Köpek Sahiplenmeden Önce Mutlaka Bilinmesi Gerekenler

17.02.2021 Deniz Öz


Köpek sahiplenmek verilebilecek en ciddi kararlardan biridir, bu farkındalığa herkesin sahip olması önemlidir. Sokak köpeği sahiplenmek ya da barınaktan köpek alma kararı verebilmek için öncesinde birçok farklı unsurun değerlendirilmesi gerekir. O karar verildikten sonra da muhteşem bir deneyim yaşanabilir. Köpek ve sahibi arasında çok özel bir bağ kurulurken artık hayat her zamankinden anlamlı hale gelecektir. Köpekler de birçok açıdan insanlara benzer. Belirli ihtiyaçları vardır, hayat konforları için gereken şartların karşılanması gerekir, mutlulukları ise paylaştıkları sevgiyle doğrudan ilişkilidir. Bu yazımızda köpek sahiplenmek isteyenlerin mutlaka göz önünde bulundurması gerekenlere odaklanacağız, keyifli okumalar dileriz.

Köpekler Egzersize İhtiyaç Duyar

Her köpeğin günlük egzersizlerini yapması gerekir. Bazı ırklarda egzersiz ihtiyacı daha yüksek olabilirken bazı ırklar için kısa mesafeli yürüyüşler yeterli olabilir. Daha sağlıklı kalmaları, kilo kontrollerini sağlamaları ve hem fiziksel hem de mental olarak yorulmaları adına köpeklerin düzenli olarak egzersiz yapmaları önemlidir. Bu noktada da sahiplenilecek köpeklerin cinslerine özel gereksinimlerinin öğrenilmesi önceliklidir. Cinslere özgü gereksinimler kadar sahiplenme yapacak kişinin yaşı, genel sağlık durumu, çalışma şekli, gün içerisinde ne kadar boş zamanı olduğu ve hatta fiziksel gücü de değerlendirilmelidir. Bu doğrultuda egzersiz ihtiyaçları doğrultusunda küçük, orta veya büyük ırk köpeklerle mutlu bir yaşantının en önemli gereksinimi tamamlanabilir.

Köpekler Ailelerin Sorumluluklarını Artırır

Köpek sahiplenmek bazı durumlarda aileler için gerginlik kaynağına dönüşebilir. Köpeklerin gezdirilmesi gerekir, beslenme planlarına uyum sağlanması önemlidir, onlara karşı dengeli tutumlar sergilenmelidir, evde yalnız bırakılmaları onların psikolojisine zarar verebilir, tatile çıkarken onu geride bırakmak yanında başkaları olsa da depresyona girmesine neden olabilir. Köpek sahiplenmek aileyi genişletmektir. Merkezinde yeni aile üyesinin yer aldığı yeni hayata uyum sağlamaya tüm aile bireyleri aynı derecede istekli olduğunda harekete geçmek en doğru tercih olacaktır. Elbette bu durum özgürlüklerden ödün vermek değil, özgürlüklere sevgi dolu bir dokunuş katmak anlamına gelecektir. Uygun şartlar altında köpekler araçla yolculuğa rahatlıkla adapte olabilirler. Araba yolculukları sırasında hem sizin hem de dostunuzun konforu ve güvenliği için kullanılması önerilen araç ekipmanları temin edildiğinde yolculuklar büyük bir keyif haline gelebilir. Araba/Araç Ekipmanları kategorimizdeki ürünleri incelemek için burayı tıklayarak aile boyu yolculuk yapmanın güzelliğini doyasıya yaşayabilirsiniz.

köpeğiyle oynayan kadın

Köpek Sahiplenmek Sabırlı Olmayı Gerektirir

Her köpek eşsizdir, hepsinin karakteri farklı olabilir. İnatçılıkları, kavrama yetenekleri ve aynı zamanda eğitime karşı gösterdikleri direnç de değişebilir. Özellikle yavruluk döneminde onlara karşı sabırlı yaklaşılması önemlidir. Tuvalet alışkanlığı kazanmaları, enerjilerini atarken eşyalara zarar vermemeyi öğrenmeleri, kurallara uyum sağlamaları pozitif pekiştirmeye dayalı eğitim yöntemleri ile sağlanabilir. Eğitim sürecinde olduklarında eğitimlerinin aksi davranışlar sergiledikleri dönemler olabilir ancak sabırlı ve pozitif bir yaklaşımla davranışları zaman içerisinde düzelecektir. Aynı sabrın onun sahibine olan davranışlarının şekillendirilmesi noktasında da gösterilmesi gerekir. Bazı dostlarımız başlangıçta kendisini yabancı gibi hissedebilir, aile bireylerine karşı mesafeli tavırlar sergileyebilir, zaman içerisinde kurulan bağın da derinleşmesi ile sevgi yumağına dönüşmesi işten bile olmayacaktır.

Köpek Sahiplenmenin de Maliyetleri Var

Köpeklerin düzenli olarak veteriner hekim muayenelerine gitmeleri gerekir. Zorunlu aşılarına ek olarak dönemsel parazit ilaçlarının uygulanması önemlidir. Veteriner hekim muayenelerinin aksatılmaması köpek bakımı konusunda dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Maliyetler olası hastalıklarda artış gösterirken bu maliyetlerin kısılması için dostlarımıza evde pişen yemekleri vermek tam tersi bir etki yaratabilir. Köpekler gelişim dönemlerine ve ırksal özelliklerine özel formüle edilen kuru mamalarla beslenmelidir. Bu mamaların içerisinde gelişim dönemlerine özgü ihtiyaçlarının karşılanması adına kaliteli proteinler, mineral ve vitaminler bulunduğu için dengeli beslenmeleri sağlanabilir. Aksi bir tutum orta ve uzun vadede çeşitli sağlık sorunlarına yakalanma risklerini artıracaktır.

Köpeklerin Bakımlarının Düzenli Yapılması Gerekir

Sağlıklı beslenmeleri ve egzersiz ihtiyaçlarının karşılanması düzenli bakım süreçleri ile desteklenmelidir. Köpeklerin bakım sürecinin en önemli aşamalarından biri tüylerinin düzenli olarak taranması ve fırçalanmasıdır. Tüylerinin temizliğini kendileri yapamadıkları için ciltlerinin hava alması ve cilt yağlarının dengeli bir şekilde yayılması için, cins özelinde değişiklik göstermekle birlikte, haftada 1-2 kez tüy bakımlarının yapılması gerekir. Köpeklerde ağız ve diş sağlığının korunup iyileştirilmesi de kritik derecede önemlidir. Bu nedenle yavruluk döneminden itibaren köpek diş macunları kullanılarak dişlerinin fırçalanması gerekir. Köpeklerin sağlığını yakından ilgilendiren bir diğer bakım aşaması da kulak temizliğidir. Köpeklerde kulak temizliği ırksal özelliklere, yaşam koşullarına ve aktivite seviyesine göre farklı sıklıklarda yapılmalıdır. Böylelikle enfeksiyon oluşumlarının önlenmesi mümkündür. Adım Adım Köpeklerde Kulak Temizliği & Köpek Kulak Temizleme Solüsyonu ve Ücreti adlı yazımızdan konu hakkındaki detayları öğrenebilirsiniz. Köpeklerin bakımı hakkında bir diğer önemli gereklilik de tırnaklarının düzenli olarak kısaltılmasıdır. Tırnakları gereğinden uzun olduğunda ağrı çekmeleri muhtemeldir.

Dostunuzla eve geldiğiniz ilk andan itibaren eşsiz bir ilişkiye adım atacaksınız. Zaman içerisinde aranızdaki bağ derinleşecek, öncelikleriniz onun ihtiyaçları doğrultusunda değişecek. İştahının azalmasından uyku düzeninin bozulmasına, canının acımasından mamasını beğenmemesine, kaçma ihtimalinden hastalanma riskine kadar her bir konu sizin için can sıkıcı hale gelecek. Paylaşmaya başladığınız sevgi sonrası hayatınızdaki büyük değişime hazır olmalısınız. Artık hem ebeveyn hem arkadaş hem de dosta dönüşeceksiniz. Onunla paylaşacağınız her bir anın keyfini çıkarmanız, birlikte mutlu yıllarınız olması dileğiyle...