Kedilerde Kuyruk Hareketleri Ne Anlama Geliyor?

Kedilerde Kuyruk Hareketleri Ne Anlama Geliyor?

24.12.2020 Deniz Öz


Sevimlilikleri ve kendilerine özgü halleri ile kalplerimizi fetheden kedilerimizi anlamak her zaman kolay olmuyor. Mutlular mı? Tedirginler mi? Canları mı sıkkın? Oyuna mı davet ediyorlar? gibi soru işaretlerini sıklıkla yaşıyoruz. Kimileri isteklerini ve hatta hislerini net bir şekilde ifade etse de kimileri doğaları gereği daha esrarengiz bir tavır içerisinde olabiliyorlar. Bu nedenle onların davranışlarını anlamamızı sağlayacak her ipucu onları mutlu etmemize giden yolun anahtarına dönüşebiliyor. Bu yazımızın amacı onları daha mutlu ve huzurlu kılabilmek, bu nedenle de kedilerde kuyruk hareketleri hakkında doğruluğu kabul edilen bilgileri sizlerle paylaşacağız. Siz de kedilerin kuyruk dili hakkında daha fazla bilgi edinmek için, sizin için hazırladığımız bu yazıyı keyifle okuyabilirsiniz.

"Gözler ruha açılan pencerelerdir" söylemi ne yazık ki kediler için geçerli değil. Kediler iletişim kurmak için gözleri ve göz kapakları ile birlikte kulaklarını, duruşlarını ve tabii ki kuyruklarını kullanırlar. Kuyruklarını şekilden şekle sokabildikleri ve bu uzuvlarını mükemmel derecede kullanabildikleri kesinlikle doğrudur. Peki bize kuyruk hareketleri ile hangi mesajları veriyorlar?

Kuyruk Yukarıdaysa: Her Şey Yolunda

Çoğunlukla... Kedilerin kuyrukları düz ya da ucu kıvrılmış şekilde yukarıya kalktıysa kendilerinin oldukça mutlu olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle eve girdiğiniz an konuşa konuşa gelip kuyruğunu kaldırıyorsa sizi gördüğüne oldukça memnun olduğunu düşünebilirsiniz. Bir de bacaklarınıza sürtünmeye başlıyorlarsa o zaman siz de mutluluktan havalara uçabilirsiniz. Kendini iyi, güvende ve mutlu hisseden kedilerin ortak davranışlarından biri de kuyruğu yukarı kaldırmaktır. Kuyruğu yukarı kaldırmak kedilerde bir selamlaşma şekli olarak da yorumlanmaktadır. Yine de tüyler ve kulaklar da bu noktada önem taşır. Kuyruk dik, kulaklar yatık ve tüyler kabarıksa büyük bir gerginlik işareti ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz.

kuyruğu kıvrık uzun tüylü kedi

Kuyruk Kabarıksa: Her An Her Şey Olabilir

Havada salınmasına alışkın olduğunuz kuyruklar bir anda kabarırsa ne hissedersiniz? Kuyruk kabartmak kedilerde yaygın bir şekilde görülen ve genel olarak korkuyu ifade eden bir davranıştır. Çoğunlukla kendilerini tehdit altında hissettiklerinde ortaya çıkan bu davranış "piloereksiyon" olarak tanımlanır. Böyle bir anda kedi dostlarınız kaçmaya, saklanmaya ve çok zorlandıklarında ise saldırmaya meyilli olabilir. Onları rahat bırakmak ya da onlarla sakin sakin konuşmak gerginliklerini azaltmayı sağlayabilir

Kuyruk Soru İşaretiyse: Oyuna Hazır Olun

Soru işareti şeklinde bir kuyruk mu? Birileri sizi oyuna davet ediyor olabilir. Genellikle oldukça güzel bir ruh halinde olduklarını gösteren bu kuyruk hareketi kedi dostlarımızın keyifli olduğunun sinyallerini de verir. Tam da bu nedenle bu anları güzel değerlendirmek gerekir. Kedilerinizle özel anlar yaşamak ve onların keyiflerine keyif katmak istiyorsanız kuyrukları soru işareti şeklindeyken tüm işinizi bırakıp tüm zamanınızı yalnızca onlara ayırabilirsiniz. Böylece onlarla olan duygusal bağınızı geliştirebilir ve sadece size özel anlar yaşayabilirsiniz.

Kuyrukları ile Kendilerini Sarıyorlarsa: Dikkatli Bir Gözlem Gerekir

Kedileri anlamak çok kolay değil, eminiz ki bu konuda hem fikiriz. Tek bir kuyruk hareketinin detayları dahi bize ne anlatmak istediklerini ya da bizim ne anlamamız gerektiğini değiştirebilir. Misal kuyrukları ile kendilerini sarmaları... Oturduklarında kendilerini kuyrukları ile sarılıyorlarsa; bu esnada göz kapakları yavaş yavaş açılıp kapanıyorsa, kulakları ise öne doğruysa bilin ki minik dostunuz keyifle dinleniyor. Kendilerini yine kuyrukları ile sarıyorlarsa ve burunlarını koltuğa ya da size gömüyorlarsa bilin ki dostunuz üşümüş olabilir. Kuyrukları bacak aralarındaysa ve kulaklarda geriye doğru yapışmışsa bilin ki dostunuz endişeli. Dememiz o ki tek bir hareketle dahi bize birçok mesaj veren dostlarımızı anlamak için biraz çaba ve çokça gözlem gerekli.

Kuyruk Aşağı Yukarı Sallanıyorsa: Aranızı Düzeltmek İçin Çaba Harcamalısınız

Kedilerde kuyruk sallama birçok farklı durumun sonucunda sergilenen bir davranış olarak karşımıza çıkabilir. Aşağı yukarı doğru sallanan bir kuyruk çoğunlukla minik dostunuzun size birazcık kırgın, az da olsa kızgın olduğu anlamına gelebilir. Tabii bu durumun tespiti için size büyük bir iş düşecektir. Çünkü aynı zamanda kediler yeni bir odak bulduklarında ya da dikkatlerini çeken bir şey olduğunda da aynı tepkiyi verebilirler.

kabarık kuyruklu koşan kedi

Kuyruk Titriyorsa: Birilerinin Sakinleşmesinde Fayda Var!

Titreyen bir kuyruk gördüyseniz genellikle bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Kedilerin kuyruklarının titremesinin ardında birçok farklı neden olabilir. Ani ve hızla gerçekleşen bir titreme hareketinin ardında canlarının sıkılması, huzursuzluk duymaları, öfkeli olmaları ya da çiftleşmek istemeleri gibi çeşitli itici güçlerin olduğu söylenebilir. Her zamanki gibi bu kuyruk titretme hareketinin hemen olumsuzluğa yorulmamasında da fayda olacaktır. Kimi zaman pozitif yönde duydukları bir heyecan da dostunuzun kuyruğunda titreşime neden olabilir.

Kuyruk Aşağıdaysa: Dikkat!

Bazı kediler anatomik olarak kuyruklarını aşağıda tutarlar. Onları tenzih ederek söylüyoruz, genellikle kedilerin kuyruklarının aşağıya sarkmış bir şekilde durması çok da istenen bir durum değildir. Saldırı sinyali olarak yorumlanması mümkün olan bu davranış dikkatli olmak gerektiğinin habercisi olarak düşünülebilir. Tabii yine dostunuzun hangi durumda bu tepkiyi verdiğini analiz etmeniz gerekecektir.

Kuyruk Hızla Aşağı Yukarı İniyorsa: Onu Yalnız Bırakın

Onunla oldukça mutlu bir andasınız. Belki kucağınızda belki de siz onu severken yanınızda oturuyor. Görünüşte her şey normal; hatta siz onu sevdikçe mutlu olduğunu düşünüyorsunuz. Bir anda kuyruk sert bir şekilde aşağı yukarı iniyor. "Pat pat" sesi duyulurken bir anda ortam değişiyor. İşte şimdi dikkat, dostunuz rahat bırakılmak istiyor olabilir! Aşırı ilgiden sıkılmış, sevme şeklinizi sevmemiş, rahat kalmak istiyor ya da o anlık bir hisle uzak kalmayı tercih ediyor; kedilerde kuyruk dili yine bir muamma olarak karşımıza çıkabiliyor.

Sonuç olarak dostlarımızın bizim bildiğimiz yöntemlerle iletişim kurmaması onların kendilerini ifade etmediği anlamına gelmiyor. Onlar hislerini duruşları, bakışları ve çok iyi kullanabildikleri kuyruklarıyla dile getiriyor. Bu yazıda kedilerde kuyruk hareketleri ile ilgili verdiğimiz tüm bilgiler; durumdan duruma değişebiliyor. Bu nedenle dostlarımızın davranışlarını içinde bulunulan an özelinde değerlendirmek onlarla daha sağlıklı bir iletişim kurulabilmesi açısından büyük bir önem taşıyor.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.