Hırçın Kediler Nasıl Uysallaşır ve Sakinleşir

19.04.2021 Deniz Öz


Kediler de her canlı gibi strese girebilirler ve strese bağlı davranış bozuklukları yaşayabilirler. İnsanlarda strese karşı alınabilecek önlemler meditasyon yapmak, gürültüsüz bir ortamda zaman geçirmek, kaygılardan uzaklaşmak olarak sıralansa da kedilerin daha sakin ve uysal olabilmeleri için yapılması gerekenler çok daha farklıdır. Kedilerin sakin olmamasının altında farklı nedenler yer alır. Bazı kediler yetiştirilme veya karakter olarak agresif oldukları için sakin kalamazken bazıları korktukları için sakinleşemezler. Kediler nasıl sakinleştirilir? ya da kediler nasıl uysallaştırılır? sorularının cevapları da kedinin neden sakin kalamadığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kediler Neden Hırçınlaşır?

Kediler nasıl sakinleştirilir, kediler nasıl uysallaştırılır? sorusuna cevap vermeden önce kedilerin neden buna ihtiyaç duyacağının bilinmesi gerekir. Kediler oldukça komplike canlılardır ve sahiplerinin tamamen iyi niyetle yaptıkları bir davranış sebebi ile bir hırçınlaşabilirler. Bu nedenle bir kedinin uysallaştırılabilmesi için yaşam alanında bazı düzenlemeler yapılması, ona karşı geliştirilen davranışların değiştirilmesi gerekir.

Kedilerin hırçın davranışlar sergilemesinin altında farklı durumlar vardır. Kediler sadece hırçın olmak için bu tür davranışlar sergilemezler. Bu yüzden kedilerin davranışlarına neden olan ve onları tetikleyen durumların bulunması gerekir. Bazı insanlar için tekir kediler diğer kedilere kıyasla daha agresiftir. Ancak tekir kedi bir cins olmadığı için kedilerin hırçınlığı ile renkleri arasında doğrudan bir bağ kurulmaması gerekir. Tekir kedi nasıl uysallaşır? sorusunun cevabı da tüm kedilerin nasıl uysallaşacağı ile aynıdır. Bir kedinin daha uysal olabilmesi için hırçınlığının sebebinin bulunması ve doğru yaklaşım ile karşılanması gerekir.

Savunma: Kediler korku ve öfke duygularına karşılık olarak saldırgan davranışlar sergilerler. Patili dostlarımız kendilerine zarar verebileceğini düşündüğü bir durum içerisinde kaldığı zaman agresif hareketlere başvururlar. Kedilerin savunma mekanizmaları çok gelişmiştir. Bu tepki kediler için normal ve sağlıklıdır. Ancak yine de kontrol altında tutulması uzun vadede daha ciddi öfke sorunlarının ortaya çıkmasına engel olur.

Gözdağı Vermek: Kediler bölgeci canlılardır. Bu nedenle yaşam alanlarında baskın olmayı isterler. Kedinin bölgesine başka bir hayvan girmesi veya bölgesinin değiştirilmesi hırçınlaşmaya neden olabilir. Kediler ayrıca ilginin üzerlerinde olmasından da keyif alırlar. Bu pek çok kedi sahibi için şaşırtıcı bir bilgi olabilir. Temas etmekten hoşlanmayan kedilerin ilgi odağı olmayı istemesi garip gelse de kedinin bölgesine giren ve herkesin ilgisini çeken bir canlı kedinin agresif davranışlar sergilemesine neden olabilir.

sinirlenmiş kızgın bakan kedi

Kediler Nasıl Uysallaşır?

Kedilerin hırçınlıklarının nedenini öğrenmek onları uysallaştırmak açısından yapılması gerekenlere karar verebilmeyi mümkün kılar. Temelde bir kedinin sakin ve uysal olabilmesi için kendisini güvende hissetmesi, çevresindeki uyaranları tehdit olarak algılamaması gerekir.

Oyun Alışkanlığı Geliştirin

Kediler içgüdüsel olarak avcıdır ancak bu güdülerinin ortaya çıkarılması için doğru oyunlar oynamaları gerekir. Oyun alışkanlığına sahip olan kediler daha çok hareket ederler, spor yaparlar ve enerjilerini oyuna yönlendirirler. Kedilerin ilgisini çekebilmek için oyuncakların düzenli aralıklar ile değiştirilmesi ve oyun saati sonrasında kedilerin oyuncak erişimlerinin engellenmesi önerilir. Bu sayede oyun seanslarında kedilerin ilgisini çekmek daha kolay olur. Kedilerin keyifle oynayabileceği içgüdülerine uygun tasarlanan kedi oyuncaklarını burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Kendi Alanlarını Yaratın

Kediler daha öncede ifade ettiğimiz üzere bölgeci hayvanlardır. Bu nedenle yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacakları alanların özel olarak düzenlenmesi gerekir. Mama ve su kabı ile kedi tuvaleti olabildiğince sakin ve sessiz yerlerde olduğu zaman kediler kendilerini çok daha güvende ve rahat hisseder. Evde birden fazla evcilin yaşadığı durumlarda da her canlının kendisine özgü bir mama ve su kabı olmasını sağlamak da evde yaşayanların kendilerini iyi hissetmelerine yardımcı olur. Kediler için özel alan yaratmayı kolaylaştıran kedi evi modellerini buradan inceleyebilirsiniz.

Dikey Bölgeler Sunun

Kediler iç güdüleri sebebiyle yaşadıkları çevreyi sürekli gözlemlemek isterler. Ayrıca kediler için yükseklik aynı zamanda hiyerarşi göstergesi olarak da önemlidir. Kediler için yaşam alanlarındaki konumları ne kadar yüksele çıkabildikleri ile ilgilidir. Bu iki nedeni göz önünde bulundurarak agresif tavırlara sahip olan kediler için duvara monte kedi merdivenleri ya da yüksek kedi evleri almak onların daha sakin hissetmelerine yardımcı olur.

Negatif Pekiştirmeden Uzak Durun

Kediler oldukça zeki canlılardır ancak onların eğitilebilirlikleri köpekler ile benzer değildir. Bir kedi yanlış olduğunu öğrendiği bir davranışı yapmaktan genellikle çekinmezler bu nedenle onlara alternatifler sunmak önemlidir. Kedi mobilyaları, halıları ya da istenmeyen alanları tırmalıyorsa bu ihtiyacını giderebilmesi için tırmalama tahtaları alınabilir. Evdeki bitkileri yemeye ya da onlara zarar vermeye çalışıyorsa kedi çimi ile bitki ihtiyacı karşılanabilir.

Gürültüyü Kontrol Altına Alın

Kediler yüksek seslerden hiç hoşlanmazlar ve yüksek ses onların normalden daha fazla gerilmesine neden olur. Kedilerin yanında kavga etmemek, yüksek sesle konuşmamak, gürültülü müzikler dinlememek onların daha rahat hissetmesine yardımcı olur.

İlk Adımı Onlara Bırakın

Kediler çok meraklı canlılardır bu özelliklerini onlarla iletişim kurmak için kullanmak gerekir. Bir kedi ile iletişim kurmak için sabırlı olmak ve ilk adımı onların atmasını beklemek kritiktir. Merakına yenik düşen bir kedi mutlaka ilk adımı atar ve size yaklaşır. O adım attıkça hareket etmek ve onun davranışlarına göre hareketleri değiştirmek gerekir. Kedinin kullanımı için yeni bir eşya alındığı zaman hemen kullanmaya başlamak yerine kedinin öncelikle eşyası ile tanışması için zaman vermek gerekir.

çok kızmış ağzı açık kedi

Yavru Kediler Nasıl Uysallaşır?

Yavru kediler genellikle çok meraklı, oyuncu ve sevimlidirler. Ancak zaman zaman yavruların annelerinden erken ayrılmaları ya da sokakta dünyaya gelmeleri gibi olaylar sonucunda çeşitli travmalar yaşamaları ve bunlara bağlı olarak normalden daha hırçın olmaları doğal karşılanmalıdır. Yavru kediler nasıl uysallaştırılır? sorusunun cevabını temelde bol sevgi, şefkat ve anlayış ile bulunur. Özellikle travma sonucu hırçınlaşan kedilere olabildiğince sakin yaklaşmak, onların dilinden konuşmaya çalışmak ve çok sabırlı olmak gerekir. Bu sayede kedilerin kendilerini güvende hissetmesi sağlanabilir.


Deniz Öz fotoğrafı
Deniz Öz Tüm Yazıları

Evcil hayvan sağlığı ve ürünleri dâhil olmak üzere sağlık, tekstil, gıda, dekorasyon ve kozmetik gibi sektörlerde, Türkiye ve dünya genelinde marka bilinirliği yüksek firmalar için içerik üretimi gerçekleştiren Deniz Öz, sosyal medya içerik stratejisi alanında da uzmanlaşmıştır. 2020 yılından bu yana Petlebi.com blog sayfası için düzenli olarak içerik üretmektedir.