Kediler Neden Yükseklerde Olmayı Sever?

10.09.2021 Aysegül Tunçay


Kedileri gözlemlediğiniz çoğu zaman onları içerisindeki bulundukları alanın en yüksek noktalarında görmeniz olasıdır. Kediler genellikle yüksek yerlerde zaman geçirmeyi severler. Bu pek çok insan için oldukça ilginçtir. İnsanlar yerden yüksekte olmayı doğaları gereği sevmezlerken, sağlam bir zeminde hareket etmek onlar için tercih sebebiyken neden aynı dünyayı paylaştığımız kediler için durum tamamen farklı merak ederiz. Kediler neden yüksek yerde uyur? ya da kediler neden yüksek yerlere çıkar? sorularının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Kedilerin Yüksek Yerlerle İlişkisi

Kedilerle ilgili yaşanan en yaygın senaryo evin içerisinde bir anda kaybolmalarıdır. Evin her yerini arasanız da bulamadığınız kedinizi yüksek bir rafın, dolabın üzerinde tünemiş olarak bulmanız ise olasıdır. Kediler yüksek yerlerde olmayı severler bu kesin bir bilgidir ve bu bilgi oldukça yaygındır. Ancak kediler neden yüksek yerlere çıkar? sorusunun cevabı sadece "canları öyle istediği için" gibi basit bir şekilde verilemez. Kedilerin yüksek yerlerde zaman geçirmesinin davranışsal ve evrimsel nedenleri vardır.

Kediler üç boyutlu yaşarlar ve köpekler gibi sadece dünyaya bağlılığı olan canlılar değillerdir. Bu nedenle köpekleri aradığınız zaman bulabileceğiniz belirli yerler varken kediler çok daha şaşırtıcı olabilir yani onları yükseklerde bulabilirsiniz. Kediler davranışsal açıdan tırmanmayı severler. Bunun temel nedeni de vahşi doğada yaşamlarını kolaylaştıran bir davranış olmasıdır.

kediler neden yüksek yerlerde uyur

Kediler Yüksek Yerleri Neden Sever?

Vahşi doğada daha yüksek bir yer avlanmak için gizli bir sığınak görevi görür. Kediler yüksekte olduklarında avlarını daha iyi bir şekilde izleyebilirler. Bu nedenle kedilerin vahşi atalarından kalma içgüdüleri sebebiyle ev yaşamlarında da sık sık yükseklerde takılmalarının nedenlerinden birisi budur. Bir diğer neden ise vahşi doğada kedilerin kendilerini koruma içgüdüsüdür. Vahşi doğada kediler her ne kadar güçlü yırtıcılar olsalar da düşmanları vardır. Yırtıcı kuşlardan saklanmak ve diğer yırtıcılar karşısında avantaj elde etmek için kediler sahip oldukları fiziksel avantajları en iyi şekilde kullanma yöntemi olarak yüksek yerlere tırmanmayı tercih etmişlerdir.

Vahşi doğada yaşayan kedilerin sahip olduğu bu davranışlar günümüzde evcil kedilerin de evrimsel sonuç ile davranışları haline gelmiştir. Evlerde herhangi bir yırtıcı tehlikesi olmasa bile kedilerin yüksek yerleri tercih etmelerinin temel sebebi vahşi atalarıdır. Kediler kendilerini daha güvende hissettikleri için yüksek yerlerde olmayı tercih ederler. Özellikle de evde birden fazla evcil hayvanın yaşadığı durumlarda kedileri sık sık yükseklerde görebilirsiniz. Bir evde birden fazla kedi varken evin en yüksek noktası, en değerli noktadır. Bu noktanın sahibi de genellikle evdeki en baskın kedi olur. Evin en yüksek ya da kediler için en değerli noktasında zaman geçiren kedi, evdeki tüm yaşam hakkında kolayca bilgi sahibi olur ve tüm hareketlilikten haberdar olur. Bu nedenle kedilerin kendilerini en savunmasız hissettikleri zamanlardan birisi olan uyku zamanlarında da yüksek yerlerde olmayı tercih etmeleri oldukça normaldir.

kediler neden yüksek yerleri sever

Kedilere Yüksek Alan Yaratmak

Kediler içgüdüsel olarak yüksek yerlerden hoşlanırlar ve yüksekte zaman geçirdiklerinde rahat hissederler. Rahatlamanın yanı sıra kedilerin uyarılmış hissetmeleri yani tırmanmaları ve keşfetmeleri için de dikey alanlara ihtiyaçları vardır. Bu nedenle kedilerin kendilerini rahat hissetmeleri ve zihinsel olarak uyarılmalarına yardımcı olacak içgüdülerini harekete geçirebilmeleri için onlara alan sağlanması gerekir.

Kediniz için konforlu ve güzel bir dikey alan yaratmak istediğiniz zaman duvarlara monte raflar ile kedi merdivenleri inşa edebilirsiniz. Bunun yanı sıra onlar için yüksek tırmalama direkleri ve kedi evleri alabilirsiniz. Kedilere özel olarak tasarlanan kedi evlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kedilere yüksek bir alan yaratırken gerekli güvenlik önlemlerini almayı unutmamalısınız. Özellikle yaz aylarında yüksek bina sendromu olarak adlandırılan durum sebebiyle yüksek binalarda yaşayan kedilerin pencereden düşme riskinde artış gözlemlendiği veteriner hekim raporlarıyla kanıtlanmıştır. Kediler için pencereler oldukça caziptir. Özellikle yaz aylarında daha çok uçan kuş ve böcek görmek onların pencerelerin cazibesine kolayca kapılmasına ve kendilerine zarar vermesine neden olabilir. Bu tür olumsuz durumları engelleyebilmek adına kediler için gerekli güvenlik önlemlerinin de alınması gerekir. Kedilerin güvende olmasına yardımcı olacak pencere ürünlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.


Aysegül Tunçay fotoğrafı
Aysegül Tunçay Tüm Yazıları

Uzun yıllardır sağlık, teknoloji, tekstil, kozmetik, evcil hayvan sağlığı ve ürünleri ile ilgili içerik üreten Ayşegül Tunçay Bilcen, sosyal medya yönetimi ve dijital pazarlama alanında da uzmanlaşmıştır. İçerik üretimi ve evcil hayvan bakımı ile ilgili deneyimleriyle Petlebi.com blog sayfasında 2020 yılından beri blog içeriği yazmaktadır.