Evcil Dostlarımız Sağlığımıza Nasıl Katkıda Bulunuyor?

Evcil Dostlarımız Sağlığımıza Nasıl Katkıda Bulunuyor?

31.07.2021 Deniz Öz


"Evde köpek beslemek istiyorum", "evde kedi beslemek istiyorum" ya da "keşke bir evcil hayvan ile birlikte yaşasam" gibi temennilerin özünde sevgi dolu bir deneyim kazanma isteği yatar. Onlarla birlikte bir yaşam sürmek her gün yeni keşifler ve özel duygularla tanışmak anlamına gelecektir. Ancak evcil hayvan beslemenin faydaları salt karşılıksız sevgiye de indirgenemez. Yapılan bilimsel çalışmalar da bu söylemi destekler niteliktedir. Bu yazımızda kedi beslemenin faydaları ya da köpek beslenin faydaları ayrımına gitmeden evcil dostlarımızla birlikte bir hayat sürmenin sağlığımıza sunduğu faydaları genel bir perspektiften ele alacağız.

Cam kenarında yatan ve dili dışarıda kedi

Evcil Hayvan Beslemenin Faydaları

Evcil hayvan beslemenin faydaları ve bu faydaların kapsamı, beslenen evcil hayvana göre değişiklik gösterebilir. Yine de bazı genel bilgilerin verilebileceğini ifade edebiliriz. Evcil hayvan beslemek dışarı çıkmak, sosyalleşmek ve egzersiz yapmak için büyük bir fırsat anlamına gelecektir. Özellikle köpek beslemenin faydaları arasında sıralanabilen bu aktivite gereksinimleri yüksek kan basıncının dengelenmesini, stresin azaltılmasını, kolesterol ve trigiliserit seviyelerinin düzenlenmesini sağlayacaktır. Evcil hayvanlar mükemmel dostlar haline gelerek yalnızlık duygusunun hissedilmesini zorlaştıracak ve günümüz dünyasında giderek artan depresyon eğilimini de azaltacaktır. Yapılan araştırmaların sonuçları oldukça dikkat çekicidir; evcil hayvanı olan kişilerin evcil hayvanlarla yaşamayanlara oranla sağlık hizmetlerine daha az sıklıkla gereksinim duyduğunu ortaya koymaktadır. Hem fiziksel hem de duygusal iyileşme oranlarında da fark edilebilir artışın söz konusu olduğu bilinmektedir. Duygusal iyileşme ve tansiyon dengelenmesine değinmişken özellikle evde kedi beslemenin faydaları gündeme gelebilir. Yine araştırmalar, evde kedi beslemenin faydaları olarak stres seviyesinin azalması ve yüksek tansiyonun dengelenmesini göstermektedir. Evcil hayvan beslemenin fiziksel olarak daha sağlıklı ve aynı zamanda fit olma imkanı sunduğu aşikar, ancak yine de psikolojik anlamda sunduğu faydaların da eşit derecede önemli ve fark yaratan bir niteliğe sahip olduğu söylenebilir.

Evcil Hayvan Beslemek Öz Güveni İyileştirir

Hangi tür veya boyutta evcil hayvan beslendiğinden bağımsız olarak başka bir canlının sorumluluğunu üstlenmek bireysellikten uzaklaşmak ve bir canlıya bakmanın önemini anlamak için harika bir fırsat sunar. Onun büyümesi, büyüdükçe kurulan bağların gelişimi ve onun ihtiyaçlarının karşılanması bireyleri cesaretlendiren ve öz güven artıran önemli süreçlerdir. Tamamen size bağımlı bir canlının sağlıklı, konforlu ve mutlu olmasını sağlamak için çava harcamak başlı başına değişime yol açan bir deneyimdir. Bu nedenle de evcil hayvanlarla yaşayan kişilerin hayata dair yapabilecekleri konusunda öz güvenlerinde belirgin bir fazlalaşma meydana gelmesi beklenir.

Köpekle birlikte bahçede uyuyan kız

Evcil Hayvan Beslemek Duygusal Dengeye Ulaştırır

Evcil hayvanlar da insanlar gibi çeşitli duygu iniş çıkışları yaşarlar; sevinebilirler, heyecanlanabilirler, canları sıkılabilir, mutsuz olabilirler veya yalnızca ilgiye ihtiyaç duyabilirler. Evcil hayvanların duygusal ihtiyaçlarının anlaşılması ve onları daha iyi hissettirecek davranışların sergilenmesi insanların da daha olumlu bir duygu haline girmesini kolaylaştırır. Evcil hayvan beslemenin en önemli artılarından biri de ruh halinin dengelenmesidir. Evde kedi besleyenler de köpek besleyenler de bu özel dinginleşme deneyimini bilirler. Kedilerin bir anda kucağa gelip mırlaması, köpeklerin göz göze geldikleri anda koşarak insanların yanına koşmaları ve kuşların gagalarını yüze dokundurması büyük bir huzur sunacaktır. Hangi evcil hayvan olursa olsun, onlarla paylaşılan duygusal anlar bireylerin içsel dengeye kavuşmasını kolaylaştıracaktır.

Evcil Hayvan Beslemek Hayatı Renklendirir

Evcil hayvanlar hiç farkında olmadan, yaptıkları şeyler veya çıkardıkları seslerle büyük bir eğlence kaynağına dönüşebilirler. İnsanlarla temas etmedikleri zamanlarda sergiledikleri içgüdüsel davranışların izlenmesi hem rahatlatıcı hem de eğlendirici bir etki yaratır. Köpeklerin ilgi çekmek için kuyruklarının peşinden koşması, kedilerin avcılık içgüdülerini devreye sokup kuşları izlerken ilkel av seslerini çıkarması, lazer oyuncaklarının peşinden koşarken önce sinip sonra hızla harekete geçmeleri ve daha sayılabilecek birçok davranış hayatı güzelleştirecektir. Evcil hayvanları olan kişilerin fotoğraf albümlerinde başrolde dostlarının bulunmasının elbet bir sebebi vardır!

İki kız çocuğu yavru köpeği seviyor

Evcil Hayvan Beslemek Sosyal Etkileşimi Artırır

Köpek beslemenin faydaları dendiğinde akla ilk gelenler arasında yer alan sosyal etkileşim artışı kedi beslemenin faydaları arasında da yer alır. Köpeği olan insanlar köpekleri ile yürüyüşe çıktıklarında dışarıda tanımadıkları kişilerle daha kolay etkileşimde bulunsalar da kedi sahiplerinin de kendilerine has farklı etkileşim kanalları olur. Kedilerle birlikte yaşamak köpeklerle birlikte yaşamaya kıyasla daha çok sürprizli ve anlaşılması için çaba harcanması gereken bir deneyim olarak kabul edilir. Onların davranışlarını keşfetmek de daha çok fikir ve deneyim paylaşıma anlamına gelecektir.

Sonuç olarak evcil dostlarımızın her biri bambaşka bir güzellik kaynağıdır. Sağlığımız için birçok katkı sunarken bizi daha merhametli, daha anlayışlı ve sorumluluklarının bilincinde bireyler haline dönüştürürler. Onlarla yaşamaya başlayanlar için artık hayat daha zorludur; daha zorlu olduğu kadar da anlamlı! Önemli olan hem onların sağlığı ve mutluluğu hem de bireylerin konforu için doğru evcil hayvanların sahiplenilmesidir. Petlebi.com'da ücretsiz sahiplenme ilanları arasından siz de dostunuza kavuşabilir, onlarla yeni bir hayata adım atabilirsiniz. Ücretsiz sahiplendirme ilanlarımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.