak, keşifler yapmak ve sosyalleşmek söz konusu olduğunda ev kedilerinin bu ihtiyaçlarının her zaman karşılanamadığını biliyoruz. Güvenli bir ortamda, tehlikelerin uzağında yaşam süren dostlarımızın dışarıya hevesle baktığına, ev kapısını zorladıklarına ve içli içli miyavlamaya başladıklarına da şahit olabiliyoruz. Bu gibi bir durumda da "kedim dışarı çıkmak istiyor" fikri bir ölçüde hepimize cazip geliyor ancak kedilerin dışarı çıkabilmesi için birçok unsurun göz önünde bulundurulması gerekiyor.

Kedilerin dışarı çıkabilmesi için tüm aşılarının eksiksiz bir şekilde yapılmış olması karşılanması gereken en önemli şart. Dışarı çıktıkları alanda trafik olmamasına özen gösterilmesi büyük bir önem taşıyor. Kediyi dışarı çıkarmak kararı verildiğinde mümkünse bu sürecin birlikte yönetilmesi öneriliyor. Kedi tasmaları bu anlamda oldukça işe yarayan kedi ürünleri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle uzun bir süre evde yaşayan ve dışarı çıkmaya başlayan kedilerin sahipleri ile birlikte kontrollü bir şekilde açık havada zaman geçirmeleri güvenlik için olmazsa olmazlar arasında. Sokakta yaşayan kedilerle istenmeyen karşılaşmaların yaşanmaması, kısır olmayan kediler için istenmeyen gebeliklerin önlenmesi ve yoldan geçen bir aracın yol açabileceği tehlikelerin bertaraf edilebilmesi için kedilerin tasma ile gezdirilmesi büyük bir avantaja dönüşüyor.

Ev kedilerinin dışarıya çıkarılması kontrollü bir şekilde gerçekleşecekse olası risklerin minimize edilmesi mümkün oluyor. Ancak kediler tek başına dışarı bırakılacaksa tüm aşıları tamamlandıktan sonra yavaş yavaş çevreye alıştırılmaları ve her zaman temkinli olunması gerekiyor. Evin yerini tam olarak bilmeyen kedilerin öncelikle yaşadıkları çevreyi benimsemelerinin beklenmesi oldukça önemli. Ek olarak serbest bırakılacakları alanda araç trafiğinin olmamasının da belirleyici bir faktör olduğu düşünülüyor. Günün belli kısmını dışarıda geçiren kedilere eve döndüklerinde ödül mamalarının sunulması ve dışarıdaki kediyi çağırmak için ismini bildiğinden emin olunması gerektiği de tavsiyeler arasında.

Ev kedileri dışarıya bırakabilir tezini savunan uzmanların görüşlerini sizlerle paylaştık. Şimdi ise ev kedileri için dışarısının güvenli olmadığını düşünen uzmanların düşüncelerini aktaracağız.

sahibiyle ormanda yürüyüş yapan kedi

"Ev Kedilerini Dışarıya Çıkarmak Güvenli Olmayabilir!"

Bir kesime göre evin güvenliğine alışan kedilerin sokağa bırakılmaması gerekiyor. Aşılar tam olsa da sokak ortamına alışkın olmayan kedilerin karşılaşabileceği tehlikelerin fazla olduğu yönünde görüşler mevcut. Aniden çıkabilen bir araç, korna seslerine alışkın olunmaması, dışarıdaki kedilerle girilmesi muhtemel üstünlük mücadelesi ve meraklı keşifler sırasında evin bulunmasının zorlaşması gibi birçok gerekçeyle savunulan bu görüş ev kedilerinin güvenli alanlarından uzaklaşmaması gerektiğine işaret ediyor.

Her zaman evde kalmaları gerektiğini savunan uzmanlar kedilerin açık havaya ihtiyaç duyabileceğini ancak bu gereksinimlerinin balkonlarda ve pencerelerde gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması ile karşılanabileceğinin altını çiziyor. Kedilerin içgüdüsel avlanma ihtiyaçlarının karşılanması için kedi oyuncaklarından yardım alınmasının daha doğru bir seçenek olduğu belirtiliyor. Kedilerin evde canlarının sıkılabileceği kabul edilirken kedilerle birlikte yaşayanlara yaşam alanlarını eğlenceli hale getirerek kedilerde can sıkıntısını önleyebilecekleri hatırlatılıyor. Gün içerisinde kuyruklu dostlarımıza yeterli zaman ayrılarak, onların dikkatini çekecek aktiviteler içerisine girerek, farklı oyuncaklarla zihinlerini meşgul ederek güvende kalmalarının ve aynı zamanda sağlıklı ve mutlu olmalarının mümkün olduğu söyleniyor.

Kedilerin evde kalması gerektiğini vurgulayan kişiler onların tek başlarına dışarı çıkmalarına izin vermeyi, tüm önlemler alınsa dahi, belli risklerin kabul edilmesi anlamına gelebileceğini vurguluyor. Tüm ihtimalleri değerlendirip kontrol altına almanın çok da mümkün olmadığı görüşünden yola çıkarak güvenli alanda kalmalarının daha doğru bir tercih olduğunun altı çiziliyor.

Sonuç olarak "kedim dışarı çıkmak istiyor, ne yapmalıyım?" sorusunun yanıtını vermek oldukça zor ve büyük ikilemleri beraberinde getiriyor. Kedinin karakteri, nasıl bir çevrede yetiştiği, yaşadığı çevredeki şartlar "ev kedileri dışarıya çıkarılmalı?" mı sorusunun yanıtlarını büyük ölçüde etkiliyor. Eğer veteriner hekimlerin de onayıyla kedinizle gezmeye karar verdiyseniz, kedi tasması kullanarak potansiyel tehlikeleri azaltabilirsiniz. Kedi tasması ürünlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Son kararınız dostunuzu evde tutmak ise evinizi onun için hem eğlenceli hem de güvenli hale getirmek için güvenlik ürünlerini tercih edebilirsiniz. Kedi güvenlik ürünlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.