En Akıllı Köpek Cinsleri

En Akıllı Köpek Cinsleri

21.09.2020 Deniz Öz


Köpekler her zaman insanların en iyi dostu olmuştur. Ancak her köpeğin özellikleri farklıdır. Çocuklarla, evcil hayvanlarla iyi anlaşma, yabancılara karşı agresif tavrılar sergilememe ya da apartman dairesinde yaşayabilme gibi özellikler köpekten köpeğe göre farklılık gösterir. Bu tür özellikler hem ırka hem de erken dönemde verilen eğitimlere göre farklılık gösterir. Söz konusu zekâ olduğu zaman bazı köpek ırkları diğerlerinden ayrışır. Özellikle bazı ırkların zekâsı oldukça şaşırtıcı seviyededir. Dünyanın en akıllı köpek türü Collie ırkının bir türü olan Border Collie'dir. Akıllı köpek Lassie olarak da tanınan bu ırk dünyanın en akıllı köpek sıralaması yapıldığı zaman ilk sırada yer almayı başarmıştır. Köpek IQ sıralaması yapmak kolay bir yol değildir. Ancak yapılan araştırmalara göre köpek zekâsını farklı açılardan ele alarak listeleme yapmak mümkün olmuştur. 200 farklı köpek ırkı üzerinde yapılan zekâ ölçümlemesinde, köpeklerin herhangi bir komutu öğrenme hızlarına göre köpek IQ sıralaması yapılmıştır.

En Zeki Köpekler Listesi Oldukça Şaşırtıcı

En akıllı köpek türü için yapılan araştırmalarda köpekler, emirleri öğrenme ve uygulama becerilerine göre değerlendirilmişlerdir. Bu sıralamada ilk 10'a giren ve en zeki köpekler olarak kabul edilen ırklar herhangi bir komutu 5'ten az tekrar ile öğrenirken, %95 oranında da komutları başarılı bir şekilde yerine getirebiliyorlar. Bu aşamalar 6'ya kadar devam etmektedir. 6. Seviyede 30 kadar ırk vardır. Bu köpekler herhangi bir komutu 100 tekrarda öğrenirler ve öğrendikten sonra komutu yerine getirme oranları %30'dur. Ancak komutu yerine getirme oranını doğrudan zekâ ile kıyaslamamak gerekir. Bu köpeğin inatçılığı ile doğru orantılı değişebilen bir orandır.

çimde yatan siyah beyaz renkli border collie cinsi köpek

En Akıllı Köpek Cinsi: Border Collie

Oldukça enerjik, sevecen ve oyun sever bir ırk olan Border Collie uzun yıllar boyunca koyun gütme görevini başarı ile yerine getirmiş köpekler olarak tanınırlar. Collie ırkının 3 alt türünden birisi olan bu köpekler bir zamanlar televizyon dizisinde oynayan akrabaları sayesinde popüler hale gelmişlerdir. Dizi yıldızı Lasie, Rough Collie olsa da keskin zekâsı ile herkesi kendine hayran bırakmayı başarmış bir köpektir.

iki poodle yan yana

2. Poodle

3 farklı boyu bulunan Poodle cinsi dünyanın en zeki köpekler listesi için oldukça şaşırtıcı bir aday olsa da bu cins yüksek zekâsı ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Fransa'da av köpeği olarak kullanılan bu cins aynı zamanda hipoalerjenik olması ile pek çok hayvanseverin kalbini kazanmayı başarıyor. Zekası ile dikkat çeken köpeklerin keyifle oynayacakları ve zekâlarını daha çok geliştirecek köpek oyuncaklarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

çimlerde ayakta duran alman kurdu

3. Alman Kurdu

Alman çoban köpeği olarak da bilinen bu ırk arama kurtarma çalışmalarında, polis ya da askerlerle birlikte operasyonlarda oldukça başarılı olmaları ile tanınırlar. Sadık bir aile üyesi olmalarının yanı sıra çocuklar için de iyi bir arkadaş olurlar.

ormanda oturan golden retriever cinsi köpek

4. Golden Retriever

Gülen köpek olarak da bilinen Retriever ırkı zeki, arkadaş canlısı ve fedakâr olmaları ile bilinirler. Golden'lar görev aldıkları her alanda başarılı olabilecek zekâya sahip olsalar da kolayca şımarabilecekleri için iyi bir eğitim almaları önemlidir.

iki doberman yan yana oturuyor

5. Doberman

Kaslı ve narin vücut yapısı ile oldukça dikkat çekici bir görünüme sahip olan bu ırk, zekâsı ile de dikkat çekmeyi başarmıştır. En akıllı köpek sıralaması içerisinde 5. sırada kendine yer bulan bu ırk iyi bir polis köpeği olarak bilinir.

yan yana oturan köpekler

6. Shetland Çoban Köpeği

Bu köpekler hem iyi bir bekçi hem de iyi bir aile dostudur. Çocuklarla çok iyi anlaşan bu ırk en zeki köpekler arasında 6. sırada yer alır. Ailesine karşı her zaman sadık ve koruyucu olan bu köpeklerin yabancılara karşı agresif davranışları olabilir.

duvarda ayakta duran köpek

7. Labrador

Amerika'da en popüler köpek ırkları arasında yer alan Labrador'lar, ilk bakışta zekâlarını göstermeyebilirler. Ancak hem rehber köpeği hem de arama kurtarma köpeği olarak oldukça başarılı olan bu tür, en zeki köpekler arasında yer almaktadır.

papillon cinsi köpek

8. Papillon

Oyuncu, enerjisi yüksek ve çeşitli numaralar ile ailesini eğlendirmeyi seven bu köpeklerin oldukça karakteristik bir kulak yapısı vardır. Kelebeğe benzeyen kulaklarına ithafen Papillon olarak adlandırılan bu köpekler oldukça zeki olmaları ile tanınırlar.

çayırlık alanda ayakta duran uzun kulaklı köpek

9. Bloodhound

Uzun kırışık bir yüz ve kocaman kulaklar ilk bakışta zekâ dolu olmayan sakin bakışlar bu köpeklerle karşılaşanlar için oldukça yanıltıcıdır. Hareketli yapısı ve cin gibi bakan gözleri ile bir Beagle'ın bu cinsten daha zeki olması beklense de Bloodhound'lar dış görünüşün yanıltıcı olduğunun en büyük kanıtıdır.

zincir tasmalı rottweiler cinsi köpek

10. Rottweiler

Güçlü çeneleri, kaslı ve iri vücutları ile oldukça başarılı bir bekçi köpeği olarak bilinen bu ırk aynı zamanda en akıllı köpek türü listelerinde ilk 10'da yer almaktadır. Arama kurtarma çalışmalarında, polislerin yanında operasyonlarda, çobanların yanında sürü korumada oldukça aktif rol alan bu ırk aynı zamanda terapi köpeği olarak da eğitilebilmektedir.

Zekâsı ve sadakati ile dikkat çeken köpekler ile yol arkadaşlığı yapmak isterseniz, sitemizdeki ücretsiz köpek sahiplendirme ilanlarına göz atabilirsiniz.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.