Odaya Sinmiş Kedi Kokusu Nasıl Giderilir?

Odaya Sinmiş Kedi Kokusu Nasıl Giderilir?

22.10.2023 Aysegül Tunçay


Kedilerle yaşamak birçok eğlenceli ve güzel anıya sahip olmayı sağlayan harika bir deneyim. Yine de bazen, çeşitli nedenler yüzünden evde pek hoş olmayan bir kedi kokusu sorunuyla karşılaşılabilir. Eğer siz de yaşadığınız mutluluğun böyle bir sorun yüzünden gölgelenmesini istemiyor ancak rutin ev temizliği ile bu kokudan kurtulamıyor, hatta koku temizlikten sonra koku daha kötü hâle geldiyse endişelenmenize gerek yok. Yazımızın devamında "Odaya sinmiş kedi kokusu nasıl giderilir?" sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

çişini yaptığı halının üzerinde yatan kedi

Koku Kaynağını Tespit Edin

Kötü kokunun kaynağını bulmak, kokuyu ortadan kaldırmak için atılması gereken ilk adım. Tüm evinizin koktuğunu düşünseniz bile kokunun bir ya da birden çok kaynağı olacaktır. Bakabileceğiniz ilk yerse şüphesiz kedi tuvaleti olmalı. Kullandığınız kumun kalitesiz olması, koku hapsetme özelliğinin olmaması ve düzenli, sık temizlenmemesi kötü koku oluşumuna neden olabilir. Ayrıca kum kabındaki kumun idealden az olması da koku oluşumuna yol açabilir. Eğer her şey yolunda gözükmesine rağmen tuvaletten koku gelmeye devam ediyorsa kedi tuvaletleri için özel olarak formüle edilmiş koku giderici ürünlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kedi idrarı halı, kumaş ve tahta gibi yüzeylerde yıllarca kalabilecek ürik asit içerir. Ev temizliği sırasında kedinizin idrarını temizlemiş olsanız bile temizliğin yeterli gelmemesi hâlinde koku bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilir. Kokunun kaynağını ararken yalnızca daha önce fark etmediğiniz değil, temizlediğinizi düşündüğünüz yerlere bakmanız da faydalı olacaktır.

halı temizleyen insan

Temizlik ve Dezenfekte Etme

Farklı koku giderme yöntemleri olsa da kedi idrarı söz konusu olduğunda en etkili temizlik yöntemi enzim bazlı temizleyicileri kullanmaktır. Kimyasal temizleyicilerden daha güvenli olan enzim bazlı temizleyiciler, idrar kokusunu etkili bir şekilde temizledikleri için kedilerin aynı noktaya yeniden idrar yapmalarını engelleme özelliğine sahiptir. Kedi koku ve leke giderici ürünlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sodyum bikarbonat ya da diğer bir deyişle karbonat, evdeki kötü kokunun giderilmesi için klasik çözümlerden biridir. Alkalin, asidik kokuları nötralize eder. Karbonatın emiciliği ise yüzeylerdeki nemin alınmasını sağlar. Bu özelliğiyle kedilerin arkalarında bıraktığı izler için koku giderici olarak kullanılabilir. Koku yayan alanı karbonatla kapladıktan sonra 30 dakika bekleyip karbonatı temizleyebilirsiniz.

Beyaz sirke ya da elma sirkesi ile hazırlayacağınız bir solüsyon, kedi idrarını ve ardında bıraktığı kokuyu temizlemede size yardımcı olabilir. Özellikle karbonat dökemeyeceğiniz duvar gibi yüzeylerde bir sirke şişesine koyacağınız sirkeli suyla temizlik yapılabilmesi mümkündür. Karbonattan sonra sirkeli su solüsyonunu kullanmaksa temizliğin etkisini artırabilir. Solüsyonu sıktıktan sonra birkaç dakika bekleyip temiz bir bez ya da kâğıt havluyla yüzeyi kurulayabilir, isterseniz açık havada kurumaya bırakabilirsiniz. Görünür bir alana hazırladığınız solüsyonu püskürtmeden önce daha küçük ve görünmeyen bir alanda yüzeye zarar verip vermediğini kontrol etmeyi unutmayın.

Hidrojen peroksit, kedi idrarı kokusunu gidermek için yararlanabileceğiniz diğer bir çözümdür. Ancak reaksiyona girerek tehlikeli olabileceği için, yüzeye sirke sıktıysanız hidrojen peroksit kullanmamalısınız. Hidrojen peroksiti bir sprey şişesinde suyla karıştırabilir, isteğe bağlı olarak içerisine birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. Hazırladığınız solüsyonu yüzeye sıktıktan sonra beş dakika bekleyip tamamen temizlenene kadar nemli bir bezle kurulayabilirsiniz.

bakım yapılan kedi

Koku Önleme

Sorun kedi kumunda değil gibi gözükse bile kediler saydıklarımız dâhil olmakla birlikte kumu ya da tuvaleti beğenmemeleri gibi farklı nedenlerle idrarlarını dışarı yapmayı tercih edebilirler. Kum kabının idealden küçük olmasıysa istenmeyen küçük kazaların yaşanmasıyla sonuçlanabilir. Bu yüzden öncelikli olarak kedi tuvaleti ile ilgili olası sorunları çözerek kedinizin etrafa daha fazla koku bırakmasını önlemeniz mümkün olabilir.

Kedinizin bakımını düzenli olarak yapmak, onu rutin olarak taramayı ihmal etmemek de koku oluşumunu önleyebilir. Ancak kedinizin etrafa idrar yapmasına neden olabilecek psikolojik ya da diş eti iltihabı gibi koku sorununa yol açabilecek sağlık sorunlarına karşı kontrol amacıyla veteriner hekiminize başvurabilirsiniz.

Evi düzenli olarak havalandırmak, tercihen HEPA filtreli süpürge ile evi düzenli olarak temizlemek ve kedilerin yatakları gibi sık kullandıkları aksesuarları düzenli olarak yıkamak kokuyu önleme konusunda yardımcı olabilir. Bununla birlikte, kedinizin kullandığı mamayı ona daha uygun olacak bir mamayla değiştirmek sindirim sağlığını desteklemek ve kokuyu önlemek için atılabilecek adımlardan biridir. Farklı formüllere ve aromalara sahip kedi mamalarını buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.